Czy jesteś zdezorientowany kryptowalutą? Czy blockchain wprawia Cię w zakłopotanie? Więc nie panikuj. W CoinCentral żyjemy i oddychamy tymi rzeczami każdego dnia tygodnia. Dlatego z korzyścią dla niewtajemniczonych zebraliśmy podsumowanie tego, jak to wszystko działa, tak proste, że nawet Twoja babcia to zrozumie. To jest nasz przewodnik po Bitcoinie dla manekinów.

Bitcoin to cyfrowa waluta peer-to-peer, gdzie transakcje są rejestrowane na rozproszona księga. Nie bój się całego terminu, ponieważ będziemy go rozbijać o krok po kroku.

Przewodnik krok po kroku po Bitcoinie dla opornych

„Fiat” to nazwa walut, których używamy na co dzień, takich jak dolary amerykańskie, peso meksykańskie czy jen japoński, emitowanych przez banki centralne. Te waluty wyewoluowały z potrzeby tworzenia wartości przechowywanej. Ich wartość wynika z wiary, jaką pokładamy w bankach centralnych, aby szanować tę wartość. Tak więc, jeśli Alicja da Bobowi gotówkę w formie, powiedzmy, banknotu dolarowego, honorowanie wartości tego banknotu zależy od rządu USA.

Powiedzmy, że Alicja chce wykonać przelew elektroniczny do Roberta. Aby to zrobić, musi udać się do banku lub innej instytucji finansowej. Nie może po prostu wysłać mu pieniędzy e-mailem. To byłoby szalone, prawda? Ponieważ jako załącznik do wiadomości e-mail możesz kopiować pieniądze nieskończoną liczbę razy. Alice mogła po prostu zduplikować wszystkie swoje pieniądze i w kółko wysyłać te same fundusze do Charliego, Debbie, Erica i wszystkich innych liter alfabetu.

Bankowość

Nie pozwalają nam po prostu kopiować naszych pieniędzy. Takie niesprawiedliwe.

Problem podwójnych wydatków

Ryzyko duplikacji cyfrowych pieniędzy jest znane jako „podwójne wydatki”Problem. Rozwiązanie tego sprawia, że ​​Bitcoin jest tak genialnym wynalazkiem. Kiedy Alicja wysyła Bobowi przelew pieniężny za pośrednictwem banku, księgi rachunkowe banków aktualizują salda obu kont, aby odzwierciedlić, że Alicja ma teraz mniej pieniędzy, a Bob ma więcej.

W przypadku Bitcoin istnieje jedna cyfrowa księga wszystkich transakcji Bitcoin, które kiedykolwiek miały miejsce. Oznacza to, że Alice może wysyłać bitcoiny bezpośrednio do Boba, bez konieczności przechodzenia przez bank lub inną stronę trzecią. Kiedy dochodzi do transferu bitcoinów, księga Bitcoin aktualizuje się, aby pokazać, że cyfrowy portfel Alicji ma teraz mniej bitcoinów (lub BTC, jak jest również znany), a Bob ma więcej.

Uwaga: Używamy małej litery „b” dla bitcoina, waluty i dużej litery „B” dla bitcoina, czyli sieci.

„Cyfrowa” część waluty cyfrowej oznacza, że ​​bitcoiny fizycznie nie istnieją. Są cyfrowymi reprezentacjami waluty. Przypomina to trochę liczby, które pokazują saldo Twojego banku, dopóki nie wydasz pieniędzy.

Bitcoin

To nie są prawdziwe – to magiczne internetowe pieniądze, takie jak saldo na rachunku bankowym. Zdjęcie za pośrednictwem Quince Media https://quincemedia.com

Znamy więc część peer-to-peer i część dotyczącą waluty cyfrowej. Następny krok w Bitcoinie dla manekinów – rozproszone księgi.

Co to jest księga rozproszona i kto aktualizuje księgę bitcoinów?

Rozproszona księga to dziennik transakcji przechowywany na wielu komputerach. W Bitcoin te komputery nazywane są węzłami. Wszystkie węzły współpracują, aby aktualizować i przechowywać księgę ze wszystkimi przeprowadzanymi transakcjami.

Wiele przewodników po Bitcoinach dla manekinów używa analogii dokumentu Google do dokumentu Microsoft Word. Jeśli wiele osób pracuje nad dokumentem MS Word, w końcu potrzebujesz jednej osoby do zachowania „wzorcowej” kopii, aby kontrolować, kto co aktualizuje. W przeciwnym razie otrzymasz wiele kopii z różnymi zmianami. Rola tej osoby jest porównywalna do roli, jaką odgrywa bank w pośredniczeniu w przekazach pieniężnych.

