Čo je to Namecoin?

V jadre je Namecoin a služba registrácie doménových mien a bola prvou mincou, ktorá rozdávala bitcoiny. Podobne ako pri registrácii názvu domény .com alebo .io zaregistrujete doménu .bit v sieti. Táto doména je odolná voči cenzúre a nepriepustná pre sledovanie aktivít.

https://files.coinmarketcap.com/static/widget/currency.js

Vlády a veľké korporácie kontrolujú tradičné servery názvových služieb domén (DNS). Touto kontrolou môže napríklad čínska vláda blokovať webové stránky, ktoré sú v rozpore s ich presvedčením. Aby sa zabránilo tejto úrovni cenzúry, Namecoin využíva technológiu blockchain na distribúciu svojho DNS medzi používateľov v sieti.

V tejto Sprievodcovi pre začiatočníkov Namecoin si prejdeme všetko, čo by ste mali o projekte vedieť, vrátane:

Ako Namecoin funguje?

Namecoin má dva hlavné produkty: NameID a Dot-Bit DNS.

NameID

V názvových konvenciách pre sieťový protokol existuje spoločná trilema – Zookoin trojuholník. Zookov trojuholník uvádza, že mená účastníkov v sieti môžu mať iba dve z nasledujúcich troch vlastností: decentralizované, ľudsky zmysluplné a zabezpečené. Bitcoin je skvelým príkladom, v ktorom sú verejné adresy decentralizované a bezpečné, ale zďaleka nie z ľudského hľadiska.

Namecoin rieši túto trilemmu. Ako vidlica obsahuje zabezpečenie a decentralizáciu bitcoinu a zároveň poskytuje ďalšiu vrstvu, ktorá umožňuje sieťou čitateľné mená v sieti.

NameID kombinuje identity (t.j. mená) na Namecoine s OpenID, autentifikačným protokolom. Pomocou NameID sa môžete prihlásiť na akýkoľvek web s povolenou OpenID s vašou identitou Namecoin. Je to bezpečnejšia a menej invazívna verzia blockchainu „Login with Facebook“.

Dot-Bit DNS

Kradnutie príkladu z Dot-Bit webová stránka, si môžete predstaviť Dot-Bit DNS ako decentralizovaný internetový telefónny zoznam. Ústredné orgány kontrolujú tradičný telefónny zoznam (DNS), ktorý im umožňuje vypínať telefónne čísla (webové stránky) podľa vlastného uváženia. Pamätajte na veľkú polemiku o SOPA?

Zatemňujúca obrazovka Wikipedia

Wikipedia bola jedným z mnohých webov, ktoré protestovali proti zákonu SOPA. Obrázok cez Wikipédiu

Dot-Bit prevezme telefónny zoznam (DNS) a distribuuje ho všetkým účastníkom v sieti. Takto nemôže žiadna entita ovládať telefónne číslo (webovú stránku), pokiaľ ho nevlastní.

Dot-Bit má oproti štandardným systémom DNS niektoré vážne výhody. Hlavnou výhodou je odolnosť voči cenzúre. Vieme, že sme to už spomenuli, ale jeho význam nemožno preceňovať – ​​jeho najcennejší atribút blockchainu.

Dot-Bit má tiež bezplatné HTTPS, čo prináša vyššiu bezpečnosť. A DNS negeneruje sieťový prenos, takže pri surfovaní máte väčšie súkromie. Pretože váš počítač ukladá kópiu Dot-Bit DNS, načítanie webových stránok trvá menej ako tri milisekundy – výrazne rýchlejšie ako 100 milisekúnd pre bežné stránky.

Ako prechádzať & Povoliť dot-bit

Musíte si stiahnuť klienta Namecoin, aby ste mohli prehliadať webové stránky Dot-Bit. Musíte si tiež stiahnuť a spustiť NMControl. S obidvomi spustenými produktmi môžete prehliadať dot-bitové weby v akejkoľvek internetovej aplikácii, nielen vo webových prehliadačoch.

Dot-Bit domény môžete zaregistrovať priamo od klienta Namecoin za 0,02 NMC. V klientovi stačí zadať názov domény .bit a servery DNS, na ktorých ste pôvodne hostili web (vo formáte JSON)..

Bitcoinový vzťah

Namecoin bol nielen prvou bitcoinovou vidlicou, ale bola to tiež prvá kryptomena, ktorá implementovala zlúčenú ťažbu. Vďaka zlúčenej ťažbe ťažíte súčasne bitcoin aj namecoin. V tomto vzťahu Namecoin ťaží z dominantnej hashovej sily bitcoinu, pričom stále môže pracovať na svojom vlastnom blockchaine.

Vývojári spoločnosti Namecoin sa snažia udržať základňu kódov čo najpodobnejšiu základni bitcoinov. Jediné situácie, v ktorých sa tieto dve kryptomeny líšia, sú situácie, keď vývojári implementujú funkcie, ktoré sú špecifické pre prípad použitia, register totožnosti spoločnosti Namecoin.

