Co to jest Dash?

Dash jest natychmiastowy i półprywatny kryptowaluta oparty na bazie kodów Bitcoin i Litecoin. Zawiera jednak różne zmiany i ulepszenia, które wyróżniały go od czasu debiutu w 2014 roku. Twórca projektu, Evan Duffield, zbudował Dash, aby rozwiązać trzy kluczowe problemy, które widział w istniejącej sieci Bitcoin: prywatność, zarządzanie i szybkość transakcji. W ciągu ostatnich czterech lat Dash stał się jedną z czołowych światowych kryptowalut, a jej kapitalizacja rynkowa konsekwentnie plasowała się w pierwszej dwudziestce kryptowalut pomimo bardzo konkurencyjnego rynku.

Głównym celem Dash jest zwiększenie użyteczności cyfrowej gotówki. Obecnie możesz wysyłać Bitcoiny do transakcji online i przelewów wartości. Jednak czas oczekiwania na potwierdzenie transakcji w łańcuchu blokowym Bitcoin sprawia, że ​​użycie Bitcoin do transakcji w sklepie lub innych transferów wartości, które wymagają niemal natychmiastowego potwierdzenia, jest niewykonalne..

Wysokie opłaty za Bitcoin sprawiają również, że jest on złym wyborem w przypadku mniejszych transakcji, ograniczając jego ogólną użyteczność jako waluty cyfrowej do zakupu towarów i usług. Jak zobaczymy, Dash stara się rozwiązać te problemy dzięki swojej innowacyjnej architekturze.

W tym przewodniku zagłębimy się w:

Krótka historia Dash

Dash zaczynał jako rozwidlenie z bazy kodu Bitcoin / Litecoin. Skupiając się na prywatności i szybkości transakcji, początkowo miał reputację monety nielegalnych transakcji. Na początku był znany jako XCoin, ale nazwa ta wkrótce zmieniła się na Darkcoin, co stanowiło dalsze pogłębianie idei, że funkcje prywatności Dasha mogą być używane do ukrywania szkicowych transakcji. Chcąc odejść od stowarzyszenia ciemnych monet, społeczność przeszła ostateczną zmianę nazwy na Dash, połączenie „cyfrowej gotówki”.

Wczesne dni Dash charakteryzowały się projektem i budową unikalnej dwupoziomowej architektury waluty, która umożliwia szybkie transakcje i mieszanie monet niezbędne do zachowania prywatności. Wkrótce potem Dash wdrożył zdecentralizowany system zarządzania, który umożliwia zaawansowanym użytkownikom głosowanie nad propozycjami rozwoju sieci.

W świecie korporacji cztery lata to wciąż niemowlęctwo firmy. Jednak w szybko rosnącej i powstającej przestrzeni kryptowalut Dash jest teraz jednym ze starych strażników. Reprezentuje jeden z najbardziej stabilne i uznane kryptowaluty obecnie na rynku. Ta stabilność jest po części zasługą bardzo aktywnej społeczności użytkowników Dasha. Ci użytkownicy wygenerowali tysiące wątków i komentarzy na temat projektu Reddit i BitcoinTalk, i udostępnili projekt na szeroką skalę. Od momentu powstania Dash konsekwentnie dodaje węzły do ​​swojej sieci, zwiększając niezawodność i bezpieczeństwo wraz z tym rozwojem.

Jak działa Dash?

Innowacją Dasha była dwupoziomowa struktura łańcucha bloków. Pierwszy poziom jest znany każdemu, kto studiował Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin i inne standardowe kryptowaluty potwierdzające działanie. W Dash, górnicy są odpowiedzialni za tworzenie nowych bloków i zabezpieczanie łańcucha bloków. W zamian za bloki wydobywcze, górnicy na Dash otrzymują 45 procent nagrody za blok. W przeciwieństwie do Bitcoin, w którym górnicy otrzymują 100 procent nagrody za blok. Pozostałe 55 procent nagrody blokowej jest przydzielane gdzie indziej, jak zobaczymy wkrótce.

