Čo je to Stellite (XTL)?

Stellite je projekt kryptomeny zameraný na súkromie, ktorého cieľom je vylepšiť funkčnosť Proof-of-Work. Poďme sa ponoriť do všetkých podrobností o poslaní projektu, peňaženke Stellite, technických vlastnostiach a možných prípadoch použitia.

Misia projektu Stellite

Hlavným cieľom spoločnosti Stellite je vyriešiť problémy, ktoré ovplyvnili tradičné mince proof-of-work (t. J. Bitcoin, ethereum a ďalšie). Podľa dokument o projekte, dôveryhodne uzly a kolegovia s pevným kódom vytvárajú chyby zabezpečenia. Napríklad kedykoľvek hacker získa prístup k uzlu, často to predstavuje dlhodobý problém pri vytváraní budúcich uzlov.

Tieto a ďalšie typy blockchainových hackov zase odrádzajú od potenciálneho prijatia používateľom. Na vyriešenie tohto problému spoločnosť Stellite navrhla inovatívne riešenie. Jeho blockchain využíva IPFS ako typ permanentného úložiska zoznamu uzlov a ZeroNet ako dynamické front-end tohto permanentného úložiska.

Výsledkom týchto a ďalších technických vylepšení je, že spoločnosť Stellite plánuje poskytnúť riešenie pre skutočnú ťažbu na všetkých zariadeniach (t. J. Smartfónoch, inteligentných televízoroch atď.). Tento typ ťažby je v priamom kontraste s existujúcimi formami mobilnej ťažby populárnych kryptomien na trhu, ktoré sú väčšinou iba simuláciami.

Logá pre IPFS, ZeroNet a Stellite

Stellite kombinuje technológie IPFS a ZeroNet a vytvára decentralizovanú sieť odolnú voči cenzúre.

A čo Stellite ICO?

Na rozdiel od prevažnej väčšiny kryptomien na trhu Stellite nerealizovala ICO alebo dokonca predpredaj. Namiesto toho 0,6% z celkovej ponuky mincí (126 miliónov XTL) bol vopred vyťažený. Mimo predminovania boli zamknuté nulové mince. Po prečítaní webovej stránky projektu a bielej knihy nie je jasné, prečo neexistovalo ICO. Nie je tiež jasné, odkiaľ pochádza financovanie vývoja projektu.

Stellitová peňaženka

K dispozícii sú peňaženky GUI (Graphical User Interface) a CLI (Command Line Interface) pre Windows, Mac a Linux. Dodatočne, Aplikácia Cheddur, mobilná peňaženka dostupná pre iOS aj Android, má integrovanú peňaženku Stellite. Podrobný návod na inštaláciu pre každý typ peňaženky Stellite nájdete tu.

Ukážkový obrázok Stellitovej peňaženky

Používatelia majú prístup k peňaženkám Stellite na rôznych zariadeniach.

Funkcie ochrany osobných údajov

Ďalšou dôležitou vlastnosťou Stellite je jeho schopnosť uľahčiť nevystopovateľné platby. Na tento účel protokol používa Algoritmus CryptoNote, dôležitá súčasť populárnych coinov na ochranu súkromia ako Monero a Bytecoin.

Algoritmus CryptoNote od spoločnosti Stellite eliminuje možnosť sledovania platieb automatickým vytváraním viacerých jedinečných jednorazových kľúčov odvodených od jedného verejného kľúča pre každú platbu P2P..

Projekt to robí úpravou známeho výmenného protokolu Diffie-Hellman. Tento protokol pôvodne umožňoval dvom stranám vyrobiť spoločný tajný kľúč odvodený z ich verejných kľúčov. V prípade Stellite odosielateľ používa na výpočet jednorazového kľúča pre každú platbu verejnú adresu prijímača a randomizované údaje..

Potvrdenia a priepustnosť

Priepustnosť je jedným z najväčších problémov, ktoré dúfajú vyriešiť mnohé blockchainové projekty. Kedykoľvek chce odosielateľ poslať finančné prostriedky, musí príjemca zvyčajne čakať rôznu dobu, ktorá sa pohybuje od niekoľkých sekúnd do mnohých hodín. Toto oneskorenie je spôsobené skutočnosťou, že pridanie každej transakcie do blokov trvá určitý čas. Na to, aby si platby blockchainom a kryptomenou získali mainstreamovú adopciu, sú potrebné rýchlejšie transakčné rýchlosti. Potenciálnym riešením spoločnosti Stellite pre priepustnosť je vytvorenie vlastného systému miesta predaja, ktorý pracuje s mobilnými peňaženkami.

