Tezos predstavuje inteligentnú kontraktnú platformu podobnú Ethereum a predstavuje prvý na svete sa rozvíjajúci blockchain. Zatiaľ čo zavedené virtuálne meny ako Bitcoin sa držali svojich zbraní, Tezos vidí budúcnosť kryptomeny ako upgradovateľnú cestu k úspechu.

Technológia kryptomeny napreduje takým tempom, že sa zdá byť dosť ťažké držať krok s najnovším vývojom. Prečo nevylepšiť svoj blockchain najnovšou technológiou hneď, ako bude k dispozícii? S vývojom nových inovácií Tezos predpovedá, že ich blockchain zostane na špici.

Ako to funguje?

Jedná sa o sieť typu peer-to-peer, distribuovanú a bez povolení, ktorej cieľom je urobiť niekoľko pozoruhodných vylepšení oproti svojim dobre zavedeným susedom. Tím sa predovšetkým predáva podľa hlavných myšlienok spoločnosti pozmeňovací návrh a riadenie reťazca. Pozrime sa na niekoľko kľúčových funkcií:

On-Chain Governance

Kľúčovou vlastnosťou je zapojenie všetkých zainteresovaných strán do riadenia a riadenia platformy. Zainteresované strany môžu hlasovať o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch k protokolu Tezos a dokonca aj o zmenách v samotnom hlasovacom postupe. V najjednoduchšom prípade zainteresované strany schvália alebo vetujú zmeny v kóde alebo protokole.

Vývoj kódu

Typický blockchain používa na fungovanie nasledujúce 3 protokoly:

  • Sieťový protokol – zisťuje blokovanie a vysiela transakcie
  • Transakčný protokol – rozhodne, čo robí transakciu platnou
  • Konsenzusový protokol – určuje, ako sa dosiahne konsenzus v jedinečnom reťazci

V prípade Tezosu však používajú a generická sieťová schránka ktorý je kompatibilný s rôznymi protokolmi transakcií a konsenzu, ktoré blockchain potrebuje. Inými slovami, bol postavený s ohľadom na modulárny spôsob. Blockchain je naštartovaný počiatočným protokolom, ktorý bude potom demokraticky riadený, keď bude projekt zrejmý.

Zdrojový kód je implementovaný v OCaml – rýchlom, flexibilnom a funkčnom programovacom jazyku, ktorý by mal vyhovovať tak ambicióznemu projektu a jeho technickým požiadavkám.

Tekutý dôkaz o podiele

Podľa príspevku cez ich oficiálny stredný kanál sa konsenzus dosahuje alternatívnou delegovanou metódou proof-of-stake (dPOS). Navrhovaný názov tohto prístupu je likvidný dôkaz o podiele:

Konsenzuálny prístup Tezos

Konsenzuálny prístup Tezos

Typická kryptomena dPOS, ako je EOS, sa zameriava na rozširovanie používateľov za cenu bezpečnosti a decentralizácie. Zdá sa však, že Tezos chce vyplniť medzeru medzi bezpečnosťou a decentralizáciou tým, že bude stále môcť využívať výhody, ktoré dPOS môže priniesť.

Pečenie

Celkom zábavne Tezos označuje proces vkladania ako „pečenie“. V tomto modeli blockchainu pekári vkladajú vklady a za podpísanie a zverejnenie blokov sú odmenení. Akékoľvek zlé správanie pekárov sa skončí stratou zálohy. Podľa najnovšie údaje, už existuje viac ako 450 pekárov, ktorí prispievajú k bezpečnosti a ochrane siete.

Pretože jedna zo základných filozofií sa točí okolo virtuálnej demokracie, každý držiteľ tokenu môže delegovať svoje práva na pečenie a hlasovacie práva na ostatných v sieti

Tím

Tento projekt je víziou Arthura Breitmana. Breitman, ktorý sa narodil vo Francúzsku, má značné skúsenosti s prácou pre veľké spoločnosti ako Morgan Stanly a Goldman Sachs. Spolu s manželkou Kathleen teraz riadia projekt kryptomeny z kancelárie v San Franciscu:

Spoluzakladatelia manželstva Tezos

Spoluzakladatelia manželstva Tezos

Arthur Breitman je počítačový vedec a matematik, ktorý má skúsenosti s prácou vo finančnom sektore. Od začiatku pozorne sledoval historický vzostup a prijatie bitcoinu a poznamenal, že je to „neschopnosť vývoja“ a namiesto toho viedol k tvrdým forkom. Jeho navrhovaným riešením je projekt Tezos, ktorý existuje dnes.

