Co to jest Cardano?

Cardano to platforma inteligentnych kontraktów, podobny do Ethereum, z naciskiem na bezpieczeństwo dzięki architekturze warstwowej. Samozwańczy „łańcuch bloków trzeciej generacji” jest pierwszym tego rodzaju, który został stworzony na podstawie filozofii naukowej i na nim oparty recenzowane badania naukowe.

Zespół stojący za Cardano tworzy go z myślą zarówno o użytkowniku końcowym, jak i regulatorze. Próbują znaleźć kompromis, który równoważy potrzebę regulacji z zasadami prywatności i decentralizacji, które są podstawą technologii blockchain.

Platforma w wyjątkowy sposób wykorzystuje również Haskell, język programowania o wysokim stopniu odporności na błędy. Biorąc pod uwagę stosunkowo nieznaną przyszłość i złożoność systemów opartych na łańcuchu bloków, ważne jest, aby zapewnić elastyczność w projektach. Prawie niemożliwe jest ustalenie, co może mieć system za miesiące, a nawet lata, więc ważne jest, aby mieć solidny język, taki jak Haskell, który pozwala na pewien margines błędu.

W przeciwieństwie do innych projektów kryptograficznych, celem zespołu Cardano nie jest naprawa całego systemu finansowego. Ich celem jest wykorzystanie technologii blockchain do przeniesienia systemów bankowych w miejsca, w których wcześniej były one zbyt drogie we wdrożeniu – szczególnie w krajach rozwijających się.

W tym przewodniku po Cardano omówimy:

Jak działa Cardano?

Cardano jest opracowywane w dwóch warstwach, które oddzielają księga wartości rachunków z powód, dla którego wartości są przenoszone z jednego konta na drugie. Ta separacja umożliwia bardziej elastyczne inteligentne kontrakty na platformie. Zapewnia również firmom możliwość dostosowania projektu, prywatności i wykonania każdej umowy, aby lepiej pasowała do ich konkretnych przypadków użycia..

Warstwa osadnicza Cardano (CSL)

Warstwa rozliczeniowa Cardano (CSL) działa jako księga bilansowa i jest pierwszą warstwą platformy. Warstwa ta, stworzona jako ulepszenie Bitcoina, działa jak kryptowaluta zbudowana na podstawie białej księgi Ouroboros: Provably Secure Proof of Stake Blockchain Protocol użytkownika Aggelos Kiayias.

Plik CSL używa algorytm konsensusu typu „dowód stawki” do generowania nowych bloków i potwierdzania transakcji. Obejmuje:

 1. Dwa zestawy języków skryptowych
 1. Jeden zestaw do przesunięcia wartości
 2. Jeden zestaw zwiększający obsługę ochrony przed nakładkami
 • Sidechains do linkowania do innych ksiąg
 • Wiele typów sygnatur, w tym sygnatury kwantowe
 • Wiele zasobów wydanych przez użytkownika
 • Skalowalność, w której możliwości systemu rosną wraz z dołączaniem większej liczby użytkowników
 • Warstwa obliczeniowa Cardano (CCL)

  Cardano Warstwa obliczeniowa (CCL) to druga warstwa platformy Cardano i zawiera informacje o przyczynach zawierania transakcji. To w tej warstwie działają inteligentne kontrakty Cardano.

  Ponieważ warstwa obliczeniowa jest odłączona od CSL, różni użytkownicy CCL mogą tworzyć różne reguły podczas oceny transakcji.

  Na przykład możesz utworzyć księgę z uprawnieniami, która pomija wszelkie transakcje, które nie zawierają danych AML / KYC – coś, co stanie się ważniejsze, gdy regulacja blockchain będzie nadal rosła.

  Zespół Cardano tworzy nowy język programowania, który będzie używany do tworzenia inteligentnych kontraktów w CCL – Plutus. CCL obsługuje również Solidity, język stojący za inteligentnymi kontraktami Ethereum, dla aplikacji o niskim poziomie bezpieczeństwa na platformie.

