Technológia blockchain začína meniť spôsob, akým ľudia kupujú a predávajú nehnuteľnosti. Získal dokonca významné prijatie vládami, ktoré chcú vylepšiť systémy katastra nehnuteľností. Ako konkrétne môže zlepšiť ďalšie oblasti realitného sektoru? Tu je niekoľko spôsobov, ako blockchain ovplyvňuje správu prenájmu nehnuteľností, vrátane príkladov niektorých projektov, ktoré narúšajú toto odvetvie.

V roku 2019 prinieslo pomerne veľa blockchainových projektov inovácie na krátkodobých aj dlhodobých platformách prenájmu. Nasledujúce štyri oblasti predstavujú niekoľko spôsobov, ako by blockchain mohol ponúknuť lepšiu odpoveď vlastníkom aj nájomcom nehnuteľností. Prvé tri témy už majú skutočné blockchainové riešenia poskytované konkrétnymi platformami. Naproti tomu poslednou kategóriou je oblasť, kde by bolo možné teoreticky použiť blockchain na zmenu odvetvia prenájmu nehnuteľností.

Vysoké provízie

Realitné a právne poplatky môžu byť nákladné. Aj keď to platí najmä pri kúpe a predaji nehnuteľností, mnoho agentov si tiež účtuje vysoké poplatky za prenájom nehnuteľností. Pri pohľade napríklad na krátkodobé pobyty v nehnuteľnostiach na Airbnb web zaberá až 20 percent ziskov, ktoré mohli ísť priamo na majiteľa nehnuteľnosti alebo preniesť na zákazníka v podobe nižších nákladov.

Vďaka blockchainovému riešeniu pre prenájom a krátkodobé pobyty je transakcia skutočne peer-to-peer. Aj keď je teoreticky možné, že poplatky môžu byť stanovené za vyššie ceny ako tradičné stránky s požičiavaním, v skutočnosti to tak nie je. Cieľom blockchainových platforiem je všeobecne automatizácia procesu prenájmu a zníženie prevádzkových nákladov.

V praxi existuje niekoľko blockchainových platforiem, ktoré umožňujú používateľom odosielať a prijímať kryptomeny na nájomné transakcie za nízke alebo žiadne poplatky. LockTrip je jedným z príkladov tohto. Decentralizovaný a voľne použiteľný cestovný modul LOC Travel Engine udržuje všetky hotely, ceny a dostupnosť ako riešenie na kľúč typu open-source pre všetky aplikácie tretích strán, ktoré sa chcú pripojiť a ponúkať maloobchodné cestovné služby za províziu 0%. Táto platforma uvádza, že jej ceny sú o 20 percent nižšie ako na iných webových stránkach s rezerváciami hotelov a prenájmov online. Má dokonca slušnú adopciu a na jeho trhovisku už žije 100 000 hotelov.

snímky obrazovky mobilnej aplikácie LockTrip iOS

Trhovisko spoločnosti LockTrip umožňuje používateľom nájsť domy a hotely.

Ocenenie ceny

Pre tých, ktorí chcú kúpiť alebo predať nehnuteľnosť, je nevyhnutné presné ocenenie ceny. To však býva oveľa zložitejšie pri posudzovaní celkovej hodnoty nehnuteľnosti. Pre tých, ktorí chcú prenajať nehnuteľnosť online, môže byť ešte ťažšie presne vedieť, koľko si účtovať za kratšie časové obdobia (t. J. Suma dolára za jeden mesiac). Áno, vlastníci môžu porovnávať s inými webmi dostupnými online. Faktory (t. J. Mesto, okolie, počet izieb, priestor na dvore atď.) Sa však často veľmi líšia. Nedostatok porovnateľných možností môže znamenať, že sa vlastník snaží prenajať za príliš vysokú alebo príliš nízku cenu.

Medzi decentralizovanými verejnými blockchainmi sa objavujú riešenia. Veľké banky však na podobný účel vyvinuli aj súkromné ​​blockchainy. Podľa článok z apríla 2018, Bank of China už používa platformu na oceňovanie nehnuteľností založenú na blockchaine. Toto riešenie ukladá dôležité informácie, ako je adresa nehnuteľnosti, ocenenie a hašované správy.

