Čo je Zcash?

Zcash je verejne šifrovaný blockchain a vedecký prielom v kryptografii s využitím kryptografie s nulovými poznatkami známej ako zk-SNARKS. Tento rámec umožňuje používateľovi využívať dve adresy: jednu úplne súkromnú a jednu transparentnú (podobnú bitcoinu). Dva prispôsobiteľné režimy, tienené a transparentné, umožňujú, aby bola vaša transakcia úplne anonymná alebo verejne viditeľná.

V tejto príručke vám ponúkneme prehľad o Zcashi, ktorý obsahuje:

Ako funguje Zcash?

Zcash je významný, pretože poskytuje bezpečnú transportnú vrstvu pre vaše dáta (a nakoniec identitu). Je to HTTP peňazí. Predstavte si obrnené auto, ktoré obsahuje vaše údaje v krabici. Ochrana z vozidla chráni niekoho iného pred prezeraním obsahu škatule a poskytuje bezpečný priechod pre dáta.

S bitcoinom prenesie vaše dáta číre, sklenené auto, ktoré umožní komukoľvek nahliadnuť do jeho obsahu. Boli by pozorovatelia, zlodeji alebo iní zlí aktéri schopní vidieť, čo máte vo vozidle, či už je to výška vašich finančných prostriedkov alebo to, kam idú / prichádzajú / z.

Ako ťažiari overujú transakcie pomocou Zk-SNARKs Zdroj: BlockchainHub

Ako baníci overujú transakcie pomocou Zk-SNARKs | Zdroj: BlockchainHub

zk-SNARKs sú vedeckým prielomom v kryptografii, ktorý vám umožní dokázať akciu bez toho, aby ste museli odhaliť všetky podrobnosti konkrétnej akcie. Pred zk-SNARKmi by niekto musel znova vytvoriť a znova otestovať vstupy, ktoré ste použili.

Zero-knowledge Succinct Non-interactive Arguments of Knowledge (zk-SNARKs) sú matematické dôkazy, ktoré zabezpečujú šifrovanie všetkých informácií (odosielateľ, príjemca a množstvo) a zároveň zabraňujú dvojitému míňaniu (kritický prvok úspešnej architektúry kryptomeny)..

Ako spoločnosť Zcash nastavuje voliteľnosť súkromia?

Prostredníctvom funkcie selektívneho zverejňovania môžete umožniť, aby sa súkromné ​​transakcie spoločnosti Zcash zobrazovali.

Zcash využíva selektívne zverejnenie pre voliteľné súkromie.

Zcash využíva selektívne zverejnenie pre voliteľné súkromie.

Transakcie majú poznámkové pole, pomocou ktorého môžete odosielať ďalšie údaje o transakciách, ktoré sú viditeľné iba pre príjemcov. Túto poznámku môžete nastaviť prispôsobeným spôsobom, ako to vyžaduje odvetvie, súlad s predpismi alebo iné právne orgány.

Môžete napríklad zdieľať, že máte na svojom účte najmenej milión dolárov, bez toho, aby ste prezradili celkový zostatok na účte. Môžete tiež dokázať, že vlastníte súkromné ​​kľúče peňaženky a v skutočnosti schopnosť utrácať (ako ovládač).

Transparentnosť bitcoinu

Bitcoin nie je anonymný.

Bitcoin nie je anonymný.

Zvláštnym negatívnym výsledkom transparentnosti bitcoinu je, že dôvtipní zločinci môžu získať určitú anonymitu (prostredníctvom mixérov mincí a maskovania IP), zatiaľ čo váš priemerný používateľ nemá súkromie. Pretože anonymita nie je zabudovaná, väčšina používateľov nezmení predvolené nastavenia. Táto transparentnosť vytvára zraniteľné miesta, pretože budúci útočníci môžu vyberať obete s najvyššou hodnotou tým, že vidia, kto má v peňaženke najviac peňazí..

Na podnikovej úrovni musí podnik chrániť dôverné informácie pred konkurenciou, zákazníkmi a dokonca aj dodávateľmi. Zamestnávatelia by mohli chcieť, aby boli mzdy chránené pred ostatnými zamestnancami a konkurenciou. Tieto obchodné tajomstvá nie sú zanedbateľné a nemali by ste podceňovať užitočnosť ich ochrany.

Tím Zcash

Zakladajúci tím spoločnosti Zcash kódujúci budúcnosť súkromných a bezpečných peňazí.

Zakladajúci tím spoločnosti Zcash kódujúci budúcnosť súkromných a bezpečných peňazí.