  Aby pomóc programistom, Cardano zawiera również bibliotekę referencyjną kodu Plutus, który jest dostępny do użycia w DAPPS. Poza tym zespół tworzy zestaw narzędzi służących do weryfikacji kodu i poprawy jego zabezpieczenia.

  KMZ Sidechains

  Cardano obsługuje łańcuchy boczne oparty na nowym protokole opracowanym przez Kiayias, Miller i Zindros (KMZ) obejmującym dowody potwierdzające pracę. Protokół KMZ sidechain umożliwia bezpieczne przenoszenie funduszy z CSL do dowolnego CCL lub dowolnego łańcucha bloków, który również korzysta z tego protokołu.

  Dzięki temu protokołowi księgi zgodne z określonymi przepisami mogą współdziałać z CSL bez konieczności udostępniania danych, które muszą pozostać prywatne.

  Portfel Daedalus

  Daedalus to portfel open source stworzony przez zespół Cardano. To jest portfel wielowalutowy w którym możesz dowolnie wymieniać między obsługiwanymi walutami. Portfel zaczyna rozszerzać wsparcie o Bitcoin i Ethereum Classic.

  portfel daedalus

  Interfejs portfela Daedalus

  Portfel zawiera również sklep z aplikacjami zawierający aplikacje stworzone przez społeczność Daedalus. Obecnie możesz pobrać portfel na Windows i System operacyjny Mac system operacyjny.

  ADA i Ouroboros Proof-of-Stake

  Zespół Cardano ustalił, że będzie ich maksymalnie 45 miliardów Monety ADA, które kiedykolwiek zostaną stworzone. Nowe monety wchodzą do ekosystemu, a węzły zatwierdzają transakcje za pomocą unikalnego algorytmu konsensusu, Ouroboros Proof-of-Stake (PoS).

  W tym protokole liderzy slotów generują nowe bloki w łańcuchu bloków i weryfikują transakcje. Każdy, kto posiada monetę Cardano ADA, może zostać liderem wrzutowym. Kiedy „Follow the Satoshi” Algorytm wybiera posiadaną monetę, stajesz się liderem wrzutu i publikujesz nowe bloki w sieci.

  Węzeł automatycznie wykonuje ten proces, więc nie musisz się martwić o ręczne weryfikowanie każdej transakcji.

  Opłaty Cardano

  Plik opłaty aby przenieść ADA są różne i są określone przez następujące równanie:

  opłata za przelew = rozmiar a + b *.

  za = stała obecnie równa 0,155381 ADA

  b = a obecnie stale równy 0,000043946 ADA / bajt

  rozmiar = wielkość transakcji w bajtach

  W praktyce oznacza to, że minimalna opłata transakcyjna, którą zapłacisz, wynosi 0,155381 ADA i będzie wzrastać o 0,000043946 ADA z każdym wzrostem wielkości transakcji o każdy bajt.

  Opłaty transakcyjne każdego epoka są gromadzone w puli i rozdzielane między odpowiednich liderów automatów. Epoka to po prostu okres, w którym liderzy slotów weryfikują transakcje. Kiedy kończy się jedna epoka, natychmiast zaczyna się następna.

  Skarb Państwa

  Poza liderami slotów, część każdej nagrody za blok trafia również do skarbca. Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie do ekosystemu Cardano, musisz złożyć wniosek o dotację za pośrednictwem Ministerstwa Skarbu. Następnie interesariusze głosują, czy dotacja zostanie zatwierdzona, czy też nie, co zapewni finansowanie. Celem skarbu jest stworzenie samowystarczalnego ekosystemu, który będzie się rozwijał długo po zakończeniu projektu IOHK.

