Świat Ethereum istnieje poza tylko jego rodzimym zasobem, Ether. Rzeczywiście, wiele z głównych publicznych projektów blockchain z własnym tokenem działa na szczycie sieci Ethereum. Jednak zdecydowana większość z nich nadal wykorzystuje tylko jeden standard, ERC-20.

W rzeczywistości istnieje wiele innych standardów dotyczących tokenów, z których każdy ma swoje unikalne cechy. Niektóre są rozszerzeniami lub ulepszeniami istniejącego ERC-20, podczas gdy inne mają zupełnie inne funkcje i zastosowania.

W tym przewodniku przyjrzymy się wielu różnym standardom tokenów, w tym bardzo nowym i nowatorskim.

ERC-20

Standard ERC-20 dominuje w ekosystemie Ethereum. Składa się z sześciu funkcji:

Dodatek: To sprawdza, czy konto użytkownika ma wystarczającą liczbę tokenów, aby pokryć koszt transakcji. Krótko mówiąc, zapobiega to wzajemnym oszukiwaniu użytkowników.

Zatwierdzać: To sprawdza saldo tokenów w transakcji pod kątem całkowitej podaży tokena. Dzięki temu nikt nie może fałszować tokenów.

Saldo: Niezwykle podstawowa funkcja, która po prostu informuje, ile tokenów znajduje się na koncie.

TotalSupply: Ta funkcja jest uruchamiana tylko raz, na samym początku istnienia tokena. Określa całkowitą liczbę istniejących tokenów. Nie możesz tego zmienić.

Transfer: Jak sama nazwa wskazuje, umożliwia to wysyłanie tokenów z początkowej dostawy tokenów do portfela użytkownika. Określa adres odbiorcy i liczbę tokenów do przesłania.

Przenieść z: Jest to podobne do funkcji Transfer, ale w przypadku wszelkich transferów po początkowej dystrybucji tokenów, takich jak wymiana tokenów między użytkownikami.

Aby uzyskać bardziej szczegółową analizę ERC-20, zobacz nasz inny przewodnik tutaj.

ERC-223

Jest to przede wszystkim aktualizacja do standardu ERC-20. W tej chwili tokeny ERC-20 można wysyłać na adresy, które nie obsługują ERC-20. Powoduje to i nadal powoduje ogromną liczbę utraconych tokenów.

Nie wszystkie kontrakty Ethereum akceptują ERC-20. Problem polega jednak na tym, że nie ma mechanizmu zapobiegawczego, który powstrzymywałby użytkowników przed wysyłaniem tokenów ERC-20 na te adresy. Sieć potwierdzi transakcję, a tokeny dotrą na adres, ale ponieważ nie są kompatybilne, zostają trwale zamrożone.

ERC-223 ma temu zapobiegać, a także zapewniać inne ulepszenia. Łączy funkcje Transfer i TransferFrom w jedną i wprowadza nową funkcję o nazwie TokenFallBack. Można tego użyć tylko poprzez otrzymanie umów, które dokładnie określają, jak postępować z wysyłanym tokenem. Obie te nowe funkcje dodają warstwę audytu, która zapobiega utracie środków. Ponadto, łącząc dwie funkcje transferu, uzyskuje się znaczną oszczędność gazu w sieci Ethereum, oszczędności kosztów dla wszystkich użytkowników.

Zapoznaj się z naszym innym przewodnikiem, aby uzyskać dokładniejszy przewodnik techniczny dotyczący ERC-223.

ERC-721

To zupełnie odrębny standard od dwóch poprzednich. ERC-721 otwiera potencjał dla niewymienialnych tokenów (NFT), tj. Tokenów, które nie są takie same. Natomiast wszystkie tokeny ERC-20 są i muszą być identyczne. Najbardziej znanym jak dotąd przypadkiem użycia ERC-721 jest CryptoKitties.

przedmioty w grze

ERC-721 otwiera potencjał dla NFT i przedmiotów w grze.

Ta niewymienialność ma ogromne zalety. Wcześniej wszystkie aktywa kryptograficzne były identyczne lub zamienne. Było to istotne w przypadku pieniędzy, takich jak Bitcoin, gdzie wszystko powinno być wymienne i wyglądać identycznie. Jednak w przypadku zastosowania technologii blockchain do innych zasobów, takich jak rzadkie monety, dzieła sztuki lub wirtualne przedmioty w grze, niezmienność jest podstawową cechą.

ERC-777

Jest to ulepszenie zarówno w stosunku do ERC-20, jak i ERC-223. Podobnie jak ERC-223, pomaga zapobiegać utracie środków, która zdarzała się tyle razy w przypadku ERC-20. Zamiast łączyć funkcje transferu, oferuje jedną nową funkcję o nazwie Wysłać, co zmniejsza liczbę transakcji używanych z ERC-20 do jednej, zmniejszając w ten sposób koszty i zwiększając wydajność.