Dash ma średnią 2,5-minutowy czas blokowania, cztery razy szybciej niż Bitcoin. Na potrzeby wydobycia zespół programistów stworzył zastrzeżony algorytm haszowania znany jako X11, który wymaga sekwencyjnego, powtarzanego haszowania. Wykazano, że algorytm X11 wykorzystuje 30% mniej mocy niż Scrypt Litecoina algorytm.

Liczba Dash Masternodes (styczeń '19)

Liczba Masternodes (styczeń 1919)

Druga warstwa architektury Dash jest przeznaczona dla serwerów konfigurowanych przez zaawansowanych użytkowników, zwanych masternodami. Te masternody przetwarzają transakcje Instant Pay, ułatwiają mieszanie monet i głosują nad propozycjami zarządzania. W zamian za te usługi masternody otrzymują 45 procent nagrody za blok. Każdy może stworzyć masternod w sieci Dash, ale najpierw musisz to zrobić udowodnij, że posiadasz 1000 DASH (obecnie równowartość około 90 000 USD).

Minimum 1000 monet to środek bezpieczeństwa, który zapobiega atakowi na sieć peer-to-peer znaną jako Atak Sybil. Ataki Sybil obejmują tworzenie wielu fałszywych kont pod pseudonimami, wystarczającej liczby fałszywych kont, aby stanowić większość bazy użytkowników, a tym samym wpływać na sieć. Wymagając 1000 DASH do skonfigurowania masternodu, przeprowadzenie ataku Sybil na sieć masternode byłoby zbyt drogie. Minimum 1000 DASH ma dodatkową zaletę w postaci utrzymania stabilnej ceny monety i zapewnia, że ​​kiedy masternody głosują nad propozycjami zarządzania, zainwestują w sukces całej sieci.

Jak Masternodes ułatwiają natychmiastowe płatności

Jedną z kluczowych funkcji Dash jest InstantSend. Ponieważ Dash chce być formą cyfrowej gotówki, z której ludzie mogą korzystać w sklepach, weryfikacja transakcji musi być natychmiastowa. Podczas gdy czas blokady wynoszący 2,5 minuty oznacza, że ​​standardowe transakcje Dash są szybsze niż Bitcoin, 2,5 minuty to wciąż zbyt długo, aby czekać na rozliczenie transakcji w sklepie spożywczym lub na stacji benzynowej. Rozwiązaniem projektu są płatności InstantSend weryfikowane przez główne węzły sieci.

Zasadniczo wysyłasz transakcję do głównego trybu. Masternode blokuje fundusze, aby nie można było ich podwójnie wydać i wysyła potwierdzenie, gdy fundusze zostaną zablokowane. Sama transakcja jest nadal dodawana do księgi jako część przyszłego bloku, ale ponieważ główny tryb zablokował fundusze, transakcja jest gwarantowana. Płatności InstantSend mogą otrzymać weryfikację w ciągu zaledwie kilku sekund. Rozwiązanie problemu szybkich potwierdzeń jest nietrywialną przeszkodą dla kryptowalut. Rozwiązanie masternode firmy Dash jest jedną z kilku opcji do natychmiastowego przetwarzania cyfrowych transakcji walutowych.

Funkcje i zalety Dash

Niektóre korzyści

Wbudowane mieszanie monet sprzyja anonimowości & Prywatność

Kilka aplikacji innych firm zapewnia usługi mieszania monet dla Bitcoin, ale domyślnie transakcje Bitcoin są publicznie identyfikowalne. Ponadto, jeśli ktoś powiąże Twoją tożsamość z Twoim adresem publicznym, może monitorować Twoje transakcje przychodzące i wychodzące. Jest to problematyczne ze względu na zamienność i użyteczność cyfrowego systemu gotówkowego. W 2014 roku Dash stał się jedną z pierwszych monet prywatności dostępnych na rynku (wraz z Monero w tym samym roku). Sieć zawiera wbudowany mikser monet, który sprawia, że ​​śledzenie transakcji jest prawie niemożliwe.

