V rôznych obdobiach počas posledného desaťročia si akcie v bitcoinoch aj na rozvíjajúcich sa trhoch zaznamenali značné zisky. Občas však každý z nich vytrpel aj niekoľko divokých výpraskov od pána Marketa. Pozrime sa teda na výkonnosť akcií bitcoinu oproti akciám na rozvíjajúcich sa trhoch a preskúmajme relatívne silné a slabé stránky týchto dvoch kľúčových finančných trhov. Navštívte Palivo múdrosti najlepších sprievodcov pri učení sa novým zručnostiam.

Tento článok bude demonštrovať komparatívnu relatívnu silu (RS) bitcoinu v porovnaní s kľúčovým fondom obchodovaným na burze na rozvíjajúcich sa trhoch (ticker: EEM, iShares MSCI Emerging Markets ETF) počas šiestich kľúčových časových období. Uvidíte, ako sa BTCUSD darilo EEM za posledné tri, šesť, 12, 24 a 36 mesiacov. Uvidíte tiež, ako bitcoiny dramaticky prekonali EEM za posledných päť rokov. Uvidíte, že bitcoiny dokonca prekonali akcie významnej brazílskej ťažobnej spoločnosti a obrovskej ázijskej firmy na výrobu polovodičov, ktorá Zoznam spôsobov, ako nájsť knihy o kryptomenách, kde nájdete veľmi cenné informácie.

Na záver získate informácie o tom, prečo investovať do bitcoinu a investovanie na akciách rozvíjajúcich sa trhov (EM) môže byť dobrým kombináciou dlhodobých investícií.

Bitcoin vs. rozvíjajúce sa trhy: kľúčové údaje RS

EEM bol vybraný ako zástupca pre akcie rozvíjajúcich sa trhov z týchto dôvodov:

 • Obchoduje sa celý deň (930 až 1600 ET), pondelok až piatok (okrem sviatkov).
 • Patrí medzi najlikvidnejšie zo všetkých zahraničných ETF akcií.
 • Jej podiely zahŕňajú rozmanitú škálu viac ako 900 akcií.
 • Ponúka rozsiahlu škálu likvidných hovorov a putov možnosti.
 • Rovnako ako bitcoin môžete aj vy nakupovať, predávať alebo predávať nakrátko v reálnom čase.
 • Tento ETF ponúka investorom realistický pohľad na investičné príležitosti mimo USA.

Štatistiky Bitcoin (BTCUSD) vs. EEM RS od vrcholu kryptotrhového trhu v decembri 2017 v súčasnosti uprednostňujú EEM. Odvtedy došlo na oboch trhoch k klesajúcemu trendu, ale výpredaje spoločnosti EEM boli menej výrazné. Napriek tomu niekoľko býčich technikov navrhuje blížiace sa zhromaždenie BTCUSD. Pokiaľ ide o EEM, opäť vytvára kľúčovú viackolkovú nízku formáciu, ktorá sa v súčasnosti môže pochváliť víťaznou šnúrou sedem za sedem.

Krátkodobé štatistiky (jeden rok alebo menej)

3-mesačný výkon BTCUSD: (39,99) percenta

3-mesačný výkon EEM: (3,17) percenta

Víťaz RS: EEM

Šesťmesačný výkon BTCUSD: -39,99 percenta

Šesťmesačný výkon EEM: -7,31 percenta

Víťaz RS: EEM

12-mesačný výkon BTCUSD: -73,91 percenta

12-mesačný výkon EEM: -18,52 percenta

Víťaz RS: EEM

Je zrejmé, že v krátkodobom hodnotení RS nedošlo k nijakej súťaži. Je pravda, že EEM zaznamenal niekoľko zásahov vo všetkých troch krátkodobých časových rámcoch. Jeho hodnota však erodovala oveľa pomalšie ako BTCUSD.

Dlhodobé štatistiky (dva roky a viac)

24-mesačný výkon BTCUSD: +247,04 percenta

Výkonnosť EEM za 24 mesiacov: +11,18 percenta

Víťaz RS: BTCUSD

36-mesačný výkon BTCUSD: +813,58 percenta

36-mesačný výkon EEM: +26,76 percenta

Víťaz RS: BTCUSD

5-ročný výkon BTCUSD: +370,82 percenta

Päťročný výkon EEM: -0,13 percenta

Víťaz RS: BTCUSD

Kľúčové akcie rozvíjajúcich sa trhov: Bitcoin tiež vyhráva

Ak by ste 4. januára 2016 investovali do akcií spoločností Taiwan Semiconductor and Manufacturing (TSM) a BTCUSD, vaše držanie kryptomien by bolo výrazne vyššie ako vaše akcie TSM:

36-mesačný výkon BTCUSD: +784,12 percenta

36-mesačný výkon TSM: +58,31 percenta

Víťaz RS: BTCUSD

Tu je pohľad na trojročné porovnanie výkonnosti brazílskeho ťažobného gigantu Vale, S.A. (VALE) vs. BTCUSD:

36-mesačný výkon BTCUSD: +784,12 percenta

36-mesačný výkon VALE: +343,67 percenta

Víťaz RS: BTCUSD

Bez ohľadu na to, či je to v porovnaní s EEM, TSM alebo VALE, dlhodobý výkon bitcoinu je pôsobivý. Na dlhú trať otázka Bitcoin vs. rozvíjajúce sa trhy definitívne nájde odpoveď v decentralizovanom digitálnom nápade pána Nakamota.

EEM: Potenciálne výhody a nevýhody

EEM má širokú škálu akcií z rozvojových krajín, ako sú Argentína, Brazília, Čína, India, Indonézia, Malajzia, Mexiko, Filipíny, Rusko a Thajsko. Zaujíma tiež pozície v zásobách pochádzajúcich z vyspelejších krajín ako Južná Kórea a Taiwan a zopár ďalších. Jednotlivé akcie EM môžu investorom aj špekulantom ponúknuť potenciál nadmerných ziskov. Hodnota týchto volatilných akcií však môže tiež rýchlo klesať, čo spôsobí vážne čerpanie portfólia. Vzhľadom na tieto skutočnosti obchodovanie a košík diverzifikovaných akcií EM prostredníctvom EEM môže mať za následok o niečo plynulejšiu krivku kmeňového portfólia.

Pridanie EEM do vášho investičného portfólia vám môže ponúknuť nasledujúce výhody:

 • Medzinárodné investičné riziko pre investorov z USA
 • Celosvetové zastúpenie akciového sektoru a priemyselnej skupiny
 • Minimalizácia špecifického rizika spoločnosti (správy o zlých príjmoch, škandály spoločností, regulačné alebo obchodné problémy)
 • Nadpriemerný rastový potenciál v závislosti od hospodárskych cyklov národov predstavovaných akciami obsiahnutými v EEM

Teraz, keď už máte vo svojom portfóliu držanie niektorých akcií EEM, identifikovateľné výhody, neignorujte potenciálne riziká:

 • Mena pre konkrétnu krajinu sa zrúti alebo hyperinflácia (Argentína je nedávnym príkladom)
 • Politická nestabilita (vojenské prevraty, prezident, ktorý preberá diktátorské právomoci atď.)
 • Medzinárodné obchodné vojny môžu tiež spôsobiť zmätok v konečných výsledkoch a cenách akcií spoločností so sídlom v EM.

Súčasné technické pozadie EEM

Technická tabuľka, ktorú si chcete pozrieť, patrí k tým jedinečnejším, s akými sa pravdepodobne stretnete. EEM sa môže pochváliť jedným z najspoľahlivejších rytmov cenového cyklu medzi hlavnými ETF. Je to veľmi zriedkavé vidieť sedem po sebe idúce minimá viacerých bicyklov, ktoré sa vytvárajú včas na akomkoľvek finančnom trhu. Napriek tomu sa spoločnosti EEM podarilo opäť dosiahnuť tento ohromujúci výkon:

bitcoin vs. cykly EEM na rozvíjajúcich sa trhoch

EEM, dvojtýždňový graf: Tento kľúčový ETF na rozvíjajúcich sa trhoch práve znížil úroveň ďalšej multicykla. Povedie tento proces vytvárania dna k ďalšej nákupnej príležitosti? Obrázok: MotiveWave Ultimate.

Môže sa zdať, že v najbližších dňoch bude pravdepodobné, že bude uprednostňovať obchodovateľnú rally, ale to ukáže iba čas. Pamätajte, že len preto, že sa graf opakovane opakuje (a s úspešným výsledkom investície), je výsledok akejkoľvek obchodnej alebo investičnej príležitosti čisto náhodným výsledkom, ktorý nesúvisí so žiadnou sériou víťazov ani porazených, ktorí jej predchádzali. To je dôvod, prečo nikdy nevsadíte ranč na žiadne obchodné nastavenie alebo trh, bez ohľadu na to, ako býčia alebo medvedia príležitosť sa môže javiť ako.

