Aké príležitosti by mohol blockchain vytvoriť pre duševné vlastníctvo (IP)?

V blockchainovej technológii bolo vo fin-tech už veľa skorých aplikácií, ale ako môže blockchain zlepšiť ochranu duševného vlastníctva (IP)? Je zrejmé, že technológie distribuovanej účtovnej knihy je možné implementovať v mnohých prípadoch použitia. Tu je niekoľko príkladov.

Systém registrácie IP

Ako dlho trvá podanie patentu? Závisí to od toho, kam fyzická alebo právnická osoba podáva žiadosť. Pozrime sa ako príklad na USA. Pri pohľade na údaje z FY 2016, USPTO zvyčajne trval okolo 16,2 mesiaca od podania po začatie úradnej akcie. Priemerná celková miera závislostí trvala okolo 25,3 mesiaca. Patenty tiež pre konkrétne kategórie, ako je počítačová architektúra, môžu trvať oveľa dlhšie, ako je celkový priemer.

Problém je v tom, že veľa registrácií IP musí prejsť manuálnou kontrolou. V odvetviach, v ktorých je dôležité stať sa prvými, je ťažké získať súhlas patentových agentúr alebo iných regulačných orgánov. Výmenou centralizovaných registračných systémov za decentralizované bude jednoduchšie nielen registrovať nové adresy IP, ale aj aktualizovať registrácie a kedykoľvek previesť vlastníctvo. Vďaka blockchainu budú regulačné agentúry schopné dosiahnuť viac s menším počtom požadovaných zdrojov. Znížením čakacích dôb na schválenie môžu spoločnosti napredovať v inováciách chránených zákonom o duševnom vlastníctve.

Určenie autorstva

Ďalším veľkým problémom vlastníctva IP je zistiť, ktorá entita najskôr vytvorila IP. Kvôli zdĺhavému schvaľovaciemu procesu a množstvu národných predpisov o IP neexistuje jasný spôsob, ako určiť, kto je vlastníkom IP. Napríklad spevák môže vydať skladbu, ktorá znie podobne ako existujúca skladba. Bez ohľadu na to, či mala byť pieseň podobná alebo nie, takéto prípady, ktoré sa v minulosti vyskytli, vyústili do niekoľkých rozsiahlych súdnych sporov týkajúcich sa porušenia práv duševného vlastníctva, ktoré sa zvyčajne vyriešia až mnoho rokov po vydaní piesní. The Súdny spor „Blurred Lines“ je jedným z nedávnych príkladov.

V prípade systému registrácie založeného na blockchaine bude oveľa jednoduchšie overiť, či nová skladba porušuje alebo neporušuje existujúcu adresu IP predtým zaregistrovanej skladby. Tento typ detekčného systému založeného na blockchaine možno považovať za niečo ako legálne podporovaný program Copyscape, iba túto technológiu je možné pomocou umelej inteligencie aplikovať na iné veci, ako je umenie a hudba..

Potlačenie falzifikátov

Bohužiaľ, v mnohých prípadoch spoločnosti priamo ukradnú existujúce OP svojich konkurentov na výrobu potravín, odevov a iného tovaru. V súčasnej dobe je pre niektoré spoločnosti stále relatívne ľahké sa týmto praktikám vyhnúť a zarobiť na tom milióny alebo dokonca miliardy dolárov. Aspoň pre fyzické produkty je integrácia blockchainu prostredníctvom značiek RFID niečo, čo sa už implementuje. Táto technológia umožňuje regulačným orgánom ľahko zistiť, kedy sú veci ako dovážaný tovar falošný, jednoduchým naskenovaním čiarových kódov produktu.

