Rôzne odvetvia začínajú vnímať vplyv blockchainu ako rušivú technológiu. Realitné kancelárie sú jedným z takých odvetví, ktoré by čoskoro mohli uskutočniť masívnu transformáciu. V skutočnosti táto zmena už prebieha. Existuje niekoľko významných startupov v oblasti nehnuteľností, ktoré začali napredovať vo vývoji a / alebo prijatí blockchainových riešení.

Vplyv na realitné kancelárie a iné tretie strany

Webové stránky so zoznamom nehnuteľností už znížili dopyt po realitných kanceláriách. Avšak, veľa kupujúcich stále využíva agentov pri nákupe nehnuteľností. Tradičné nehnuteľnosti typické zahŕňajú pomerne veľa sprostredkovateľov. Máte sprostredkovateľov, právnikov, bankárov a realitných agentov, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Na strane kupujúceho aj predávajúceho by použitie technológie blockchain mohlo ľahko vyústiť do znížených poplatkov – v niektorých prípadoch o dve až tri percentá menej. Menej sprostredkovateľov v dôsledku blockchainu sa rovná menším poplatkom.

Napríklad ak dom stojí pri použití tretích strán 1 000 000 dolárov, rovnaký dom by mohol stáť iba 970 000 dolárov, ak by sa tieto ďalšie poplatky neplatili. Aj keď to bude mať určite vplyv na ľudí, ktorí sa spoliehajú na zamestnanie v oblasti nehnuteľností, implementácia blockchainových riešení by mohla zlepšiť celkovú dostupnosť vlastníctva domu.

Ako blockchain transformuje realitný priemysel?

Inteligentné zmluvy

Jedným zo spôsobov, ako môže blockchain transformovať realitný priemysel, je využitie inteligentných zmlúv. Pomocou inteligentných zmlúv môžu dve strany preskočiť tradičný a pomalý proces vybavovania. Všetky podmienky inteligentnej zmluvy (elektronická zmluva napísaná na blockchaine) sa dajú ľahko overiť.

Inteligentné zmluvy v zásade ponúkajú jednu veľkú výhodu: nemennosť. Inými slovami, zmluvy sa nedajú ľahko zmeniť, keď sa strany dohodnú na písomných podmienkach. Inteligentné zmluvy vám dokonca umožňujú bezpečne ukladať informácie o konkrétnej nehnuteľnosti. To dáva potenciálnym kupujúcim ľahší spôsob, ako preskúmať všetko o danej nehnuteľnosti. Toto by sa dalo v zásade dosiahnuť zadaním jedinečného elektronického identifikátora pre každú vlastnosť. Vďaka inteligentným zmluvám sú transparentnejšie dôležité faktory, ako sú predchádzajúci vlastníci, opravy, vplyv prírodných katastrof a náklady na údržbu.

screenshot platformy Beenest

Beenest je platforma založená na blockchaine, ktorá by mohla narušiť tradičné trhy ekonomiky zdieľania nehnuteľností ako Airbnb.

Predchádzanie podvodom

Aj keď sa môže zdať, že väčšina miest po celom svete má relatívne bezpečné procesy pre transakcie s nehnuteľnosťami, nie je to tak. Napríklad Hyderabad, India je neslávne známa svojou prípady zaberania pôdy.

V Spojených štátoch sú falošné údaje, sfalšované dokumenty a podvody s prenájmom všetky sužujú trh nehnuteľností. Tento podvod vedie k množstvu právnych bitiek, ktorých vyriešenie trvá často roky. Niektorí vlastníci navyše používajú falšovanie údajov a inú taktiku ako spôsob zvyšovania majetkových hodnôt, čo kupujúcich domov robí skeptickejšími..

Nakoniec je možné, že hackeri môžu dokonca získať prístup k databáze záznamov o majetku, aby si mohli nárokovať vlastníctvo. S blockchainom a inými decentralizovanými technológiami sa však hacky realizujú oveľa ťažšie. Vďaka tomu sa môžu údaje o nehnuteľnostiach stať oveľa bezpečnejšími.

Čiastočné vlastníctvo

Ďalším technickým prielomom, ktorý poskytuje blockchain, je schopnosť zmenšiť priepasť v prístupe k nehnuteľnostiam. Vlastníctvo veľkých komerčných nehnuteľností si zvyčajne vyžaduje investície od jedného bohatého jednotlivca. To často sťažuje majiteľom predaj. Vo výsledku je bežné, že nehnuteľnosti sú uvádzané na trh roky bez záujmu kupujúcich. V dôsledku toho sa hodnoty nehnuteľnosti môžu v priebehu času odpisovať alebo sa vlastníci rozhodnú predať za oveľa nižšiu hodnotu, ako je hodnotiaca hodnota, aby dostali nehnuteľnosť z rúk.

