Čo je to Wanchain?

Wanchain vytvára nový finančný trh digitálnych aktív implementáciou cezhraničných prevodov naprieč rôznymi blockchainmi. Vzhľadom na množstvo rôznych mincí, žetónov a blockchainov, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v ekosystéme, v súčasnosti neexistuje efektívny a decentralizovaný spôsob výmeny hodnoty medzi nimi. Ako nezávislý blockchain spája Wanchain účty nezávislých reťazcov a poskytuje rámec na výmenu týchto aktív.

Platforma nie je však iba na menové prevody. Prostredníctvom inteligentných zmlúv, protokolov na ochranu súkromia a natívneho tokenu Wancoin (WAN) môžete okrem iného pomocou Wanchain vytvoriť nespočetné množstvo finančných aplikácií.

V tomto sprievodcovi Wanchainom načrtneme:

Ako funguje Wanchain?

Aj keď je Wanchain rozdelený na ethereum, je úplne samostatný blockchain Wancoin (WAN) nie je token ERC20. Platforma obsahuje veľa častí, ale chrbticou za všetkým je krížový komunikačný protokol.

Cezreťazcový komunikačný protokol

Krížový komunikačný protokol poskytuje spôsob prenosu údajov medzi Wanchainom a inými reťazcami. Protokol má tri funkčné moduly:

 • Modul registrácie: Zaregistruje reťazec, z ktorého pochádza transakcia, ako aj aktívum, ktoré sa prevádza
 • Modul na prenos transakčných údajov medzi reťazcami: Iniciuje požiadavku transakcie medzi reťazcami na Wanchain, uznáva, či uzol validátora vracia úspech alebo nie, a uľahčuje právnu transakciu z uzla validátora do pôvodného reťazca.
 • Modul dotazu na stav transakcie: Monitoruje stav transakcie

Komunikačný protokol naprieč reťazcami v zásade využíva inteligentné zmluvy, ktoré vám umožňujú výmenu aktív za Wanchain a naopak.

Príklad krížovej reťazovej transakcie Wanchain

Príklad krížovej reťazovej transakcie Wanchain

Konsenzný algoritmus overovacieho uzla

Wanchain bude nasledovať Ethereum pri prechode na konsenzuálny algoritmus Proof-of-Stake (PoS). Platforma bude pravdepodobne implementovať aj riešenia ako Plasma a Raiden Network. Na základe PoS existujú tri typy overovacích uzlov, ktoré udržujú celkovú sieť a poplatky za rozdelené transakcie:

 • Poukazy: uzly zabezpečujúce transakcie medzi reťazcami
 • Validátory: všeobecné overovacie uzly
 • Storemen: uzamknuté uzly správy účtov

Poukážky dostanete bezpečnostnú zálohu z poplatku za transakciu. Na oplátku poskytnú dôkaz o transakcii medzi pôvodným účtom a uzamknutým účtom Wanchain. Ak je tento dôkaz nepravdivý, bezpečnostná záloha sa vyberie z holdingového účtu a poukaz už nebude môcť autorizovať transakcie.

Validátory zaznamenajte údaje o transakcii na blockchaine spoločnosti Wanchain výmenou za časť poplatku za transakciu.

Storemen musia zostať online a udržiavať si svoje vlastné kľúčové podiely (viac o tom nižšie), aby mohli získať svoju časť poplatku.

Typy uzlov Wanchain

Architektúra uzla Wanchain

Ak nemáte dostatok WAN na spustenie overovacieho uzla, môžete stále pracovať a všeobecný uzol. Ako všeobecný uzol neoverujete transakcie priamo. Namiesto toho zveríte svoj vklad overovaciemu uzlu, ktorý vám zase rozdelí časť transakčných poplatkov.

Schéma generovania uzamknutého účtu

Wanchain používa Schéma generovania uzamknutého účtu na zabezpečenie finančných prostriedkov a kľúčov, ak je zapojených viac strán. Založené na Schamirova tajná schéma zdieľania, efektívne rozdeľuje kľúč na akcie a distribuuje ho všetkým zahrnutým účastníkom.

