Stabilnýcoin je kryptomena s mechanizmom na udržanie stabilnej ceny. Vzhľadom na nestálosť kryptomien ako Bitcoin a Ethereum, stablecoiny ponúkajú veľa transakčných výhod digitálnych aktív s oveľa väčšou stabilitou.

Tether je v súčasnosti najdominantnejším a najznámejším stablecoinom. V skutočnosti však existujú tri rôzne typy stabilných kryptomien: centralizované IOU stablecoiny, krypto-kolateralizované stablecoiny a nekolaterované stabilcoiny. Poďme si rozdeliť jednotlivé typy.

Centralizované IOU Stablecoiny

Centralizované IOU stablecoiny sú najjednoduchším typom stablecoinov. Jednoducho, centralizované ICO stablecoiny sú kryté nekrytými peniazmi alebo drahými kovmi, ako je americký dolár alebo iné zvrchované meny. Centralizované IOU stablecoiny majú hodnotu, pretože ide o reprezentáciu iného aktíva.

Spoločnou kritikou tohto typu stablecoinu je jeho centralizovaná povaha, ktorá si vyžaduje dôveru vydávajúcej strany a pomerne intenzívnu reguláciu. Keď vložíte fiat na bankový účet spojený so stablecoinom, sieť razí nové mince. Naopak, keď idete likvidovať stablecoiny, sieť tieto mince spáli a dostanete kolaterál.

TrueUSD

TrueUSD (TUSD) je jedným z najpopulárnejších centralizovaných IOU stablecoinov. Spoločnosť TrustToken, spoločnosť špecializujúca sa na tradičnú tokenizáciu aktív, uviedla na trh TrueUSD v marci.

V systéme TrueUSD drží niekoľko trustových spoločností na svojich bankových účtoch americké doláre. Tento systém sa líši od systému Tether, kde kolaterál vlastní jeden bankový partner. TrueUSD ďalej zaisťuje transparentnosť tým, že každý deň zverejňuje obsah svojich bankových účtov a podrobuje sa mesačným auditom.

TrustToken doteraz vyzbieral 21,7 milióna dolárov, z ktorých väčšina pochádzala z ponuky počiatočných mincí vo výške 20 miliónov dolárov (ICO) končiacej v júni 2018. Medzi účastníkmi ICO boli Andreessen Horowitz (olovo), DHVC, BlockTower Capital, 8 Decimal Capital, Foundation Capital , ZhenFund a ďalšie.

Štandardný token Gemini Dollar a Paxos

The Gemini Dollar (GUSD), zahájila Gemini Exchange a Štandardný token Paxos (PAX), zavedené spoločnosťou Paxos, sú tiež prevládajúcimi centralizovanými IOU stablecoinami. Gemini Dollar aj Paxos Standard Token debutovali začiatkom septembra po schválení newyorským ministerstvom finančných služieb (NYDFS).

Ako funguje Gemini dolárOba stablecoiny sú tokeny ERC-20 kolateralizované v pomere 1: 1 s americkými dolármi, ktoré sú držané v bankách so sídlom v USA a v bankách poistených FDIC..

Spoločnosti Gemini a Paxos dostali licenciu BitLicences v októbri 2015, respektíve v máji 2015. V súlade s predpismi môže byť akýkoľvek stablecoin GUSD alebo PAX, ktorý použijete na nezákonnú činnosť, zadržaný alebo prepadnutý v prospech orgánu činného v trestnom konaní.

Digix zlato

Digix Gold (DGX) je ďalší centralizovaný projekt IOU stablecoin so zlatým kolaterálom namiesto fiat peňazí. Každý token DGX je krytý jedným gramom zlata.

Digix využíva konsenzuálny mechanizmus Proof of Asset (PoA), proces, ktorý zahŕňa overenie vlastníctva na blockchaine Ethereum. Spoločnosť uchováva zlato slúžiace ako kolaterál v trezore uschovávateľa The Safe House v Singapure. Safe House môže uložiť až 30 ton zlata, ale Digix sa usiluje pracovať s ďalšími trezormi po celom svete.

Ostatné

Arccy, Stability a USD Coin sú ďalšími centralizovanými projektmi IO stablecoin.

Krypto-zabezpečené stablecoiny

Krypto-kolateralizované stablecoiny sú kryté digitálnymi aktívami na reťazci. Tento typ stablecoinu je kolateralizovaný s inými kryptoasetmi, ako je napríklad Ethereum alebo iný token.

Dai

MakerDAO je prominentný projekt, ktorý využíva tento model a je spoločnosťou, ktorá stojí za stablecoinom Dai. MakerDAO využíva model s dvoma mincami: Makercoin (MKR) a Dai (DAI).

Makercoin je token riadenia v súvislosti s platformou Maker. Dai je stablecoin, pomocou ktorého zablokujete Ether na zaistenú dlhovú pozíciu alebo CDP. Uzatvoríte svoj éter v CDP vo forme združeného éteru (PETH). Potom sa pre vás vygeneruje Dai, zatiaľ čo úrok sa v priebehu času počíta na PETH.

