Možno si to neuvedomujete, ale kedykoľvek podpíšete tradičnú zmluvu, stále riskujete. Druhá strana nemusí doručiť. Môžu porušiť dohodu o mlčanlivosti. Možno nedostanete výplatu. Bez ohľadu na to, musíte sa objať cestu k súdu a zaplatiť tisíce právnických poplatkov, len pre možnosť dosiahnutia spravodlivosti.

Znie to paranoidne? Je to bežnejšie, ako si myslíte. Najmenej 47% všetkých občianskych vecí podľa štúdie týkajúcej sa 26 štátov USA súvisia so zmluvami.

Blockchain, našťastie, neurobil iba revolúciu v našich finančných transakciách. Došlo aj k prielomu v zákone.

Ako teda fungujú inteligentné zmluvy??

Inteligentná zmluva nie je na rozdiel od jej papierového predchodcu. Pomáha vám pri výmene majetku, služieb a meny. Ale na rozdiel od toho ťažko vynútiteľného stohu papiera, ktorý je len ťažko zošitý, je táto zmluva samostatne vykonateľným dokumentom.

V skutočnosti nie sú inteligentné zmluvy práve „nové“. Termín vymyslel Nick Szabo v roku 1994. Samotársky samotár Szabo, vedec práva a informatiky, sa zaoberá kryptomenou od prvého dňa (pozrite si jeho príspevok Bit Gold). Pomocou inteligentných zmlúv chcel odstrániť sprostredkovateľa, ktorý tradične hral rolu vymáhača zmlúv. Namiesto toho si predstavoval, že inteligentné zmluvy budú ako automat.

Popremýšľajte nad postupom automatu – je to najjednoduchšia transakcia, akú môžete urobiť. Vy sa rozhodnete, čo chcete, a vložíte peniaze do automatu. Akonáhle kliknete na tlačidlo alebo vložíte kód pre položku s rovnakou hodnotou, stroj ju automaticky uvoľní. Inteligentné zmluvy fungujú v zásade rovnako. Po splnení určitých podmienok sa tieto zmluvy automaticky vymáhajú.

Nick Szabo, ktorý prišiel s nápadom inteligentnej zmluvy

Nick Szabo

Takto by boli jedinými dotknutými osobami tí, ktorí sa na zmluve priamo podieľajú. Nie je potrebný právnik, notár ani žiaden iný sprostredkovateľ.

Inteligentné zmluvy sú kódované do blockchainov, takže sú tiež decentralizované. Tento aspekt zjednodušuje postup a vyhadzuje sprostredkovateľa. Pretože orgánom presadzujúcim právo je teraz kód, na zaistenie správneho vykonania zmluvy nepotrebujete právnika. Niektorí ľudia dokonca pridajú súčasť s viacerými podpismi (skrátene multi-sig), ktorá pred prevodom finančných prostriedkov alebo prácou vyžaduje od každej strany podpis. Aj s komponentom multi-sig môžete skracovať čakaciu dobu, keď bude zmluva medzi všetkými zúčastnenými stranami plynúť tam a späť. Takže nielen ušetríte bolesť hlavy a riziko, že vás niekto podvedie, ale proces sa stáva rýchlejším.

Po podpísaní a podpísaní zmluvy obidvomi stranami je táto zmluva monitorovaná počítačmi v blockchainovom systéme. Samotná zmluva je vo väčšine prípadov verejná a zúčastnené strany sú pseudonymné (o tom neskôr). V kóde sú navyše určité spúšťače. Napríklad keď poskytovateľ služieb dodá konečný produkt, zamestnávateľ by mal platiť v kryptomene. Po spustení prvej podmienky sa finančné prostriedky uvoľnia automaticky.

Ethereum: Pero a papier

Akú technológiu teda vôbec používate na uzavretie alebo podpísanie inteligentnej zmluvy?

Ethereum, vyvinuté Vitalikom Buterinom, je základom pre väčšinu inteligentných zmlúv súčasnosti.

Vitalik Buterin, zakladateľ spoločnosti Ethereum

Väčšina kontraktov sa vytvára pomocou ethereum, platformy založenej na blockchaine. Ethereum prvýkrát navrhol rusko-kanadský programátor Vitalik Buterin v roku 2013 a vydané v roku 2015. Každá zmluva sa realizuje pomocou virtuálneho stroja Ethereum od Turing-complete. Áno, vieme, že je to plné ústa. To v podstate znamená, že tento program dokáže simulovať počítač. Nemyslí si to na slovo, ale je to expresívne. Môže „rozhodovať“ veci spôsobom „if / then“. Táto logika ho robí ideálnym pre inteligentné zmluvy, ktoré musia byť schopné fungovať a vykonávať príkazy s mnohými premennými.