Dash nazywa swoją usługę miksowania monet PrivateSend. Mówiąc najprościej, gdy chcesz wysłać prywatną transakcję, wysyłasz żądanie do głównych węzłów. Jeden z głównych trybów rozgłasza twoje żądanie miksowania i dopasowuje cię do innych transakcji odbywających się w tym samym czasie, pomagając ci przenosić nominały .1, 1 lub 10 DASH między wieloma użytkownikami. Następnie pierwszy główny tryb przekazuje transakcję do innego głównego trybu, w którym proces miksowania zaczyna się od nowa, jeszcze bardziej zaciemniając ścieżkę.

Masternodes nie mogą bezpośrednio poznać szczegółów twoich transakcji, ale korzystanie z takiego systemu mieszania monet domyślnie wymaga zaufania sieci Dash i operatorom masternodów. Jeśli prywatność jest Twoim głównym zmartwieniem w cyfrowej walucie, Monero i Zcash zbadały znacznie bardziej szczegółowo kwestie zaufania do sieci i ochrony tożsamości. Jednak w przypadku większości aplikacji Dash zapewnia wysoki poziom prywatności i niewykrywalność dzięki mieszaniu monet.

Zdecentralizowane zarządzanie łagodzi problem trudnych rozwidleń

Wspomnieliśmy wcześniej, że górnicy otrzymują 45 procent nagrody za blok, a masternody kolejne 45 procent. Pozostałe 10 procent jest przeznaczone na rozwój, marketing i infrastrukturę sieci Dash w celu dalszego rozwoju i ulepszania.

Jednym z wyzwań, przed którymi stoi Bitcoin, jest za każdym razem, gdy baza użytkowników nie zgadza się, jak postępować ze zmianą systemu, w rezultacie powstaje twardy rozwidlenie łańcucha bloków Bitcoin. Z czasem społeczność Bitcoin podzieliła się na wiele mniejszych społeczności, w tym Litecoin, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, a nawet Dash. Aby rozwiązać problem fragmentacji społeczności za pomocą twardych rozwidleń, Dash wdrożył zdecentralizowany model zarządzania.

Dash Masternode Information (styczeń '19)

Informacje Masternode (styczeń 1919)

W Dash system zarządzania i głosowania, każdy może zaproponować nową funkcję, zmianę lub plan marketingowy, który usprawni sieć Dash. Następnie masternody głosują nad każdą propozycją. Liczba głosów „tak” dla propozycji musi przewyższać liczbę głosów „nie” o co najmniej 10% całkowitej liczby głosów głównych. Na przykład obecnie są 4800 masternodów w sieci Dash. Dlatego w przypadku każdej nowej propozycji liczba głosów „tak” musiałaby przewyższać liczbę głosów „nie” o 480 głosów (10% całkowitej liczby głosów masternodów), aby wniosek został przyjęty..

Gdy wniosek przejdzie pomyślnie, otrzymuje finansowanie z nagrody blokowej. W ten sposób Dash mógłby teoretycznie zagłosować za zwolnieniem swojego obecnego zespołu programistów, jeśli społeczność nie zgodzi się z kierunkiem, w jakim zmierza zespół.

Rozszerzanie użyteczności za pomocą aplikacji & API

Najnowsze osiągnięcie w architekturze Dash to Dash Evolution. W ramach celu projektu, jakim jest łatwa w użyciu, natychmiastowa gotówka cyfrowa, potrzebuje jasnego sposobu przyjmowania i dokonywania płatności Dash. Witryna projektu opisuje wyzwanie jako ułatwienie transakcji cyfrowych na tyle, aby babcia mogła zrozumieć, co robić.

W tym celu Evolution to API i aplikacja mobilna, która umożliwia konsumentom dokonywanie płatności, a sklepom internetowym przyjmowanie płatności bez konieczności interakcji z klientem blockchain. Chociaż nie jest to jeszcze w pełni wdrożone, założyciele uważają, że jest to kolejny poziom użyteczności cyfrowej gotówki.

Mapa drogowa

Niestety zespół nie zaktualizował ich mapa drogowa od czerwca 2018 roku. Jak wspomniano powyżej, kolejnym wielkim kamieniem milowym dla projektu jest Dash Evolution. Nie tylko API i aplikacja mobilna, Ewolucja zawiera:

  • Współdzielony system plików (DashDrive)
  • Lekkie portfele dla klientów
  • Zaktualizowano systemy głosowania i zarządzania budżetem
  • Portfel społecznościowy z listą znajomych i kontami multisig

Nie jest jasne, kiedy te nowe funkcje będą dostępne.

