Váhy sú stablecoiny založené na Facebooku, ktoré sú kryté kombináciou bankových vkladov a krátkodobých štátnych cenných papierov. Pokiaľ ste minulý týždeň neboli uväznení v himalájskych horách, je pravdepodobné, že ste o Váhách už počuli. Facebook zverejnil biely papier za ich nový stablecoin 18. júna a médiá sa báli, aký vplyv bude mať kryptomena na blockchainový priestor, ako aj na tradičnú bankovú infraštruktúru.

Sme tu, aby sme podrobne rozobrali projekt Váh, aby ste pochopili, ako funguje, a potenciálne dôsledky jeho spustenia v roku 2020. V tejto príručke sa budeme venovať:

 • Tím & Pokrok

  • Združenie Váh
  • Cestovná mapa
  • Záverečné myšlienky
  • Dodatočné zdroje
  • Ako fungujú Váhy?

   Poslaním projektu Váhy má byť

   “Jednoduchá globálna mena a finančná infraštruktúra, ktorá umožňuje miliardám ľudí.”

   Na splnenie tohto cieľa vytvára tím Facebooku globálnu digitálnu menu stabilnej hodnoty – Váhy. Od platieb Uber v New Yorku až po predajcov pouličných vozíkov v Bangkoku, Facebook chce, aby ste platili pomocou ich kryptomeny.

   Majetok Váhu je držaný v rezervácii Váh.

   Váhová rezervácia

   Rezervy obsahuje dostatok finančných prostriedkov na to, aby ste mohli kedykoľvek úplne chrániť všetky Váhy.

   Na prvé naplnenie rezervy Váh zhromažďuje Facebook prostriedky od zakladajúcich členov, ktorí na oplátku dostanú samostatný token, investičný token. Investičné tokeny vám poskytnú kúsok dividendového koláča, ktorý rezerva zarobí na splácaní úrokov zo svojich aktív. Ak sa chcete stať zakladajúcim členom, musíte získať 10 miliónov dolárov a mať dosť rozsiahlu technologickú infraštruktúru.

   Čo potrebujete vedieť … rezerva Váh je rezervou skutočných aktív, ktorá podporí #Libra meny, čo poskytuje nízku volatilitu a široké globálne akceptovanie. Uč sa viac https://t.co/VPS7LllcNn # kryptomena

   – Váhy (@Libra_) 18. júna 2019

   Ďalšou metódou, ktorú Facebook používa na vyplnenie Rezervy, je priamo prostredníctvom spotrebiteľských nákupov Váh. Viac Váh vstúpi do obehu, až keď za niektoré vymeníte fiat (t. J. Americké doláre). Keď predáte Váhy za fiat, mince sa zničia, čím sa zníži cirkulujúca ponuka.

   Aktíva Rezervy sú distribuované medzi správcami po celom svete. Ako už bolo spomenuté, Facebook investuje rezervné fondy do nízkorizikových a nízkoúrokových aktív, z ktorých budú dividendy financovať vývoj ekosystému, neziskové organizácie, inžiniersky výskum a zakladajúci členovia..

   Váhový blockchain

   Libra Blockchain je ťažným koňom novej kryptomeny a pridružených služieb. Blockchain využíva špeciálny programovací jazyk Move, podobný tomu, ako používa Ethereum Solidity. Pomocou Move budete nakoniec schopní vytvárať a vykonávať inteligentné kontrakty na Blockchaine. Virtuálny stroj Váh, MoveVM, uľahčuje tieto inteligentné zmluvy.

   Rovnako ako Ethereum si presun Váhy z jedného účtu na druhý vyžaduje malý poplatok za plyn.

   sekvencia validátora váh

   Životný cyklus transakcie v sieti Blockchain. | Zdroj: Webová stránka projektu

   Čo sa týka konsenzu, Blockchain zamestnáva a Tolerancia byzantských chýb (BFT) prístup, prezývaný HotStuff. Preto neexistujú žiadni ťažiari (ako v bitcoine). Namiesto toho skupina validátorov prevádzkuje a udržiava Blockchain. Spočiatku sa tieto validátory skladajú zo zakladajúcich členov Váhu. Pokiaľ budú dve tretiny validátorov čestné, sieť prežije.

   Váhy nakoniec plánujú prejsť na konsenzus Proof-of-Stake (PoS), v ktorom dostanete jeden hlas za každú mincu, ktorú vlastníte.

