Čo je to Lisk?

Lisk je vývojová platforma sidechain, ktorá vývojárom uľahčuje vytváranie a nasadzovanie decentralizovaných aplikácií v Javascript. Jedným z najväčších bojov v priemysle je dostať vývojárov do tempa pri budovaní blockchainov a dávať zmysel granulárnym kódovým základom pod kapotou..

Vývojári pracujú mimoriadne tvrdo a často sú z rozmaru centralizovaných platforiem (ako sú Google Play a Apples App Store). Tieto veľké subjekty získavajú leví podiel na pozornosti a príjmoch, čo vývojárom často nedovolí vyžiť. Cieľom spoločnosti Lisk je vytvoriť spravodlivejšiu platformu pre decentralizované aplikácie, ktorá vývojárom umožní získať väčší kus koláča.

Projekt dúfa, že urýchli a zjednoduší vývoj zameraním na Javascript (nie vlastný nový jazyk), ktorý nakoniec otvorí ich platformu pre milióny už vyškolených programátorov.

V našom sprievodcovi sa pozrieme na:

Ako funguje Lisk?

technické údaje

Čas blokovania: 10 sekúnd

Zaokrúhlenie: ~ 17 minút

Dodávka: 100 miliónov LSK + ročné odmeny za kovanie (v súčasnosti 4 LSK za blok)

Systém konsenzu: Delegované Proof-of-Stake (DPoS)

Symbol tickeru: LSK

Lisk si kladie za cieľ byť poskytovateľom platformy (podobne ako Ethereum a NEO) s decentralizovanou sieťou, líši sa však v mnohých ohľadoch.

Ethereum využíva Solidity, vyžaduje od vývojárov, aby sa naučili nový jazyk, a je zamerané na inteligentné zmluvy. Tento konštrukt zameraný na back-end vyžaduje, aby tretie strany fungovali ako klientske aplikácie (napr. My Ether Wallet pre tokeny ERC-20).

Lisk používa bočné reťazce a kompletnú softvérovú vývojovú súpravu (SDK), aby vývojárom umožnil kompletnú súpravu a kaboodle vytvárať leštené dappy (decentralizované aplikácie) a nezávislý blockchain pod jedným systémom. Tento bočný blockchain je prepojený a zabezpečený samostatne udržiavaným Lisk blockchainom.

Lisk bočné reťazce

Lisk Sidechains v akcii

Bočné reťazce

Vedľajšie reťazce sú kryptograficky nezávislé účtovné knihy (blockchainy), ktoré odkazujú na hlavný reťazec bez toho, aby to malo negatívny vplyv na výkon a rýchlosť hlavného reťazca. Toto spojenie zavádza funkcie interoperability, ako je prenos a synchronizácia vašich tokenov medzi reťazcami.

Nakoniec postranné reťazce umožňujú vývojárom najvyššiu úroveň prispôsobiteľnosti pre konsenzuálne algoritmy, škálovanie sietí, sledovanie aktív a dokonca aj beta verzie kryptomien (napr. Testovacie siete) a sledovanie aktív (napr. Akcií)..

Mnoho riešení sidechain existuje buď jeden blockchain, alebo súkromné ​​blockchainy. Lisk sa snaží ponúknuť to najlepšie z oboch svetov – stabilitu a bezpečnosť mainchainu a zároveň umožniť bočným reťazcom neobmedzenú flexibilitu.

Vývojári majú úplnú kontrolu nad vytváraním vlastnej blockchainovej siete ako bočného reťazca, zatiaľ čo tím Lisk udržiava mainchain zabezpečený 101 delegátmi. Ak sa na tom druhom blockchaine niekedy vyskytne chyba, mainchain zostane nedotknutý.

V čom je odlišnosť iná?

Aby bola technológia blockchain prístupnejšia, tím vytvoril sadu softvérových vývojárov (SDK) založenú na JavaScripte so zameraním na užívateľskú skúsenosť (UI) a podporu vývojárov.