Tím Zcash je míšancom vedcov, inžinierov, dizajnérov a profesionálov z celého sveta. Ich životopisy zahŕňajú MIT, Johns Hopkins a Tel Avivská univerzita. Ako hovorí zakladateľ a výkonný riaditeľ Zcash Zilko Wilcox:

Zooko Wilcox, generálna riaditeľka a zakladateľka spoločnosti Zcash

Zooko Wilcox, generálna riaditeľka a zakladateľka spoločnosti Zcash

“Toto je prvý protokol tohto druhu.” Je to produkt dlhoročného vedeckého výskumu, pokročilého inžinierstva a usilovnej práce v oblasti bezpečnosti … Podporujeme komunitu Zcash, aby s nami experimentovala a ťažila, spravovala uzol a pridávala sa k rastúcej a priateľskej komunite. Zcash je konsenzuálna mena, komunitná sieť a kryptomena podporovaná vývojármi; vaša aktívna účasť posilňuje sieť. “

Pre Zcash neexistoval žiadny davový predaj ani ICO, ale skôr súkromné ​​investície od renomovaných jednotlivcov ako Naval Ravikant (zakladateľ zoznamu Angel), Roger Ver (skorý investor bitcoinov), Erik Voorhees (zakladateľ spoločnosti Shapeshift), Barry Silbert (zakladateľ rady pre digitálne meny) a Fred Ehrsam (zakladateľ Coinbase).

Cestovná mapa

Tím Zcash v súčasnosti pracuje na druhej a tretej verzii vydania Sapling. Spoločnosť Sapling sa zameriava na vylepšenia chránených transakcií, ako je lepší výkon, oddelenie hardvéru odolného voči nulovým znalostiam od hardvéru podpisu transakcií a vylepšených chránených kľúčov..

Konkurencia

Trh s kryptomenami je plný coinov na ochranu súkromia. Najväčším konkurentom spoločnosti Zcash je však Monero. Monero používa RingCT a Ring Signature (okrem iného) na zabezpečenie vašej anonymity. Žiadne zk-SNARKy v dohľade.

Medzi ďalšie populárne kryptomeny na ochranu osobných údajov patria Dash, PIVX a ZCoin. Každá minca pristupuje k súkromným transakciám svojím vlastným jedinečným spôsobom.

Obchodovanie

Cena ZEC vo väčšine prípadov sledovala celkové trendy na trhu. V roku 2017 zaznamenal pekný priebeh od približne 30 dolárov (~ 0,0257 BTC) po historické maximum viac ako 866 dolárov (~ 0,0516) na začiatku januára 2018. Je však potrebné poznamenať, že pre väčšinu roku 2017 bol ZEC vlastne pokles hodnoty BTC. V júni dosiahla historické maximum BTC okolo 0,1683 BTC, ale potom drasticky poklesla.

Zdá sa, že Zcash nie je ovplyvnený väčšinou správ týkajúcich sa mincí. Jedna z mála výnimiek nastala v máji 2018, keď cena vyskočila cez 40 percent za menej ako deň pri správach, že Gemini čoskoro uvedie mincu.

Okrem obratu trhu existuje iba jedna vec, ktorá posunie ihlu v cene Zcash – adopcia. Tento projekt má podporu mnohých popredných mien v oblasti blockchainu a technológií, takže buďte informovaní o prípadných integráciách platobného softvéru, ktoré môžu byť na obzore..

Kde kúpiť ZEC

ZEC si môžete kúpiť na väčšine významných búrz. Binance uvádza mincu ako obchodný pár s BTC a ETH. Bithumb má pre KRW k dispozícii ZEC. Spoločnosti Coinbase, Kraken, Gemini a Bittrex akceptujú USD za ZEC.

Kde uchovávať ZEC

Najbezpečnejšou, aj keď najťažšie použiteľnou možnosťou peňaženky je klient príkazového riadku pre Linux, zcashd. Túto peňaženku by ste však mali používať, iba ak vám vyhovuje prácu s počítačmi a skúsenosti s rozhraniami príkazového riadku.

Nadácia Zcash vydala tiež a peňaženka na plochu pre operačné systémy Linux, Windows a Mac. Spoločnosti Jaxx a Exodus tiež podporujú ZEC.

Ak dávate prednosť hardvérovým peňaženkám, máte šťastie. Ledger aj Trezor majú podporu ZEC.

Záverečné myšlienky

Spoločnosti ako Google a Facebook vytvorili z našich údajov veľmi výnosné podniky. Max Schrems, aktivista v oblasti ochrany osobných údajov, požiadal o informácie, ktoré mal na ňom Facebook, o diplomovú prácu a získal 1 200-stranový profilový charakter v 57 kategóriách.

Existuje celý svet dát a väčšina ľudí nevie, ako to funguje alebo ako sa proti nim používa. Dôkazy o nulových znalostiach a projekty ako Zcash vás chránia pred dosahom odvekých inštitúcií a zároveň paradoxne poskytujú súlad s pravidlami a predpismi, ktoré dnes ukladajú tie isté orgány..

Prísľub kryptomien zameraných na súkromie a nové bezpečnostné vrstvy ako Zcash a zk-SNARKS sú osviežujúcou pripomienkou dôležitých a často prehliadaných potrieb v čoraz viac centralizovanom a dátami riadenom svete.

Poznámka editora: Tento článok aktualizoval Steven Buchko 1.21.19, aby odrážal nedávne zmeny projektu.

Ďalšie zdroje Zcash

Webová stránka

Twitter

Blog

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me