Kompletný sprievodca nefungovateľnými tokenmi (NFT)

Nezastupiteľné tokeny sú špeciálny typ tokenu, ktorý predstavuje jedinečné aktívum.

Väčšina z nás v tejto chvíli počula o digitálnej hotovosti. Rast bitcoinu spôsobil, že sa kryptomena stala mainstreamovou, pričom Bloomberg a CNBC pravidelne informovali o trhoch s kryptomenami a cenách týchto digitálnych mincí. Mena je však iba jednou aplikáciou základnej technológie blockchain. Najzaujímavejšie príležitosti v blockchaine prichádzajú, keď použijete nezameniteľné tokeny na certifikáciu a zabezpečenie jedinečnosti a identity. Čo sú to nezameniteľné tokeny? V tejto kompletnej príručke sa hlboko ponoríme do sveta nezameniteľnosti a čo to znamená vytvárať jedinečné digitálne aktíva v blockchaine..

NFT majú aplikácie všade od videohier cez výtvarné umenie až po lístky do kina. Mohli by byť chrbticou novej digitálnej ekonomiky poháňanej blockchainom. Spolu s ich zastupiteľnými, hotovostnými náprotivkami, nezastupiteľné tokeny otvárajú dvere k digitalizácii aktív a dát. Výsledkom je vzrušujúce nové trhy, ktoré by sa mohli otvoriť pre digitálny (a skutočný) tovar, ktorý si zatiaľ nedokážeme ani len predstaviť.

Základný kameň pre ľahkú použiteľnosť

Predtým, ako sa dostaneme k nezameniteľným tokenom (NFT), musíme osloviť slona v miestnosti. Potrebujeme dobrú definíciu zastupiteľnosti, aby sme mohli hovoriť o niečom, čo nie je zameniteľné. V skutočnosti, ak ste už niekedy používali peniaze, intuitívne viete, čo je zastupiteľnosť, len možno nepoznáte slovo slovnej zásoby, ktoré sa používa na ich opis..

Fungovateľnosť označuje schopnosť meny udržiavať si štandardnú hodnotu a jednotné akceptovanie. Vo všeobecnosti to znamená, že história meny neovplyvňuje jej hodnotu a každá časť tejto meny má rovnakú hodnotu ako každá iná časť meny. 20 dolárov vo vrecku je rovnako hodnotné ako 20 dolárov v banke. Ak ich vezmeme do obchodu, majiteľ obchodu ich prijme rovnako, aj keď tá vaša bola vytlačená v roku 2018 a moja v roku 1980. Aj keď bola vaša bankovka vo výške 20 dolárov použitá v obchode s drogami skôr, ako ste ju dostali alebo pochádzali od samotného satana, účet je stále cenný v obchode. To je sila zastupiteľnosti.

Mena bez zastupiteľnosti je nestabilná a pravdepodobne skolabuje. Predstavte si, že by ste mali preskúmať históriu každej dolárovej bankovky skôr, ako ste ju prijali. Alebo zvážte svet, v ktorom sú niektoré účty v hodnote 20 dolárov cennejšie ako iné. To by bolo šialenstvo a ekonomicky nerealizovateľné. Fungovateľnosť je nevyhnutná pre každú menu, či už je to dolár alebo bitcoin.

Prečo by som mal používať nefunkčný token (NFT)?

Nezastupiteľné tokeny sú blockchainové aktíva, ktoré sú navrhnuté tak, aby neboli rovnocenné. Možno si myslíte, že to nedáva veľký zmysel, a ak by sme hovorili o menách, mali by ste pravdu. Blokové reťazce však môžu predstavovať nielen menu. V skutočnosti sú možnosti blockchainových aktív takmer nekonečné.

dražba kryptomien

CryptoKitties na predaj!