Blockchainové projekty zamerané na IP

V súčasnosti existuje len veľmi málo blockchainových projektov, ktoré pracujú na vytvorení systémov registrácie IP / detekcie tvorcov. Pripravované projekty však majú radi Databáza IPCHAIN sa to snažia zmeniť. Aj keď tento projekt môže byť určite prospešný pre ľudí a podniky, ktoré chcú lepší spôsob výskumu informácií o IP, IPCHAIN ​​Database chce ísť ešte o krok ďalej. Nakoniec sa tento projekt zameriava na to, aby sa stal právnou pečiatkou schválenia podaní IP po celom svete. Ide o to, že existujúce vládne regulačné agentúry budú používať databázu IPCHAIN ​​ako riešenie na vylepšenie svojich súčasných informačných systémov IP. Projekt dodržiava štandardy Svetovej organizácie duševného vlastníctva, čo by mohlo pomôcť zvýšiť jeho prijatie.

Duševné vlastníctvo

Existuje už niekoľko projektov, ktoré pracujú na boji proti falšovaniu. Jedným z príkladov je VeChain Thor, ktorý už má partnerstvo s DIG, najväčším čínskym dovozcom kvalitných vín. VeChain Thor je schopný overiť, že všetky produkty sú originálne, a to tak, že každý produkt označí špeciálnou značkou RFID. Pretože sú údaje decentralizované, nie je možné napadnúť jednu databázu a zmeniť štítok produktu. Pretože sú informácie uložené v blockchaine, môže každý v dodávateľskom reťazci tiež sledovať a overovať produkt, aby sa zabezpečilo, že je skutočný. Waltonchain je ďalší projekt s podobnými cieľmi. Nadviazal už niekoľko významných partnerstiev a je ním teraz súčasťou Aliancie IoT Connectivity Alliance spoločnosti Alibaba.

Súčasné prekážky

Jednou z najťažších prekážok, ktoré je potrebné zvážiť, je, ako presne budú právnici a regulačné agentúry v oblasti duševného vlastníctva skutočne integrovať blockchain a AI do svojich súčasných regulačných politík. Prípady použitia, ako je overenie, či je softvérový produkt originálny alebo neporušujúci existujúci patent, je možné vykonať automaticky pomocou podobných technológií, ktoré prehľadávajú Google o zhode kľúčových slov. Táto zmena by však mohla pre odborníkov v oblasti duševného vlastníctva predstavovať nové výzvy. Napríklad, ak je softvérový projekt krytý zákonom o IP a nie otvoreným zdrojom, potom koľko kódu je možné znovu použiť v podobných projektoch? Tiež súčasné patentové zákony nevyžadujú od autorov, aby zadali jediný riadok kódu, aby získali patent. V patentovom systéme založenom na blockchaine, kde by podanie bolo oveľa rýchlejšie a jednoduchšie, by koncept podávania všeobecných nápadov na produkty bez kódu mohol viesť k náročnejším rozhodnutiam a mohol by potenciálne viesť úradníkov v oblasti patentov k tomu, aby zvážili zmenu súčasného procesu podávania, aby to bolo pre autorov po predložení poskytnúť prototypy.

Patentový systém založený na blockchaine predstavuje debaty aj pre kreatívne oblasti. Nakoľko sa môže umelecké dielo napríklad podobať na dielo, ktoré už existuje? Aj keď sa schopnosti detekcie AI zlepšia, bude zaujímavé sledovať, či regulačné agentúry vyvinú kvantitatívne / percentuálne založené rámce, ktoré budú automaticky posudzovať, čo je originálne a neoriginálne. Môže napríklad skladba znieť na 60% podobne ako existujúca skladba a stále ju možno považovať za originálnu? Vyžadovalo by si vydanie tejto piesne zdieľanie licenčných poplatkov?

Záver

Zatiaľ čo IP založené na blockchaine je stále v počiatočných fázach, niekoľko projektov začína túto technológiu nielen vyvíjať, ale aj si ju osvojiť v reálnom svete. Zdá sa, že podniky tieto zmeny zväčša prijímajú; vládne právne organizácie sú však jednoznačne najväčším potenciálnym katalyzátorom adopcie IP na základe blockchainu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me