Ako dlho trvajú bitcoinové transakcie?

Krátka odpoveď: Avšak prevod bitcoinu medzi peňaženkami sa líši od transakcie k transakcii.

Keď uskutočňujete bitcoinovú transakciu, pred dokončením musí byť schválená sieťou. Bitcoinová komunita stanovila štandard 6 potvrdení prevod vyžaduje skôr, ako ho budete môcť považovať za dokončený.

Čo určuje časy bitcoinových transakcií?

Dva hlavné faktory ovplyvňujúce čas transakcie sú:

  • Množstvo sieťovej aktivity
  • Transakčné poplatky

Čím viac transakcií sieť potrebuje na spracovanie, tým dlhšie trvá každá transakcia. Je to preto, že na spracovanie každého bloku existuje iba konečný počet baníkov a do bloku je možné zahrnúť konečný počet transakcií..

Ťažiari v bitcoinovej sieti uprednostňujú transakcie do roku the poplatok, ktorý dostávajú za ich potvrdenie. Preto ak ty zaplatiť vyšší poplatok, baník s väčšou pravdepodobnosťou spracuje váš prevod, čo skracuje čas transakcie.

Bitcoinové poplatky za transakcie

Ako dlho trvá potvrdenie bitcoinovej transakcie?

Ako už bolo spomenuté, bitcoinová transakcia pred spracovaním všeobecne vyžaduje 6 potvrdení od ťažiarov. Priemerný čas potrebný na vyťaženie bloku je 10 minút, Môžete teda očakávať, že transakcia bude trvať v priemere asi hodinu.

Nedávny boom popularity bitcoinu však spôsobil preťaženie siete. The priemerný čas lebo jedno potvrdenie sa nedávno pohybovalo kdekoľvek od 30 minút do viac ako 16 hodín v extrémnych prípadoch.

Priemerná doba potvrdenia bitcoinovej transakcie

V komunite bitcoinov došlo k rozdielom v tom, ako čo najlepšie vyriešiť tieto problémy so škálovaním. Niektorí členovia (najmä tí, ktorí uprednostňujú Bitcoin Cash) sa domnievajú, že riešením je väčšia veľkosť bloku, ktorá je schopná zadržať viac transakcií na blok..

Ostatní členovia komunity diskutujú o tom, že vylepšenia ako napr Segregated Witness (SegWit) a Lightning Network zrýchli sieť bez toho, aby ste museli zväčšovať veľkosť blokov.

Iba čas ukáže, ktoré riešenie sa ukáže ako najlepšie.

Čo je bitcoinová transakcia?

Najprv si pripomeňme, že bitcoiny fyzicky neexistujú. V ruke nemáte pevnú mincu, ani žetón alebo útržok papiera, ktoré by znamenali hodnotu vašich bitcoinov. Namiesto toho bitcoiny existujú vo virtuálnej ríši ako skupina transakcií, ktoré boli overené – v podstate legitimizované – na hyperbezpečnej verejnej knihe známej ako „blockchain“. Inými slovami: bitcoiny sú históriou podpisov zabezpečených kryptografiou.

Takže, ak „máte“ bitcoin, máte skutočne k dispozícii informácie: históriu vašich bitcoinov a pár „kľúčov“, ktoré vám umožňujú ich použitie – verejný kľúč a súkromný kľúč.

Predstavte si svoje bitcoiny ako zbierku informačných tokenov uložených v sklenenej krabičke. Verejný kľúč je štítkom vašej schránky – každý vie, že toto je vaša schránka a koľko bitcoinov vaša schránka obsahuje. Rovnako ako smerovacie číslo bankového účtu je aj váš verejný kľúč zdieľaný, aby vám ľudia mohli posielať peniaze.

Váš súkromný kľúč je naopak bezpečne strážený; je to jediný spôsob, ako otvoriť svoju sklenenú debnu s bitcoinmi. Prístup k súkromnému kľúču je podobný ovládaniu bankového účtu, a preto sa ľudia veľmi snažia zabrániť tomu, aby sa súkromné ​​kľúče dostali do nesprávnych rúk.

V súhrne sú bitcoiny súhrnom informácií o transakciách. Verejné kľúče vám umožňujú vlastniť tieto informácie. Súkromné ​​kľúče vás oprávňujú odoslať túto hodnotu na iný verejný kľúč.

Ako funguje transakcia?

Povedzte, že chcete dať svojmu priateľovi Davovi štedrý darček k narodeninám v hodnote piatich bitcoinov (5 BTC). Ak to chcete urobiť, musíte na odoslanie správy do verejného blockchainu s oznámením tejto transakcie použiť svoj súkromný kľúč. Táto transakčná správa obsahuje tri časti:

  1. Vstup: zdrojová transakcia s bitcoinmi, ktoré posielate Daveovi. Tento kód vysvetľuje históriu toho, ako sa bitcoiny dostali k vášmu verejnému kľúču.
  2. Množstvo: počet bitcoinov – v tomto prípade päť -, ktoré chcete poslať Davovi.
  3. Výkon: Daveov verejný kľúč alebo adresa, na ktorú posielate bitcoiny.

