Co to jest Siacoin?

Siacoin, w skrócie Sia, zapewnia zdecentralizowaną opcję przechowywania w chmurze, która konkuruje ze scentralizowanymi starszymi konkurentami, takimi jak DropBox, Amazon, Apple i Microsoft. Korzystając z Sia, każdy może hostować zaszyfrowaną pamięć masową lub uzyskać do niej dostęp za pośrednictwem platformy, a wszystkie umowy, dowody przechowywania i transakcje można zweryfikować za pomocą księgi publicznej łańcucha bloków.

Pamiętasz tę starą kampanię marketingową Apple, gdy iPhone był w powijakach, a szał w App Store był w pełnym rozkwicie? „Jest do tego aplikacja”. Cóż, blockchain zabrał świat na przejażdżkę dzięki wzrostowi popularności, a ponieważ liczba zastosowań i adopcji są liczne, podobna mantra może brzmieć prawdziwie: jest na to krypto.

Rzeczywiście, wygląda na to, że zespoły programistyczne wypychają krypto do dowolnej istniejącej branży, która może mieć przypadek użycia dla blockchain. Kilka z nich omówiliśmy już wcześniej, te projekty z rzeczywistymi, działającymi usługami. W tym przewodniku omówimy jeden z nich bardziej szczegółowo. W tym przewodniku Siacoin przyjrzymy się:

Jak działa Siacoin?

Na poziomie podstawowym Sia odbiera przechowywanie w chmurze z rąk monolitycznych dostawców i oddaje je z powrotem w ręce osób fizycznych. Takie postępowanie zapewnia ekosystem pamięci masowej peer-to-peer, który umożliwia każdemu wynajem lub wykorzystanie wolnego miejsca na dysku twardym.

transakcje sia

Transakcje Sia

Wszystkie usługi w sieci otrzymują płatności Siacoin (SC). Wszystkie transakcje w ekosystemie Sia są zabezpieczone poprzez składanie umów i dowody przechowywania.

Ekosystem przechowywania

Platforma Sia składa się zarówno z dostawców (hostów), jak i klientów (użytkowników). Za pośrednictwem platformy użytkownicy zlecają przechowywanie powierzchni od hostów, a gospodarze otrzymują wynagrodzenie za swoje usługi w Siacoin.

Ekosystem zapewnia elastyczne opcje przechowywania i jest w dużej mierze oparty na wolnym rynku. Dostawcy mogą ustalać własne ceny, reklamować swój poziom niezawodności i ustalać standardy kar w przypadku wystąpienia problemów z przechowywaniem (takich jak utracone pliki). Ponadto mogą odmówić klientowi przechowywania danych, jeśli nie podoba im się charakter danych klienta (np. Materiały wrażliwe, nielegalne lub wątpliwe etycznie).

sia cloud

Sia to ekosystem wolnego rynku.

Klienci mają również szereg zabezpieczeń w celu ochrony własnych interesów. Mają możliwość dzielenia kopii swoich danych między wielu dostawców, aby zapewnić bezpieczeństwo plików i możliwość ich odzyskania. Na przykład, jeśli dostawca zgubi plik klienta lub po prostu odmówi jego udostępnienia, klient nadal może odzyskać swoje pliki z magazynu innego dostawcy. Obie strony mogą również uzgodnić kary umowne, które poniesie dostawca, jeśli nie przedstawią dowodu przechowywania.

Klienci mają również możliwość nagradzania dostawców premiami za dyspozycyjność oprócz opłat za przechowywanie. Dzięki tym płatnościom klienci zachęcają dostawców do zwracania większej uwagi na ich potrzeby, co oznacza szybsze przesyłanie dokumentów, ulepszone zarządzanie żądaniami itp..

Kontrakty plików

Kiedy klient i dostawca chcą prowadzić interesy, zgadzają się na sporządzenie projektu plik umowy. Podczas gdy dysk twardy dostawcy przechowuje wszystkie dane, łańcuch bloków Sia przechowuje umowy dotyczące tych umów.

Te umowy dotyczące akt określają warunki umowy przechowywania i zapewniają, że obie strony będą odpowiednio prowadzić swoją działalność. Ponieważ umowa jest przechowywana w publicznej księdze blockchain, pierwotna umowa jest weryfikowalna i niezmienna po przesłaniu jej do sieci.

Jak powiedzieliśmy powyżej, warunki umowy są elastyczne w zależności od okoliczności. Jeśli klient jest gotów poświęcić niezawodność na rzecz przystępności, ma to prawo. Jeśli dostawca chce naliczyć więcej za przechowywanie masowych ilości danych, a klient zgadza się na warunki umowy, niech tak będzie. Użytkownicy platformy muszą samodzielnie decydować o wyborze dostawcy w oparciu o reputację hosta i wymagania dotyczące pamięci. Podobnie dostawca musi ocenić, czy może przyjąć klienta w oparciu o jego potrzeby i wymagania.

sia secure

Blockchain Sia prowadzi rejestr wszystkich kontraktów na pliki w sieci.