Poza tym umożliwia również przesyłanie danych transakcji wraz z tokenem. To z kolei zwiększa stopień, w jakim te tokeny mogą być dostosowywane i wysyłane z unikalnymi zamówieniami.

Przez coś zwanego haczyki, będziesz teraz mógł otrzymywać powiadomienia przed otrzymaniem tokena ERC-777. Co więcej, haczyki mogą wymuszać określone warunki transakcji, takie jak zmuszenie odbiorcy do wydania określonej kwoty na określony produkt lub usługę.

Być może co najważniejsze, pozwala użytkownikom na wyznaczanie operatorów. Pozwala to na wyznaczenie adresu, który może wysyłać i palić tokeny do woli i może zostać wyłączony na dowolnym etapie. Może to doprowadzić do automatycznych płatności i wielu innych aplikacji.

Krótko mówiąc, ERC-777 pomaga zapobiegać utracie funduszy, a także zapewnia ekscytujące nowe warunki i elastyczność.

ERC-1400

To jest biblioteka który składa się z wielu standardów zaprojektowanych dla tokenów bezpieczeństwa. Tokenizacja istniejących papierów wartościowych, czy to akcji, obligacji czy opcji, jest czymś, na co gorąco oczekiwano od kilku lat. Nie tylko zastępując istniejące formy pieniądza i waluty, łańcuchy bloków mogą potencjalnie pomóc w rejestrowaniu i przeprowadzaniu transakcji z dowolnymi zabezpieczeniami na całym świecie.

Deweloperzy pracowali nad następującymi standardami, aby urzeczywistnić to w Ethereum.

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych

Wkrótce mogliśmy zobaczyć tokeny Ethereum reprezentujące tradycyjne papiery wartościowe.

ERC-1410

Pozwala to na tokeny, które wszystkie reprezentują te same zabezpieczenia, ale z różnymi warunkami. Takie warunki mogą obejmować między innymi okresy blokady lub prawa głosu.

W efekcie są to częściowo zamienne tokeny, ponieważ reprezentowany przez nie zasób jest identyczny, ale dołączone są różne metadane.

ERC-1594

Ten standard oferuje podstawowy model, którego potrzebuje każdy token bezpieczeństwa. Ponieważ istnieje kilka powodów, dla których transfer tokena bezpieczeństwa może się nie powieść, ten standard wprowadza nowe funkcje. Załóżmy na przykład, że ktoś próbuje wysłać token bezpieczeństwa, na który nie ma prawa. W takim razie potrzebujesz funkcji, która nie tylko zapobiega temu, ale także idealnie podaje przyczynę niepowodzenia transakcji. ERC-1594 wprowadza canTransfer i canTransferByPartition funkcje, które oferują tę funkcjonalność.

Ta funkcja jest bardzo ważna, jeśli tokeny bezpieczeństwa mają odnieść sukces. Jeśli użytkownicy otrzymają powiadomienia o niepowodzeniu bez żadnego wyjaśnienia i biorąc pod uwagę wiele powodów możliwego niepowodzenia transakcji, doświadczenie będzie męczące i nieatrakcyjne.

ERC-1643

Standard ten pozwala na dołączanie dokumentów do transakcji. Wiele papierów wartościowych będzie miało dokumenty towarzyszące im i trzymanie ich dołączonych do tokena jest konieczne. Ten standard nie tylko zezwala na ten załącznik, ale także oznacza, że ​​użytkownicy mogą być powiadamiani o wszelkich zmianach w dokumentach.

Standard wykorzystuje metodę hash przechowywania dokumentów. Przechowuje hash podpisanego dokumentu w łańcuchu blokowym wraz z linkiem wskazującym na pozałańcuchowe miejsce przechowywania całego dokumentu.

ERC-1644

Ze względu na przeoczenia regulacyjne istotne jest, aby tokeny zabezpieczające podlegały poleceniom organów regulacyjnych w związku z nadużyciami. Osiąga się to poprzez wdrożenie kontroler funkcja, dzięki której adres kontrolera może wchodzić w interakcje z tokenami, gdy jest to konieczne.

Wniosek

Rozwój w ekosystemie Ethereum był i nadal postępuje w imponującym tempie. Te pojawiające się standardy dotyczące tokenów, choć jak dotąd powszechnie stosowane, z pewnością mogą okazać się niezwykle przydatne w realizacji ambicji dotyczących niewymienialnych i zabezpieczających tokenów. Standard ERC-20 zapoczątkował pierwszą falę tokenizacji i innowacji. Jednak jest więcej niż prawdopodobne, że te nowe standardy mogą zapoczątkować falę przewyższającą poprzednią pod względem zakłóceń gospodarczych.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me