Čo je to Blockstack?

Blockstack je a decentralizovaná výpočtová sieť a ekosystém pre decentralizované aplikácie (dApps). Projekt nedávno vytvorené titulky ako prvý predaj tokenov v histórii USA, ktorý získal povolenie od Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC). Tím je však spolu od roku 2013.

Hlavným cieľom tímu Blockstack je poskytnúť používateľom kontrolu nad ich údajmi a identitou. Tento cieľ plnia poskytovaním sady vývojárskych nástrojov a protokolov určených na zníženie počiatočných prekážok vývoja dApp..

V tejto príručke Blockstack sa pozrieme na:

Ako funguje Blockstack?

Blockstack je komplexný ekosystém obsahujúci množstvo komponentov, z ktorých môžete prejsť „Zero-to-DApp“ za menej ako hodinu. Pozrime sa na niekoľko potrebných častí.

Stohy Blockchain

Ako asi tušíte, blockchain Stacks je základom Blockstacku. Realizuje vodcovský volebný proces s Laditeľné dôkazy zachovať konsenzus. Tunable Proofs umožňuje Blockstacku kombinovať natívny konsenzus Proof-of-Work (PoW) s hashovou silou zavedenejšieho blockchainu.

Blockchain Stacks v súčasnosti obsahuje kombináciu vlastného Proof-of-Work a konsenzu Bitcoin Proof-of-Burn. Ak sa chcete stať vodcom (baník), spálite kryptomenu (bitcoin) a vykonáte množinu transakcií. Ak sa vaše transakcie zhodujú s „víťazným“ reťazcom, získate odmenu za ťažbu.

Akonáhle je sieť dostatočne veľká, tím Blockstack plánuje úplne zmeniť blockchain Stacks na natívny konsenzus PoW.

Bloková autentifikácia

Jedna z prvých funkcií projektu, Blockstack Authentication, spája vašu identitu so všetkými dApps v ekosystéme Blockstack. Využíva jednotné prihlásenie pomocou vášho univerzálneho používateľského mena a namiesto hesiel kryptografiu verejného kľúča, ktorá sa spúšťa na softvéri miestneho zariadenia..

Autentifikácia je úplne on-chain, udržiavaná blockchainom Blockstack a Blockstack Systém pomenovaní.

Ukladanie dát Gaia

Podľa Blockstacku biely papier,

„[Gaia je] používateľsky riadený úložný systém, ktorý umožňuje aplikáciám komunikovať so súkromnými dátovými skrinkami.“

Tieto dátové skrinky sú hostiteľom jednotlivcov, a nie blockchainu Stacks. Namiesto toho blockchain zaznamenáva ukazovatele na polohu Gaia v údajoch. Rovnako ako v prípade iných foriem úložiska blockchain, Gaia odstraňuje potrebu dôvery v poskytovateľov cloudových úložísk tretích strán, ako sú Amazon a Google.

Gaia architektúra

Gaia poskytuje decentralizovaný mechanizmus na ukladanie údajov. | Zdroj: Dokument o blockstacku

Jasné inteligentné zmluvy

Podobne ako Ethereum’s Solidity, Blockstack implementuje svoj vlastný inteligentný programovací jazyk pre zmluvy Clarity. Na rozdiel od Solidity nie je Clarity kompletná v priebehu jednej transakcie. Je to však Turing kompletný v priebehu histórie transakcií.

Blockstack udržuje väčšinu obchodnej logiky aplikácie dApp mimo reťazca a bráni virtuálnemu stroju (VM) v kompilácii inteligentných zmlúv. Väčšina dApps využívajúcich Blockstack v skutočnosti nie sú inteligentné zmluvy.

Knižnice a súpravy SDK

Komunita vývojárov Blockstack má podstatný (a stále rastúci) zoznam nástrojov, ktoré vývojárom pomáhajú vytvárať aplikácie Blockstack. Tento zoznam okrem iného obsahuje knižnice pre:

  • Android
  • iOS
  • Javascript
  • Reagovať natívne

Ak ste začínajúcim vývojárom, tím tiež poskytuje návod pri vytváraní aplikácie dApp za menej ako hodinu.

