Čo je Cardano?

Cardano je a inteligentná zmluvná platforma, podobne ako Ethereum, so zameraním na bezpečnosť prostredníctvom vrstvenej architektúry. Samoopísaný „blockchain tretej generácie“ je prvý svojho druhu, ktorý vznikol z vedeckej filozofie a na ktorom sa dá nadviazať recenzovaný akademický výskum.

Tím, ktorý stojí za Cardanom, ho vytvára s ohľadom na koncového používateľa a regulačné orgány. Pokúšajú sa nájsť strednú cestu, ktorá vyvažuje potrebu regulácie so zásadami ochrany súkromia a decentralizácie v jadre blockchainovej technológie.

Platforma tiež jedinečne využíva Haskell, programovací jazyk s vysokou mierou odolnosti voči chybám. S relatívne neznámou budúcnosťou a zložitosťou systémov založených na blockchaine je dôležité zabudovať flexibilitu do projektov. Je takmer nemožné vedieť, čo môže mať systém za mesiace alebo dokonca roky, takže je dôležité mať robustný jazyk ako Haskell, ktorý umožňuje určitú mieru chyby.

Na rozdiel od niektorých iných kryptomien nie je cieľom tímu Cardano prepracovať celý finančný systém. Ich cieľom je pomocou technológie blockchain priviesť bankové systémy na miesta, kde boli predtým príliš drahé na implementáciu – konkrétne do rozvojového sveta.

V tomto sprievodcovi Cardanom sa budeme venovať:

Ako funguje Cardano?

Cardano sa vyvíja v dvoch vrstvách, ktoré oddeľujú účtovná kniha z dôvod, prečo sa hodnoty presúvajú z jedného účtu do druhého. Toto oddelenie umožňuje, aby boli inteligentné zmluvy na platforme flexibilnejšie. Poskytuje tiež podnikom príležitosť prispôsobiť dizajn, súkromie a vykonávanie každej zmluvy tak, aby lepšie vyhovovali ich konkrétnym prípadom použitia..

Cardano Settlement Layer (CSL)

Cardano Settlement Layer (CSL) slúži ako kniha bilancie a je prvou vrstvou platformy. Táto vrstva bola vytvorená ako vylepšenie bitcoinu a slúži ako kryptomena vytvorená z dokumentu whitepaper Ouroboros: preukázateľne bezpečný dôkaz o protokole Stake Blockchain autor: Aggelos Kiayias.

The CSL používa a konsenzuálny algoritmus proof-of-stake generovať nové bloky a potvrdzovať transakcie. Zahŕňa:

 1. Dve sady skriptovacích jazykov
 1. Jedna sada na presun hodnoty
 2. Jedna sada na zvýšenie podpory ochrany prekrytia
 • Bočné reťazce na prepojenie s inými účtovnými knihami
 • Viaceré typy podpisov vrátane kvantovo odolných podpisov
 • Viacero diel vydaných používateľom
 • Škálovateľnosť, v ktorej sa schopnosti systému zvyšujú, keď sa pripája viac používateľov
 • Cardano Computation Layer (CCL)

  The Cardano Výpočtová vrstva (CCL) je druhá vrstva platformy Cardano a obsahuje informácie o tom, prečo dochádza k transakciám. V rámci tejto vrstvy fungujú inteligentné zmluvy Cardano.

  Pretože je výpočtová vrstva oddelená od CSL, rôzni používatelia CCL môžu pri vyhodnocovaní transakcií vytvárať odlišné pravidlá..

  Môžete napríklad vytvoriť oprávnenú knihu, ktorá vynechá všetky transakcie, ktoré neobsahujú údaje AML / KYC – čo bude čoraz dôležitejšie, keď sa bude naďalej zvyšovať regulácia blockchainu.

  Tím Cardano vytvára nový programovací jazyk, ktorý sa bude používať na vývoj inteligentných zmlúv na CCL – Plutus. CCL tiež podporuje Solidity, jazyk stojaci za inteligentnými kontraktmi Ethereum, pre aplikácie s nízkou mierou istoty na platforme.

  Na pomoc vývojárom obsahuje Cardano aj referenčnú knižnicu kódu Plutus, ktorú je možné použiť v dapps. Okrem toho tím vytvára sadu nástrojov na účely overovania kódu a zlepšovania zabezpečenia kódu.

  Vedľajšie reťazce KMZ

  Cardano podporuje bočné reťazce na základe nového protokolu, ktorý zahrnuli Kiayias, Miller a Zindros (KMZ) doklady o dokladoch o práci. Protokol bočného reťazca KMZ umožňuje bezpečný presun prostriedkov z CSL na akýkoľvek CCL alebo akýkoľvek blockchain, ktorý tiež protokol používa.

  Vďaka tomuto protokolu sú účtovné knihy s určitými regulačnými požiadavkami schopné komunikovať s CSL bez toho, aby museli zdieľať údaje, ktoré musia zostať súkromné..