Najnovší graf grafu bitcoinu

Bitcoin sa po poklese koncom roka 2018 zdanlivo stabilizoval (pokles o takmer 50% za päť týždňov). Má tiež nominálne vzostupný cyklický vzorec a obchodovateľná rally späť do oblasti 5 000 dolárov vyzerá v Q1 2019 ako reálna možnosť:

bitcoin vs. rozvíjajúce sa trhy BTCUSD aligátor

BTCUSD, týždenne: Bitcoin sa opäť obchoduje v úzkom rozmedzí. Jeho cykly naznačujú, že čoskoro sa chystá demonštrácia, a je tu len málo režijných zásob, ktoré by ju zastavili, kým nedosiahnu 6 500 dolárov. Obrázok: MotiveWave Ultimate.

Aktuálna cenová akcia bitcoinu je často viditeľná skôr, ako sa pohne býčí trhák. Keďže sa predpokladalo, že minca padne na dno niekedy v januári 2019 a obrovská „objemová diera“ sa črtá tesne nad úrovňou 4 000 dolárov, niektorým veľkým obchodníkom nebude stačiť veľa, aby sa tu vydalo pekné zhromaždenie. Bez toho, aby ste tu chodili na kompletný návod, Bill Williams Aligátor Indikátor (tri posunuté kĺzavé priemery v grafe) robí vynikajúcu prácu a pomáha vám potvrdiť obchodný rozsah aj trendové trhy. Ak vaša obchodná platforma ponúka Alligator, potom sa vo všetkých ohľadoch venujte určitému času naučiť sa, ako ho používať. Pravdepodobne odteraz zistíte, že ide o technický nástroj.

Teraz všetci spolu

Pri spoločnom pohľade na BTCUSD a EEM je zrejmé, že tento konkrétny trhový pár nie je príliš korelovaný. Keď sa jeden zíde, druhý môže stagnovať alebo dokonca ísť opačnou cestou. Niekedy sa na jednom trhu obchoduje v úzkom rozmedzí, rovnako ako na ostatných silne. Za predpokladu podobnej dlhodobej nekorelácie by sa BTCUSD a EEM mohli ukázať ako vynikajúce diverzifikátory pre vaše portfólio:

bitcoin vs. rozvíjajúce sa trhy Bitcoin a EEM korelácia

BTCUSD a EEM, týždenne: Akcie bitcoinu a rozvíjajúcich sa trhov všeobecne nesúvisia, čo z nich robí atraktívne zložky v diverzifikovanom investičnom portfóliu. Obrázok: NinjaTrader 8

V súčasnosti Bitcoin aj EEM vyzerajú pripravené na zhromaždenia, ale ich príslušné načasovanie a trvanie sú samozrejme nepoznateľné. Zjavným tipom na rozvíjajúcu sa rally je výskyt širokopásmových trhacích cenových pruhov a nadpriemerných objemov obchodovania. Ak plánujete kúpiť ktorýkoľvek z týchto trhov, nezabudnite udržiavať svoje obchodné riziko malé na úrovni 2 percent z hodnoty vášho účtu alebo menej.

Vyvažovací zákon

Možno ste sa zaviazali držať bitcoiny na dlhé trate. Možno by ste si dokonca chceli udržať svoju bitcoinovú pozíciu, kým sa minuloročné maximum nepresiahne trojnásobne alebo dokonca päťkrát (alebo viac). To je určite obdivuhodný cieľ, ale dajte pozor, aby ste na tento jediný, býčie, výsledok nedali všetku svoju nádej (alebo peniaze).

Zvážte vyváženie svojho investičného portfólia kryptomeny rôznymi ďalšími finančnými nástrojmi, ktoré nie sú vzájomne alebo inverzne korelované, ako sú zlato, technologické akcie, nehnuteľnosti a akcie rozvíjajúcich sa trhov. Možno nebudete nadšení, keď uvidíte, že sa vaše portfólio iba s bitcoinmi zíde o 300 percent (dobre, jedného dňa). Nebudete však trpieť hrôzou a zdesením z ďalších 85 percent čerpania bitcoinu, aj keď iné triedy aktív oceňujú hodnotu alebo zažívajú iba malé poklesy. Dobrá obrana je to, čo vyhráva veľké hry v športovom svete. To isté platí aj v prípade inteligentného investovania a špekulácií na finančnom trhu.

Všetky údaje cez TradingView.com. Konečný dátum uzávierky údajov bol 4. januára, 2019, pre BTCUSD, EEM, TSM a VALE. Provízie, sklz a dividendy z akcií sa nezapočítavajú do.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me