V priebehu histórie mali umenie a technológie zložitý, ale prospešný vzťah. Obidve disciplíny posúvajú ľudskú fantáziu na svoje hranice. Pri interakcii s umením alebo technológiou sa učíme niečo nové a objavujeme nový spôsob videnia sveta. Vzťah technológie a umenia je v ľudskej kultúre dôležitý.

Za posledných niekoľko desaťročí si však umenie a technológie vytvorili vzťah lásky a nenávisti s rozmachom internetu. Vyhľadanie ľubovoľného umeleckého diela v službe Google Image je teraz jednoduché a kopírovanie digitálnych súborov je triviálne. Aj keď to znamená lepší prístup k umeniu, znamená to, že skutočné umenie sa zlacňuje oproti záplave kópií.

To by mohla zmeniť technológia blockchain. V tomto článku sa pozrieme na to, ako blockchain pomáha zmenám umenia.

Umenie sa mení

Vizuálne umenie je ťažké definovať práve preto, že sa neustále mení. Umelci neustále posúvajú hranice toho, čo je možné. Nedávno sa tieto limity rozšírili do oblasti digitálneho umenia – umenia, ktoré existuje ako súbor v počítači a nie vo fyzickom svete. Tento prechod ešte viac stiera technologické a umelecké rozdiely.

1. Digitálne vyrobené umenie

Jeden segment hnutia digitálneho umenia sa zameriava na tvorbu umenia v počítači. To môže znamenať niečo digitálne skicovanie, photoshopovanie existujúcich snímok alebo niečo vo forme GIF. Tieto druhy umenia začínajú život ako počítačový kód.

digitálne vyrobené umenie

Táto maľba bola vytvorená pomocou počítačového algoritmu

Technológia blockchain uľahčuje vytváranie a autentizáciu tohto typu umenia. Mnoho ľudí by mohlo dokonca považovať blockchainové hry alebo blockchainové zbierkové predmety za druhy digitálne vyrobeného umenia. Napríklad vzácne Pepes získal kultový status žiaduceho digitálneho umenia. Umenie je koniec koncov iba také hodnotné, ako všetko, čo je niekto ochotný zaplatiť.

2. Digitálne prezentované umenie

Ďalším odvetvím sveta digitálneho umenia je umenie vytvorené v skutočnom svete, ktoré však má byť prezentované digitálne. Vo svete digitálneho umenia sa hovorí: „obrazovky sú nové steny.“ S nárastom displejov vo vysokom rozlíšení môžu obrazovky navyše predstavovať umelecké diela s neuveriteľne vysokou vernosťou pôvodnému dielu.

Ako však viete, že súbor, ktorý zobrazujete, je originálny a v najvyššej možnej kvalite? S tým vám môže pomôcť technológia blockchain, ktorá certifikuje súbory vysokokvalitných obrazových súborov.

3. Digitálne vyrobené a prezentované

digitálne umenie

Tento GIF sa v aukcii predal za 200 dolárov, pretože bol uvedený na viac ako 5 000 dolárov.

Umenie sa čoraz viac digitálne vyrába a prezentuje, čo ponúka príležitosti pre blockchain na zabezpečenie celého hodnotového cyklu umeleckého diela. Rozdiel v technológii a umení už neexistuje, pretože technológia sa stáva neoddeliteľnou súčasťou tvorby, zobrazovania, podpisovania a predaja umenia.

4. Nákupy umenia v kryptomene

Ďalšie kvitnúce odvetvie využíva kryptomenu na nákup umenia. Kryptomeny sú na tento druh transakcií vhodné, pretože umožňujú pomerne rýchlo prevádzať veľké zásoby hodnoty na kohokoľvek na svete. Nie je potrebné čakať, kým banky povolia prevod, a žiadne percento transakcie nepríde spracovateľovi platby.

5. Provenencia blockchainového umenia

Aplikácia technológie blockchain v umení sa nezastaví iba pri digitálnom umení. Fyzické umelecké diela tiež profitujú z overenia blockchainového umenia a decentralizovaných trhovísk.

