Co to jest IOTA?

IOTA to skrót od Internet of Things Application i jest to technologia kryptograficzna, która ułatwia transakcje między urządzeniami Internet rzeczy (IoT). IOTA rozwiązuje problemy związane z opłatami transakcyjnymi i skalowalnością technologii blockchain, pozbywając się bloku i łańcucha. Zamiast tego, aby przesłać transakcję do księgi IOTA, należy zweryfikować dwie inne poprzednie transakcje.

Ta metoda weryfikacji oznacza, że ​​nie ma centralnego rejestru i nie ma potrzeby, aby górnicy zasilali sieć.

Gdy urządzenia w sieci losowo weryfikują swoje transakcje, budują konsensus poprzez sieć połączeń między transakcjami. W kryptografii ten rodzaj weryfikacji jest znany jako Directed Acyclic Graph (DAG), ale twórcy IOTA nazywają to Tangle.

Ponieważ moc obliczeniowa w Tangle rośnie wraz z rozwojem sieci, IOTA obiecuje darmowe i szybkie transakcje. Został również zaprojektowany do przetwarzania mikropłatności i płatności między maszynami, ułatwiając całą mikroekonomię maszyna-maszyna.

Chociaż IOTA daje wielkie obietnice, technologia jest wciąż nowa i nie jest pozbawiona przeciwników. W tym artykule przyjrzymy się:

Szczegóły techniczne

  • Uruchomiona: 11 czerwca 2016 r
  • Całkowita podaż monet: 2,779,530,283,277,761
  • Algorytm: Proof of Work (PoW) przy użyciu wersji SHA-3
  • Czas blokady / nagroda: Bez blokad, zweryfikuj dwie transakcje, aby przesłać własną transakcję

Jak działa IOTA?

Internet przedmiotów już teraz jest główną siłą w światowej gospodarce.

Firmy tworzą kamery, czujniki i inne urządzenia do monitorowania warunków w fabrykach, szlakach żeglugowych, gospodarstwach rolnych, sklepach i domach. Według badań z Gartner, IoT urósł do 8,4 miliarda urządzeń w 2017 roku, a prognozy dotyczące przyszłego wzrostu są wykładnicze.

Wizją IOTA jest bycie platformą dla transakcji maszyna-maszyna (M2M). Założyciele IOTA założyli firmę po pracy w branży IoT i argumentują, że aby IoT był najbardziej użyteczny, urządzenia w sieci muszą efektywnie dzielić się i alokować zasoby.

Gdzie IOTA pasuje do IoT i stosów technologii internetowych

Gdzie IOTA pasuje do IoT i stosów technologii internetowych

Oznacza to, że urządzenia muszą mieć możliwość kupowania większej ilości energii elektrycznej, przepustowości, pamięci masowej lub danych, kiedy ich potrzebują, i sprzedawania tych zasobów, gdy ich nie potrzebują..

Nawet w małej sieci oznacza to potencjalnie dziesiątki transakcji na sekundę, ponieważ urządzenia komunikują się i wykorzystują zasoby. Przy tak wielu transakcjach na tak małą i szybką skalę założyciele IOTA uważają, że technologia blockchain nie jest odpowiednia dla aplikacji IoT.

Sieci Blockchain borykają się ze skalowalnością i często uciekają się do pobierania opłat, aby górnicy mogli wcześniej uwzględnić Twoją transakcję w bloku. IOTA ma na celu rozwiązanie problemu skalowalności i opłat za pomocą nowej sieci, tak aby miliardy urządzeń IoT mogły z niej korzystać.

Skalowalność: IOTA nie jest technologią Blockchain

Graficzne przedstawienie plątaniny IOTA

Graficzne przedstawienie plątaniny IOTA

Ponieważ IOTA planuje mieć miliardy węzłów transakcyjnych w swojej sieci po pełnym wdrożeniu, założyciele musieli zaprojektować sieć, w której moc obliczeniowa będzie rosła wraz ze wzrostem węzłów w sieci. W tym celu zaprojektowali The Tangle, system budowania konsensusu, w którym urządzenie składające nową transakcję musi najpierw zweryfikować dwie inne transakcje w sieci. W przypadku każdej weryfikacji weryfikator wykonuje niewielki dowód pracy łączący transakcje w całość Tangle.

Tangle oznacza, że ​​konsensus jest osiągany w oparciu o sieć weryfikacji. Każda transakcja jest powiązana z dwiema zweryfikowanymi transakcjami. Z czasem będzie on powiązany z przyszłymi transakcjami, które go zweryfikują. Rozwiązuje to problem skalowalności, ponieważ sieć nie opiera się już na centralnym łańcuchu bloków.

Każde nowe urządzenie w sieci przekazuje swoją moc obliczeniową do sieci podczas przesyłania transakcji. The Tangle eliminuje również wydobywanie bloków, a wszystkie monety na IOTA powstały w momencie powstania sieci.

Opłaty transakcyjne: w jaki sposób IOTA jest bezpłatna

Ponieważ przekazujesz moc obliczeniową do sieci podczas składania transakcji, koszt korzystania z sieci jest tylko tak wysoki, jak energia elektryczna potrzebna do weryfikacji dwóch innych transakcji. Tangle pozwala IOTA działać bez opłat, a to oznacza, że ​​sieć jest jeszcze bardziej rozproszona niż sieć blockchain. W przypadku łańcucha blokowego sieć jest dystrybuowana między górników w łańcuchu bloków. Dzięki Tangle sieć jest rozdzielana między każdy uczestniczący węzeł.

Brak opłat ma kluczowe znaczenie dla misji IOTA w zakresie obsługi urządzeń IoT. Urządzenia te często przeprowadzają transakcje za ułamki grosza z dużą częstotliwością. Wszelkie opłaty pobierane za tak małe transakcje uniemożliwiłyby mikropłatności. Aby służyć jako kręgosłup ekonomii M2M, IOTA musi być darmowy.

34% ataków & Koordynator

Osoby zaznajomione z technologią blockchain wiedzą, że blockchain jest podatny na ataki, jeśli jedna ze stron ma 51% mocy obliczeniowej w sieci. W tym momencie jest teoretycznie możliwe, że zły aktor może tworzyć i weryfikować fałszywe transakcje. Ponieważ IOTA używa Tangle do weryfikacji swoich transakcji, teoretycznie jest podatna na ataki, jeśli jedna ze stron kontroluje tylko 34% (więcej niż 1/3) mocy obliczeniowej sieci.

Nie należy lekceważyć trudności związanych z przeprowadzeniem 34% ataku na plątaninę IOTA. Ponieważ Tangle to skomplikowana sieć węzłów i transakcji, nadal musisz odkryć gniazdo sieci, zanim będziesz mógł wykorzystać swoją 34% przewagę.

IOTA jest najbardziej narażona na taki atak na wczesnym etapie jego wdrażania (tj. Teraz). Ponieważ wczesna sieć jest mała i ma mniej węzłów, napastnikowi łatwiej jest zgromadzić 34% udziału w sieci. Aby zwalczyć to zagrożenie, sieć używa rozszerzenia Koordynator we wczesnej implementacji, aby zapewnić, że wczesny Tangle nie zostanie naruszony.

Chociaż jest to niezbędny krok dla bezpieczeństwa na wczesnym etapie, a IOTA planuje wyeliminować koordynatora, gdy sieć będzie wystarczająco silna, oznacza to, że platforma i waluta są obecnie scentralizowane. I musisz zaufać Fundacji IOTA, jeśli zdecydujesz się zainwestować.

Zastrzeżone technologie

Zespół IOTA został pochwalony i skrytykowany za wykorzystanie nowych technologii w rozwoju platformy. Pierwotnie IOTA używała własnej funkcji skrótu znanej jako Curl do wszystkich dowodów pracy i generowania kluczy. Podczas gdy dowód działania skrótu zmienił się od tego czasu na bardziej tradycyjny protokół SHA-3, IOTA nadal używa zastrzeżonej funkcji mieszania Curl dla innych aplikacji na platformie.

IOTA implementuje również logikę trójargumentową zamiast binarną. Korzystanie z procesorów z trzema stanami może oznaczać korzyści w zakresie wydajności i ogólnej mocy obliczeniowej. Zespół jest ścisła współpraca z JINN Labs na sprzęcie dla urządzeń IoT, które mogą przetwarzać w trybie trójargumentowym.

Zespół & Postęp

Uruchomiona poprzez crowdsale w 2015 roku, sieć jest obecnie rozwijana i wspierana przez IOTA Foundation, niemiecką organizację non-profit. David Sønstebø i Dominik Schiener kierują fundacją jako współprzewodniczący rady dyrektorów. Reszta zespołu kierowniczego obejmuje założyciela Nxt, dyrektora cyfrowego Volkswagona, dyrektora Fujitsu na Europę Środkową oraz kilku ekspertów z różnych branż..

Ponad 50-osobowy zespół robi stałe postępy od czasu uruchomienia platformy. Jednym z najważniejszych wydań w minionym roku było wydanie Rynek danych pod koniec 2017 r. Platforma korzysta z technologii IOTA w celu ułatwienia przechowywania i sprzedaży strumieni danych. W sieci uczestniczy już kilka znanych firm, takich jak Accenture i Bosch.

Zespół również niedawno rozpoczął pracę nad technologia inteligentnego miasta dla Europy i innych części świata. Technologia ta będzie obejmować takie rzeczy, jak odczyty biometryczne z dłoni powiązane z tożsamością cyfrową, a także połączenie miejskich urządzeń IoT z Tangle.

Konkurencja

Jeśli chodzi o kryptowaluty ukierunkowane na płatności M2M, IOTA wydaje się działać samodzielnie. Projekty takie jak Waltonchain i Vechain również współpracują z urządzeniami IoT, ale koncentrują się na branży łańcucha dostaw. Chociaż łańcuch dostaw jest jedną z branż IOTA, znajduje się obok trzech innych – motoryzacji, e-zdrowia i inteligentnej energii.

Ponieważ IOTA jest kryptowalutą opartą na DAG, można powiedzieć, że konkuruje z Nano i Byteball. Jednak żaden z tych konkurentów nie koncentruje się na sektorze IoT. Zespoły obu projektów zaprojektowały je bardziej pod kątem płatności peer-to-peer niż płatności między maszynami.

Obawy, słabości, & Krytyka

Wielu ekspertów ds. Technologii kryptograficznych zakwestionowało żywotność IOTA jako platformy. Wdrażając tak wiele nowych technologii naraz, aż trudno uwierzyć, że nie ma słabych i wadliwych rozwiązań. Technologia stojąca za IOTA po prostu nie została wystarczająco przetestowana, aby wiedzieć, jak będzie działać na dużą skalę i jak wytrzyma ataki. Ten ogólny brak testów i recenzji jest największym zmartwieniem krytyków IOTA.

Ostatni rok, MIT i Boston University zrobili falę, kiedy opublikowali zjadliwy artykuł opisujący krytyczne luki w zabezpieczeniach funkcji skrótu Curl. Pomysł, że możesz „toczyć własne krypto”, jest mocno krytykowany w społeczności i wśród ekspertów. Tworzenie, testowanie i przeglądanie dobrej kryptografii zajmuje lata. Ukończenie algorytmu SHA-3 zajęło dziewięć lat, a eksperci wyrazili zaniepokojenie, że programiści IOTA zdecydowali się napisać własną kryptografię zamiast korzystać z ustalonych standardów.

Jednak łatwo zapomnieć, że każda nowa technologia przechodzi przeszkody techniczne i bóle rozwojowe. Bitcoin miał Mt. Gox skandal, a Ethereum przetrwał włamanie do DAO. Chociaż technologia i implementacja stojąca za IOTA z pewnością ulegnie zmianie, rozważając, czy zainwestować, należy wziąć pod uwagę ogólną architekturę kryptowaluty IOTA i historię zespołu programistów.

Handlowy

Handel IOTA był co najmniej burzliwy. Moneta przeżyła swój pierwszy znaczący wzrost w sierpniu 2017 r., Zanim powoli spadła na początek listopada. Zwiększone zainteresowanie społeczności związane z ogłoszeniami o partnerstwie z Refunite, UC Berkeley i norweskimi organizacjami opieki zdrowotnej najprawdopodobniej spowodowało wzrost ceny.

Po okresie odnowienia wrzesień-listopad cena IOTA stała się paraboliczna. W grudniu 2017 r. Osiągnął rekordowy poziom 5,23 USD (~ 0,00031 BTC), ale wraz z resztą rynku na początku 2018 r. Gwałtownie spadł. Po krótkim odrodzeniu w kwietniu 2018 r. Cena nadal spadała, ale najwyraźniej osiągnęła dno. około 0,45 USD (~ 0,00007 BTC).

Wyżej wymieniona kontrowersja spowodowała, że ​​cena IOTA wahała się bardziej gwałtownie niż w przypadku innych kryptowalut w tym już niestabilnym sektorze. Dalsze demonstracje bezpieczeństwa i stabilności sieci powinny pomóc w przywróceniu zaufania inwestorów do monety. Dodatkowo, ciągły rozwój ekosystemu IOTA poprzez partnerstwa przedsiębiorstw i ogólne zastosowanie będzie miał pozytywny wpływ na cenę.

Gdzie kupić IOTA

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem IOTA, Bitfinex i Binance to najlepsze opcje. Chociaż Bitfinex ma największy wolumen obrotu, nie jest dostępny dla obywateli Stanów Zjednoczonych. Jeśli więc jesteś w USA, powinieneś zamiast tego sprawdzić Binance.

Nie wiesz, jak zacząć? Przedstawiliśmy Ci nasz przewodnik dotyczący kupowania IOTA.

Gdzie przechowywać IOTA

Istnieją dwie opcje portfela, które należy rozważyć w przypadku przechowywania IOTA: oficjalny graficzny interfejs użytkownika i portfel Trinity.

Plik graficzny interfejs użytkownika jest tym, co zespół IOTA zaleca, abyś bezpiecznie przechowywał swoje środki. Portfel GUI jest dostępny na urządzeniach z systemem Windows, Mac i Linux. Korzystając z tego portfela, możesz wybrać, czy chcesz uzyskać do niego dostęp jako lekki węzeł, czy pełny węzeł. Jeśli planujesz używać portfela tylko do przechowywania i transakcji, wystarczy lekki węzeł.

Plik Portfel Trinity jest prostszy w użyciu niż GUI. Jednak obecnie jest w wersji beta, więc możesz napotkać pewne błędy. Bez względu na to, na którym urządzeniu chcesz używać portfela, powinieneś mieć szczęście. Jest dostępny na systemy operacyjne Windows, Mac i Linux, a także na urządzenia z systemem iOS i Android.

portfel trinity

Mobilny portfel Trinity

Wniosek

Kryptowaluta IOTA wykorzystuje technologię, która ma duży potencjał.

Jeśli się powiedzie, Tangle może być realnym konkurentem dla technologii blockchain w transakcjach, a rynek IoT dla mikrotransakcji będzie się nadal rozwijał. Ponieważ jednak IOTA jest nowatorska, jej technologia pozostaje w dużej mierze niesprawdzona. Ostatecznie decyzja o zakupie monety powinna być oparta na dokładnych badaniach technologii i jej założycieli. Tangle IOTA może być kolejnym dużym postępem w kryptografii, ale inwestowanie w nieprzetestowaną technologię jest z natury ryzykowne, więc zrób swoje badania.

Uwaga redaktora: ten artykuł został zaktualizowany przez Stevena Buchko w dniu 29.10.2018 r. W celu odzwierciedlenia ostatnich zmian w projekcie.

Dodatkowe zasoby

Stronie internetowej

Świergot

Niezgoda

Github

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me