Tým sa Ethereum zásadne líši od bitcoinu, ktorý používa jednoduché mechanizmy na distribúciu peňazí. Ethereum sa zvykne lepšie hodiť pre každú transakciu, ktorá si vyžaduje viac krokov.

Inteligentná zmluva: budúcnosť všetkého?

Od začiatku už vidíme štyri hlavné výhody inteligentnej zmluvy:

  • Nezávislosť – Nemusíte byť závislí od sprostredkovateľov. To znižuje náklady, zvyšuje efektivitu a zabraňuje podvodom od tretích strán. Pretože inteligentné zmluvy sú decentralizované, nemusíte sa obávať ani zaujatosti žiadneho vládneho orgánu.
  • Dôvera – Nie je potrebné dôverovať osobe, dôverovať musíte iba systému. A ak viete niečo o blockchaine, viete, že systém všeobecne platí.
  • Bezpečnosť – To sa spája s dôverou. Popremýšľajte o tom takto: Ak vám chce zlodej vziať peniaze, nabúra na váš bankový účet. Ale pretože blockchain je decentralizovaný – nie je kam útočiť. Zlodej nemôže iba nabúrať do vášho bankového účtu. Museli by ovládnuť 51% siete, aby mohli niečo ovládať. Rovnako bezpečné sú aj inteligentné zmluvy, ktoré sú zakódované do blockchainu.
  • Rýchlosť – Tieto zmluvy nie sú iba bezpečné alebo presné – sú rýchle. A to nielen preto, že odstraňuje čakacie doby pre právnikov a notárov. Keďže kontrakt sleduje blockchain, výsledky sú takmer okamžité. Je to úplne automatizovaný proces.

Všetky tieto veci zvyšujú nákladovú efektívnosť inteligentných zmlúv oproti tradičným. Ale to nie je všetko.

Ako si viete predstaviť, inteligentné zmluvy sa neobmedzujú iba na finančnú sféru. Môžete ich použiť pri vládnych rokovaniach, riadení zdravotnej starostlivosti, riadení vysokoškolských kurzov, poisťovníctve a nehnuteľnostiach. Akákoľvek situácia, ktorá si vyžaduje obchod s tovarom za služby, by mohla technicky dobre využiť inteligentné zmluvy.

Infografika vysvetľujúca logiku inteligentnej zmluvy

Ako fungujú inteligentné zmluvy?

A rozvinuté krajiny ako USA a Európa nie sú jedinými, ktorí z toho majú prospech. Občania v krajinách ako India, kde získanie pasu alebo víza môže trvať mesiace namiesto týždňov, majú obrovský úžitok. Medzinárodné obchodné dohody sa zrazu zjednodušujú – obchod je tak pre všetkých zúčastnených ľahší a lukratívnejší.

Je pravdepodobné, že v budúcnosti bude mať každá spoločnosť pripojenú inteligentnú zmluvu. V globálnom meradle.

Inteligentné zmluvy v akcii

Stále si nie ste istí, ako vyzerajú inteligentné zmluvy vo voľnej prírode? Tu je pohľad:

Sobotu začínate blatníkom. Nikdy sme nepovedali, že to bola očarujúca cesta, však? Váš nárazník je promáčknutý. Zavoláte do svojej poisťovne a škodu odfotíte. Neboli ste páchateľom – ale máte ich podrobnosti. Poisťovací agent zaznamená vaše informácie a údaje o zlyhaní do ich systému založeného na blockchaine, čo spustí klauzulu vo vašej zmluve. Dostanete upozornenie. Odhaduje vaše náklady na opravu a poskytuje podporovaného poskytovateľa služieb. Zamierte tam a o účet bude postarané.

Idete teda do obchodu s automobilmi. Do obchodu práve dorazil nový nárazník a vlastnícke právo na kus sa prenieslo do obchodu prostredníctvom – uhádli ste – inteligentnej zmluvy. Ich dodávka výmen vzduchových filtrov sa bohužiaľ oneskorila, ale nebojte sa. Peniaze nebudú prevedené na ich dodávateľa, kým ich nedostane obchod. Inteligentné zmluvy a dodávateľský reťazec v akcii.