S blockchainom je však možné ľahko vytvoriť systém čiastočného vlastníctva. V podstate môže za zlomok nehnuteľnosti zaplatiť viac kupujúcich. Prípady tejto technológie v oblasti nehnuteľností a mnohých ďalších priemyselných odvetviach už existujú.

Príklady projektov blockchainu nehnuteľností

436 & 442 E 13th St. na Manhattane

Ako bolo uvedené v časti vyššie, čiastkové vlastníctvo sa začína stávať inovatívnym spôsobom nákupu a predaja nehnuteľností. Startupy blockchainových nehnuteľností pracujú na tom, aby to bolo pohodlnejšie a efektívnejšie ako tradičné investície. Ryan Serhant, autor bestsellerov knihy Sell It Like Serhant a hviezda Bravo’s Million Dollar Listing New York, je sprostredkovateľom výpisu v oblasti luxusného luxusného bytového domu na Manhattane. Táto budova, ocenená o viac ako 30 miliónov dolárov, sa stala prvým významným aktívom na Manhattane, ktoré bolo tokenizované na Etherea. Vďaka tokenizácii môže do tohto majetku investovať viac majiteľov.

Propy

Početné blockchainové projekty majú svoje vlastné natívne kryptomeny a platformy na nákup a predaj nehnuteľností. Propy uvádza jeden príklad. Okrem toho, že má Propy token (PRO), webovú platformu a mobilné aplikácie, tento projekt už má nehnuteľnosti uvedené v niekoľkých najvyšších mestách po celom svete. Objekty nájdete v San Franciscu, New Yorku, Londýne, Barcelone, Prahe a Dubaji. Môžete sa dokonca zaregistrovať ako používateľ a zaregistrovať listinu o vlastníctve založenú na blockchaine prostredníctvom platformy Propy.

Výpisy na webových stránkach Propy

Propy ponúka nehnuteľnosti vo viacerých mestách.

Včelí token

Je tiež dôležité pochopiť, ako sa zmenili ďalšie aspekty nehnuteľností pred vznikom blockchainu. Napríklad Airbnb vytvoril platformu na zmenu hier pre majiteľov nehnuteľností, ktorí si chceli zarobiť peniaze z málo využívaných priestorov. Aj keď táto spoločnosť priniesla do oblasti nehnuteľností a zdieľanej ekonomiky veľa inovácií, stále potrebuje zásadné vylepšenia. Nekvalitné výpisy, sťažnosti zákazníkov a ďalšie problémy boli neadresné.

Našťastie v tejto časti realitnej ekonomiky teraz konkurujú decentralizované riešenia. Napríklad Bee Token vytvára sprostredkovateľskú sieť peer-to-peer hostiteľov a hostí na decentralizovanej platforme tzv. Beenest. Táto platforma obsahuje jednoduchý platobný systém, riešenie sporov a správu reputácie prostredníctvom protokolu Bee Protocols. Vytvorením riešenia, ktoré poskytuje hodnotu hostiteľom aj hosťom, tento projekt pokračuje v krokoch potrebných na zlepšenie ekonomiky zdieľania a prehodnotenie spôsobu, akým ľudia myslia o nehnuteľnostiach.

Záver

Len za posledných pár rokov blockchain prešiel dlhou cestou v schopnosti narušiť realitný priemysel. Napriek tomu je potrebných niekoľko kľúčových vylepšení, aby sa skutočné narušenie stalo skutočnosťou. Platformy, ktoré používajú blockchain na podpisovanie / schvaľovanie listín, budú pravdepodobne musieť získať štatút právnej akreditácie rôznymi národnými a miestnymi vládami.

Hromadné prijatie týchto platforiem koncovými používateľmi je navyše stále ďaleko za realitnými riešeniami Web 2.0. Existuje však veľa príkladov z reálneho sveta, ako napríklad tie, ktoré sú uvedené vyššie, ktoré už dnes existujú. Tie nám umožňujú nahliadnuť do toho, ako by mohla vyzerať budúcnosť nehnuteľností založených na blockchaine v blízkej budúcnosti.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me