  Peňaženka Daedalus

  Daedalus je open-source peňaženka vytvoril tím Cardano. Je to viacmenová peňaženka v ktorom môžete ľubovoľne vymieňať medzi podporovanými menami. Peňaženka začína rozširovanie podpory o Bitcoin a Ethereum Classic.

  peňaženka daedalus

  Rozhranie peňaženky Daedalus

  Súčasťou peňaženky je aj obchod s aplikáciami, ktorý obsahuje aplikácie vytvorené komunitou Daedalus. Peňaženku si momentálne môžete stiahnuť na Windows a MacOS operačné systémy.

  ADA a Ouroboros Proof-of-Stake

  Tím Cardano stanovil, že ich bude maximum 45 miliárd Mince ADA, ktoré budú kedy vytvorené. Nové mince vstupujú do ekosystému a uzly overujú transakcie pomocou jedinečného konsenzuálneho algoritmu, Ouroboros Proof-of-Stake (PoS).

  V tomto protokole vedúci automatov generujú nové bloky v blockchaine a overujú transakcie. Každý, kto je držiteľom mince Cardano ADA, sa môže stať vodcom automatu. Keď „Nasledujte satoshi“ Algoritmus vyberie mincu, ktorú držíte, stanete sa vodcom automatu a publikujete nové bloky v sieti.

  Váš uzol tento proces vykoná automaticky, takže sa nemusíte starať o ručné overenie každej transakcie.

  Cardano Poplatky

  The poplatky na prenos ADA sa líšia a sú určené nasledujúcou rovnicou:

  poplatok za prevod = veľkosť a + b *.

  a = konštanta, ktorá sa v súčasnosti rovná 0,155381 ADA

  b = neustále sa rovná 0,000043946 ADA / bajt

  veľkosť = veľkosť transakcie v bajtoch

  To v skutočnosti znamená, že minimálny poplatok za transakciu, ktorý zaplatíte, je 0,155381 ADA a bude sa zvyšovať o 0,000043946 ADA s každým zvýšením veľkosti transakcie o každý bajt..

  Transakčné poplatky každého z nich epocha sa zhromažďujú v skupine a distribuujú sa medzi príslušných vedúcich slotov. Epocha je jednoducho časové obdobie, v ktorom vedúci automatov overujú transakcie. Keď sa končí jedna epocha, okamžite sa začína ďalšia.

  Pokladnica

  Okrem výplaty vedúcich automatov ide časť každej blokovej odmeny aj do pokladnice. Ak chcete získať finančné prostriedky na príspevok do ekosystému Cardano, musíte požiadať o grant prostredníctvom štátnej pokladnice. Zainteresované strany potom hlasujú, či je alebo nie je váš grant schválený, čím vám poskytnú financovanie. Cieľom štátnej pokladnice je vytvoriť sebestačný ekosystém, ktorý pokračuje v raste dlho po ukončení projektu IOHK..

  História Cardano

  Cardano zdieľa mnoho svojich koreňov s Ethereom. Dvaja zakladatelia projektu, Charles Hoskinson a Jeremy Wood, prispeli k počiatkom ethereum v roku 2013. Po odchode z ethereum spojili svoje sily v roku 2015 a vytvorili Input Output Hong Kong (IOHK), jednu zo spoločností stojacich za Cardanom..

  Ak sa ma niekedy pýtajú, prečo existujú kryptomeny, odpovedám, pretože to existuje a potrebujeme kompenzáciu https://t.co/yxGiMLRDrW

  – Charles Hoskinson (@IOHK_Charles) 18. september 2018

  Na vývoji Cardana v skutočnosti spolupracujú tri organizácie:

  1. Základ
  2. Vstupný výstup Hongkong (IOHK)
  3. Emurgo

  Cardano Foundation je nezisková organizácia, ktorá slúži ako opatrovník projektu. Jeho cieľom je podpora a rast ekosystému Cardano. IOHK je spoločnosť zaoberajúca sa blockchainovým inžinierstvom zameraná na zostavenie skutočného projektu. Emurgo je inkubátor blockchainových projektov, ktorý poskytuje veľkú časť financovania.

  Tím získal počas takmer dvojročného ICO zhruba 63 miliónov dolárov.