Dzięki dokumentowi Google wiele osób może pracować nad tym samym dokumentem. Google aktualizuje go w czasie rzeczywistym, więc nie jest potrzebna rola „głównego kontrolera”.

Pod maską rozproszonej księgi

OK, wiemy, że powiedzieliśmy „Bitcoin dla manekinów”, ale teraz musimy uzyskać więcej szczegółów. Dzięki rozproszonej księdze to, co dzieje się za kulisami, jest bardziej złożone niż zwykłe zapisanie dokumentu w chmurze. W Bitcoin transakcje są pogrupowane w bloki. I każdy górnik Bitcoin konkuruje ze wszystkimi innymi w wyścigu o wydobycie następnego bloku. Aby pomyślnie wygrać wyścig, muszą poświęcić ogromną ilość mocy obliczeniowej, aby rozwiązać zagadkę kryptograficzną. W Bitcoinie nazywamy to „dowód pracy.”

górnik

To jest górnik – naprawdę ciężko pracują.

Ten wydatek władzy opiera się na zasadach teorii gier. Zużycie energii oznacza, że ​​górnicy mają trochę skóry w grze. W zamian otrzymują kilka nowo wybitych bitcoinów, gdy pomyślnie wydobędą następny blok.

Gdy górnik pomyślnie wydobywa blok, wszystkie inne komputery (węzły) w sieci muszą potwierdzić, że jest on prawidłowy. Chociaż proces wydobywania bloku jest złożony, proces jego weryfikacji jest stosunkowo łatwy.

Haszowanie

Każdy blok ma swój własny hash kryptograficzny, który jest rodzajem unikalnego opisu o ustalonej długości. Każdy nowy blok zawiera odniesienie do unikatowego skrótu swojego bezpośredniego poprzednika. To tworzy łańcuch, w którym znajduje się słowo blockchain pochodzi z.

Jeśli nadal nadążasz, dobra robota. Przechodzisz od Bitcoina dla manekinów do kogoś, kto wie trochę więcej niż przeciętny Joe.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest sposób działania funkcji skrótu. Podczas tworzenia skrótu zawsze musisz podać dokładnie te same dane wejściowe, aby uzyskać ten sam wynik skrótu. Niewielka zmiana danych wejściowych spowoduje inny wynik skrótu.

Dlatego jeśli ktoś spróbuje zmienić transakcję z przeszłości, będzie musiał powtórzyć tę zmianę w każdym kolejnym bloku. To sprawia, że ​​manipulowanie przy łańcuchu bloków jest niewykonalne obliczeniowo, chyba że kontrolujesz większość mocy obliczeniowej całej sieci..

Ze względu na ich niezmienny charakter nazywamy transakcjami Bitcoin niezmienny. Scenariusz, w którym ktoś uzyskuje większość kontroli nad mocą obliczeniową, nazywamy a 51% ataku ponieważ 51% reprezentuje większość.

W ten sposób wydobywanie nie tylko tworzy nowe bitcoiny, ale służy również jako sposób, w jaki cała sieć osiąga konsensus co do ogólnego stanu księgi. Każdy gracz ma motywację do działania dla dobra sieci. Zapewniają integralność transakcji, za które zarabiają bitcoiny.

Kto przyszedł z tym wszystkim?

To jedna z największych tajemnic świata kryptowalut. Nikt nie wie, kto wymyślił Bitcoin. Wiemy, że był to ktoś lub wiele osób działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Jednak nieuchwytny Satoshi odmówił ujawnienia swojej tożsamości. Kimkolwiek jest, posiada wiele bitcoinów, a dzięki docenieniu wartości jest teraz bardzo zamożnym człowiekiem.

Bitcoin jest niewątpliwie dziełem geniusza, który sam w sobie tworzy rewolucję finansową. Pojedynczy bitcoin osiągnął wartość 20 000 USD na koniec 2017 roku. Jednak prawdziwy geniusz tkwi w wynalezieniu łańcucha blokowego. Technologia, na której opiera się Bitcoin, udowadnia swoją wartość w takich obszarach, jak łańcuch dostaw, finanse, a nawet pomoc w walce ze zmianami klimatu.

Chociaż pod maską dzieje się znacznie więcej, ten przewodnik po Bitcoin dla manekinów powinien dostarczyć każdemu nowicjuszowi wystarczająco dużo niezbędnych informacji, aby brzmieć tak, jakby trochę wiedzieli, o czym mówią. Oczywiście, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, w CoinCentral jest wystarczająco dużo artykułów informacyjnych od znakomitego zespołu twórców kryptowalut.

Wyróżnione zdjęcie dzięki uprzejmości Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me