Čo je 0x?

Ako jeho webovú stránku vyjadruje, že „0x je otvorený protokol, ktorý umožňuje peer-to-peer výmenu aktív na blockchaine Ethereum“ a slúži na napájanie decentralizovaných búrz (DEX).

Keď v októbri 2016 založili spoločnosť 0x, Amir Bandeali a Will Warren stavili na rušivú trajektóriu technológie blockchain. Veria v budúcnosť, kde sa s majetkom všetkých príchutí, od akcií cez meny až po drahé kovy, obchoduje verejne ako s tokenmi na blockchaine. Vzhľadom na všestrannosť platformy Ethereum a rozsah jej decentralizovaných aplikácií si myslia, že blockchain spoločnosti Ethereum je ideálnym prostriedkom na prispôsobenie sa tejto revolúcii v oblasti výmeny aktív..

TL; DR: 0x je protokol, ktorý chce zefektívniť obchodovanie s tokenmi s objednávkami mimo reťazca prostredníctvom inteligentných kontraktov využívajúcich Ethereum.

Poskytnutím podrobnejšieho vzhľadu pokryjeme:

Ako funguje 0x

Podstata decentralizovaného obchodovania spoločnosti 0x sa zameriava na reléové objednávanie mimo reťazca, ktoré znižuje ceny plynu a znižuje nadúvanie siete. Pre tých z vás, ktorí majú skúsenosti s decentralizovanou burzou, ako je Ether Delta, už môžu byť viditeľné výhody mimoreťazcových objednávok..

Ak tak neurobíte, tu je rýchle vysvetlenie. Väčšina decentralizovaných búrz funguje pomocou inteligentných zmlúv založených na blockchaine Ethereum. To znamená, že všetky objednávky a obchody sa uskutočňujú v rámci týchto inteligentných zmlúv a používatelia majú vždy kontrolu nad svojimi finančnými prostriedkami, namiesto toho, aby im verili tretiu stranu, ako by to bolo pri centralizovanej burze (napr. Binance a Bittrex)..

Znamená to tiež, že obchodníci musia vykonávať transakcie na blockchaine zakaždým, keď chcú spravovať svoje finančné prostriedky, či už ide o vklad finančných prostriedkov do inteligentnej zmluvy burzy alebo zadanie, zrušenie alebo vyplnenie objednávky. To stojí plyn, poplatok zaplatený v Ethereu, aby sa zabezpečilo, že tieto transakcie budú spracované v blockchaine jeho ťažiarmi.

Ak ste napríklad používali Ether Delta, zaplatili by ste poplatok za plyn zakaždým, keď ste chceli vložiť finančné prostriedky do inteligentnej zmluvy burzy na vykonanie objednávky. Po vykonaní obchodu zaplatíte ďalší poplatok za plyn.

Medzi vkladom, zadaním objednávky, uskutočnením obchodu a výberom sa poplatky za plyn môžu rýchlo zvýšiť. Decentralizované burzy sú vynikajúce svojimi bezpečnostnými výhodami, ale z tohto dôvodu zaostávajú za svojimi centralizovanými náprotivkami v nákladoch na prevádzku používateľov aj v prístupnosti..

To je miesto, kde prichádza 0x. Protokol 0x zlepšuje decentralizované výmeny využitím riadiacich relé mimo reťazca v spojení s vysporiadaním v reťazci. To vám v zásade umožňuje vysielať objednávku mimo reťazca, ktorú vyplní iný používateľ. Iba prevody hodnoty sa uskutočňujú v reťazci, pričom všetky ostatné obchodné príkazy sa ponechávajú na postupy mimo reťazca. Teda, transakcie sa prevádzkujú cez sieť až po uskutočnení obchodu, čo umožňuje používateľom znížiť poplatky za plyn spojené s obchodnými operáciami.

mimo reťazca

0z relé pre objednávku mimo reťazca

Na dosiahnutie tohto cieľa používa 0x to, čo nazýva „prenášače“. Štafety sú zodpovedné za vysielanie objednávok prostredníctvom verejných alebo súkromných objednávkových kníh. Prinášajú likviditu sieti hostením jej objednávkových kníh, pričom fungujú efektívne ako burza. Na rozdiel od výmeny však sprostredkovateľ nemôže uskutočniť obchod. Obchodovanie môže uľahčiť iba predložením príkazov výrobcu vysielaných do siete. Ak má byť obchod úplne vykonaný, príjemca musí splniť príkaz predložením podpisu tvorcu spolu s jeho vlastným na inteligentnú zmluvu decentralizovanej burzy. Ako kompenzácia za uľahčenie tejto výmeny je sprostredkovateľovi zaplatený poplatok v pôvodnej mene spoločnosti 0x, ZRX, pre každú transakciu.

