Nimiq to zdecentralizowany protokół płatności peer-to-peer typu open source dla sieci WWW. Oferując dostęp przez przeglądarkę, Nimiq dąży do obniżenia barier wejścia, a tym samym zwiększenia przyjęcia blockchain, dla społeczności nowych użytkowników, których może zniechęcać tarcie związane z używaniem bitcoinów i innych kryptowalut.

W tym przewodniku omówimy:

Co to jest Nimiq?

Nimiq ma jedną wizję: wprowadzić technologię blockchain do głównego nurtu. Ma to osiągnąć poprzez opracowanie protokołu płatności, który jest znacznie łatwiejszy w użyciu dla nowych uczestników rynku niż istniejące platformy.

Nimiq został napisany w Javascript ES6, więc działa całkowicie w przeglądarce internetowej bez konieczności synchronizacji z węzłem. Użytkownicy mogą przechowywać i wymieniać tokeny NIM tylko za pomocą przeglądarki lub urządzenia mobilnego. Cała platforma została zaprojektowana z myślą o łatwości użytkowania. Do tego stopnia, że ​​nawet totalny noob kryptowalutowy mógłby zacząć działać bez słyszenia takich terminów jak portfel, sieć P2P czy kryptografia.

Użytkownicy mogą również łatwo wydobywać tokeny NIM, używając tylko swojej przeglądarki internetowej (więcej na ten temat poniżej). Cała konfiguracja została zaprojektowana tak, aby uniknąć wdrażania specjalnego oprogramowania, co oznacza, że ​​jest lekka i może działać na dowolnym komputerze, nawet na urządzeniu mobilnym.

Strona główna Nimiq

Strona główna Nimiq

Nimiq jest również projektem open source. Ponownie, ze względu na prostotę korzystania z Javascript, nawet początkujący programiści mogą się w to zaangażować.

Jak działa Nimiq?

Jest to niezwykle proste – wszystko odbywa się za pośrednictwem przeglądarki. Po prostu przejdź na stronę główną Nimiq iw ciągu kilku minut możesz utworzyć konto, które pozwoli Ci wysyłać lub odbierać pierwsze płatności NIM. Alternatywnie możesz rozpocząć wyszukiwanie w przeglądarce, jak opisano poniżej.

Szereg aplikacji na platformie Nimiq

Szereg aplikacji na platformie

Jak wydobywać Nimiq

Nimiq jest jednym z nielicznych projektów, które można kopać używając tylko procesora. Zgodnie z misją projektu, aby być najprostszym w użyciu, noob górnicy mogą nawet zacząć korzystać z wyszukiwania w przeglądarce. Jest to dostępne jako opcja ze strony głównej projektu.

Bardziej doświadczeni górnicy mogą pobrać klienta node.js i zostać przeglądarką szkieletową. Ponieważ kopacze kręgosłupa zapewniają wyższy współczynnik hashowania niż górnicy przeglądarki, korzyści są większe dla przeglądarki szkieletowej. Jednak projekt zachowuje eksplorację opartą na przeglądarce jako część swojej wizji, aby pozostać dostępnymi dla mas.

Możesz obliczyć nagrodę za blok za wydobycie NIM według wzoru:

blockReward = (totalSupply – circulatingSupply) >>> k

gdzie k = 22.

Pozostanie to do bloku numer 48 692 960, kiedy to nagroda blokowa zostanie ustalona na 0,4 NIM. To znaczy, istnieje rozszerzone uzasadnienie tego obliczenia nagrody za blok opisane bardziej szczegółowo w serwisie Github projektu. Z dokumentacji online nie wynika do końca, ale zakładamy, że powyższa formuła jest nagrodą za blok dla górników szkieletu, a nie dla przeglądarek.

Możesz wydobywać NIM solo lub dołączyć do jednej z kopalni. ZA aktualna lista aktywnych basenów wydobywczych jest dostępnych na terenie projektu.

Zaopatrzenie w monety

Całkowita podaż wynosi 21 miliardów NIM, z czego 12 procent, czyli 2,5 miliarda zostało uwolnionych w bloku genezy. Pozostałą część można wydobyć zgodnie z powyższym wzorem.

Mapa drogowa i zespół

Token NIM zaczął działać jako token NET, token ERC-20. Nimiq początkowo uruchomił NET w celu uruchomienia ICO, które z powodzeniem zebrało 10 milionów dolarów w czerwcu i lipcu 2017 r. Sieć główna Nimiq została uruchomiona w kwietniu 2018 r., Kiedy to posiadacze tokenów NET mogli wymienić się na tokeny NIM.

Od momentu uruchomienia sieci mainnet zespół koncentruje się na rozwoju systemu, w tym usprawnieniach zaplecza i interfejsu użytkownika, a także na marketingu i budowaniu społeczności. Zespół oficjalnie dezaktywował inteligentny kontrakt NET w grudniu, a ponad 80 procent dostępnych tokenów NIM zostało aktywowanych w tym czasie.

