Ethereum vs Cardano

Ethereum a Cardano sú dve z najznámejších platforiem blockchainu s decentralizovanými aplikáciami (dApp). Oba projekty, ktoré sú často súčasťou tej istej konverzácie, využívajú inteligentné kontrakty na rozšírenie hodnoty technológie blockchain nad rámec jednoduchých transakcií – aj keď úplne odlišnými spôsobmi.

Zakladatelia oboch projektov, Vitalik Buterin ethereum a Charles Hoskinson mesta Cardano, zviditeľnite svoje názory a majte aktívny životný štýl na Twitteri. Ak sa kryptomenou zaoberáte už nejaký čas, pravdepodobne ste o ktoromkoľvek zakladateľovi počuli aspoň raz.

Menej známa je však spoločná história týchto dvoch projektov. Predtým, ako preskúmame podobnosti a rozdiely kryptomien, poďme sa prejsť po pamäťovej uličke tam, kde obe začali.

Ethereum vs Cardano – stretnutie šancí

Buterin a Hoskinson sa stretli prostredníctvom Bitcoin Education Project, tvorcu online kurzov Udemy, ktoré Hoskinson začal po ukončení kariéry v konzultáciách. Po stretnutí dostal Hoskinson jeden z prvých konceptov bielej knihy spoločnosti Buterin od spoločnosti Ethereum, ktorý v skutočnosti začal ako osnova Primecoin overlay protokol. Odtiaľ sa Hoskinson pripojil k Ethereu ako spoluzakladateľ spolu s Buterinom a šiestimi ďalšími jednotlivcami.

Hoskinson a Buterin pred rozchodom spolupracovali asi šesť mesiacov.

Rozdiel v názore

Rozkol sa skutočne dostal k jednému ideologickému rozdielu: k zisku alebo neziskovosti. Buterin a väčšina ďalších zakladateľov tvrdili, že ethereum by malo zostať neziskovým projektom, ktorý sa vyhne získavaniu finančných prostriedkov z rizikového kapitálu. Hoskinson si myslel niečo iné.

Veril, že by mali prijať peniaze rizikového kapitálu. Avšak s tým by tím musel zaviesť určitý typ riadenia a vymyslieť cestu k ziskovosti. Ako už viete, tím sa rozhodol pre neziskový status.

Šesť mesiacov po odchode sa Hoskinson spojil s ďalším spoluzakladateľom spoločnosti Ethereum Jeremym Woodom IOHK (vstupný výstup Hongkong), spoločnosť stojaca za Cardanom.

Ethereum vs Cardano – rozdiely

V jadre sú oba projekty určené pre vývoj dApp a inteligentné zmluvy. Tým však podobnosti nekončia. Od mechanizmov konsenzu po architektúru sa tieto dva blockchainy výrazne líšia.

Mechanizmy konsenzu

Ethereum momentálne používa na údržbu siete Proof-of-Work (PoW). Toto však nebude trvať večne. Komunita Ethereum plánuje prechod na Proof-of-Stake (PoS) niekedy čoskoro. Casper, nový algoritmus PoS spoločnosti Ethereum, je pokusom o vyriešenie mnohých problémov so škálovaním, ktoré blokujú blockchain.

Pred úplným prechodom na PoS bude Ethereum kvôli konsenzu dočasne implementovať hybrid PoW / PoS. Ale potom, čo sa nový mechanizmus PoS ukáže stabilným, vývojári odpália „časovanú bombu ťažkostí“, čo efektívne znemožní ťažbu Ethereum.

Cardano tiež implementuje Proof-of-Stake, ale využíva Algoritmus Ouroboros. Funguje to takto:

  • Vedúci automatov overujú transakcie a vytvárajú bloky.
  • Ak držíte Cardanovu mincu, ADA, kvalifikujete sa do pozície vodcu automatu. Nezáleží na tom, koľko vlastníte.
  • Ak sa chcete stať lídrom automatu, musíte pomocou algoritmu „Follow the Satoshi“ zvoliť mincu, ktorú vlastníte.
  • Sieť to všetko robí manuálne, takže už nemusíte robiť žiadnu ďalšiu prácu.

Programovacie jazyky

Primárnym programovacím jazykom spoločnosti Ethereum je Solidity. Tím Ethereum vytvoril Solidity špeciálne na vytvorenie inteligentných zmlúv, ktoré fungujú na virtuálnom stroji Ethereum (EVM)..

Cardano na druhej strane využíva Haskella a Pluta. Haskell je funkčný programovací jazyk, ktorý existuje od roku 1990. Najnovšie stabilné vydanie uvedené na trh v roku 2010. Podobne ako Haskell, Plutus je funkčný programovací jazyk; bol však vytvorený interne vývojovým tímom Cardano.

