Co to jest gnoza?

Gnoza to platforma rynku prognoz zbudowany jako zdecentralizowana aplikacja (dapp) w sieci Ethereum. Platforma obejmuje portfel multisig, a także holenderską giełdę, ale w tym przewodniku skupimy się tylko na ich flagowym produkcie, rynku prognoz. Jednak Gnosis to nie tylko budowanie rynku prognoz, ale tworzenie całej warstwy infrastruktury, której możesz użyć do zbudowania własnej aplikacji rynku prognoz.

W tym przewodniku po Gnozie przyjrzymy się:

Jak działa gnoza?

Aby opisać, jak działa Gnosis, musimy najpierw nakreślić, czym dokładnie jest rynek prognoz i dlaczego jest cenny.

Rynek prognoz wykorzystuje prognozy użytkownika do agregowania informacji o przyszłych wydarzeniach. Użytkownicy na rynku handlują tokenami, które reprezentują wynik określonego wydarzenia. Ponieważ niektóre wyniki są bardziej prawdopodobne niż inne, te tokeny mają różne wartości na otwartym rynku.

W miarę upływu czasu lub rozwoju powiązanych wydarzeń prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych tokenów może wzrosnąć, zwiększając w ten sposób ich wartość. Po zdarzeniu żetony reprezentujące ostateczny wynik otrzymują pełną wartość, podczas gdy pozostałe stają się nic nie warte.

Wypróbujmy przykład:

Użytkownik rejestruje zdarzenie pytanie na rynku prognoz: „Gdzie Amazon zlokalizuje swoją nową siedzibę?” Zawiera opcje odpowiedzi: Chicago, Atlanta, Austin, Nowy Jork i inne. Należy uwzględnić inne, aby prawdopodobieństwo wszystkich odpowiedzi wyniosło 100 procent. Gdyby nie uwzględniła innego, byłaby możliwość, że żadna z odpowiedzi nie będzie poprawna.

Kiedy rynek zostanie otwarty, Inne tokeny prawdopodobnie osiągną najwyższą cenę, ponieważ jest niezwykle prawdopodobne, że jedno z setek innych miast otrzyma ofertę w ramach czterech konkretnych opcji. Jednak gdy miasta zostaną wyeliminowane, przewidywane ceny rynkowe odpowiednio się dostosują.

Powiedzmy, że Amazon ogłasza ostateczną selekcję czterech miast: Chicago, Atlanta, Los Angeles i Boston. Ceny tokenów Austin i New York prawie natychmiast spadną do zera, gdy ludzie będą spieszyć się, aby sprzedać swoje bezwartościowe tokeny. Jeśli wiadomości są dobrze znane, większość posiadaczy nie będzie nawet w stanie znaleźć kupca.

interfejs gnozy

Przykłady rynku prognozowania gnozy

Teraz ceny wyrównują się, aby odzwierciedlić wiadomości z ogłoszenia. Cena tokena Other powinna być około dwa razy wyższa niż tokenów Chicago i Atlanta. Jednak może tak nie być. Społeczność może wierzyć, że nawet po ogłoszeniu tego, Chicago ma zdecydowanie największe szanse na wybór. Dlatego token Chicago może mieć wyższą cenę niż token Inny, mimo że jest to jedno miasto na dwa.

Wreszcie Amazon ogłasza, że ​​otworzy sklep w Chicago. Rynek prognoz zostaje zamknięty, a posiadacze tokenów Chicago mogą odebrać nagrodę.

Istnieją dwa sposoby zarabiania pieniędzy na rynku prognoz. Oczywistym sposobem jest prawidłowe przewidzenie wyniku wydarzeń. Co mniej oczywiste, możesz wymieniać tokeny wyników na zysk, gdy zmieniają się warunki rynkowe.

Wartość rynków prognostycznych

Rynki prognostyczne wykorzystują rozszerzenie „Mądrość tłumu” – zjawisko, w którym zbiorowe przewidywania grupy ludzi są zwykle dokładniejsze niż indywidualne, nawet jeśli są ekspertami.

Typy scenariuszy, które rynki prognoz pomagają… przewidzieć, nie mają końca. Przydają się do zbierania informacji na tematy takie jak zmiana klimatu, epidemie i prognozowanie cen. Można ich również używać w różnych modelach zarządzania, aby określić zasady, które będą miały najbardziej pozytywny wpływ na całą populację. Są też cenne dla celów ubezpieczeniowych, aby pomóc w zabezpieczeniu przed ryzykiem.

Sektor finansowy odkrył również, że rynki prognostyczne są przydatne do probabilistycznego określania przyszłych cen aktywów.

Gnosis Olympia + interfejs zarządzania

Olympia jest wersją testową Gnosis ich aplikacji rynkowej. W pewnym momencie organizowali darmowe turnieje w tym produkcie, więc miałeś szansę wypróbować go bez konieczności wydawania pieniędzy. Co dwa dni zespół przydzielałby Ci określoną kwotę Żetony Olympia (OLY) których możesz użyć do obstawiania na różnych rynkach prognostycznych. Jeśli poradziłeś sobie dobrze na rynku, wygrałeś tokeny Gnosis (GNO). Mógłbyś wtedy sprzedać GNO na wolnym rynku, dając im pewną wartość pieniężną.

Uwaga: Wygląda na to, że zespół Gnosis od tego czasu wycofał Olympię z rynku. Nie jest jasne, kiedy wróci.

Następna faza Gnozy to jej Interfejs zarządzania. Zespół wydał wersję beta w grudniu 2017 r., Ale nie ogłosił daty premiery głównej sieci. Interfejs zarządzania to w zasadzie pulpit nawigacyjny dla rynków prognoz Gnosis. To tutaj sprawdzasz saldo, bierzesz udział w rynkach, a nawet tworzysz własny rynek.

Od czasu uruchomienia Apollo (wersja 1.0 protokołu rynku prognoz) w maju 2018 roku, zespół Gnosis najwyraźniej przeniósł swoją uwagę na Gnosis Safe. Sejf jest faktycznie portfelem kryptowalut i przeglądarką do interakcji z aplikacjami Ethereum.

Architektura gnozy

Gnoza zawiera trzy różne warstwy rozwoju:

  1. Warstwa rdzenia. Podstawa zawierająca inteligentne kontrakty na wydarzenia, tokeny wyników, rozliczenia i mechanizmy rynkowe. Jedyną opłatą w tej warstwie jest maksymalna opłata w wysokości 0,5% dla użytkowników, którzy kupują tokeny wyników od animatora rynku. Jednak zespół pracuje nad wyeliminowaniem tej opłaty.
  2. Warstwa usług. Oferuje usługi takie jak chatboty i stablecoiny. Wykorzystuje model opłat transakcyjnych, a zespół oczekuje, że aplikacje konsumenckie będą z nim głównie współpracować.
  3. Warstwa aplikacji. Niestandardowe aplikacje front-end zbudowane na wierzchu warstwy usługi i warstwy podstawowej. Gnosis stworzy niektóre aplikacje, ale większość będzie pochodzić od stron trzecich, które pobierają opłaty za korzystanie z ich usług.

Tokeny GNO i OWL

Gnoza obejmuje dwa typy tokenów: Gnoza (GNO) i OWL. GNO to tokeny ERC20, które zespół sprzedał podczas ICO. Stworzyli 10 milionów tokenów GNO i nie wybijają żadnych dodatkowych. To są tokeny, którymi handluje się na otwartym rynku.

Obstawiając GNO, otrzymujesz tokeny OWL. Aby to zrobić, musisz zablokować swoje GNO w inteligentnej umowie, dzięki czemu są nieprzenoszalne. Ilość otrzymanych OWL zależy od długości okresu blokady, a także całkowitej podaży tokenów OWL na rynku. Zespół dąży do uzyskania 20 razy większej sumy OWL niż średnia miesięczna kwota wykorzystania OWL w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Pierwsze wydarzenie generacji OWL miało miejsce na przełomie czerwca i lipca 2018 roku.

Diagram tokenów Gnosis GNO i OWL

Przegląd tokenów Gnosis GNO i OWL

Używasz tokenów OWL do regulowania opłat na platformie i 1 OWL zawsze równa się 1 USD. Gnosis nie pobiera opłat za tokeny, ale zamiast tego je spala, usuwając z obiegu. Możesz również uiścić opłatę za pomocą dowolnego innego tokena ERC20. Kiedy wybierzesz tę opcję, Gnosis kupuje GNO z twoimi opłatami i spala GNO.

Idealnie, ten mechanizm wypalania i nakładania ograniczy podaż GNO, zwiększając jego wartość. Z drugiej strony, Gnosis dostosuje dystrybucję OWL, aby zapewnić, że zawsze wynosi ona jednego dolara.

Zespół Gnosis & Postęp

Zespołem Gnosis kierują Martin Köppelmann (CEO), Stefan George (CTO) i Dr. Friederike Ernst (COO). Köppelmann i George rozpoczęli pracę nad platformą w styczniu 2015 roku jako jedni z pierwszych ConsenSys wzmacniacz. W sierpniu tego samego roku wypuścili produkt alfa jako pierwszy duży DApp na Ethereum.

W kwietniu 2017 r. W ramach projektu odbyła się nieco kontrowersyjna pierwsza oferta monet (ICO). Korzystając z holenderskiego stylu aukcyjnego gromadzenia funduszy, zespół osiągnął maksymalny pułap 12,5 miliona dolarów w dziesięć minut, zachowując przy tym pieniądze 95 procent tokenów. W obliczu sprzeciwu zespół zamknął żetony w skarbcu i obiecał nie wyrzucać ich na rynek. Przed sprzedażą któregokolwiek z tokenów dadzą co najmniej trzymiesięczne ostrzeżenie.

W grudniu 2017 r. Została uruchomiona platforma Olympia. Zespół uruchomił DutchX w drugim kwartale 2018 roku. Jak wspomniano wcześniej, wydali również Apollo w 2018 roku. Obecnie opracowują Gnosis Safe. Wersje są dostępne na Androida i Google Chrome, podczas gdy produkt iOS jest nadal w trakcie opracowywania.

W skład zespołu wchodzi całkiem sporo renomowanych doradców, w tym Joseph Lubin (współzałożyciel Ethereum i założyciel ConsenSys) oraz Vitalik Buterin (założyciel Ethereum i główny naukowiec). Witryna nie zawiera już jednak listy tych doradców.

Konkurencja

Augur jest głównym konkurentem Gnosis. Z nieco wcześniejszym startem zespół Augur tworzy również platformę rynków predykcyjnych. Niektórzy twierdzą, że przy sprawiedliwszej dystrybucji tokenów i zdecentralizowanej wyroczni, Augur jest mniej scentralizowanym z dwóch.

Kolejna różnica – Augur używa ETH do handlu na rynku i REP, aby nagradzać wyrocznie, które informują o wynikach wydarzeń, podczas gdy Gnosis ma strukturę nagród tokenów opisaną powyżej.

Handlowy

Gnosis odniósł sukces, osiągając rekordowo wysoką cenę Bitcoin, wynoszącą 0,141 BTC (~ 357 USD) w lipcu 2017 r. Jednak od tego czasu cena GNO nie radzi sobie dobrze. W grudniu 2017 r. I na początku stycznia 2018 r. Odnotowano pewien ruch w górę wraz z resztą rynku, ale jego cena w stosunku do Bitcoina pozostała prawie niezmieniona.

Token obecnie spadł do około 10 USD (~ 0,00292 BTC) – o ponad 98 procent poniżej swojego rekordowego poziomu. Ponieważ na rynku jest tylko 10 procent tokenów, nie jest to dobry znak. Ponieważ zespół sprzedaje swój większościowy udział, cena może spaść jeszcze bardziej ze względu na wzrost podaży.

Z drugiej strony, wydania produktów mogą w pewnym stopniu wspierać cenę GNO, ponieważ tokeny zwiększyłyby wówczas użycie. Ten scenariusz wydaje się jednak na razie mało prawdopodobny.

Gdzie kupić GNO

Możesz kupić GNO za pomocą Bitcoin lub Ethereum na Bittrex i Kraken. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zapoznaj się z naszymi przewodnikami, jak kupić Bitcoin i Ethereum.

Gdzie przechowywać GNO

GNO to token ERC20, więc możesz go przechowywać w dowolnym portfelu zgodnym z ERC20. Najbezpieczniejszą opcją jest użycie portfela sprzętowego, takiego jak Ledger Nano S. Powinieneś także rozważyć MyEtherWallet do przechowywania swojego GNO – darmowy, choć nieco mniej bezpieczny wybór.

Oczywiście masz również Gnozę Bezpieczny portfel do Twojej dyspozycji.

Wniosek

Gnosis tworzy infrastrukturę dla aplikacji rynku prognoz. Ponadto projekt obejmuje opracowany wewnętrznie Dutch Exchange, portfel multisig i solidny narzędzia deweloperskie. Zespół ma misję uczynienia Gnosis najbardziej wydajnym narzędziem prognostycznym na świecie, jednocześnie zapewniając użytkownikom najlepsze doświadczenia w spersonalizowanym wyszukiwaniu informacji.

Nawet przy koślawej dystrybucji tokenów zespół osiągał swoje cele i nadal publikował aktualizacje i nowe funkcje. Rozwój uczenia maszynowego i crowdsourcingu w modelach prognostycznych daje firmie Gnosis duży wkład w tworzenie coraz bardziej wartościowego rynku. Ale ostatnia akcja cenowa pokazuje inaczej.

Uwaga redaktora: ten artykuł został zaktualizowany przez Stevena Buchko 12.13.18 w celu odzwierciedlenia ostatnich zmian w projekcie.

Dodatkowe zasoby gnozy

Stronie internetowej

Luźny

Świergot

Reddit

Średni

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me