Jednou z dôležitých aplikácií je blockchainová umelecká proveniencia, ktorá pomáha kupujúcim umenia vytvárať históriu predchádzajúcich majiteľov až k pôvodnému umelcovi. Výhodou používania blockchainu je, že jeho účtovná kniha je nemenná a iba na doplnenie. Bolo by ťažké sfalšovať, predstierať alebo zmeniť pôvod umeleckého diela, ktoré je raz uvedené na blockchaine. Keď blockchain vstupuje na trh umenia aj pre staršie umelecké diela, priepasť technológie a umenia sa ešte viac uzatvára, čím sa analógové umenie dostáva do digitálneho veku.

6. Rozširovanie hraníc toho, čo je umenie

Hlavným vedľajším účinkom rastu digitálneho umenia a zmenšujúcej sa priepasti medzi technológiou a umením je rozširujúci sa zmysel pre to, čo by umenie mohlo byť. Nielen, že vzácne korenie a kryptomeny dnes získavajú status umeleckých diel. Kryptomena Anime Coin (ANI) a dokonca kresby MS Paint sa teraz môžu predávať na digitálnych trhoch. Ak je niekto ochotný za ne zaplatiť, potom má hodnotu.

hranice umenia

Tieto druhy technologických umeleckých projektov naďalej napádajú naše predpojaté predstavy o tom, ako má umenie vyzerať.

7. Sprístupnenie umenia

Pomocou blockchainu je možné kúpiť si dielo digitálneho umenia priamo od umelca bez sprostredkovateľov. Z toho vyplýva, že nikdy nebolo lacnejšie stať sa zberateľom umenia v histórii. Momentálne si online môžete kúpiť umelecké dielo za menej ako 10 dolárov. Súbor, ktorý dostanete, nebude znovuvytlačenou predlohou. Namiesto toho by to bola originálna, overená kópia, ktorá je súčasťou obmedzeného množstva (alebo možno svetového unikátu).

8. Sprístupnenie umenia

Tradičné trhy s umením sú oblasťou elity. Sú kurátormi a často uspokojujú vkus západniarov z vyšších vrstiev. Len čo digitalizujete umenie a vytvoríte trhové trhy s blockchainovým umením, každému sa uľahčí prístup na tieto trhy. Každý umelec môže predávať komukoľvek inému na svete bez toho, aby mu bránil strážca brány alebo kurátor galérie.

9. Decentralizačný orgán na predaj

Tento trend smerom k decentralizovanému predaju umeleckých diel dáva umelcom a majiteľom moc nad tým, čo so svojim umením robiť. Nákup a predaj umenia sa môže uskutočňovať peer-to-peer oveľa rýchlejšie ako na tradičných trhoch s umením. Možno si chcete kúpiť kúsok na vystavenie na týždeň a potom ho predať ďalší týždeň. S decentralizovanými trhmi umenia s blockchainom je to možné.

Keď predávate, budete môcť prijímať ponuky z celého sveta. Inteligentné zmluvy čoskoro uľahčia transakciu a zabezpečia, aby ste dostali svoje finančné prostriedky, súbor sa preniesol na príjemcu a originál už vo vašom počítači neexistuje.

10. Digitálne galérie

Umelecké galérie boli dlho fyzickým priestorom a nie je pravdepodobné, že v dohľadnej dobe zmiznú. Prechod technológie a umenia však znamená, že galérie sú čoraz viac digitálne. Pomocou blockchain umenia je možné založiť umelecké trhovisko, ktoré je DAO, úplne bez vlastníka, a využíva inteligentné zmluvy na uľahčenie obchodov s umením..

Technológia, čl, & budúcnosť

Vzťah blockchain art sa stále vyvíja, ale je to vzrušujúca aplikácia blockchainu v prípade použitia v skutočnom priemysle, kde je veľmi dôležitá verifikácia a autenticita. Ako sa zmenšuje medzera v technológii a umení, očakávajte, že umenie bude lacnejšie, prístupnejšie a eklektickejšie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me