   Kalibra

   Facebook popri Librách rozbieha ďalšiu dcérsku spoločnosť, Kalibra. Calibra je digitálna peňaženka pre token Váh na Facebook Messenger, Whatsapp a ako samostatná aplikácia. O peňaženke Calibra zatiaľ nie je veľa podrobností. Podľa a nedávne oznámenie,

   „Okrem obmedzených prípadov nebude spoločnosť Calibra bez súhlasu zákazníka zdieľať informácie o účte ani finančné údaje so spoločnosťou Facebook ani žiadnou treťou stranou.“

   Vďaka menej známym výsledkom spoločnosti Facebook môžeme len dúfať, že program Calibra poskytne neskôr väčšiu transparentnosť v oblasti ochrany súkromia používateľov..

   Rozhranie Calibra

   Kalibra vám umožňuje posielať a prijímať platby po celom svete za malé alebo žiadne poplatky. | Zdroj: Facebook Newsroom

   Vieme, že Calibra bude väčšinou vyžadovať overenie Know-Your-Customer (KYC) a Anti-Money Laundering (AML) a finančné sledovanie. Tento proces zahŕňa zhromažďovanie identifikácie používateľa a ďalších osobných údajov. Nezľaknite sa však. Každá spoločnosť so sídlom v USA, ktorá narába s peniazmi, zvyčajne musí zhromažďovať tieto informácie.

   Tím & Pokrok

   Ako viete, Facebook je hybnou silou Váh. Gigantu sociálnych médií sa podarilo do Váh priviesť aj niektoré z popredných technologických, finančných a kryptomenových spoločností.

   Združenie Váh

   Združenie Váh je decentralizovaný subjekt, ktorý uvádza projekt do života. Asociácia so sídlom vo Švajčiarsku v súčasnosti ako zakladajúci členovia okrem iných v súčasnosti zahŕňa Mastercard, Paypal, Visa, Facebook, Uber, Spotify, Coinbase, Lyft a Andreessen Horowitz.

   Zakladajúci členovia Združenia Váh

   Asociácia zahŕňa niektorých ťažkých producentov v rôznych priemyselných odvetviach. | Zdroj: Webová stránka projektu

   Okrem udržiavania blockchainovej siete robí asociácia rozhodnutia o správe pre ekosystém. O všetkých rozhodnutiach o správe a riadení sa hlasuje medzi členmi asociačnej rady. Každý overovateľ dostane jedno reprezentatívne miesto v Rade. Rovnako ako v prípade konsenzu BFT, všetky dôležité politické a technické rozhodnutia si vyžadujú dvojtretinovú väčšinu.

   Každý člen asociácie je obmedzený buď jedným hlasom, alebo jedným percentom z celkového počtu hlasov, podľa toho, čo je väčšie.

   Ďalším komponentom asociácie je Poradný výbor pre sociálny dopad (SIAB), ktorý odporúča sociálne dopady a dotačné investície. Päť- až sedemčlenná rada tiež pomáha pri nábore validátorov do asociácie.

   Cestovná mapa

   Súčasne s vydaním bielej knihy tím spustil testnet siete a urobil kód open-source. Spoločnosť plánuje verejné uvedenie na trh v prvej polovici roku 2020. Verejné vydanie bude obsahovať API, knižnice a ďalšie nástroje pre vývojárov, aby mohli ľahko stavať na Blockchaine.

   Asociácia sa navyše snaží rozšíriť svoje členstvo tak, aby zahŕňala približne 100 svetových organizácií z najrôznejších priemyselných odvetví.

   Záverečné myšlienky

   Aj keď je vydanie bielej knihy také vzrušujúce, nemali by ste zadržiavať dych. Mnoho aspektov sa môže a pravdepodobne zmení pred uvedením na trh v roku 2020. A to je predpoklad, že Facebook neposunie dátum uvedenia späť. Už vládne subjekty žiadajú že Facebook brzdí vývoj, kým nebude môcť prísť na reguláciu.

   Niektorí vidia Váhy ako zabijaka bitcoinov. Niektoré skupiny majú pocit, akoby to zničilo konkurenčné stablecoiny. Iní veria, že nahradí súčasný bankový systém. Jedna vec, na ktorej sa takmer všetci zhodnú, je to, že Váhy Facebooku sú pripravené na otvorenie sveta kryptomeny pre ľudí, ktorých sme nikdy predtým nevideli.

   Dodatočné zdroje

   Mike Owergreen Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me