Istnieją pewne krytyczne różnice między wydobywaniem Ethereum i Bitcoin, które wynikają z faktu, że te dwie kryptowaluty opracowano z myślą o bardzo różnych celach. Na pierwszy rzut oka może być trudno określić różnice między tymi kryptami, ale kopie trochę głębiej i odkryjesz rażący kontrast między nimi. Poświęćmy chwilę, aby omówić krytyczne różnice między tymi kryptowalutami i ich wpływ na procesy wydobywania Ethereum i Bitcoinów.

Zrozumienie górnictwa Bitcoin

Bitcoin to zdecentralizowany elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer opisany przez Satoshi Nakamoto, anonimowego twórcę kryptowaluty. Protokół działa, wykorzystując równanie matematyczne, które dodaje bloki do łańcucha transakcji znanego jako łańcuch bloków. Każdy blok używa kodu skrótu z poprzedniego bloku do oznaczenia czasu nowo dodanego bloku.

Bloki są dodawane do łańcucha bloków co dziesięć minut za pośrednictwem górników, którzy rywalizują ze sobą, aby wymyślić równanie matematyczne (SHA-256), których odpowiedź musi zaczynać się od czterech zer. Proces ten wymaga dużej mocy obliczeniowej komputera, co jest równoznaczne z zużyciem energii elektrycznej. Pierwszy górnik, który odkryje odpowiednie rozwiązanie równania, otrzymuje nagrodę w wysokości 12 BTC.

Każdy górnik (węzeł) w łańcuchu bloków współpracuje, aby zapewnić, że najdłuższy łańcuch transakcji jest prawidłowym łańcuchem. Dopóki pięćdziesiąt jeden procent węzłów jest uczciwych, blockchain pozostaje uczciwy. Akt walidacji łańcucha nazywa się konsensusem. Ten system proof of work jest rdzeniem protokołu Bitcoin.

Bitcoin UTXO Blockchain

Bitcoin wykorzystuje schemat niewykorzystanych danych wyjściowych transakcji (UTXO), aby wyeliminować podwójne wydatki w sieci i śledzić bazę danych. W tym protokole użytkownicy nie wysyłają Bitcoinów podczas transakcji. Zamiast tego wysyłają hash poprzedniego bloku, podpisany cyfrowo i klucz publiczny nowego właściciela.

Zasadniczo posiadacze Bitcoinów nie posiadają swoich Bitcoinów jako takich. W protokole blockchain Bitcoin UTXO użytkownicy zachowują dane wyjściowe do określonej liczby tokenów, które mogą zostać przekazane nowemu właścicielowi w celu przekazania kontroli nad Bitcoinem. Jeśli brzmi to myląco, przeanalizujmy trzy podstawowe zasady tego protokołu, aby uzyskać lepsze zrozumienie.

  1. Suma nakładów każdej transakcji musi być większa niż suma jej wyników.
  2. Wszystkie dane wejściowe, do których istnieją odwołania, muszą być prawidłowe i nie mogą być wyświetlane jako wykorzystane.
  3. Każde wejście wymaga podpisu zgodnego z właścicielem wejścia.

Te zasady oznaczają, że każda transakcja Bitcoin musi mieć zarówno dane wejściowe, jak i wyjściowe, aby mogła zostać zakończona. Jedyny przypadek, w którym tak się nie dzieje, ma miejsce podczas tworzenia nowego Bitcoina podczas procesu wydobywania. Ta transakcja będzie miała tylko dane wyjściowe i jest znana jako Coinbase transakcja.

Trudność wydobywania bitcoinów

Trudność wydobycia bitcoinów znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat w wyniku dodatkowej mocy mieszania w sieci. Trudność sieci Bitcoin jest dostosowywana, aby skompensować zwiększoną moc mieszania, aby zapewnić spójność czasów bloków na poziomie około dziesięciu minut.