Ťažba aplikácií

Blockstack každý mesiac odmeňuje najlepšie aplikácie v ekosystéme pomocou Výhry 100 000 dolárov. Najvyššia aplikácia získa 20 percent z celkovej ceny (20 000 dolárov). Ďalšia najlepšia aplikácia získa 20 percent zostávajúceho fondu (16 000 dolárov). A tak ďalej, kým bazén nevyschne.

Blokový plán rozloženia ťažby aplikácií

Odmena za ťažbu aplikácií klesá s každým poklesom v poradí o 20 percent. | Zdroj: Webová stránka projektu

Blockstack uzavrel partnerstvo so štyrmi nezávislými spoločnosťami (Product Hunt, Awario, TryMyUI, Internet Labs), ktoré hodnotia aplikácie pomocou ich odlišných chránených údajov. Poradie vašej aplikácie závisí od toho, ktoré funkcie Blockstack ste integrovali, ako ste sa zlepšili od predchádzajúceho mesiaca a koľko štandardných odchýlok ste mimo priemerného skóre vo svojej kategórii, okrem mnohých ďalších aspektov.

Stohový token (STX)

Token Stacks je natívny token ekosystému Blockstack. Strávite STX, aby ste okrem iných aktivít registrovali digitálne aktíva, realizovali inteligentné zmluvy, vykonávali transakcie a kotvili reťazce aplikácií.

Blockstack tím & Pokrok

Blockstack, ktorý vytvorili Muneeb Ali a Ryan Shea, sa pôvodne začal v roku 2014 ako decentralizovaný systém identity. V priebehu rokov 2015 a 2016 tím vytvoril Blockchain Naming Service a priniesol ďalších dvoch členov tímu.

V druhom štvrťroku 2017 spustili Blockstack Authenticator a zverejnili informačnú knihu o projekte. Na konci toho roku uskutočnil tím tokenový predaj, v ktorom vyzbierali asi 50 miliónov dolárov.

V priebehu roku 2018 vydal tím Blockstack niekoľko vývojárskych knižníc, spustil univerzálny obchod pre dApps a vytvoril peňaženku Stacks medzi niekoľkými ďalšími oceneniami.

Blockstack už tento rok vytvoril prototyp svojho VM a vydal nový konsenzusný algoritmus. Na palube pre zvyšok roku 2019 a 2020:

  • Clarity smart contract SDK
  • Hardfork k novému konsenzu
  • Plne vybavená podpora inteligentných zmlúv
  • Vylepšenia pre Gaiu

Do projektu boli investované niektoré z najlepších spoločností rizikového kapitálu na svete, vrátane spoločností YCombinator, Union Square Ventures a Winklevoss Capital..

Kde kúpiť STX

Predaj tokenov Stacks je plne regulovaný SEC podľa nariadenia A +, takže môžete očakávať poskytnutie osobných údajov pre zákony Know-Your-Customer (KYC) a Anti-Laundering (AML)..

Predaj tokenov sa začal 11. júla a bude pokračovať, kým projekt nezíska 28 miliónov dolárov. Ak sa chcete zaregistrovať, zamierte do predaja tokenov Stacks registračná stránka.

Kde uchovávať STX

Mali by ste uložiť svoj STX do oficiálnej peňaženky Stacks. Je k dispozícii v operačných systémoch Mac a Windows.

Stohovacia peňaženka

Peňaženka Stacks vyžaduje palivo pre transakcie. | Zdroj: Webová stránka projektu

Pre ďalšie zabezpečenie zvážte použitie aj hardvérovej peňaženky ako Ledger alebo Trezor. Úložiská STX podporujú modely Trezor One, Trezor Model T, Ledger Nano S a Ledger Blue.

Poznámka: Ak chcete vykonať transakcie v peňaženke Stacks, musíte dodať malé množstvo bitcoinov ako palivo.

Záverečné myšlienky

Tím Blockstack predpokladá úplne decentralizovaný internet na obzore a jeho ekosystém na jeho základe. Projekt je ambicióznym podnikom, ale jeho tím preukázal, že k výsledkom prichádza vďaka dosiahnutým míľnikom neustáleho rozvoja. Pomáha tiež to, že majú podporu niektorých z najväčších mien v oblasti blockchainu, kryptomeny a rizikového kapitálu.

Aj keď súčasný predaj tokenov vyžaduje určité vstupy od spoločnosti KYC, stojí za to si ich pozrieť.

Dodatočné zdroje pre blockstack

Webová stránka

Blog

Fóra

Slack

Github

Telegram

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me