Vďaka tejto technológii môžu obchodníci (aka príjemcovia) prijímať platby s nulovým potvrdením. Okrem toho si každý príjemca môže zvoliť počet potrebných potvrdení. Vďaka ponuke tejto funkcie môže byť spoločnosť Stellite schopná zabezpečiť vysokú bezpečnosť aj priepustnosť. To je obzvlášť dôležité, pretože veľa mincí na ochranu súkromia má tendenciu mať dlhšie časy dokončenia transakcie ako mince, ktoré nie sú chránené súkromím.

Stále však nie je k dispozícii veľa informácií o počte transakcií za sekundu, ktoré je Stellite schopná spracovať. Bolo by tiež zaujímavé vidieť štatistické rozdelenie toho, koľko potvrdení používatelia priemerne akceptujú.

Stellite tiež zjednodušuje používanie uzlov prostredníctvom aplikácie s názvom StellitePay, ktorá pred zapojením do siete používa jeden server (podobne ako centralizovaná ústredňa). Účelom tejto aplikácie je podporiť možnosť adopcie používateľov pre začínajúcich používateľov, ktorí by inak nechceli podstúpiť proces nastavenia uzla.

Obrázok prieskumníka blokov Stellite

Stellite umožňuje používateľom prezerať si aktuálne informácie o transakciách pomocou vlastného prieskumníka blokov.

Odpor ASIC

Projektový tím Stellite tiež berie debatu ASIC vs. non-ASIC vážne. Ako je to vidieť pri bitcoinoch (BTC) a iných kryptomenách vhodných pre ASIC, centralizovaná ťažba môže mať veľký vplyv na distribúciu zásob mincí. Aby sa vyriešila ťažobná dilema ASIC, Stellite mierne mení svoj PoW algoritmus (CryptonightV7) v bežných upgradoch protokolov / hard forkoch. Je to tak preto, lebo súpravy ASIC sú určené na použitie iba pre jednu konkrétnu funkciu. Týmto rozhodnutím sa spoločnosť Stellite snaží dať ťažiarom CPU a GPU rovnakú šancu zarobiť XTL.

Tímový a budúci plán

Tím Stellite pozostáva z desiatich ľudí, z ktorých osem je ústrednými členmi.

Stellite ponúka bezplatný softvér s otvoreným zdrojovým kódom, na ktorý je možné pozerať stránka projektu Github. To umožňuje technicky zdatným používateľom pochopiť, ako projekt pokračuje. Podľa webovej stránky projektu urobila Stellite výrazný pokrok v 1. a 2. štvrťroku 2018. Medzi úspechy patria výmenné výpisy, nový algoritmus obtiažnosti, peňaženka GUI, baník GUI a oveľa viac.

Väčšina hlavných funkcií projektu je však stále v štádiu vývoja. Od 13. septembra 2018 nie je jasné, kedy má projekt dokončiť niekoľko kľúčových funkcií. Zoznam nedokončených funkcií zahŕňa StellitePay, inteligentnú mobilnú ťažbu, ZeroNet & IPFS ako aj ďalšie úlohy v oblasti vývoja, marketingu a podnikania.

Fotografia hlavných členov tímu Stellite

Tento projekt má osem hlavných členov tímu.

Výmeny

Od 13. septembra 2018 je Stellite kótovaná na najmenej štyroch burzách: CREX24, Bisq, TradeOgre a CMC. Budúce plány výmenných kurzov nie sú známe. V zmysle objem výmeny, štatistiky CoinGecko ukazujú, že TradeOgre momentálne hrá najväčšiu rolu na viac ako 90% pri obchodovaní s XTL / BTC a okolo 7,5% pri obchodovaní s XTL / LTC. Medzitým je CREX24 na niečo málo cez 2% pre XTL / BTC.

Prípady možného použitia a záver

Pre každého, kto chce ľahko ťažiť kryptomenu, je Stellite projekt, na ktorý si treba dať pozor. Aj keď projekt už ponúka funkcie, ktoré tento proces zjednodušujú, väčšina inovácií, ktoré spoločnosť Stellite sľubuje, je stále v príprave. Je tiež dôležité poznamenať, že tím Stellite je zjavne odhodlaný dodržiavať svoj rovnostársky algoritmus Proof-of-Work a má pevný postoj k rezistencii ASIC. To znamená, že baníci sa nemusia obávať nákupu najnovšej vysokovýkonnej ťažobnej súpravy s možnosťou jej zastarania cez noc..

Pre používateľov kryptomeny, ktorí chcú využiť mincu ochrany osobných údajov, ale nechcú nepríjemnosti spojené s pomalým dokončením transakcie, by Stellite mohla ponúknuť dobrú voľbu. Je pravda, že nie je k dispozícii veľa informácií o tom, ako dobre funguje technológia nulového potvrdenia transakcie v skutočnom svete. Samotná skutočnosť, že Stellite je schopná poskytnúť túto možnosť pri súčasnom využití osvedčeného algoritmu ochrany osobných údajov, je však sľubným znakom.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me