Handlowy

DASH miał dość spokojne pierwsze lata pod względem cen. Dopiero na początku 2017 roku cena DASH wystartowała, osiągając poziom około 10 USD (~ 0,0105 BTC), aby osiągnąć rekordowy poziom bitcoinów na poziomie ~ 0,1083 BTC (lub 110 USD). Odpowiada to 1000-procentowemu wzrostowi USD i ponad 900-procentowemu wzrostowi BTC – w ciągu zaledwie trzech miesięcy.

Ta ekstremalna zmiana ceny była najprawdopodobniej spowodowana kilkoma czynnikami. Prawdopodobnie najbardziej wpływową przyczyną było ogłoszenie daty premiery pierwszych kroków Evolution. Jest prawdopodobne, że to ogłoszenie w połączeniu z inwestowaniem spekulacyjnym spowodowało krótki uścisk podniesienie ceny do wyższego poziomu niż miałoby to miejsce w sposób organiczny.

Po ruchu cenowym na początku 2017 r. Moneta w większości podążała za rynkiem ogólnym. Warto jednak zauważyć, że cena ma tendencję do wahań bardziej zmiennych niż w przypadku innych altcoinów – w obu kierunkach. DASH wypadł lepiej niż większość altcoinów podczas bessy w 2018 roku. Obecnie jego cena waha się od 75 do 85 dolarów.

Adopcja to nazwa gry Dash w tym momencie. Miej oko na ogłoszenia o wydaniu Evolution, ponieważ miały one pozytywny wpływ na cenę w przeszłości i są bezpośrednio powiązane z przyjęciem w świecie rzeczywistym.

Gdzie kupić DASH

Co zaskakujące, mniej znane giełdy mają wysoki wolumen obrotu DASH niż ich bardziej popularne odpowiedniki. Aby uzyskać największy wolumen, powinieneś sprawdzić Bithumb i kupić monetę za pomocą KRW.

Możesz również zdobyć DASH za USD na Bitfinex lub za BTC na ETH na Binance.

Górnictwo i masternody

Oprócz prostego kupowania DASH, możesz go również wydobyć lub otrzymać jako masternod. Chociaż technicznie rzecz biorąc, możesz wydobywać monetę za pomocą procesora / karty graficznej, nie jest to już opłacalne, więc powinieneś to zrobić za pomocą Górnik ASIC zamiast. Nie brakuje basenów wydobywczych, do których możesz dołączyć.

Pamiętaj by zostań masternodem, musisz postawić 1000 DASH. Gdy to zrobisz, możesz uruchomić własny serwer dla swojego masternodu lub skonfigurować hostowany masternode. Ta druga opcja jest lepsza, jeśli bierzesz udział w obozie nietechnicznym.

Gdzie przechowywać DASH

Portfel, portfele i inne portfele. Liczba DASH portfele jest pozornie nieskończona. Masz portfel Core na systemy Windows, OSX i Linux. Portfele oprogramowania Exodus i Jaxx również obsługują monetę.

Może jesteś bardziej facetem od sprzętu (lub dziewczyną). Ledger, Trezor i KeepKey obsługują również DASH. Wreszcie, możesz kopnąć to starą szkołę za pomocą oficjalny portfel papierowy. Twoje opcje są nieograniczone

Wniosek

Dash ma bogate doświadczenie i niesamowitą społeczność. W ciągu ostatnich czterech lat zdecentralizowane zarządzanie projektem przyniosło imponujące ulepszenia w unikalnej dwuwarstwowej architekturze sieci. W rezultacie Dash odnotowuje stały, konsekwentny wzrost, który utrzymuje go na szczycie listy wielu altcoinów. Miej oko na tę monetę w nadchodzących latach i spodziewaj się stałego wzrostu.

Uwaga redaktora: ten artykuł został zaktualizowany przez Stevena Buchko w dniu 1.9.2019 w celu odzwierciedlenia ostatnich zmian w projekcie.

Dodatkowe zasoby

Stronie internetowej

Telegram

Reddit

Świergot

Github

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me