Kathleen Breitman má skúsenosti aj vo finančnom sektore a predtým pracoval pre renomované spoločnosti ako Bridgewater Associates a R3. Ten jej poskytol pohľad na technológiu distribuovanej databázy.

V roku 2014 Arthur zverejnil dva príspevky o svojej vízii kryptomeny, ktorá sa sám mení. Tieto práce sa odvtedy vyvinuli do súčasného Tezosu biele noviny. V nasledujúcom roku založil v USA spoločnosť tzv Dynamické riešenia účtovných kníh (DLS).

Zamestnanci

Napriek širokej publicite projektu je o zvyšku tímu známych málo informácií. Na webe nie sú k dispozícii žiadne informácie o zamestnancoch a prehlbovanie sa po LinkedIn poskytlo len málo indícií. Nedávny príspevok na twitteri však ukazuje, čo sa zdá byť posádkou Tezos v parížskej kancelárii pred ikonickou Eiffelovou vežou.

Ďakujem z Paríža, dobrodružstvo sa začína! pic.twitter.com/JETcJoQgox

– Tezos (@tezos) 30.06.2018

https://platform.twitter.com/widgets.js

Investori

Pozoruhodný rizikový kapitalista Tim Draper prispel sumou 1,5 milióna dolárov na úhradu prevádzkových poplatkov výmenou za 10% podiel v DLS. Navyše, Polychain Capital pridelil na projekt časť svojho fondu digitálnych mien vo výške 10 miliónov dolárov. Fond, ktorý zahŕňa partnerov ako Andreessen Horowitz a Union Square Ventures, bol oznámený koncom roka 2016. Polychain už investoval do ďalších projektov, ako sú Golem a MakerDAO, v nádeji, že sa postaví na budúci býčí trh s kryptomenami..

Polemika

Ako dôvtipní čitatelia CoinCentral nepochybne vedia, projekt má od začiatku svoj spravodlivý podiel na vydaní. Výsledkom nasledujúcich problémov bolo niekoľko súdne spory ktoré ovplyvnili Breitmanovu spoločnosť a mnohých investorov ICO spoločnosti Tezos.

Duševné vlastníctvo

Pôvodne Distributed Ledger Systems si ponechala práva duševného vlastníctva na zdrojový kód Tezos. Podľa dohody o ICO by Breitman’s založil oficiálnu nadáciu, ktorá by v záujme komunity odkúpila DLS (vrátane všetkých dôležitých práv duševného vlastníctva).

V rámci dohody však Breitman’s a Tim Draper očakávali, že si vyzdvihnú značných 8,5% všetkých prostriedkov získaných z ICO a tiež 10% všetkých cirkulujúcich Tezzies.

Oficiálny dokument, ktorý načrtáva údajný transparentný vzťah medzi DLS a nadáciou Tezos, bol stiahnutý z webu po prvom oznámení prostredníctvom platformy twitter spoločností..

V záujme úplnej transparentnosti je potrebné uviesť správu o vzťahu medzi DLS a nadáciou Tezos: https://t.co/7K76q0OEND

– Tezos (@tezos) 5. mája 2017

https://platform.twitter.com/widgets.js

Interné mocenské boje

Ďalší problém nastal po založení spoločnosti Breitman’s. Pretože švajčiarske právo vyžaduje, aby v rade boli nezávislé strany, Breitman’s požiadal ich predchádzajúceho známeho Johanna Geversa, aby sedel ako prezident novovytvorenej nadácie Tezos.

Veci sa rýchlo stupňovali, pretože Johann účinne prevzal kontrolu nad Tezosom, čo ohrozovalo tok prostriedkov a rozvoj spôsobom, ktorý Breitman nechcel.

KYC / AML

A ak všetky tieto problémy nebudú stačiť, bola na ceste ďalšia dráma. V nedávnom oznámení z polovice júna nadácia neočakávane oznámila šeky Know Your Customer / Anti-Money Laundering:

Počas obdobia darovania Nadácie Tezos v júli 2017 neexistoval v tejto veci konsenzus v oblasti blockchainového ekosystému alebo priemyslu. Pretože blockchainový ekosystém a priemysel za posledných desať mesiacov dospeli, stalo sa osvedčeným postupom overovania, či prispievatelia spĺňajú základné kritériá KYC / AML..

To mnohých investorov zaskočilo, pretože ICO mala už rok. A ako si viete predstaviť, komunita na tento vývoj nijako zvlášť nereagovala.