NFT fungujú v podstate ako databázový záznam pre akýkoľvek typ tovaru. Asi najjednoduchším príkladom je najpopulárnejší NFT v histórii blockchainu, CryptoKitties. Existujú tisíce CryptoKitties, ktoré však nie sú rovnocenné. Každá z nich je jedinečná a má svoje meno, farbu očí, farbu kožušiny, vzor kožušiny, výraz tváre a špeciálne vlastnosti. Keď si kúpite CryptoKitty, získavate vlastníctvo nezameniteľného tokenu, ktorý zodpovedá tejto mačičke. Niektoré mačičky sú cennejšie ako iné a svoje NFT CryptoKitty môžete kúpiť a predať za rôzne množstvá zastupiteľných tokenov, ako je Ether, v závislosti od vzácnosti vašich NFT..

Aby sme pochopili silu nezastupiteľných tokenov pre zabezpečenie aktív a identít na báze blockchainu, je užitočné premyslieť si niekoľko ďalších príkladov toho, ako fungujú NFT.

1. Zberateľské predmety

Už sme sa pozreli na jeden príklad zbierkových predmetov zabezpečených NFT, CryptoKitties. Trh zberateľských predmetov sa však rozširuje všetkými možnými smermi. Jednou z hlavných tried je zbieranie umenia. Obrazy a sochy mohli odborníci overiť a overiť pred vytvorením nezastupiteľného znaku pre dané umelecké dielo. Ak chce vlastník predať umelecké dielo, môže jednoducho vymeniť nezastupiteľný žetón v aukcii ako dôkaz, že dielo je skutočné, a je skutočným vlastníkom..

Tento druh certifikácie digitalizuje proces proveniencie a zabraňuje falšovaniu a podvodom v umeleckom svete, pretože na blockchaine existuje vlastníctvo umeleckých aktív. To isté by sa dalo urobiť pre baseballové karty, známky, šperky, podpísané gitary alebo pre akýkoľvek zberateľský predmet, ktorý si viete predstaviť. Bezpečnosť blockchainu zaručuje legitimitu transakcie.

2. Online hranie

NFT znamenajú revolúciu vo svete hier. Postavy v hrách často získavajú obchodovateľné predmety, ako sú zbrane, oblečenie alebo dokonca majetok. Vytvorenie nezastupiteľných žetónov pre tieto aktíva ich robí obchodovateľnými za žetóny v hre alebo dokonca za peniaze v reálnom svete. Vo výsledku sa objavili celé digitálne ekonomiky online pre beletrizovaný tovar. Decentraland je projekt najbližšie k špičkovým ekonomikám blockchainu v hre a testuje kompletnú hru postavenú na interakcii blockchainu, AI a 3D s digitálnym svetom.

screenshot decentralandu

decentraland je priekopnícke blockchainové hranie

Tradičné multiplayerové videohry a dokonca aj kasína sa dostávajú aj do nepostrádateľného tokenného šialenstva. Uvedomujú si, že blockchain žetóny umožňujú hráčom (a spoločnostiam) vyťažiť z hrania online hry skutočnú hodnotu. To umožňuje silnú ekonomiku, pretože trh s herným obsahom sa neustále rozširuje.

3. Vstupenky

Beatles lístok

Vstupenky sa spravovali digitálne na blockchaine

Ak mám lístok na to, aby som videl Barcelonu hrať Manchester United, a ty máš lístok na miestny basketbalový zápas na strednej škole, sú to podobné veci, ale majú veľmi odlišné hodnoty. Oba umožnia vstup na podujatie v určitom čase a na určitom mieste, ale sú ťažko prenosné. Toto je podstata NFT. Štandardizuje vlastníctvo určitej kategórie aktív, ale aktíva v tejto kategórii môžu mať veľmi odlišné trhové hodnoty. Predaj lístkov je pre spoločnosti NFT skvelou príležitosťou na revolúciu v priemysle.

4. Totožnosť & Certifikácia

Veci začnú byť skutočne zaujímavé, keď vezmeme do úvahy identitu a úlohu, ktorú môžu NFT hrať pri overovaní osobnosti. Ako rodný list, cestovný pas a vodičský preukaz ste mohli dostať neobchodovateľný digitálny token. S týmito žetónmi by ste samozrejme nemohli obchodovať, ale boli by schopní komunikovať a overiť si to s príslušnými orgánmi. Tieto informácie môžete tiež dobrovoľne zdieľať so zamestnávateľmi, lekármi alebo s kýmkoľvek iným, kto potrebuje vaše osobné informácie.