W 2015 roku górnicy Bitcoin widzieli początek znacznego wzrost w sieciowej mocy obliczeniowej, głównie ze względu na wprowadzenie linii Antminer firmy Bitmain. Antminer wykorzystał specjalnie zaprojektowane zintegrowane chipy specyficzne dla aplikacji (ASIC), które były tysiące razy lepsze w wypełnianiu algorytmu SHA-256, którego używa system proof-of-work firmy Bitcoin.

Wykres trudności wydobywania bitcoinów za pośrednictwem Bitcoinity

Wykres trudności wydobywania bitcoinów za pośrednictwem Bitcoinity

Te ulepszenia sprzętowe zwiększyły trudność i koszty uruchomienia wymagane do wydobywania bitcoinów. Będziesz potrzebował górnika ASIC, aby być konkurencyjnym w dzisiejszych warunkach górniczych. Będziesz także chciał dołączyć do puli wydobywczej. Pule wydobywcze wykorzystują Twoje wysiłki, łącząc moc obliczeniową całej puli. Poziom wkładu górnika określa jego nagrody za wydobycie.

Zrozumieć Ethereum vs. Bitcoin Mining

Ethereum różni się od Bitcoina pod wieloma względami. Po pierwsze, Ethereum to scentralizowana platforma oprogramowania. W przeciwieństwie do Bitcoin, Ethereum ma centralne biuro i znanego założyciela, Vitalik Buterin. Ethereum obsługuje strukturę podwójnego konta, w której istnieją zarówno konta z kluczem prywatnym, kontrolowane, jak i konta z kodem kontraktu, przy czym te ostatnie są znane jako inteligentne kontrakty.

Inteligentne kontrakty wykonują z góry określone działania po otrzymaniu krypto na adres umowy. Ethereum używa Solidność język programowania, który zapewnia łatwiejszą integrację inteligentnych kontraktów. Inteligentne kontrakty Ethereum ułatwiają tworzenie tokenów przy użyciu protokołów ERC-20 i ERC-721.

ERC-20 stał się głównym protokołem tworzenia tokenów w przestrzeni kryptograficznej, podczas gdy ERC-721 nadal jest przyjmowany dzięki wzrostowi tokenizacji zarówno zasobów cyfrowych, jak i rzeczywistych. Główna różnica między nimi polega na tym, że tokeny ERC-20 są zamienne.

Jak działa wydobywanie Ethereum?

Podstawowe funkcje procesu wydobywczego Ethereum są takie same, jak Bitcoin. Węzły konkurują ze sobą, aby uzupełnić równanie matematyczne. Węzeł, który ma dodać następny blok do łańcucha bloków, otrzymuje plik nagroda około 3,5 ETH. Blok jest dołączany do łańcucha bloków ETH co 14-16 sekund.

Ethereum wykorzystuje etasz algorytm wydobywania zamiast algorytmu SHA-256 znalezionego w procesie wydobywania Bitcoina. Oba procesy wydobywcze wykorzystują systemy proof-of-work. W konsekwencji obie krypty podczas wydobywania zużywają duże ilości energii elektrycznej.

Protokół oparty na koncie Ethereum

Ethereum stosuje bardziej uproszczone i znane podejście do problemu podwójnych wydatków. Śledzenie transakcji działa podobnie do tradycyjnych kont bankowych. W przeciwieństwie do Bitcoin, użytkownicy Ethereum wysyłają swoje tokeny, a nie tylko wejścia hash podpisu. Ta różnica oznacza, że ​​każde konto Ethereum doświadcza informacji i bezpośrednich transferów wartości przy każdej transakcji.

Istnieje kilka powodów, dla których Ethereum wybrał ten protokół zamiast wersji łańcucha bloków UTXO Bitcoina. Po pierwsze, protokoły oparte na kontach są możliwe tylko w przypadku centralizacji. Zespół programistów Ethereum zapewnia, że ​​gdy osoba wysyła ETH, ma token w swoim portfelu przed wysłaniem prośby o zatwierdzenie transakcji.