ICO & História obchodovania

Po dokončení ICO sa zhromaždila nadácia Tezos 66 000 bitcoinov a 361 000 éter. Za pouhých 13 dní ohromných 232 miliónov dolárov financovanie bolo projektu zaslané prostredníctvom investorov. Rekordná suma pre akékoľvek ICO v danom čase. To je obrovský úspech v porovnaní s iba 2 rokmi predtým. Breitman vtedy nedokázal presvedčiť niekoľko veľkých bánk, aby do svojho projektu investovali zhruba 5 až 10 miliónov dolárov.

baseUrl = “https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName („skript“);

var embedder = skripty [scripts.length – 1];

(funkcia () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

if (appName == ””) {appName = ”local”;}

var s = document.createElement („skript“);

s.type = “text / javascript”;

s.async = pravda;

var theUrl = baseUrl + ‘serve / v3 / coin / chart? fsym = XTZ&tsyms = USD, EUR, CNY, GBP ‘;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf („?“) >= 0? „&”:“? ”) +“ App = ”+ appName;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

Spoločnosť XTZ bola uvedená na trh 24. júna 2017 za cenu približne 3 doláre za mincu. Dosiahla vrchol 10,50 dolárov na vrchole nákupného horúčky na celom trhu s kryptomenami zhruba v polovici decembra 2017. Cena však odvtedy (spolu so zvyškom trhu) pomerne prudko poklesla a momentálne (17. augusta 2018) sa obchoduje okolo 2,65 dolárov. Denné objemy sú pomerne solídne a obchodujú sa nad hranicou 2 miliónov dolárov v kombinácii s bitcoinmi (BTC), éterom (ETH) a tethermi (USDT).

Zásoba mincí & Udržateľnosť

Podľa CoinMarketCap, v menovej skupine existuje celková ponuka zhruba 763 miliónov „Tezzies“. Živý blockchain (mainnet) ešte nebol spustený. Komunita Tezos však v súčasnosti prevádzkuje betanetwork, ktorý sa nakoniec stane mainnetom. Dátum tohto prechodu nie je známy.

Kde môžete kúpiť a uložiť XTZ?

Tezzies musia byť ešte uvedené na akejkoľvek významnej burze. To s najväčšou pravdepodobnosťou zabráni širšiemu prijatiu projektu, kým nebudú pridané niektoré ďalšie možnosti. Medzitým, ak ste neboli investorom v ICO, môžete XTZ nakupovať a predávať na:

  • Gate.io
  • HitBTC

a nejaké menšie burzy. V súčasnosti neexistuje oficiálna peňaženka, podľa niektorých príspevkov na sociálnych sieťach je však možné Tezzies ukladať do peňaženky pomocou príkazového riadku. Takéto riešenie bude samozrejme vyhovovať iba programátorom.

TezBox poskytuje užívateľsky prívetivú webovú peňaženku, ku ktorej je prístup z vášho prehliadača. Toto je peňaženka riadená komunitou, ale musíme zdôrazniť, že webové peňaženky sú vážnou bezpečnostnou hrozbou a ukladanie a načítanie vašich mincí týmto spôsobom je úplne na riziko používateľa..

Obsidiánové systémy nedávno oznámené peňaženková aplikácia pre Ledger Nano S, ktorá je vítaným vývojom pre bezpečné ukladanie vpred.

V záverečnej

Zakladatelia Arthur a Kathleen Breitmanovci boli nedávno v NY na úvodnej párty spoločnosti Tezos. Naomi Brockwell ich dobehla, aby diskutovali o beta sieti spoločnosti Tezos a o niektorých problémoch týkajúcich sa nadácie Tezos:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=DR_kt3RfnT0]

Zdá sa, že vo svete Tezosu nie sú žiadne šedé oblasti. Milujte ich alebo ich nenávidite, určite si získavajú veľa pozornosti. Ich ambície siahajú vysoko do pozadia samostatne sa rozvíjajúcich blockchainov a nárokov na správu riadených komunitou. Rovnako ako v prípade mnohých projektov kryptomeny, ktoré sa dnes vydávajú, nemusí mať obrovská vojnová truhlica nutne známku úspechu. To však neznamená, že je projekt odsúdený na neúspech.

Po uzavretí ICO a ročných skúsenostiach v tíme musí tím Tezos tieto ambiciózne sľuby splniť. Celá kontroverzia by sa mohla stať prínosom, ak by túto pozornosť mohli premeniť na niečo užitočné. Budeme si musieť počkať a uvidíme, ako to zistíme.

Ak chcete získať ďalšie informácie a ďalšie aktualizácie, ako bude projekt prebiehať, môžete zostať v kontakte so spoločnosťou Tezos na nasledujúcich kanáloch:

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me