Možno by ste mohli dostať svoj univerzitný diplom ako digitálny token. Prípadne môžete požiadať o overenie NFT overeného lekárom, že absolvovali lekársku školu, skúšky a pobyt. Údaje, ktoré o vás spoločnosti zvyčajne zhromažďujú, ako napríklad vaša história prehliadania alebo nákupné preferencie, môžu byť navyše tokenizované a potom uchované ako súkromné ​​alebo predané v aukcii, aby ste zarobili peniaze z vytvorených osobných ekonomických údajov..

ERC-721: Štandard pre jedinečnosť

Zďaleka najpopulárnejší typ NFT je založený na tokennom štandarde Ethereum ERC-721. Norma kodifikuje vytvorenie nezastupiteľného tokenu a vedie vývojárov procesom nastavenia inteligentnej zmluvy, ktorá ju poháňa. Norma je dôležitá, pretože to znamená, že tokeny hrajú pekne medzi sebou aj so sieťou Ethereum. To je obzvlášť dôležité, pokiaľ ide o prevody a vytváranie trhov pre nákup, predaj a obchodovanie s NFT. Tvorba tokenov ERC-721 za posledný rok explodovala s obrovskou vlnou digitálnych zberateľských predmetov a herných prostriedkov online.

ERC-721 je najobľúbenejší, ale nie je to jediný typ NFT. Counterparty tiež umožňuje vytváranie nezameniteľných tokenov, ale je poháňaná zdrojovým kódom bitcoinového blockchainu namiesto ethereum. Existujú aj ďalšie menšie projekty a súvisiace služby, ktoré spolu s Ethereum alebo Counterparty vytvárajú jedinečné aktíva v konkrétnych výklenkoch, napríklad Codex pre výtvarné umenie alebo Bitcrystals pre hry.

Ako obchodovať s NFT & Kam uložiť NFT

Nákup a vlastníctvo NFT nie je ako typické obchodovanie s kryptomenami. Na nákup digitálneho zberateľského alebo tokenizovaného majetku budete pravdepodobne potrebovať digitálnu menu ako Ether, hoci jednotliví predajcovia môžu akceptovať hotovosť alebo obchodovať.

Budete tiež potrebovať niekoho, s kým budete môcť obchodovať. Pretože každý token je jedinečný, nedochádza k výmenám za NFT. Namiesto toho existujú trhy, ktoré spájajú jednotlivých kupujúcich s jednotlivými predajcami. S osobou predávajúcou token si budete musieť dohodnúť cenu. Potom si ich môžete kúpiť priamo od nich.

Ak si kúpite token ERC-721, dostane sa na vašu adresu peňaženky Ethereum rovnako ako token ERC-20. Prezeranie v klientovi peňaženky vám však nič nehovorí o jeho hodnote, iba to, že ho držíte. Jeho hodnota pochádza z ľubovoľného systému, ktorého je token súčasťou. Takže CryptoKitty NFT je prepojený s nákresom mačiatka s určitými atribútmi a toto mačiatko môže byť uvedené na voľnom trhu, ak sa rozhodnete predať.

Budúcnosť nefungovateľných tokenov

Len čo začnete uvažovať o možnostiach nezastupiteľného majetku, je ťažké nájsť teoretické obmedzenie vecí, ktoré by mohli NFT digitalizovať. V blockchaine by mohla existovať vaša identita, kvalifikácia, majetok v reálnom svete a digitálne zbierkové predmety. Boli by to žetóny, ktoré si môžete ponechať, ukázať, zdieľať alebo predať.

To znamená, že môžete okamžite obchodovať s kýmkoľvek na svete a spoločnosti môžu spravovať celé zásoby pomocou digitálnych tokenov. NFT sú základom pre budúcu ekonomiku po niekoľkých rokoch a veľa práce pri vývoji ekosystému.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me