Mohli by sme pokračovať, ale myslíme si, že máte podstatu.

Čo sa mohlo pokaziť?

„Inteligentné zmluvy nemôžu byť dokonalé! Čo ak je niekto potrestaný za malú chybu? Určite to nemôže byť odolné proti hackerom! “

Hlavná obava: Je inteligentný kontrakt úplne bezpečný, napriek tomu, že je v blockchaine?

Aké bezpečné sú inteligentné zmluvy?

Aj keď je ľudská chyba platnou kritikou systému, inteligentná zmluva vás nemusí nevyhnutne doviesť k súdu. Môže sa stať, že finančné prostriedky nebudú uvoľnené alebo že zamestnávateľovi bude automaticky vrátená suma. Ľudské chyby sa stanú, či už na blockchaine alebo nie.

Chyby v kóde alebo ľudské chyby v zabezpečení (odovzdanie vašich súkromných kľúčov) môžu tiež viesť k hackerstvu alebo krádeži. Tento kód je taký zložitý, že sa niekedy zmluvy stávajú zraniteľný hackerom.

Napríklad ICO KICKICO stratil 8 miliónov dolárov po inteligentnom porušení zmluvy v júli. Najpozoruhodnejší hacker sa ale stal na DAO (Decentralized Autonomous Organisation) v júni 2016, v ktorom si hackeri zarobili 50 miliónov dolárov. To viedlo k rozdeleniu alebo tvrdému rozdeleniu Ethereum Classic (ETC) na Ethereum (ETH) v snahe zvýšiť bezpečnosť platformy.

Znejú to ako poriadne statné sumy – ale sú to naozaj tak? V roku 2017 spotrebitelia v USA stratili takmer 17 dolárov miliárd iba z krádeže identity. (Samozrejme, čoskoro môžete svoju identitu chrániť aj pomocou blockchainovej technológie.)

Je pravdepodobné, že blockchain a inteligentné zmluvy – napriek ľudskej slabosti – sú odpoveďami na naše tradičné systémové ťažkosti. Technológie blockchain stále ponúkajú väčšiu ochranu. Je to rozdiel medzi bežným visiacim zámkom a Schlageovou západkou … alebo bez zámku vôbec.

“Fajn, ale neexistujú obmedzenia?” Ak je to všetko verejné, neexistuje žiadny spôsob, ako ukladať citlivé údaje. “

To je pravda – ale nie nadlho.

Existujú najmenej dva veľké projekty zamerané na ochranu súkromia a „tajné zmluvy“ – Enigma a Wanchain. Tajná zmluva je inteligentná zmluva, ktorá umožňuje bezpečné ukladanie citlivých údajov, aj keď sú overené pomocou technológie blockchain. V záujme ochrany súkromia používateľov používa spoločnosť Wanchain pre svoje transakcie s inteligentnými zmluvami prstencové podpisy a generácie jednorazových adries. Toto udržuje identitu v anonymite.

Keď sa objavia problémy s inteligentnými zmluvami, tak sa začnú aj riešenia. Či už ide o bitcoiny alebo inteligentné zmluvy, Szabo, Satoshi a Buterin sa zaujímali o upgrade neefektívneho finančného systému. Bez ohľadu na to, či riešenie spočíva v inteligentných kontraktoch Ethereum alebo v inej platforme, základná technológia blockchain je pre budúcnosť FinTech nevyhnutná.

Screen of Engima, blockchainového projektu nastaveného na privatizáciu inteligentných zmlúv.

Obrazovka z domovskej stránky Enigmy.

Zatiaľ

V skutočnosti najväčší problém s inteligentnými zmluvami vôbec nie je o inteligentných zmluvách. Problém je v tom, že veľa vlád im nerozumie – a nevie, ako ich regulovať. Ale to sa mení. Americký štát Tennessee prešiel návrh zákona tento rok uznať inteligentné zmluvy ako právne záväzné. Zapojila sa aj Kanada. Začiatkom roka 2018 sa začali skúšky využívať inteligentné štátne zákazky. Keď sa výhody stanú zreteľnejšími, nebude to trvať dlho, kým na palubu nenaskočí zvyšok sveta.

Prečo však čakať, že to dobehnú? Inteligentné zmluvy môžete začať používať už dnes – alebo sa môžete naučiť kódovať svoje vlastné.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me