Mimo to kontrakty dotyczące plików dodają bardzo potrzebną warstwę bezpieczeństwa do sieci. Określają czas trwania umowy, jak często dostawca musi przedstawiać dowód przechowywania oraz uzgodnioną wypłatę.

Kiedy tworzysz kontrakt jako klient, przesyłasz saldo Siacoin do kontraktu na przyszłe płatności. Dlatego za każdym razem, gdy przesyłasz dokument do przechowywania, część pieniędzy z tego salda jest przekazywana gospodarzowi. Jeśli nie wykorzystasz całego salda, a warunki umowy wygasną, pozostałe monety wrócą do portfela.

Dowód przechowywania

Sia wdraża dowód przechowywania, aby chronić klientów przed nieuczciwymi lub złośliwymi dostawcami. Aby otrzymać płatność, dostawca musi przedstawić w sieci określoną liczbę dowodów w ramach czasowych określonych w warunkach umowy dotyczącej akt.

Jeśli dostawca nie przedstawi dowodu przechowywania w tym okresie, odpowiednia płatność jest wysyłana do brak adresu dowodu do czasu przedstawienia dowodu. Dostawca może otrzymać karę za zaniedbanie. Jeśli dostawca przegapi zbyt wiele dowodów upoważnienia do przechowywania, umowa może zostać całkowicie rozwiązana.

Jeśli jednak dostawca pomyślnie dostarczy dowód przechowywania, umowa przyznaje płatność na ważny adres potwierdzający. Aby dostawca mógł uzyskać dostęp do tych monet, musi zostać spełniony szereg warunków dotyczących wydatków, w tym sygnatury sieciowe i blokady czasowe.

Dlaczego Sia?

Platforma Sia oferuje szereg korzyści w porównaniu z tradycyjnymi usługami przechowywania w chmurze.

  • Prywatność: Wszystkie dane przetwarzane w sieci Sia są szyfrowane. Jeśli dostawca nie ma klucza prywatnego danych, nie może uzyskać dostępu do Twoich plików, co oznacza, że ​​zawsze masz pełną własność / kontrolę nad wszystkimi materiałami, które zobowiązujesz się przechowywać. W tradycyjnych modelach firmy hostujące pamięć masową w chmurze mają pełny dostęp do wszelkich danych, które zrzekasz się na ich serwery.
  • Przystępność: Siacoin oferuje swoim użytkownikom elastyczne, rynkowe opcje cenowe. Nie ma jednej uniwersalnej opcji do wyboru przez klientów. Na przykład 1 TB miejsca na dane przy użyciu Sia może kosztować zaledwie 2 USD miesięcznie, w porównaniu z usługami Amazon, które kosztują 23 USD miesięcznie.
  • Bezpieczeństwo: Ponownie, wszystkie dane w Sia są szyfrowane i przetwarzane przez zdecentralizowaną sieć, dzięki czemu Twoje materiały są chronione przed lukami w scentralizowanym systemie. Ponadto Sia oferuje nadmiarową pamięć masową. Dzieląc dokumenty między wielu dostawców, Sia chroni dane klientów z pojedynczego punktu awarii.

sia koszt

Porównanie kosztów Sia i innych popularnych dostawców

Siacoin Team i zawodnicy

Sia to projekt prowadzony przez Nebulous, Inc., który rozpoczął się w 2015 roku. W przeciwieństwie do większości innych altcoinów, Sia nie miała pre-mine i nie miała ICO. Zamiast tego firma pozyskała fundusze od First Star Ventures, Fenbushi Capital i innych.

Zespół z Bostonu jest prowadzony przez współzałożycieli Davida Voricka i Luke’a Champine’a. Para jest młoda, zaledwie pięć lat temu ukończyła Rensselaer Polytechnic Institute.

Konkurencja

W branży blockchain nie brakuje zdecentralizowanych systemów pamięci masowej. Jeden z konkurentów, Filecoin, miał jedno z największych ICO, które zebrało 257 milionów dolarów. Jednak nie wydali jeszcze produktu.

Siacoin konkuruje również ze Storj i MaidSafe. Sia i Storj podchodzą do zdecentralizowanej pamięci masowej, stosując podobne strategie. Jednak Sia działa na własnym łańcuchu blokowym, podczas gdy Storj jest ERC20 na Ethereum. Obecnie SC ma najwyższą kapitalizację rynkową spośród wszystkich konkurentów.