Storemen sú zodpovední za udržiavanie a správu príslušných kľúčových zdieľaní uzamknutých účtov pre transakcie.

Schéma zdieľania kľúčov uzamknutého účtu

Schéma zdieľania kľúča uzamknutého účtu

Táto metóda distribúcie kľúčových akcií má niekoľko výhod. Pretože Wanchain generuje uzamknuté účty pomocou výpočtov viacerých strán, došlo k zvýšenej decentralizácii. A je tu viac stability, pretože na vytvorenie podpisu pre uzamknutý účet nepotrebujete každé kľúčové zdieľanie. Ak sú niektorí z validátorov offline, transakcie je možné stále vykonávať s minimálnym počtom zdieľaní.

Nakoniec sa každá transakcia so zablokovaným účtom uskutoční prostredníctvom pôvodného reťazca. To znamená, že akýkoľvek reťazec sa môže ľahko integrovať a komunikovať s Wanchainom bez potreby nových typov transakcií alebo validátorov.

Anonymita transakcií tokenov inteligentných zmlúv

Wanchain je jedným z prvých blockchainových projektov súkromie v rámci inteligentných zmlúv. Platforma používa vyzváňacie podpisy a generovanie jednorazových adries aby sme vám poskytli anonymitu pri svojich transakciách.

V podpise zvonenia je váš podpis odosielateľa zmiešaný s inými falošnými účtami. Táto zmes sťažuje sledovanie vás ako skutočného odosielateľa. Okrem toho Wanchain generuje pre každú transakciu novú adresu, takže detekcia vzorov transakcií je takmer nemožná.

Wanchainove prstenové podpisy

Schéma podpisu prsteňa Wanchain

Wancoin (WAN)

Wancoin (WAN) je pôvodný token Wanchainu. Transakcie spotrebúvajú určité množstvo WAN a pri uskutočňovaní transakcií musíte zaplatiť zabezpečovacie vklady WAN do overovacích uzlov medzi reťazcami..

Tím predal počas svojho ICO 107,1 milióna tokenov, aby získal niečo cez 120 000 ETH. Tieto žetóny tvoria 51% ponuky. Tím využíva prostriedky ICO nasledujúcim spôsobom:

 • 60 percent: Výskum a vývoj
 • 10 percent: rozvoj komunity
 • 10 percent: Marketing
 • 10 percent: Infraštruktúra
 • 10 percent: denná prevádzka

Tím Wanchain & Pokrok

Wanchainova nadácia je a nezisková organizácia primárne operuje zo Singapuru, ale má významné zastúpenie aj v texaskom Austine.

Wanchain založil Jack Lu, rešpektovaný hráč v blockchainovom priestore. Pred súčasnou úlohou Lu založil spoločnosť Factom a založil spoločnosť Wanglu Tech, ktorá sa zaoberá vývojom aplikácií pre blockchain. Wanglu Tech je hlavným prispievateľom do projektu Wanchain s otvoreným zdrojovým kódom.

Dustin Byington predtým pôsobil ako prezident Wanchainu. Byington je blockchainový veterán, ktorý v roku 2014 založil Bitcoin College a spoluzakladal Tendermint, softvérový mechanizmus na bezpečnú a dôslednú replikáciu aplikácií naprieč strojmi. Byington tiež spoluzakladal Satoshi Talent, platformu na prepájanie blockchainových podnikateľov s vývojármi.

V máji 2018 Byington opustil nadáciu Wanchain Foundation a začal s pôsobením TWO12. O novej spoločnosti nie je k dispozícii príliš veľa informácií. Zdá sa však, že sa točí okolo bezpečnostných tokenov a bude súčasťou ekosystému Wanchain.

Plán Wanchain

Wanchain Roadmap

Tím Wanchain spustil svoju hlavnú sieť v januári 2018. V júli 2018 vydal Wanchain 2.0. Toto vydanie obsahovalo predovšetkým interoperabilitu s ethereum. Ďalším dôležitým míľnikom v pláne Wanchainu je verzia 3.0, ktorá poskytuje interoperabilitu s bitcoinmi. Potom potom 4.0, s integráciou do súkromných reťazcov.