štafeta

0x relé

Keď sú obchody spracovávané prostredníctvom sprostredkovateľa, sú známe ako Objednávky vysielania. Objednávky vysielania umožňujú komukoľvek odoslať objednávku do siete a na druhej strane tiež umožňujú komukoľvek tieto objednávky zachytiť a vyplniť ich.

0x aj ubytuje Objednávky z bodu na bod, ktoré sú objednávkami prenášanými tvorcami so zreteľom na konkrétneho príjemcu. Tieto objednávky umožňujú dvom používateľom priamy prevod finančných prostriedkov prostredníctvom rôznych médií na odosielanie správ, vrátane e-mailu, služby Facebook Messenger a ďalších. Keď adresa výrobcu takto pošle sprostredkovateľ objednávky, iba zadaná adresa príjemcu ju môže splniť, čím chráni finančné prostriedky pred únosom škodlivých tretích strán..

tabuľka objednávok point-to-point

Tabuľka objednávok typu point-to-point

Pridané vlastnosti

Spolu s kompenzačnými relé na vysielanie objednávkových kníh sa token ZRX používa na uľahčenie decentralizovaného riadenia na platforme spoločnosti 0x. Zainteresované strany používajú menu na hlasovanie o rozhodnutiach, ktoré ovplyvňujú blockchain, vrátane integrácie protokolov a upgradov, bez narušenia celej siete.

0x štruktúra

0x Štruktúra aktualizácie protokolu

Protokol 0x je navyše aplikačne agnostický a jeho inteligentné kontrakty sú otvorené a verejne prístupné. To umožňuje ľubovoľnému vývojovému tímu stavať na 0x, ak potrebuje výmennú funkciu pre svoj token alebo platformu, takže protokol slúži ako doplnok pre ďalšie DApps poháňané ethereom. Jeho aplikačný agnosticizmus a vrstva zdieľaného protokolu tiež umožňujú interoperabilitu DApp a vytvárajú „zdieľanú infraštruktúru pre rôzne [aplikácie]“.

Existuje už niekoľko kryptomien, ktoré stavajú na 0x, vrátane Augur, Status, district0x, Blocknet, Request Network a oveľa viac.

A nakoniec, 0x ponúkne „Zmluva o registri tokenov [ktorá] sa použije na uloženie zoznamu tokenov ERC20 s priradenými metadátami pre každý token: meno, symbol, adresa kontraktu a počet desatinných miest potrebných na vyjadrenie najmenšej jednotky tokenu ( potrebné na stanovenie výmenných kurzov). Register bude slúžiť ako oficiálny on-chain odkaz, ktorý môžu účastníci trhu použiť na nezávislé overenie tokenových adries a výmenných kurzov pred uskutočnením obchodu. “ Zainteresované subjekty sú zodpovedné za správu týchto informácií pridaním, úpravou a odstránením údajov, ak je to potrebné.

0x História obchodovania

Po dosiahnutí maxima 0,50 USD, ktoré vyplynulo z jeho ICO, 0x pomaly ustupoval k podpore ~ ​​0,20 $ počas celého septembra 2017. Na tejto úrovni zotrval počas mesiaca október a mal relatívne pokojný november v čase, keď väčšina altcoinov získavala.

Počnúc decembrom 2017 sa 0x prebojoval do nebies a 13. januára dosiahol maximálnu hodnotu 2,37 USD (historicky najvyššia). Z tohto vrcholu však rýchlo korigovala, v polovici marca 2018 klesla na 0,373 USD.

Odvtedy mala cena tokenu tri výrazné hrčky. Prvý sa vyskytol v apríli / máji, keď dosiahol miestne maximum tesne pod dvoma dolármi. Po tejto vysokej cene cena neustále klesala a zaznamenala krátke zvýšenie cien, ktoré sa zhodovalo s júnovým uvedením 0x V2 na testnet a septembrovým spustením 0x V2 na mainnet. Cena ZRX prekvapivo zaznamenala okamžitý pokles po uvedení na Coinbase v októbri 2018.

0x sa momentálne obchoduje za niečo vyše 0,30 USD. Mnoho investorov tvrdí, že minulá výkonnosť nenaznačuje budúce pohyby cien. Zdá sa však, akoby cena ZRX mala tendenciu okamžite stúpať po správach o uvedení nového produktu na trh. Neustále sledujte plán projektu, ktorý si môžete všimnúť, keď môže dôjsť k ďalšiemu oznámeniu.