SDK sa skladá zo štyroch kľúčových častí:

  1. Konsenzusový algoritmus – V prípade Lisk je Delegovaný dôkaz o podiele (DPoS), ktorý je tiež predvoleným nastavením
  2. Postranný reťazec – Umožňuje možnosť vytvoriť autonómny blockchain prepojený s hlavným reťazcom spoločnosti Lisk
  3. Back-end – Prispôsobiteľný kód pre vývojárov na nezávislé vytváranie DAPPS
  4. Front-end – Používateľské rozhranie (UI), ktoré sú verejne orientovanými komponentmi

Za tým stojí predovšetkým to, že tieto nezávislé projekty budú odkazovať na stabilný materský reťazec, ktorý má už predtým existujúci rozsah a robustnosť. Lisk má tiež delegátov, ktorí môžu pomôcť zabezpečiť siete bočných sietí.

Lisk uzly

Ako delegáti zabezpečujú sieť sidechain

Spojením sily pôvodnej siete Lisk a blockchainu s open-source SDK majú vývojári možnosť vytvárať pohodlné a ľahko stiahnuteľné digitálne aplikácie v jednom balíku. Táto aplikácia je prístupná v decentralizovanom úložisku, ako je napríklad obchod s aplikáciami. Tokeny LSK sa spotrebúvajú na používanie siete a služieb Lisk. (Podobne ako éter s éterom)

To umožňuje vývojárom sústrediť sa výlučne na užitočnosť ich aplikácie, ktorá neobnovuje nový blockchain, a všetku správu, ktorá s tým súvisí..

Príklad služieb Lisk Blockchain

  • Identita ako služba – Tlačidlo okamžitého jednotného prihlásenia (SSO) pre webové stránky vyžadujúce registráciu
  • Decentralizovaný hosting ako služba – Médiá ukladajte do decentralizovaného šifrovaného cloudu v sieti
  • Inteligentné vykonávanie zmluvy ako služby – Umožňuje dôveryhodné služby úschovy a eliminuje riziko protistrany
  • Veštby ako služba – Spôsob, ako získať prispôsobiteľné údaje v reálnom čase alebo výsledok skutočných udalostí

Jednou z najkrajších vecí na tom, ako mať SDK a open-source ekosystém okolo hlavnej siete Lisk, je to, ako celý systém ťaží z každého nového prípadu dapp a použitia vytvoreného vývojármi. Solidity napríklad nemá v Lisku knižnicu, ale vývojár by mohol kódovať inteligentné zmluvy Ethereum Virtual Machine (EVM) v rámci vlastného bočného reťazca alebo ako blockchainovú službu. Celá sieť by potom bola schopná používať túto knižnicu.

Po dokončení by celá nová sieť Lisk teraz mala z tejto novej efektívnosti a ponuky úžitok. Čím viac vývojárov naskočí, vytvorí silný sieťový efekt a rýchle vytvorenie potrebných aplikácií a služieb. To znamená pre Lisk dobré znamenie, pretože vytvára vyššiu hodnotu a užitočnosť pre vývojárov a používateľov.

Lisk decentralizovaný adresár aplikácií

Môžete vyhľadať akýkoľvek dapp v ekosystéme v rámci klienta Lisk (ako v každom obchode s aplikáciami). Všetky blockchainové aplikácie na platforme sa musia registrovať na mainchaine. Táto registrácia vytvára spojenie medzi hlavným reťazcom Lisk a bočným reťazcom, čo umožňuje adresáru aplikácií nájsť všetky blockchainové aplikácie a služby.

Počas tohto procesu môže vývojár nastaviť jedinečný názov aplikácie, popis, kategóriu, ikonu, značky a odkaz na stiahnutie. Veľmi podobný procesu registrácie aplikácie alebo podcastu v službách, ako je obchod s aplikáciami Apple.

Adresár Lisk Dapp

Adresár Lisk Dapp

O Liskovi

História

Keďže jadro bitcoinu je napísané primárne v jazykoch C ++ a Ethereum in Solidity (nezávislý rámec založený na javascriptoch), vývojári majú veľa zmätkov v tom, na ktorý jazyk sa majú zamerať alebo sa ho naučiť úplne..