Nimiq stworzyli Robin Linus i Philipp von Styp-Rekowsky. Obecnie na stronie znajduje się 18 innych członków zespołu, odgrywających różne role. W styczniu 2019 r., Gdy Linus wrócił z sześciomiesięcznej nieobecności, ujawnił się poważny konflikt wewnętrzny opublikował różne skargi z projektem publicznie na Reddicie.

Reddit publikuje Robin Linus

Fragment tyrady Robina Linusa na Reddicie

Z kolei zespół Nimiq (prawdopodobnie prowadzony przez Styp-Rekoswky) wrzucono ponownie w średni post, odpowiadając na kwestie poruszone przez Linusa i ogłaszając jego odejście z projektu. Podczas gdy cena Nimiq gwałtownie spadła, długoterminowy wpływ nie będzie widoczny. Odjazd wydaje się dramatyczny. Jednak biorąc pod uwagę, że Linus był nieobecny przez ostatnie sześć miesięcy, być może NIM szybko wyzdrowieje.

Plik Mapa drogowa 2019 szczegóły planowanych większych i mniejszych zmian. Przede wszystkim Nimiq planuje uruchomienie funkcji wymiany i przejście z implementacji JS na implementację opartą na języku Rust na całej platformie. W ramach projektu zostanie również uruchomiona wtyczka do płatności dla sklepów internetowych.

Historia handlowa

Token NIM jest stosunkowo nowy, ponieważ został uruchomiony dopiero po uruchomieniu sieci głównej w 2018 r. Cena odnotowała kilka skoków: jeden na początku września i dwa kolejne pod koniec października i pod koniec listopad.

Wydaje się, że wzrosty we wrześniu i październiku zbiegają się z przypomnieniami na blogu dla społeczności o aktywacji tokenów NIM przed dezaktywacją inteligentnego kontraktu NET. Ostatni wzrost, w listopadzie, nastąpił tuż przed dezaktywacją inteligentnego kontraktu NET. Nie ma nic innego, co mogłoby tłumaczyć te skoki cen.

Od stycznia 2019 roku cena dramatycznie spadła z powodu wewnętrznego sporu opisanego powyżej.

Konkurenci

Nimiq zajmuje dość specyficzną niszę na rynkach kryptowalut. Jeśli chodzi o stanie się łatwą w użyciu, natychmiastową kryptowalutą, jest ona porównywalna z Dash. Jednak Dash zaczynał jako rozwidlenie Bitcoina, więc nie może pochwalić się prostotą NIM.

Istnieją inne projekty oparte na Javascript, takie jak Ark czy Lisk, ale starają się one spełnić szersze przypadki użycia niż zwykłe płatności. Wydaje się, że Nimiq jest jedyną w swojej niszy, która pracuje nad prostotą opartą na Javascript w celu uzyskania czystego rozwiązania płatniczego opartego na przeglądarce.

Gdzie kupić NIM

TradeSatoshi i HitBTC to obecnie dwie największe giełdy kupujące tokeny NIM. Odkąd Nimiq uruchomił sieć główną, nie jest już tokenem ERC-20. Oznacza to, że każda giełda wymaga konfiguracji dla par handlowych NIM, dlatego tylko kilka giełd obsługuje obecnie token.

Jednak w momencie pisania tego tekstu właśnie ruszyła integracja Changelly dla NIM, umożliwiająca wymianę plików fiat. Dlatego Changelly może wkrótce stać się jedną z bardziej popularnych giełd zakupu tokenów.

Gdzie przechowywać NIM

W przypadku chłodni niezawodny portfel Ledger Nano S oferuje integrację z NIM. Jeśli go nie masz, platforma Nimiq oferuje własny portfel pamięci masowej o nazwie Nimiq Safe, w którym możesz wysyłać i odbierać tokeny NIM.

Wniosek

Chociaż nadal jest to stosunkowo mało znany altcoin, Nimiq wykazuje potencjał. To nie jest próba bycia wszystkim dla wszystkich. Ma jasną i prostą wizję bycia… cóż, jasnego i prostego w użyciu. Crypto nadal ma bariery w adopcji, szczególnie dla osób bardziej fobicznych technologicznie na świecie, a Nimiq dąży do ich przezwyciężenia. Pod tym względem może być bardziej atrakcyjny dla osób nie kryptowalutowych niż bitcoin lub ETH.

Jednak publiczne pranie nigdy nie jest dobrym posunięciem dla żadnego zespołu w żadnej organizacji. Nie mówiąc już o zdecentralizowanej organizacji kryptowalutowej, której przetrwanie zależy od lojalnej społeczności.

Zespół w Nimiq działał szybko, radząc sobie z rewoltą swojego współzałożyciela na Reddicie. Jednak teraz mają trochę pracy, aby upewnić się, że społeczność nie straci nadziei na wizję projektu. Jeśli uda im się to osiągnąć i odzyskać cenę w ciągu najbliższych kilku tygodni i miesięcy, Nimiq nadal ma szansę na świetlaną przyszłość.

Dodatkowe zasoby

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me