Historia handlowa

W przeważającej części cena Siacoin podążała za ogólnym rynkiem. W swojej historii miał trzy znaczące skoki.

Pierwsza nastąpiła w połowie 2016 roku, kiedy cena wzrosła o 1150% w mniej niż dwa miesiące. Wiadomość o zbliżającej się wersji 1.0 w czerwcu 2016 roku najprawdopodobniej spowodowała ten gwałtowny wzrost. Następnie SC spadł na pozostałą część 2016 roku i początek 2017 roku.

Kolejny zestaw znaczących działań cenowych miał miejsce w maju / czerwcu 2017 r. Ten ruch nastąpił bezpośrednio po aktualizacja firmy wypełnione pozytywnymi wiadomościami, w tym publikacją mapy drogowej. W połowie czerwca cena SC osiągnęła rekordowy poziom BTC wynoszący 0,00000843 BTC.

Ostatni skok cen SC zbiegł się w czasie z kursem byka w 2017 r., W którym osiągnął on wszechczasową cenę 0,10 USD. Podobnie jak większość aktywów kryptograficznych, Siacoin mocno ucierpiał w korekcie z 2018 roku. Wydaje się, że obecnie znalazło wsparcie na poziomie około 0,002 USD (0,00000062 BTC).

Ponieważ produkt jest już na rynku, zwiększona popularność będzie miała najbardziej bezpośredni wpływ na cenę. Kilka ważnych ogłoszeń o partnerstwie również może pomóc. Jeśli jednak wyniki w przeszłości są jakimkolwiek wskaźnikiem przyszłych wyników, może zajść konieczność zmiany sytuacji na rynku, aby ta moneta się poruszyła.

Gdzie kupować i przechowywać SC

Możesz kupić Siacoin w parach handlowych BTC lub ETH od Binance i Bittrex. Pierwsza z nich obejmuje większość transakcji SC, stanowiących około 25 procent dziennego wolumenu.

Masz również wydobycie jako kolejną metodę zdobycia SC. Twoje dwie podstawowe opcje dla pul wydobywczych SC to Luksor i SiaMining.

Zespół Sia udostępnia dwa rodzaje portfeli. Pierwszy, Sia Daemon, to portfel z interfejsem wiersza poleceń (CLI) dostępny na komputery Mac, Windows i Linux. Jeśli nie znasz się na technologii, powinieneś unikać tego portfela. Drugi portfel to Sia UI. Ten portfel z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) jest łatwiejszy w użyciu niż Sia Daemon.

Mapa drogowa Siacoin

Mapa drogowa Siacoin to publicznie dostępne, dzięki czemu możesz być na bieżąco z tym, nad czym aktualnie pracują. W tej chwili zespół chce całkowicie zmienić swój interfejs użytkownika, a także dodać obsługę przesyłania strumieniowego wideo.

W perspektywie średnio- i długoterminowej planują:

  • Dodaj proste udostępnianie plików (w sieci Sia i poza nią)
  • Obsługa większych plików (>10 TB) i małe pliki (~ 100 KB)
  • Włącz odzyskiwanie plików za pomocą nasion portfela
  • Twórz portfele mobilne i lekkich klientów
  • O wiele wiele więcej

Końcowe przemyślenia

Siacoin to odświeżający projekt w przestrzeni pełnej obietnic, vapourware i niesprawdzonych produktów. Zespół Sia faktycznie ma produkt, do którego masz dziś dostęp i chociaż nadal istnieje możliwość ulepszeń, jak sugeruje mapa drogowa, usługa nadal działa.

Ponadto Sia oferuje użytkownikom bardziej elastyczną opcję przechowywania danych w porównaniu z innymi dostawcami usług w chmurze. Jego ekosystem peer-to-peer jest bezpośrednio zgodny ze zdecentralizowaną, wyzwalającą naturą technologii blockchain. Ostatecznym celem projektu jest „stanie się warstwą pamięci masowej zdecentralizowanego Internetu, zapewniając prywatność i nadmiarowość poprzez decentralizację i całkowicie zastępując istniejących dostawców pamięci masowej w chmurze”.

W miarę dojrzewania Sia i blockchain przekonamy się, czy uda mu się wyeliminować pośredników i osiągnąć swój długoterminowy cel jako nowy standard branżowy w zakresie przechowywania danych w chmurze.

Uwaga redaktora: ten artykuł został zaktualizowany przez Stevena Buchko 2.14.19 w celu odzwierciedlenia ostatnich zmian w projekcie.

Dodatkowe zasoby Siacoin

Stronie internetowej

Biały papier

Mapa drogowa

Blog

Niezgoda

Gitlab

Świergot

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me