Kde kúpiť ZRX

Väčšina z Objem obchodov spoločnosti 0x pochádza od spoločnosti Binance v podobe obchodných párov bitcoin a ethereum, ale je uvedená na mnohých populárnych burzách, okrem iných napríklad Huobi, OKEx, HitBTC a Liqui.

Môžete si tiež vziať nejaké ZRX na Coinbase Pro (predtým GDAX) za USD alebo EUR.

Kde uchovávať ZRX

0x je token ERC20, takže rozšírenie prehliadača MetaMask, Ledger Nano S a MyEtherWallet bude podporovať 0x spolu s akoukoľvek inou peňaženkou kompatibilnou s ERC20. Ak hľadáte softvérovú peňaženku, vyskúšajte Exodus.

0x tím a súťaž

Tím 0x vedú spoluzakladatelia Will Warren a Amir Bandeali, je však známejší vďaka svojej poradnej rade. Poradiť projektu majú Fred Ehrsam (spoluzakladateľ Coinbase), Joey Krug (Pantera Capital Co-CIO) a Linda Xie (spoluzakladateľ Scalar Capital).

Najväčším konkurentom protokolu 0x je Kyber Network. Oba projekty sa zameriavajú na decentralizované výmenné protokoly, aj keď rôznymi spôsobmi. Zatiaľ čo 0x umiestňuje knihy objednávok a zodpovedajúce off-reťazce, Kyber udržuje celý proces v reťazci.

Cestovná mapa

V septembri 2017 tím 0x zverejnil aktualizovaný plán na ich blogu. Koncom novembra toho roku zverejnili príspevky aktualizácia vývoja pri riešení niektorých cieľov cestovnej mapy Q4 na rok 2017. Patrili medzi ne:

  • Zmeny jazyka Javascript spoločnosti 0x, ktoré implementujú 1) sledovač objednávok na efektívnejšie orezávanie kníh objednávok a aktualizácie objednávok a 2) prispôsobiteľné ceny a limity plynu.
  • Zavedenie 0x connect, knižnice javascript, ktorá umožňuje DApps a obchodníkom spojiť sa s viacerými relé pomocou jednej integrácie API.
  • Pokrok vo verzii 0x v.2 a vyžiadanie spätnej väzby / príspevkov od komunity.

Tím odviedol dobrú prácu pri dokončovaní položiek uvedených v pláne. Vydali sa na dokončenie verzie 0x V2.0 do 2. štvrťroka 2018 a, hľa, nechali ju dokončiť v júni.

0x Instant je nedávne vydanie od tímu 0x. Pomocou funkcie Okamžité môžete do svojej aplikácie alebo webu pridať widget, ktorý používateľom umožní nakupovať tokeny ERC20 a ERC721. Spoločnosť 0x zatiaľ neuverejnila cestovnú mapu na rok 2019.

0x Príklad okamžitých widgetov

0x Príklad okamžitých widgetov

Záverečné myšlienky

Svojím protokolom 0x preberá silné stránky centralizovanej aj decentralizovanej výmeny, pričom svoje slabosti necháva za sebou. Relé objednávok mimo reťazca umožňujú rovnaké nízkonákladové operácie, aké ponúkajú centralizované burzy, bez obetovania správy osobných aktív a bezpečnosti fondov. Zúčtovanie transakcií v rámci reťazca navyše poskytuje používateľom všetky výhody decentralizovaného obchodovania, vďaka čomu sú transakcie zúčtované až potom, čo tvorcovia aj príjemcovia vyrovnajú svoj koniec dohody. A oba procesy sú riadené prostredníctvom inteligentných kontraktov kvôli zvýšenej bezpečnosti.

Vzhľadom na víry hackerov, ktorí v rokoch 2017 a 2018 zmietli prostriedky z centralizovaných búrz, komunita kryptomien potrebuje decentralizované búrzy. Čím viac sa bude kryptomena dostávať na trh a na trh sa dostane viac peňazí, tým viac sa zvýšia príležitosti pre zlomyseľných aktérov, ktorí budú profitovať zo zraniteľných investorov. Decentralizované burzy ponúkajú všeliek na takúto chorobu komunity a možno nový dizajn spoločnosti 0x prispeje k zavedeniu novej éry bezpečného, ​​decentralizovaného obchodovania.

Poznámka redaktora: Tento článok aktualizoval Steven Buchko dňa 1.7.2019 tak, aby odrážal nedávne zmeny projektu.

Užitočné zdroje

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me