Generálny riaditeľ IT oddelenia Bank of China, Rocky Cheng Chung-ngam, uviedol, že táto platforma už spracováva 85 percent ocenení nehnuteľností týkajúcich sa hypotéky. Podobné riešenie využíva aj HSBC. Teoreticky by sa tento koncept mohol uplatniť, aby vlastníci nehnuteľností dostali presnejší odhad toho, koľko majú účtovať aj nájomcom.

Vklady zabezpečenia prenájmu blockchainu

Pre veľa ľudí predstavujú bezpečnostné vklady finančnú záťaž. Nájomcovia musia vo väčšine prípadov platiť najskôr a minulý mesiac nájomné vopred. V niektorých prípadoch vyžaduje právna jurisdikcia, aby nájomcovia predložili potvrdenie o príjme a ďalšie dokumenty. Prenajímatelia musia zároveň zaviesť bankové a právne postupy na správu každého nájomcu.

Vďaka blockchainovému riešeniu prenájmu je možné, aby si nájomníci zhromaždili svoje zabezpečené vklady tým, že nechajú vopred zaplatiť ďalších ľudí, ktorí majú potrebné finančné prostriedky. Títo jednotlivci majú schopnosť získavať úroky. Nájomca sa medzitým môže presťahovať do novej prenajímanej nehnuteľnosti bez obáv z vysokých poplatkov spojených s tradičným modelom nájmu. Okrem toho môžu prenajímatelia ušetriť čas a peniaze znížením závislosti od tradičných zmlúv a možností financovania.

Rentberry je jedným príkladom projektu, ktorý poskytuje takéto riešenie. Pri tejto možnosti musia nájomcovia zaplatiť iba desať percent odpočítateľných z kaucie. Veritelia môžu ročne zvyčajne zarobiť tri až štyri percentá z vkladu. Funguje to ako bežná bezpečnostná záloha. Ak prenajímateľ nezistí na konci nájmu žiadne škody, pôvodná odpočítateľná položka sa vráti v plnej výške nájomcovi. Zvyšok finančných prostriedkov ide späť veriteľom. Okrem toho Rentberry poskytuje ďalšie inovatívne funkcie, ako je transparentná aukcia prenájmu, ktorá pomáha určovať cenové ocenenia.

Používateľské rozhranie aukcie prenájmu Rentberry

Okrem crowdsourcingových vkladov zabezpečenia poskytuje Rentberry transparentnú aukciu prenájmu nehnuteľností.

Blockchain Rental Multiple Listing Services (MLS)

Služby viacerých záznamov (MLS) zohrávajú zásadnú úlohu pri prenájme moderných nehnuteľností. Tieto weby a aplikácie zjednodušujú proces pomoci vlastníkovi nehnuteľnosti informovať potenciálnych kupcov o dostupnosti. To však tiež môže komplikovať proces komunikácie medzi vlastníkmi a prenajímateľmi. Platí to najmä vtedy, keď vlastnosti už nie sú k dispozícii, ale stále sa zobrazujú ako dostupné na rôznych stránkach založených na MLS.

Vďaka blockchainovému riešeniu by všetky tieto informácie mohli existovať na jednom mieste. Ak napríklad nehnuteľnosť už nie je k dispozícii, bolo by možné, aby to majiteľ ľahšie komunikoval s potenciálnymi nájomcami. Vývojári by mohli dokonca vytvoriť automatizované procesy oznámení založené na tom, kedy dôjde k transakciám prenájmu v blockchaine.

Snáď jednou z najväčších prekážok úspešného konkurenta blockchainu súčasným online riešeniam MLS je nedostatok blockchainovej interoperability alebo bežne akceptovaná platforma. V súčasnosti proti sebe súťaží niekoľko hlavných riešení prenájmu blockchainu o obmedzený podiel na trhu s prenájmom. Ak však tieto projekty dokážu spolupracovať, bolo by možné udržiavať informácie o prenájme aktuálne na viacerých lokalitách alebo blockchainoch. Vo výsledku by to mohlo potenciálne zlepšiť adopciu používateľov medzi vlastníkmi a nájomcami nehnuteľností.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me