  Cestovná mapa

  Projekt sa neustále vyvíja cestovná mapa, ale dodržiava päťfázový plán. Fázy sú nasledujúce:

  1. Byron – Toto je fáza, v ktorej sa Cardano momentálne nachádza. Zahŕňa počiatočný vývoj hlavnej siete a doplnkové funkcie, ako je napríklad peňaženka Daedalus. Všetko naplánované pre túto fázu je zostavené a tím je v procese vylepšovania.
  2. Shelley – V tejto fáze sa sieť stáva úplne decentralizovanou. Medzi tieto funkcie patria siete na delegovanie a testovacie siete podielov.
  3. Goguen – Tím je v štádiu plánovania tejto fázy. V tomto bode plánu bude mať Cardano virtuálny stroj s názvom IELE, podobný virtuálnemu stroju Ethereum (EVM). Platforma bude mať tiež univerzálny jazykový rámec pre budúcu technológiu blockchainu.
  4. Basho – Tím plánuje v tejto fáze vylepšiť škálovateľnosť, zabezpečenie a výkon. Budú tiež implementovať Ouroboros Praos, vylepšenie pôvodného protokolu Ouroboros.
  5. Voltaire – V záverečnej fáze bude Cardano implementovať model Treasury, ktorý zabezpečí sebestačný ekosystém pre sieť.

  Konkurencia

  Ako inteligentná kontraktná platforma Cardano súťaží s niekoľkými podobnými krypto projektmi – predovšetkým s Ethereom. Projekt tiež súťaží s niekoľkými novšími projektmi zameranými na vývoj inteligentných zmlúv, ako sú EOS, Lisk, NEO a NEM. Z týchto ďalších konkurentov je Cardano druhým najväčším za EOS.

  Ako už bolo spomenuté, tím sa pokúša oddeliť zameraním na škálovateľnosť prostredníctvom recenzovaného výskumu a vysoko bezpečné postupy kódovania. Aj keď táto stratégia vedie k pomalšiemu vývoju produktu, výrazne znižuje riziko kritických chýb a chýb showstoppingu.

  Obchodovanie

  Cardano malo zdĺhavé ICO od septembra 2015 do januára 2017 a token ADA sa začal obchodovať na otvorenom trhu v októbri 2017.

  Cena spoločnosti ADA zostala relatívne stabilná až do konca novembra 2017, keď za 3 dni vyskočila z ~ 0,03 USD (0,00000345 BTC) na ~ 0,14 USD (0,0000142 BTC). To je nárast o nad 360%.

  ADA dosiahla na začiatku januára 2018 historické maximum 1,15 USD (~ 0,000077 BTC), odvtedy však nasledovala zvyšok trhu s kryptomenami až na dno. V apríli 2018 zaznamenala prudký vzostup, ktorý bol zjavne spôsobený zvyšujúcim sa počtom búrz so zoznamom ADA, ako aj vydaním plánu..

  Bohužiaľ, tieto typy oznámení s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať vplyv na cenu mince vpred. Najväčšími pozitívnymi ovplyvňovačmi ceny budú odteraz pravdepodobne oznámenia o partnerstve, úspechy v cestovnej mape a zvýšené využívanie siete..

  Kde kúpiť ADA

  Môžeš nákup ADA na niekoľkých hlavných výmenných platformách. Binance má najvyšší objem obchodovania ADA z búrz a ponúka coiny ako obchodný pár s bitcoinmi a ethereum.

  Ak chcete kúpiť ADA na väčšine platforiem, musíte si najskôr kúpiť bitcoin alebo ethereum na inej platforme a previesť ich. GDAX a Gemini sú dobrou voľbou na začatie tohto procesu.

  ADA bude čoskoro možné kúpiť aj prostredníctvom siete bankomatov v Japonsku. Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne bankomaty a nebol uvedený ani časový harmonogram.

  Kde uchovávať ADA

  Ak chcete získať odmenu z vkladu, budete pravdepodobne musieť svoje ADA uložiť v peňaženke mimo burzy.

  Momentálne existuje iba jedna peňaženka, do ktorej môžete uložiť svoju ADA – oficiálna peňaženka Daedalus. Peňaženka je v súčasnosti k dispozícii iba pre systémy Mac a Windows (pardon, používatelia systému Linux), odhaduje sa však, že čoskoro bude vydaná mobilná peňaženka pre systémy Android a iOS..

  Ledger spolupracuje s a tretia strana zabudovať podporu ADA do svojich produktov. Malo by byť pripravené na implementáciu Shelleyovej fázy.

  Záver

  Cardano je ambiciózny projekt zameraný na riešenie veľkého množstva problémov v krypto priemysle. Po tom, čo sme prostredníctvom hackera DAO a nedávneho fiaska paritnej peňaženky videli potenciálne bezpečnostné chyby Etherea, je pekné vidieť, že Cardano sa zameriava na preskúmanie kódu a vzájomne skontrolované bezpečnostné opatrenia.

  To však stojí za cenu. S takým dôrazom na bezpečnosť neočakávajte rýchle aktualizácie produktu. Mali by ste to považovať za dlhodobý projekt s veľkým potenciálom.

  Poznámka redaktora: Tento článok aktualizoval Steven Buchko dňa 10.22.2018, aby odrážal nedávne zmeny projektu.

  Ďalšie zdroje Cardano

  Facebook

  Twitter

  Reddit

  YouTube

  Chat

  Github

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me