Spoločnosť MakerDAO sa nedávno dostala na titulné stránky novín, keď Andreessen Horowitz kúpil 6% celej dodávky tokenov MKR v rámci rizikového kola. Spoločnosť MakerDAO predtým získala 12 miliónov dolárov od účastníkov vrátane spoločností 1confirmation, Polychain, FBG Capital, Wyre Capital, Distributed Capital Partners a ďalších.

Havven

Havven je ďalší stablecoin využívajúci krypto-kolateralizovaný mechanizmus. Rovnako ako MakerDAO, aj Havven má model s dvoma mincami: nomináli (nUSD) a havven (HAV).

The nomin má pohyblivú ponuku na stabilizáciu svojej ceny, zatiaľ čo havvens majú stabilnú ponuku, ktorá poskytuje systému záruku. Očakávané sieťové poplatky určujú hodnotu prístavu. Ak máte v držbe, môžete dostať dividendy zo zablokovania prostriedkov v inteligentnej zmluve.

Stabilita nominantov závisí od hodnoty útočísk a je havarijnými bankami zaistená. Havven v marci dokončil ICO vo výške 30 miliónov dolárov.

Ostatné

Augmint a Sweetbridge sú niekoľko ďalších projektov, ktoré vytvorili krypto-zabezpečené stablecoiny.

Nezabezpečené stablecoiny

Po preskúmaní obidvoch stablecoinov kolateralizovaných tradičnými aktívami a stablecoinov kolateralizovaných kryptoasetami, poďme preskúmať drasticky odlišný typ stabilných coinov, ktoré nie sú kolateralizované.

Ako môže niečo dosiahnuť stabilnú cenu bez toho, aby bolo nezabezpečené? Odpoveďou sú akcie typu seniorage, koncept, ktorý v roku 2014 vynašiel Robert Sams. Akcie seniorage pomocou inteligentnej zmluvy napodobniť centrálnu banku, v ktorej má menová politika iba jeden záväzok, emitovať menu s hodnotou 1 $. Inými slovami, sieť vydáva nové mince, ak je cena stablecoinu príliš vysoká, a spaľuje mince, ak je cena príliš nízka.

Základ

Základ je známy projekt, ktorý obsahuje nezabezpečený stablecoin. Token Basis je stabilizovaný pomocou riadenia dodávok on-chain.

Ak cena Basis nie je v rovnováhe, inteligentný kontrakt zvyšuje alebo znižuje ponuku, aby sa cena vrátila späť na 1 dolár. Zmluva znižuje dodávku spaľovaním mincí, ak je cena Basis príliš nízka. Naopak, zvyšuje ponuku, ak je cena Basis príliš vysoká.

Basis začiatkom roka 2018 vyzbieral 133 miliónov dolárov v ICO. Medzi účastníkov kola patrili spoločnosti Digital Currency Group, Polychain, GV, MetaStable Capital, Ceyuan Ventures, Stan Druckenmiller, Naval Ravikant a ďalší.

CarbonUSD

CarbonUSD, vytvorený Carbonom, je ďalším stablecoinom implementujúcim nezabezpečený mechanizmus cenovej stability. Počnúc fiat-collateralized stablecoin, CarbonUSD nakoniec prejde na hybridný fiat-algoritmický model, akonáhle dosiahne dostatočný rozsah ako fiat-couval stablecoin.

Podľa Sama Trautweina, spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti Carbon, je konečnou víziou, aby Carbon obsahoval kôš whitelistu stablecoinov, vrátane algoritmického stablecoinu s minimalizáciou dôvery..

Carbon v súčasnosti využíva blockchain Ethereum, ale tím má plány na jeho prechod na Hedera Hashgraph, vysoko výkonný protokol vo vývoji. Uhlík doteraz vyzbieral 2 milióny dolárov. Medzi investorov do uhlíka patria First Mark, General Catalyst, Digital Currency Group, Plug and Play a ďalšie.

Ostatné

Kowala a Fragments sú niekoľko ďalších projektov v oblasti stablecoinov implementujúcich akcie seniorage.

Záverečné myšlienky

V správa s názvom The State of Stablecoins, Blockchain Luxembourg SA odhaduje, že Tether tvorí 98% z celkového denného objemu obchodovania stablecoinov. Vyššie uvedené stablecoiny v tomto článku sa snažia zachytiť určitý denný objem obchodov z Tetheru.

Zvýšený dopyt po centralizovaných IOU stablecoinoch zvyšuje dopyt po tradičných aktívach, ako je fiat, zatiaľ čo krypto-kolateralizované stablecoiny zvyšujú dopyt po kryptoasetoch, ako je Ether. Inými slovami, centralizované ICO stablecoiny posilňujú pôvodný finančný systém, zatiaľ čo krypto-kolateralizované stablecoiny podporujú rýchlo sa rozvíjajúci priestor kryptomien..

Čoskoro uvidíme, ako sa bude odohrávať boj medzi centralizovanými IOU stablecoinami, krypto-kolateralizovanými stablecoinami a nekolateralizovanými stablecoinami..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me