Zakladatelia spoločnosti Lisk Max Kordek a Oliver Beddows videli a zažili tieto boje a vytvorili víziu, vďaka ktorej bude technológia blockchain prístupnejšia. Vzhľadom na to, že väčšina najpopulárnejších aplikácií (napr. Uber) a samotný web fungujú väčšinou na Javascripti, prečo objavovať nové koleso?

Všetko sa to začalo v roku 2014 Krypty, open-source blockchainová platforma aplikácií, z ktorej sa nakoniec vyvinul Lisk. Aj keď boli Crypti úspešné na komunitnej úrovni, potrebovali viac palebnej sily, aby dosiahli svoju víziu, a v máji 2016 vstúpil do spoločnosti Lisk.

Tím

Max Kordek – prezident / CEO a zakladateľ

Kordek poznal potenciál blockchainu v jeho začiatkoch. Angažoval sa v rôznych komunitách a pred založením Lisku absorboval všetky informácie, ktoré našiel. Vidí veľký rast vpred a verí, že Lisk bude v čele tejto adopcie poskytnutím ľahko použiteľnej vývojovej súpravy Sidechain. Mimo práce sa hlboko venuje vášňu sci-fi.

Rýchle operácie

Max Kordek a tím základných operácií

Oliver Beddows – viceprezident / CTO a zakladateľ

Beddows má dvanásťročné skúsenosti v oblasti vývoja. Rovnako ako mnoho ďalších blockchainových projektov, aj on videl, že tento druh technológie môže byť mocným nástrojom, vďaka ktorému bude svet spravodlivejším miestom. Videl, že väčšina blockchainových platforiem bola príliš zložitá a naskytla sa príležitosť priviesť vývojárov do vesmíru s existujúcimi zručnosťami.

Lisk Development

Oliver Beddows a hlavný vývojový tím

Plán a vývoj

Lisk nebol bez svojich hrčiek na ceste a ďalšie výzvy. Napriek tomu z neho vyrástol skutočný projekt, ktorý si každým ďalším míľnikom získava čoraz väčšiu dôveru.

Partnerstvo so spoločnosťou Microsoft v roku 2016 poskytli spoločnosti Lisk príležitosť poskytnúť „Blockchain ako službu“ prostredníctvom Azure, ako aj niektoré odvetvové uznania.

Jeden veľký nedávny vývoj bol rozhodnutie o zmene značky. Najatie firmy zameranej na stratégiu značky a profesionálnych dizajnérov naznačuje usilovné budovanie nielen platformy aplikácií Blockchain, ale aj značky. Odvtedy došlo k tomuto opätovnému zavedeniu a dá sa povedať, že rebranding bol do veľkej miery úspešný a jeho vzhľad bol oveľa profesionálnejší, čo je kľúčové pre prilákanie nových investorov aj talentovaných ľudí..

Súťažiaci

Lisk súťaží v dosť preplnenom priestore. Ethereum už má v decentralizovanom priestore aplikačnej platformy zdravú výhodu prvého ťahu. Pridajte k tomu konkurenciu ako NEO, Stratis a ICON a možno by ste sa čudovali, kam sa Lisk zmestí.

Našťastie väčšina z týchto projektov má svoje vlastné odborné znalosti, čo sa týka kódovacích jazykov aj geografickej polohy. A ako sme už spomenuli skôr, žiadny iný projekt sa až tak nezameriava na javascriptovú stránku vývoja.

História obchodovania

LSK začala obchodovať začiatkom roku 2016 a po určitej počiatočnej volatilite sa ustálila na cene USD okolo hranice 0,30 USD. Cena začala skutočne stúpať až v polovici roku 2017, keď začal platiť býčí trh. Na začiatku januára 2018 dosiahol historicky najvyššiu cenu 38,40 USD. To predstavuje neuveriteľný 100-násobný výnos pre tých, ktorým sa podarilo získať o pár rokov skôr.