V júli 2017 to oznámila nadácia Wanchain WanLabs, blockchainový akcelerátor. K akcelerátoru sa pripojilo najmenej šesť projektov, od prvého oznámenia však nedošlo k nijakým významným aktualizáciám a web WanLabs už nie je k dispozícii..

Konkurencia

Pretože Wanchain oslovuje celý finančný trh, existuje pomerne veľa ďalších projektov, ktoré môžete považovať za konkurenčné. Spoločnosti Ripple a Stellar môžu byť s projektom najviac porovnateľné, pretože sú vo veľkej miere zapojené do finančných inštitúcií.

Spoločnosť Ark a jej zodpovedajúce inteligentné mosty tiež pracujú na prepojení blockchainov rôznych digitálnych aktív. ICON sa zameriava aj na interoperabilitu. A pretože ste schopní vytvárať decentralizované aplikácie pomocou Wanchain, dalo by sa Ethereum považovať dokonca za konkurenta.

Wanchain je jedinečný v tom, že kombinuje funkčnosť mnohých ďalších významných projektov a vytvára tak celý finančný ekosystém. Je to tiež jeden z mála projektov, ktoré používajú kruhové podpisy a jednorazové adresy na poskytovanie anonymných inteligentných zmlúv. Enigma je jednou z mála ďalších.

Obchodovanie

Cenový graf WAN vykresľuje ukážkový obraz trhu s altcoinmi v roku 2018. Minca mala pozitívny, krátkodobý chod v apríli 2018, keď bola prvýkrát k dispozícii na obchodovanie. Tento nárast na historické maximum tesne pod 10,00 USD (~ 0,00102 BTC) trval až do začiatku mája. Odvtedy však cena naďalej klesala a momentálne je na minimálnej úrovni okolo 0,45 USD (~ 0,000106 BTC)

Cena WAN zaznamenala v júli krátky 40-percentný nárast, ktorý sa zhodoval s vydaním Wanchain 2.0. Oddialenie však ukazuje, že tento zisk (a následná strata) je iba výkyvom v grafe.

Podobne ako v prípade iných altcoinov s menšou kapitalizáciou je cena WAN zdanlivo vydaná na milosť celému trhu. Rast ekosystému Wanchain by mal samozrejme pomôcť cene, ako aj splneniu míľnikov plánu.

Kde kúpiť WAN

Binance podporuje WAN ako obchodný pár s bitcoinmi a éterom. Môžete si tiež kúpiť WAN na Bitrue s XRP.

Ak máte problémy so začatím činnosti, prečítajte si nášho sprievodcu, ako a kde nakupovať bitcoiny.

Kam uložiť WAN

Svoju WAN by ste mali uložiť v poskytnutom Wanchain peňaženka. Je k dispozícii pre operačné systémy Windows, Mac a Linux. Aj keď v súčasnosti obsahuje iba siete WAN a ETH, čoskoro bude podporovať niekoľko ďalších mien.

Ďalej môžete (a mali by ste) používať peňaženku Wanchain v kombinácii s hardvérovými peňaženkami Trezor alebo Ledger.

Záver

Cieľom spoločnosti Wanchain je decentralizácia finančného priemyslu prostredníctvom súkromných inteligentných zmlúv s viacerými reťazcami. Vďaka tejto technológii môžu podniky vytvárať blockchainové aplikácie pre:

 • Požičiavanie a požičiavanie
 • Platby a vyrovnania
 • Transakcie a výmeny
 • Investície a financovanie

Plus niekoľko ďalších finančných služieb.

Aj keď ide o náročný projekt, tím má za sebou dobré výsledky, ktoré by investorom mali dať dôveru, že ho môžu dotiahnuť do konca. S hlavnou sieťou V2, ktorá sa už vyrába, je Wanchain pred väčšinou ostatných blockchainových projektov. Iba čas však ukáže, či sa Wanchain stane novým štandardom pre finančné aplikácie vpred.

Poznámka editora: Tento článok aktualizoval Steven Buchko dňa 11.29.18, aby odrážal nedávne zmeny projektu.

Ďalšie zdroje Wanchain

Webová stránka

Telegram

Reddit

Twitter

Github

Svár

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me