  Historia Cardano

  Cardano ma wiele wspólnych korzeni z Ethereum. Dwaj założyciele projektu, Charles Hoskinson i Jeremy Wood, odegrali kluczową rolę we wczesnych dniach Ethereum w 2013 r. Po opuszczeniu Ethereum w 2015 r. Połączyli siły, aby stworzyć Input Output Hong Kong (IOHK), jedną z firm stojących za Cardano.

  Jeśli kiedykolwiek zapytano mnie, dlaczego istnieją kryptowaluty, odpowiadam, ponieważ one istnieją i potrzebujemy odpowiedzi https://t.co/yxGiMLRDrW

  – Charles Hoskinson (@IOHK_Charles) 18 września 2018 r

  W rzeczywistości trzy organizacje współpracują ze sobą, aby opracować Cardano:

  1. Fundacja
  2. Wejście i wyjście Hong Kong (IOHK)
  3. Emurgo

  Fundacja Cardano jest organizacją non-profit, która działa jako powiernik projektu. Jej celem jest wspieranie i rozwój ekosystemu Cardano. IOHK to firma inżynieryjna oparta na technologii blockchain, która skupia się na budowaniu rzeczywistego projektu. Emurgo to inkubator projektów blockchain, który zapewnia większość finansowania.

  Zespół zebrał około 63 milionów dolarów podczas prawie dwuletniego ICO.

  Mapa drogowa

  Projekt stale się rozwija mapa drogowa, ale jest zgodny z planem pięciofazowym. Fazy ​​są następujące:

  1. Byron – To jest faza, w której obecnie znajduje się Cardano. Obejmuje ona wstępny rozwój sieci głównej i funkcje uzupełniające, takie jak portfel Daedalus. Wszystko zaplanowane na ten etap jest zbudowane, a zespół jest w trakcie wprowadzania ulepszeń.
  2. Shelley – Na tym etapie sieć zostaje w pełni zdecentralizowana. Funkcje obejmują sieci testowe delegowania i puli palików.
  3. Goguen – Zespół jest w trakcie planowania tej fazy. W tym momencie mapy drogowej Cardano będzie miało maszynę wirtualną o nazwie IELE, podobną do maszyny wirtualnej Ethereum (EVM). Platforma będzie miała również uniwersalną strukturę językową dla przyszłej technologii blockchain.
  4. Basho – Zespół planuje poprawić skalowalność, bezpieczeństwo i wydajność w tej fazie. Wdrożą także Ouroboros Praos, ulepszenie oryginalnego protokołu Ouroboros.
  5. Voltaire – W ostatniej fazie Cardano wdroży model Treasury, zapewniający samowystarczalny ekosystem dla sieci.

  Konkurencja

  Jako platforma inteligentnych kontraktów Cardano konkuruje z kilkoma podobnymi projektami kryptograficznymi – w szczególności z Ethereum. Projekt konkuruje również z kilkoma nowszymi projektami skupiającymi się na rozwoju inteligentnych kontraktów, takimi jak EOS, Lisk, NEO i NEM. Spośród tych dodatkowych konkurentów Cardano jest drugim co do wielkości za EOS.

  Jak wspomniano wcześniej, zespół próbuje się oddzielić, koncentrując się na skalowalność poprzez recenzowane badania i wysoce bezpieczne praktyki kodowania. Chociaż strategia ta prowadzi do spowolnienia rozwoju produktu, znacznie zmniejsza ryzyko krytycznych błędów i błędów popełniających błędy.

  Handlowy

  Cardano miało długie ICO od września 2015 do stycznia 2017, a token ADA zaczął handlować na otwartym rynku w październiku 2017.

  Cena ADA pozostała względnie stabilna do końca listopada 2017 r., Kiedy to w ciągu 3 dni wzrosła z ~ 0,03 USD (0,00000345 BTC) do ~ 0,14 USD (0,0000142 BTC). To wzrost o ponad 360%.

  ADA osiągnęła rekordowy poziom 1,15 USD (~ 0,000077 BTC) na początku stycznia 2018 r., Ale od tego czasu podążyła za resztą rynku kryptowalut na dno. