Čo je to Monero?

Monero, vidlica bytecoinu, je bezpečná, súkromná a nevystopovateľná mena, postavená na protokole Cryptonote pomocou Ring Signatures. Mechanizmus Proof of Work s názvom CryptoNight vydáva nové mince, ktoré motivujú baníkov k zabezpečeniu siete a overovaniu transakcií. Pôvodne uvedený na trh v apríli 2014 ako BitMonero, Monero (symbol XMR), znamená v esperante peniaze.

Verejná a skrytá kniha Monero umožňuje komukoľvek súkromne odosielať a prijímať transakcie. To znamená, že žiadny vonkajší pozorovateľ by nepoznal odosielateľa, sumu alebo cieľ.

Monero a jeho komunita stojí na troch kľúčových hodnotách: (1) Bezpečnosť, (2) Ochrana osobných údajov a (3) Decentralizácia

The Webová stránka Monero ďalej rozpracúva:

Bezpečnosť

Používatelia musia byť schopní dôverovať spoločnosti Monero pri svojich transakciách bez rizika chyby alebo útoku.

Ochrana osobných údajov

Monero berie súkromie vážne. Spoločnosť Monero musí byť schopná chrániť používateľov pred súdom a v krajných prípadoch pred trestom smrti.

Decentralizácia

Spoločnosť Monero sa zaviazala poskytovať maximálnu mieru decentralizácie.

V tomto sprievodcovi Monero pokrývame všetko, čo potrebujete vedieť, vrátane:

Ako funguje Monero?

Monero je založené na kryptografickom protokole na aplikačnej úrovni zameranom na súkromie s názvom Ring Signatures.

Ring Signatures boli pôvodne navrhnuté na konferencii o kryptografii v roku 2001 v austrálskom Queenslande. Autormi Ring Signatures sú Ron Rivest, Adi Shamir a Yael Tauman. Ring Signatures sú základným mechanizmom štruktúry transakcií Monero po ich vysielaní z peňaženky.

Hlavným prípadom použitia spoločnosti Monero je to, že transakcie nie sú prepojiteľné alebo vysledovateľné z dôvodu tajných adries. Chráni odosielateľa a príjemcov a zároveň umožňuje selektívne pozorovanie transakcií prostredníctvom konštrukcie kľúča verejného / súkromného zobrazenia okrem bežných súkromných / verejných kľúčov (o tom neskôr)..

Monero má variabilný limit blokov, ktorý umožňuje flexibilitu v správe údajov (veľkosť blokov) a škálovateľnosť. Potrebuje to z veľkej časti vďaka svojej architektúre. Ochrana súkromia si vyžaduje viac kryptografie a údajov o transakciách.

Spoločnosť Monero nakoniec používa podpisy zvonenia, zvonenie dôverných transakcií (RCT) a tajné adresy na zakrytie transakcií na úrovni protokolu, aby ochránila odosielateľov aj prijímateľov pred odpočúvaním, a pritom v prípade potreby umožňuje transakcie overiť treťou stranou..

Technické detaily

Spustené: 14. apríla 2014

Celková ponuka mincí: Spočiatku 18,4 milióna mincí (Potom bude trvalo fixná produkcia 0,3 XMR za minútu, aby sa vyvážili stratené mince za rok)

Algoritmus: Doklad o práci (PoW) pomocou CryptoNight

Blokovať odmenu: Hladko sa meniace

Čas blokovania: 120 sekúnd

Obtiažnosť: Zacielenie na každý blok

Problém s bitcoinom

Fungovateľnosť vám umožňuje vymeniť rovnaký typ tovaru alebo aktíva za iný. To znamená rovnakú hodnotu medzi tovarom a majetkom. Môžete napríklad vymeniť jednu mincu strieborného orla za inú jednu striebornú mincu orla (čo naznačuje rovnakú hodnotu medzi týmito dvoma mincami).

Čo by sa však stalo, keby ste striebornú mincu nemohli vymeniť za inú, pretože strieborná minca bola použitá pri nelegálnej činnosti?

Toto je presná hádanka, ktorej bitcoin čelí vďaka svojej úplne transparentnej architektúre. Ak by sa niektorá agentúra rozhodla, že určitá bitcoinová transakcia bola použitá na nezákonné účely, ohrozilo by to schopnosť tohto bitcoinu byť prijateľnou ako zastupiteľnou menou.

Toto je konštrukcia kritická pre niečo, čo sa považuje za „peniaze“, a je znepokojujúce, keď vidíme, že bitcoiny zlyhávajú. Cieľom spoločnosti Monero je našťastie vyriešiť tento problém prostredníctvom prepracovaného a kódovaného súkromia.

Dilbert s komiksom Dogberta o zastupiteľnosti

Dogbert vie, čo sa deje. | Dilbert © 2006 Scott Adams

Monero vs. bitcoin

Jedným z veľkých pádov bitcoinu je nedostatok flexibility pri implementácii nových funkcií, ktoré si vyžadujú takmer úplnú aktualizáciu siete. (Ako sme videli pri diskusii o blokovaní)

Patria sem pevne zakomponované obmedzenia a prirodzené prvky návrhu (napríklad frekvencia blokov, maximálna výška peňažnej zásoby a počet požadovaných potvrdení)..

Sledovateľnosť čiastok transakcie, ako aj odosielateľa / príjemcu, je verejne viditeľná automaticky s bitcoinom, pokiaľ používateľ neurobí konkrétne kroky.

Algoritmus proof of work (PoW) tiež porušil pôvodnú víziu Satoshi „jedného CPU za jedného hlasu“ s príchodom hardvéru GPU a integrovaného obvodu špecifického pre aplikáciu (ASIC). To umožňuje týmto ťažiarom získať väčšinovú kontrolu (51% a viac) nad sieťou a riadiť zmeny. (Ako vidlica udržujeme sieť v chode.)

Nepravidelná emisia sa týka konštrukcie, kde sa odmeny za bitcoiny znižujú každé 4 roky na polovicu. Pôvodným zámerom bolo vytvoriť obmedzené plynulé emisie s exponenciálnym rozpadom. (Predvídateľnejší, nie trhaný vzor)

Namiesto toho máme po častiach lineárne vyžarovanie (ako je to znázornené nižšie), ktoré vytvára príležitosť na útok s dvojnásobnou útratou. Je to spôsobené poklesom hodnoty hash siete v každej polovici. Všimnite si pohyby ako „schodisko“.

Graf obtiažnosti ťažby bitcoinov

Úpravy obtiažnosti bitcoinu nie sú plynulé.

Bytecoin Fork

Bytecoin je prvá známa implementácia protokolu CryptoNote s kódom vytvoreným úplne od nuly. Prečo však bolo Monero potrebné, ak už bola implementovaná? No ako vždy pri kryptomene, pripravte sa na nejakú drámu.

Subreddit Monero

Bytecoin mohol byť premined.

Ako je uvedené v tomto subredde, Monero pred tromi rokmi sa neukázala iba bytecoinová premina, ale aj falšovanie blockchainu, aby sa preukázalo spravodlivé rozdelenie. Potom existovali dva roky „zmrzačeného“ kódu, ktorý sa dal vylepšiť, ale nebol. Ricardo Spagni alias „Fluffypony“ uviedol, že tím Monero tieto problémy napravil za niekoľko týždňov.

Tím Monero

Podľa tímová sekcia na webovej stránke Monero hlavný tím zahŕňa:

Okrem toho tam boli viac ako 30 vývojárov a 420 prispievateľov počas trvania projektu. Pretože sa Monero zameriava na súkromie, nie je prekvapením, že sa veľa členov tímu rozhodlo zostať v anonymite

Technológia Monero

Hlavnou technológiou v pozadí spoločnosti Monero je vyváženie, ktoré vám umožňuje ovládať vaše kľúče a pracovať súkromne s overenými bezpečnostnými mechanizmami a zároveň umožňuje predajnosť a rozvoj v sieti. (Napr. Variabilná veľkosť bloku, integrácia Kovri)

Ako funguje normálna (nie úplne anonymná) transakcia

Ako funguje normálna (nie úplne anonymná) transakcia

Predvolené nastavenie pre bitcoinové transakcie je úplne transparentné a pseudonymné, ak sa neprijmú kroky na zakrytie identity a transakcií (napr. VPN a zmiešavacie služby). To znamená, že vašu IP adresu je možné pripojiť k vášmu zariadeniu (t. J. Osobnú identitu) s dostatkom prostriedkov určených na ich prepojenie.

Ring Signatures Skryť transakcie

Ring Signatures sú digitálne podpisy, pri ktorých niekoľko podpisujúcich podpisuje transakciu. Myslieť si: podpisovanie so spoločným účtom, ale bez toho, aby niekto poznal skutočného podpisovateľa

Odosielateľ vygeneruje jednorazový kľúč výdavkov a príjemca je jedinou stranou, ktorá na základe tohto kľúča dokáže zistiť a minú peniaze..

Kľúčové obrázky, kryptografické kľúče, sú odvodené z každého vynaloženého výstupu a zabraňujú dvojitému míňaniu. Je to preto, lebo na výstupe (výdaji) v blockchaine je jeden kľúčový obrázok.

Transakcie s prstencovým podpisom zahŕňajú viacerých signatárov, ktorých cudzí pozorovatelia nepoznajú

Transakcie s prstencovým podpisom zahŕňajú viacerých signatárov, ktorých cudzí pozorovatelia nepoznajú.

Podpis krúžku využíva kľúče od vášho účtu a vybrané verejné kľúče z blockchainu na vytvorenie „krúžku“ možných podpisujúcich. Hlavnou bezpečnostnou vlastnosťou podpisu zvonenia je, že znemožňuje zistiť, ktoré kľúče členov skupiny podpis vytvorili.

Žiadny vonkajší pozorovateľ sa nemôže zhodovať s signatármi v ringu, aby sa zabezpečilo, že výstupy transakcie sú nevystopovateľné. Okrem toho zostáva zastupiteľnosť, pretože sieť nepozná vynaložené sumy (napriek tomu, že bola schopná overiť, či došlo k skutočnej transakcii)..

Som nadšený, že vidím pokrok v oblasti dôverných transakcií. Fungovateľnosť je jedinou vlastnosťou dobrých peňazí, ktorá bitcoinom / litecoinom chýba.

Teším sa na pridanie tohto do Litecoinu, keď bude pripravený. &# 128640; A to sa dá urobiť mäkkou vidličkou. Zostaňte naladení!

– Charlie Lee [LTC⚡] (@SatoshiLite) 14. novembra 2017

Vyzváňať dôverné transakcie (RCT) Skryť odoslanú sumu

Odosielateľ môže prezradiť len toľko informácií, aby baníci mohli transakciu potvrdiť, bez toho, aby verejne zverejnil celkovú utratenú sumu. (Známe ako „potvrdenie“) Toto umožňuje transakcii preukázať svoju autenticitu bez straty súkromia používateľa.

Sieť zašifruje množstvo každého výstupu a zahrnie ho do transakcie. Suma šifrovaná odosielateľom používa zdieľané tajomstvo zabudované do transakcie vypočítanej kombináciou kľúča súkromného zobrazenia príjemcu s kľúčom verejného zobrazenia transakcie (ktorý je zabudovaný do transakcie).

Tretie strany nebudú môcť zobraziť sumu na základe tohto konštruktu krúžkových dôverných transakcií (RCT)

RingCT výstupy

Výstupy RingCT sú teraz povinné od septembra 2017

Tajné adresy chránia odosielateľov a prijímateľov

Monopédia osvetľuje tento konštrukt, ktorý chráni odosielateľov a príjemcov pred vonkajšími pozorovateľmi:

Tajné adresy sú dôležitou súčasťou prirodzeného súkromia Monera. Umožňujú a vyžadujú od odosielateľa vytvorenie náhodných jednorazových adries pre každú transakciu v mene príjemcu.

Pomocou tajných adries môže iba odosielateľ a príjemca určiť, kam bola platba odoslaná.

Pri vytváraní účtu Monero budete mať kľúč súkromného zobrazenia, kľúč súkromných výdavkov a verejnú adresu. Používate kľúč utratenia na odosielanie platieb, kľúč zobrazenia na zobrazovanie prichádzajúcich transakcií a verejnú adresu na prijímanie platieb. Kľúč výdavkov a kľúč zobrazenia prispievajú k vytvoreniu vašej adresy Monero. Môžete mať peňaženku „iba na hodinky“, ktorá používa iba tlačidlo zobrazenia.

Tajná adresa nakoniec zabráni prepojeniu finančných prostriedkov príjemcu s ich peňaženkou. Tretia strana však môže túto adresu skontrolovať, aby dokázala, že k transakcii došlo. (Od odosielateľa zdieľajúceho svoj kľúč verejného zobrazenia)

Príjemca získava svoje prostriedky prostredníctvom kľúča súkromného zobrazenia svojich peňaženiek, ktorý skenuje blockchain. Po zistení a získaní peňaženkou sa vytvorí jednorazový súkromný kľúč zodpovedajúci verejnému kľúču odosielateľa.

Príjemca môže teraz tieto prostriedky minúť pomocou svojho kľúča súkromných výdavkov. K tomu nedochádza bez peňaženiek odosielateľa alebo príjemcu ani množstva uskutočneného verejne.

Z BCHGraz - Stretnutie č. 9 - Monero od Justina Ehrenhofera

Ako tajné adresy chránia odosielateľov a prijímateľov Zdroj: Justin Ehrenhofer, Prezentácia

Ako fungujú monero transakcie

Tento proces je v tomto vysvetlený veľmi stručne Monero bitcointalkové vlákno (čísla sú spojené s obrázkom nižšie):

“Bob sa rozhodne minúť výstup, ktorý bol odoslaný do jednorazového verejného kľúča.” Potrebuje Extra (1), TxOutNumber (2), a jeho súkromný kľúč účtu (3) aby získal jeho jednorazový súkromný kľúč (4). Pri odosielaní transakcie Carol generuje Bob náhodne svoju Extra hodnotu (5). Používa Extra (6), TxOutNumber (7) a verejný kľúč účtu Carol (8) získať jej verejný kľúč Výstup (9).

Bob vo vstupe skryje odkaz na svoj výstup medzi cudzie kľúče (10). Aby sa zabránilo dvojitému míňaniu, zbalí si tiež kľúčový obrázok odvodený od jeho jednorazového súkromného kľúča (11). Nakoniec transakciu podpíše Bob pomocou svojho jednorazového súkromného kľúča (12), všetky verejné kľúče (13) a kľúčový obrázok (14). Výsledný podpis kruhu pripojí na koniec transakcie (15).“

Príklad transakcie typu Monero

Príklad transakcie typu Monero

Konkurencia

Ako je na tom spoločnosť Monero v porovnaní s alternatívnymi riešeniami zameranými na ochranu súkromia?

Hlavným bodom diferenciácie s Monero je implementácia CryptoNote, ktorá existuje od roku 2001 a okolo svojej funkcionality prešla významným odborným hodnotením. (Napríklad sledovateľné podpisy zvonenia)

Ako funguje CryptoNote

Ako funguje CryptoNote

Dve ďalšie implementácie technológie na ochranu súkromia z iných kryptomien zahŕňajú:

ZeroCoin / ZeroCash – Tento protokol využíva dôkazy nulových znalostí (ZKP), čo zakrýva odosielateľa a celú ekonomiku. O čomkoľvek zneužití (napríklad vytváraním falošných dôkazov / výdavkoch) by ste sa dozvedeli až oveľa neskôr kvôli anonymnej povahe siete. Jedným z najväčších rizík je nedostatočná zrelosť a vzájomné hodnotenie kryptografie. ZKP sa tiež spoliehajú na to, že tvorcovia pôvodného súkromného kľúča RSA ho zničia. (Ako sa to údajne stalo v tomto ceremoniáli pálenia počítačov)

Monero vs Zcash: Transakcie ZCash sú založené na nulovej znalostnej bezpečnostnej vrstve (ZSK)

CoinJoin je zmiešavací protokol, ktorý kombinuje transakcie, ale maskuje používateľov, odosielateľov alebo transakcie na úrovni protokolu. Program Coin Join, ktorý pôvodne vyvinul vývojár bitcoinov Gregory Maxwell, využíva Dash, ktorý využíva model Masternode (MN), kde musia mať používatelia 1000 DASH, aby mohli hostiť MN. Kritici tvrdia, že to vytvára jediný bod zlyhania, pretože jednotlivé uzly, ktoré poskytujú zmiešavaciu službu, sú zraniteľné útokmi Sybil.

Monero vs Dash: Dash používa CoinJoin, ktorý mieša transakcie, ale neposkytuje ochranu na úrovni protokolu odosielateľa a príjemcov

Monero vs Dash: Dash používa CoinJoin, ktorý mieša transakcie, ale neposkytuje ochranu na úrovni protokolu odosielateľa a príjemcov.

Edward Snowden sa nedávno spýtal Charlie Lee, tvorcu Litecoinu, na Zcash vs Monero:

Všetky súkromné ​​transakcie

Testovanejšia technológia ochrany osobných údajov

Žiadna daň od baníkov, ktorá by platila investorom

Žiadna vysoká inflácia … lepšie investície.@ fluffypony

– Charlie Lee [LTC⚡] (@SatoshiLite) 29. septembra 2017

Kovri (založené na I2P) chráni používateľov na úrovni protokolu

Kovri je bezplatná, decentralizovaná, anonymná sieťová vrstva vyvinutá spoločnosťou Monero, ktorá je založená na základných špecifikáciách I2P. Základná architektúra I2P funguje podobne ako TOR (ktorá používa cibuľu), ibaže s Kovri používa šifrovanie a smerovanie cesnaku na vytvorenie súkromného chráneného prístupu k sieti.

Spoločnosť Kovri (so smerovaním cesnaku) posúva veci o krok ďalej ako TOR vytvorením anonymnej overlay siete založenej na správach internetových vrstovníkov. Táto prekrývacia sieť pomáha používateľom skryť svoje geografické umiestnenie a internetovú IP adresu, čím anonymizuje internetový prenos.

I2P Infographic siete na ochranu súkromia

Vysvetlenie I2P

Ako sa Monero rozdelilo na päť vidličiek (v skutočnosti teraz šesť)

Nedávny objav tajnej výroby ASIC baníkov Monero viedol k rozdeleniu mince na 6 rôznych mincí.

V dôsledku odhalenia výroby Monero ASIC a tajnej ťažby (bez vedomia komunity) sa spoločnosť Monero rozhodla použiť fork z pôvodného algoritmu kvôli hrozbe centralizovanej ťažby..

To vyvolalo trochu „vojny proti ASIC“ zo strany komunity túžiacej zachovať svoje základné hodnoty decentralizácie.

Podrobnejšie v tomto článku, sa Monero rozdelil na šesť rôznych mincí. Medzi tieto nové mince patria: Monero 0 (XMZ), Monero Original (XMO), Monero Classic (XMC), Monero-Classic (áno, teraz s pomlčkou), MoneroC (CXMR) a nedávno oznámené MoneroV (XMV). Aj naďalej zostáva pôvodné Monero (XMR).

Kritiky, slabé stránky a obavy

Aj keď sa zdá, že má Monero veľa ocenení, v čom sú jeho slabé stránky? Ako je uvedené v tomto subreddite je tam niekoľko:

  • Ochrana osobných údajov – Existuje možnosť sledovať IP adresu uzla, z ktorého pochádza transakcia. Toto zaznamenávanie adries IP môže spôsobiť de-anonymizáciu používateľov. To znamená, že vývoj spoločnosti Monero neustále zdokonaľuje funkčnosť ochrany osobných údajov a na zníženie tohto rizika pridal určité schopnosti Tor.
  • Centralizácia ťažby – Väčšine v ťažbe Monero dominovali štyri bazény, z ktorých každý nemal viac ako 20%. Táto centralizácia už neplatí, ale stále predstavuje potenciálnu hrozbu.
  • Darkweb PR – Aj keď to nie je priamou príčinou tímu Monero, stojí za zmienku, pretože značka a vnímanie verejnosti je vždy potrebné mať na pamäti a mohli by spomaliť adopciu, pretože ľudia sa obávajú jej použitia na nezákonné účely.
  • Veľkosť transakcie – Monero transakcie sú oveľa väčšie ako bitcoiny, vyžadujú viac údajov a spôsobujú väčší blockchain, ktorý rastie každý deň. Spoločnosť Monero našťastie rozdvojila a implementovala nepriestrelné strely v októbri 2018. Vďaka implementácii nepriestrelných nádob sa veľkosť transakcií znížila v niektorých prípadoch až o 97 percent.
  • Ťažkosti s vývojom – Schopnosť začleniť sa do peňaženiek s viacerými mincami a iných integrácií, ktoré by rozšírili použitie, bola pomalá.
  • Obmedzené obchodné nástroje – Nástroje obchodníkov na integráciu platieb sú v súčasnosti ťažké a ťažko integrovateľné. Stále viac sa však objavujú služby tretích strán, ktoré to majú pomôcť napraviť.

Úspechy

Cestovná mapa

Monero má jeden z najaktívnejších vývojových tímov v kryptomene, takže by vás nemalo prekvapiť, že míľniky projektu sa neustále vyvíjajú. Momentálne sú jedinými dvoma akčnými položkami v ich verejnom pláne na rok 2019:

  1. Riešenia na zmenu mierky v druhej vrstve
  2. Dodatočné výskumné práce pre Monero Research Lab (MRL)

Skontrolovať cestovná mapa projektu pravidelne a zostať na vrchole toho, čo príde.

Obchodovanie

Od svojho začiatku v roku 2014 spoločnosť XMR zaznamenala až pomerne veľkú cenovú akciu až v auguste 2016. Cena v tom čase šla takmer vertikálne a vyskočila z približne 1,80 USD (~ 0,003 BTC) na 13,17 USD (~ 0,0217 BTC). Cena USD sa za necelý mesiac zvýšila o viac ako 600 percent. Tento počiatočný meteorický vzostup bol s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobený zvýšenou popularitou XMR na temnom webe, ako aj prvým objavením sa mince v mainstreamových médiách.

Počas svojej životnosti cena XMR jazdila na typickej horskej dráhe cien kryptomien. V období býkov v roku 2017 (RIP) minca 10-násobne dosiahla svoje historické maximum okolo 475 dolárov.

Pokiaľ ide o altcoiny, XMR urobila dobre. Má tendenciu držať si svoju hodnotu lepšie ako iné mince počas medvedích trhov, zatiaľ čo v šťastnejších časoch stále robí výrazné pokroky.

Keďže vlády a korporácie čoraz viac narúšajú osobné súkromie, spoločnosť Monero by mala zaznamenávať trvalý dopyt od ľudí, ktorí si chcú zachovať svoju finančnú anonymitu. Okrem tmavých používateľov webu táto základňa zahŕňa všetkých, ktorí nechcú, aby sa ich výdavkové návyky alebo osobná bilancia vysielali na verejnej knihe alebo pod očami niekedy hanebnej tretej strany. Trvalý dopyt by mal cene XMR dať zdravú podlahu.

Ako nakupovať a ťažiť XMR

XMR na Binance si môžete kúpiť buď za BTC alebo ETH. Ak hľadáte nákup XMR priamo s fiatom, Bitfinex a Kraken sú dve ďalšie možnosti.

Aj keď to pôvodne napadla centralizácia bazénov, nedávny rozchod od ťažiarov ASIC spôsobil pokles hashrate pôvodných bazénov Monero (XMR) o viac ako 50%. Túto vidličku podnietila hrozba tajnej ťažby ASIC. Výsledkom je, že Monero stále zostáva ako minca vyťažiteľná pomocou GPU Čo ťažiť. Ďalej môžete nájsť zoznam ťažobných bazénov tu.

Ako uchovávať XMR

Existuje mnoho peňaženiek pre Monero so zapnutou podporou Linux, Mac a Windows.

Na strane vývojárov hardcore sú Rameno (v7 & 8) OS pre čipsety používané v mobilných zariadeniach, ako aj zdrojový blockchain, ktorý umožňuje zaobstarať blockchain bootstrap zo surového súboru.

Medzi mobilné a ľahké peňaženky patrí peňaženka Cake Wallet, Monerujo a My Monero.

Ak je mimoriadna bezpečnosť hardvérovej peňaženky skôr pre vás, Ledger aj Trezor podporujú XMR. Monero má tiež interne vytvorený plán peňaženky, ktorý bol financované komunitou a je momentálne vo vývoji.

Monero Cat

Monero sa skutočne deje (a aj stalo).

Záver

Monero, vidlica bytecoinu, je bezpečná, súkromná a nevystopovateľná mena. Na ochranu súkromia používateľa využíva protokol Cryptonote spolu s Ring Signatures, Ring Confidential Transaction a Stealth Addresses..

Komunita Monero sleduje tri kľúčové hodnoty: (1) Bezpečnosť, (2) Súkromie a (3) Decentralizácia.

Základné prípady použitia Monera sú transakcie, ktoré sú súkromné, anonymné a nevystopovateľné. Má tiež selektívnu transparentnosť, ktorá umožňuje používateľom zviditeľniť určité transakcie, ak je to potrebné. (Napr. Audítor alebo iná strana, ktorá transakciu preukáže.) Je ironické, že táto vlastnosť je atraktívna pre mnoho komerčných záujmov, ktoré sa snažia chrániť dôležité obchodné údaje a obchodné tajomstvá..

Na strane škálovateľnosti existuje obmedzenie bloku na uľahčenie flexibilnejšej správy údajov (veľkosti blokov) a rastových riešení. Toto bolo zámerné, aby umožnilo flexibilitu v raste architektúry Monero (ktorá vyžaduje viac kryptografie a údajov okolo transakcií) ako väčšina blockchainov.

Aj keď bolo Monero veľmi stabilným a inovatívnym hráčom, tento rast neprišiel bez veľkých bojov. Nedávny objav tajnej výroby ASIC baníkov Monero spôsobil, že minca bola rozdelená na 6 rôznych vidličiek.

To nielen rozdelilo spoločenstvá, ale vyvolalo obavy, čo znamená skutočná decentralizácia.

Napriek týmto hroziacim hrozbám pokračuje odhodlanie tímu budovať robustný a bezpečný projekt. Protokoly na ochranu súkromia ako Kovri a hardvérové ​​peňaženky ako Ledger Nano S neustále vylepšujú ekosystém. Tím ďalej pokračuje v dosahovaní míľnikov rozvoja.

Majte túto bezpečnú mincu ochrany súkromia na svojom radare. Tím a komunita sú lídrami v priemysle a budú sa nimi pozerať donekonečna.

Poznámka editora: Tento článok aktualizoval Steven Buchko dňa 1.9.19, aby odrážal nedávne zmeny projektu.

Ďalšie zdroje Monero

Webová stránka

Reddit

Stack Exchange

BitcoinTalk

Najvýznamnejšia vec

Telegram

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me