Architektúra

Pravdepodobne najvýznamnejším spôsobom, ako sa tieto dve inteligentné zmluvné platformy líšia, je ich architektúra.

Cardano je rozdelené na dve vrstvy. Vrstvy oddeľujú knihu hodnôt účtu od dôvodov, prečo sa hodnoty prenášajú z jedného účtu na druhý. Toto oddelenie vám dáva ako koncovému používateľovi väčšiu kontrolu nad súkromím a vykonávaním vašich inteligentných zmlúv.

Cardano Settlement Layer (CSL) sa stará o knihu hodnôt, zatiaľ čo Cardano Computation Layer (CCL) spracováva transakcie typu „prečo“..

V súčasnosti má Ethereum iba jednu vrstvu. V súčasnosti sa však pracuje na riešení škálovania druhej vrstvy. Jedným z týchto riešení je plazma. Plazma obsahuje detské blockchainy podobné Bitcoinovej bleskovej sieti. Tieto dcérske reťazce uľahčujú transakcie bez toho, aby museli využívať šírku pásma v hlavnom reťazci ethereum.

Ethereum čoskoro implementuje aj zdieľanie, ktoré pomáha pri problémoch so škálovateľnosťou blockchainu.

Iné

Okrem zjavných rozdielov v trhovej kapitalizácii a cene majú obe kryptomeny aj niektoré menej kritické rozdiely.

Ethereum má v Cardane náskok viac ako tri roky. Projekt sa začal v januári 2014, zatiaľ čo Cardano vstúpilo na scénu len nedávno v septembri 2017.

Cardano má jednu z najväčších dodávok mincí v priemysle s maximálnou zásobou 45 miliárd. Ethereum nemá maximálnu hodnotu tokenu, ale obežná zásoba v čase písania tohto článku je niečo cez 100 miliónov..

Ethereum vs Cardano – lepšia investícia?

Mimochodom má Ethereum vyšší trhový strop ako Cardano, takže má rastový potenciál možno menšie. Tieto dva projekty sú si však dostatočne blízke, že by to malo byť úplne jedno. Pozrime sa na históriu obchodovania každej mince jednotlivo.

Obchodovanie s éterom

Momentálne sa Ethereum obchoduje asi s jednou tretinou svojej historicky vysokej ceny ~ 1 400 dolárov. Do veľkého krachu roku 2018 ste sa mohli spoľahnúť na Ethereum ako na stabilný zisk, ktorý zriedka stratil hodnotu. V roku 2017 nastal dokonca určitý čas, keď niektorí členovia komunity verili, že Ethereum zosadí z trónu bitcoin ako najlepšiu kryptomenu.

Cardano obchodovanie

Cardano zažilo oveľa ťažší pád z veľkosti ako Ethereum. Cena ADA klesla na necelú šestinu z jej vrcholu takmer 1,30 USD. Zdá sa, že pohodlne odpočíva na podlahe ~ 0,12 USD. Pretože tím ešte nespustil platformu pripravenú na dapp, veľká časť tejto ceny je špekulatívna.

Ethereum vs Cardano – porovnajme

Odteraz má Ethereum jedno z najväčších a najaktívnejších (ak nie the najväčšie a najaktívnejšie) vývojárske komunity v kryptomene. Je to najlepšia voľba pre počiatočnú ponuku mincí (ICO) a veľa tokenov, ktoré poznáte a máte radi, beží v sieti Ethereum. Pokiaľ si Ethereum udrží túto popularitu, cena by mala naďalej stúpať.

Cardano nemusí mať podporu, ktorú poskytuje Ethereum, napriek tomu má stále zdravú komunitu. Skutočný test príde, keď bude Cardano pripravené na vývoj dApp. Dlho očakávané vydanie by mohlo priniesť prijatie, ktoré Cardano potrebuje, aby sa jej cena opäť pozitívne pohla.

Ethereum vs Cardano – čo bude ďalej?

Obe platformy majú aktívne vývojové tímy a pred nami sú preplnené plány. Spoločnosť Ethereum pracuje na tom, aby sa stala škálovateľnejšou platformou dApp implementáciou technológií Casper (PoS), Plasma a sharding. Cardano čoskoro vydá Shelley, aktualizáciu, ktorá obsahuje adresy priateľské k ľuďom, otvorenú delegáciu Ouroboros a multisig transakcie okrem iného.

Môže to byť klišé, ale porovnávať tieto dva projekty je skutočne ako porovnávať jablká s pomarančmi. Oba sú ovocím (platformy dApp) s vlastnými výhodami a nevýhodami. Niektorí členovia komunity uprednostňujú jedného pred druhým, zatiaľ čo iní majú radi oboch. Niektorí ľudia by boli radšej, keby zlyhali.

Nakoniec sú Ethereum a Cardano úctyhodné projekty, ktoré by mali mať významný vplyv na svet.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me