Táto trojdielna transakčná správa sa odošle do blockchainu. Akonáhle ho blockchain prijme, spracovatelia dát známi ako „baníci“ pracujú na overení transakcie. Pre baníkov a prácu v oblasti ťažby bitcoinov existuje zložité, veľmi technické zázemie, ale kvôli pochopeniu si to zjednodušíme. Baníci skrátka riešia zložité matematické problémy, ktoré vytvárajú nové podpisy – aktualizovanú históriu transakcií – pre transakčné bitcoiny.

bitcoinová baňa

Vo vašom prípade ťažiari overia, či máte päť bitcoinov na odoslanie Daveovi, potom aktualizujú zoznam minulých transakcií týchto bitcoinov, aby si všimli, že posielate päť bitcoinov na Daveovu adresu.

Ako dlho trvajú transakcie?

Bohužiaľ pre Davea, tento proces nenastáva okamžite. V skutočnosti sú bitcoinové transakcie oneskorené v rozmedzí od niekoľkých minút do niekoľkých dní. Je to tak preto, lebo bitcoin vyžaduje od baníkov, aby overovali transakcie. Transakcie sa zvyčajne zhromažďujú do „blokov“, ktoré sa majú overiť a pridať do verejného blockchainu; podľa štandardného bitcoinového protokolu trvá ťažba jedného bloku asi desať minút.

Vďaka svojej rastúcej popularite je však bitcoinová sieť často backloggovaná transakciami, ktoré čakajú na sústredenie do bloku. Veľkosti blokov sú obmedzené a tí, ktorí sa nedostanú do jedného, ​​sú zaradení do veľkého radu známych ako „bitcoinový mempool“. Veľkosť mempoolu kolíše, čakacie doby tiež závisia od priority transakcií a poplatkov, ktoré v krátkosti pokryjeme. Ak chcete získať predstavu o nevybavených zákazkách, pozrite si aktuálny stav Bitcoin Mempool.

Transakčné poplatky

Ťažba si vyžaduje značné úsilie a technológie, preto bitcoinové transakcie čoraz viac podliehajú ďalším poplatkom. Transakčné poplatky pomáhajú uprednostniť poradie – čím vyššie ste ochotní zaplatiť baníkom za overenie vašej transakcie, tým rýchlejšie sa pravdepodobne spracuje. Poplatky za bitcoinové transakcie sa zvyčajne vyjadrujú v „satoshi na bajt“. Satoshi je sto milióntina bitcoinu na veľkosť bajtu transakcie, čo je zvyčajne viac ako 200 bajtov.

Poplatky za bitcoiny nie sú povinné, aj keď motivujú ťažiarov k rýchlejšiemu spracovaniu vašej transakcie. Transakčné poplatky sú zvyčajne stanovené používateľom, ktorý vytvára blok transakčných údajov, ktoré sa majú vyťažiť. Títo sadzby a ich závislé čakacie doby sa líšia podľa odlivu a toku dopravy.

Napríklad by ste mohli zaplatiť 200 satoshi za bajt (čo je 0,000002 BTC alebo 0,01 USD za bajt) za to, že váš darček Daveovi bol zaradený do frontu bitcoinov nasledujúcich 1-3 blokov. Vaša transakcia bude teda overená asi 10 – 30 minút.

Prípadne môžete zaplatiť vyšší poplatok – napríklad 300 satoshi za bajt – za to, aby sa vaša transakcia umiestnila do bezprostredného frontu alebo do ďalšieho bloku, ktorý sa má vyťažiť. Vaša transakcia bude pravdepodobne dokončená v priebehu nasledujúcich 10 minút.

Bitcoin je užívateľský systém typu peer-to-peer, vďaka čomu je systém náchylný na volatilitu a experimentovanie. V čase písania tohto textu boli bitcoinové transakcie znepokojivo drahé – napríklad v jednom okamihu stál pohyb 0,01 BTC (42 dolárov) transakčné poplatky 4 doláre. Keď sa bitcoin bude naďalej rozvíjať ako platforma, bude sa pravdepodobne stabilizovať horská dráha sadzieb, poplatkov a čakacích lehôt.

Záverečné myšlienky

Napriek stúpajúcej popularite bitcoinov zostáva skutočný proces používania kryptomeny pre mnohých ľudí nejasný. Transakcie – verejné, ale bezpečné, pretože sú závislé od základnej technológie blockchainu bitcoinu – sú kľúčom k budúcemu úspechu meny. Predstavujú tiež niektoré z najbezprostrednejších výziev bitcoinu: čakacie doby, preťaženie systému a transakčné poplatky potrebné na zaplatenie „ťažiarom“ za spracovanie decentralizovanej meny.

Čas ukáže, či ďalšie používanie bitcoinov vyhladí často nerovnomerný transakčný proces

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me