Ta centralizacja oznacza również, że programiści mogą unieważniać, zwracać i odwracać transakcje, jeśli uznają to za konieczne. Pokazali już tę umiejętność podczas zdecentralizowanej autonomicznej organizacji (DAO) włamać się 17 czerwca 2016 r. W tym incydencie programiści zwrócili pięćdziesiąt milionów skradzionych Ethereum, inicjując hard fork, tworząc w ten sposób Ethereum Classic (ETC) i Ethereum (ETH).

Trudność wydobycia

Górnicy Ethereum doświadczyli zwiększonego wskaźnika hash od 2016 roku, ale nic nawet nie dorównało liczbom Bitcoin. Ethereum jest nadal wydobywany przy użyciu górników z procesorem graficznym (GPU). Chociaż te urządzenia są znacznie bardziej wydajne niż jednostki centralne (procesory), nie mogą się równać z możliwościami górników ASIC.

Trudność wydobywania Ethereum za pośrednictwem Bitinfocharts

Trudność wydobywania Ethereum za pośrednictwem Bitinfocharts

Górnicy GPU mają kilka wyraźnych zalet i wad w porównaniu z górnikami ASIC. Górnicy GPU mogą wydobywać wiele kryptowalut, niezależnie od ich algorytmu mieszania. Dla wielu górników ta elastyczność ma zasadnicze znaczenie dla strategii wydobycia. Koparki GPU są znacznie tańsze niż platformy górnicze ASIC, ale brakuje im możliwości wydajności. Ponadto procesory graficzne nie są urządzeniami autonomicznymi; podczas gdy platformy górnicze ASIC zwykle wymagają jedynie zasilania.

Ethereum vs. Bitcoin Mining: nadchodzą zmiany

Deweloperzy Ethereum ogłosił że w najbliższych miesiącach planują odejść od systemu proof-of-work i ustanowić system proof-of -stick dla górnictwa. Główna różnica między nimi polega na tym, że ta druga nie wymaga drogiego sprzętu ani ogromnej mocy obliczeniowej. Użytkownicy stawiają monety w swoich portfelach na łańcuchu blokowym, aby otrzymać nagrodę w oparciu o liczbę posiadanych monet.

Decyzja o przejściu na protokół weryfikacji stawki pomaga zmniejszyć centralizację w łańcuchu bloków. Obecnie w sektorach wydobywczych Ethereum dominuje pięć basenów wydobywczych. Według ostatnich raporty Ethermine, f2pool_2 i ethfans.org odpowiadają za 85 procent wskaźnika hash w sieci Ethereum.

Wykres centralizacji wydobycia Ethereum za pośrednictwem Consensys

Wykres centralizacji wydobycia Ethereum za pośrednictwem Consensys

Te zmiany zmienią system nagród dla górników Ethereum. Deweloperzy zamierzają stworzyć system hybrydowy do czasu zakończenia konwersji na proof-of-stawkę. Ta hybryda pozwoli górnikom na zaakceptowanie zmian, ponieważ sieć wdraża je powoli.

Ethereum vs. Bitcoin Mining: Porównanie rentowności

Trudno jest stworzyć wiarygodne porównanie rentowności Ethereum i Bitcoinów, ponieważ jest tak wiele czynników do rozważenia. Obie kryptowaluty będą wymagały znacznych inwestycji, aby rozpocząć operację wydobywczą.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że Bitcoin jest znacznie rzadszy niż Ethereum. Ten niedobór może w przyszłości skutkować znacznymi wzrostami wartości Bitcoina. Jednak Ethereum służy wyjątkowemu celowi w przestrzeni kryptograficznej, a zarówno ich protokoły ERC-20, jak i ERC-712 są podstawą większości tokenów na rynku. Ta zależność może prowadzić do scenariusza, w którym Ethereum wyprzedza Bitcoin pod względem całkowitej kapitalizacji rynkowej w nadchodzących latach.

Ethereum vs. Bitcoin Mining – teraz wiesz

Teraz, gdy lepiej rozumiesz kluczowe różnice między Ethereum a Bitcoinem, możesz rozpocząć badanie cen sprzętu i obliczanie rentowności.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me