Namecoin tím & Pokrok

Pseudoanonymný zakladateľ menom „Vince“ vytvoril Namecoin v roku 2011. Odvtedy Vince zmizol, ale hlavný vývojový tím udržal projekt nažive. Tento projekt má na zozname niekoľko vývojových pracovníkov oficiálna web stránka a výhody tiež z príspevkov mnohých anonymných vývojárov.

Spustenie namecoinu

Spustenie namecoinu na Bitcointalk

Namecoin je už pár rokov plne funkčný a vývojový tím zverejňuje aktualizácie niekoľkokrát mesačne.

Súťažiaci

Existuje len niekoľko ďalších pozoruhodných blockchainových projektov, ktoré vytvárajú decentralizovaný DNS. Ethereum má Ethereum Name Service (ENS) ktorá poskytuje prakticky rovnakú funkciu ako Namecoin okrem použitia inteligentných kontraktov Ethereum. Domény ENS používajú adresu .eth.

Emercoin má tiež DNS s viacerými doménovými zónami – .coin pre kryptomenu, .emc pre materiál súvisiaci s Emercoinmi, .lib pre knižnice obsahu a .bazar pre obchodné platformy.

Najvýznamnejším konkurentom spoločnosti Namecoin je Blockstack. Aj keď Blockstack momentálne beží na bitcoinovom blockchaine, vývojári ho postavili tak, aby ho v prípade potreby mohli previesť do iného reťazca.

Obchodovanie

V roku 2014 bol Namecoin top 10 mincí podľa trhového stropu, odvtedy však klesol. Ďaleko. Cena NMC dosiahla v novembri 2014 historické maximum ~ 16,08 USD (~ 0,0149 BTC) a pomaly klesala až do býčieho behu v roku 2017..

NMC stagnovalo na hodnote okolo 0,20 USD (~ 0,00023 BTC) pred sledovaním trhu smerom nahor k maximu ~ 7,84 USD (~ 0,00055 BTC). Cena sa momentálne pohybuje na úrovni ~ 1,30 USD (~ 0,00022 BTC) s malým objemom obchodovania.

baseUrl = “https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName („skript“);

var embedder = skripty [scripts.length – 1];

(funkcia () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

if (appName == ””) {appName = ”local”;}

var s = document.createElement („skript“);

s.type = “text / javascript”;

s.async = pravda;

var theUrl = baseUrl + ‘serve / v3 / coin / chart? fsym = NMC&tsyms = USD, EUR, CNY, GBP ‘;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf („?“) >= 0? „&”:“? ”) +“ App = ”+ appName;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

Je ťažké si predstaviť, že by Namecoin mal nejaký výrazný pohyb nahor. Služba domény je tu už nejaký čas a nezískala prílišný ťah. Cena môže so zvyškom trhu stúpať, ale vyzerá to, že iné decentralizované registre pravdepodobne z dlhodobého hľadiska vyhrajú..

Kde kúpiť NMC

Môžete buď ťažiť NMC alebo kúpiť NMC prostredníctvom výmeny.

Môžete ťažiť NMC normálne alebo prostredníctvom zlúčenej ťažby s BTC. Odporúča sa zlúčená ťažba, pretože nevyžaduje žiadny ďalší výpočtový výkon. Ak sa rozhodnete ťažiť, mali by ste sa pripojiť k banský bazén a uistite sa, že ponúkajú zlúčenú ťažbu.

Ak si radšej kúpite NMC na burze, vaše možnosti, žiaľ, nie sú nijako okázalé. NMC má najvyšší objem obchodovania ako obchodný pár s BTC pri obchode podľa obchodu. Môžete si tiež kúpiť NMC za USD na Wexe.

NMC je k dispozícii pre BTC na Poloniexe; nemá však takmer žiadny obchodovaný objem, takže môže byť ťažké splniť vašu objednávku.

Kde uchovávať NMC

Vaše NMC by ste mali uložiť pomocou hlavný klient ktoré tím poskytuje. Je k dispozícii v operačných systémoch Windows a Linux.

Ak používate počítač Mac, budete si musieť stiahnuť staršieho klienta a uložiť svoje NMC. Starší klient podporuje operačné systémy Windows, Linux a Mac.

Tím nedávno vydal beta verziu servera Peňaženka Electrum pre NMC. Aj keď je to stále nedokončená práca, po dokončení budete mať túto možnosť ako ďalšiu možnosť. Táto peňaženka je už integrovaná aj do hardvérovej peňaženky Trezor.

Záver

Namecoin bol prvou vidličkou bitcoinu, prvou mincou, ktorá implementovala zlúčenú ťažbu, a jedným z najstarších blockchainových projektov v okolí. Projekt funguje ako decentralizovaný server DNS a zatiaľ si veľa nezískal, vývojový tím je však naďalej aktívny.

Môže dôjsť k oživeniu projektu, keď sa webové stránky vzdialia od kontroly poskytovateľov DNS. Avšak väčšie a známejšie projekty budú pravdepodobne výberom tých, ktoré nakoniec urobia zmenu.

Ďalšie zdroje Namecoin

Github

Twitter

Reddit

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me