Cena, bohužiaľ, odvtedy dramaticky poklesla spolu s celkovým medvedím trhom s kryptomenami v tomto roku a v čase aktualizácie sa pohybuje niekde na úrovni 2,85 USD.

Lisk v súčasnosti nemá k dispozícii plán, takže je ťažké predpovedať, aký katalyzátor môže v budúcnosti zvýšiť cenu. Rovnako ako u väčšiny projektov by mala pomôcť ďalšia adopcia a partnerstvá.

Kde kúpiť LSK

Lisk sa obchoduje na rôznych burzách, pričom prvé 3 sú: Bittrex, Poloniex a Binance. Rovnako ako u mnohých iných kryptomien budete musieť začať s bitcoinom (alebo s niečím, čo sa dá previesť na bitcoin), aby ste si mohli tento pár kúpiť na svojej obľúbenej burze.

Ako uchovávať LSK

V rámci opätovného spustenia vyvinul tím Lisk niekoľko alternatív ukladania vášho LSK. Starý Nano peňaženka čoskoro bude ukončená, takže budete musieť inovovať na lepšie riešenie. Väčšina používateľov bude chcieť dostať Lisk do rúk Stredisko k dispozícii pre Windows a Mac. Hub pridáva funkčnosť do peňaženky Nano a umožňuje niektoré ďalšie výhody, ako je hlasovanie pre delegátov.

Lisk Jadro je riešenie peňaženky iba pre pokročilých používateľov a má riadiaci panel príkazového riadku bez grafického používateľského rozhrania. Ak si chcete nastaviť vlastný plný uzol, táto peňaženka je pre vás. Nakoniec, Lisk Mobile je tiež vonku a poskytuje určité obmedzené funkcie, aj keď skúsení používatelia budú pravdepodobne chcieť namiesto toho jednu z verzií pre stolné počítače.

Všetky vyššie uvedené peňaženky nájdete na oficiálnom serveri Lisk stránku na stiahnutie.

Záver

Lisk bol veľmi pomalý a stabilný hráč. Vo svete ICO „príchuťou mesiaca“ je osviežujúce sledovať dôsledný vývoj, dosiahnuté míľniky a postupné zlepšovanie.

Od čias Crypti boli obaja zakladatelia pri projekte a strážili ich mozog. Od začínajúceho kuchynského stola plného programátorov až po oveľa väčší prosperujúci tím s peknými kanceláriami v nemeckom Berlíne, Lisk prešiel dlhou cestou.

Aj keď si mnohí myslia, že Lisk je „zabijakom éteru“, bližší pohľad odhalí, že projekt je jednoducho ďalším vynikajúcim hráčom (medzi mnohými) v rodiacom sa krypto svete, ktorý sa buduje priamo pred našimi očami.

Zatiaľ čo sa Ethereum zameriava na inteligentné kontrakty a mechanizmy v Solidity ako back-end nástroj, Lisk dúfa, že chytí za srdcia a mysle vývojárov (JavaScript) aj používateľov..

Ich sada SDK založená na Javascripti má jednoduchosť, ktorá sa ľahko prehliadne. Prečo znovuobjavovať kód internetu, keď ho už toľko vývojárov pozná a používa? To je miesto, kde Lisk odolával nutkaniu prísť s niečím proprietárnym a namiesto toho používa už existujúce rámce, ktoré im umožňujú rýchlejší prístup k oveľa väčšiemu fondu vývojárov.

Iba čas ukáže (a rozhodne), kto je kráľom hory Crypto, a Lisk stabilne (a potichu) rastie ako úradník, ktorého treba brať do úvahy pre túto rolu.

Tento článok aktualizoval Ryan Smith dňa 11.08.2018, aby odrážal nedávne zmeny projektu.

Viac informácií o projekte nájdete na nasledujúcich kanáloch:

Facebook

Twitter

Reddit

Github

Instagram

YouTube

Telegram

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me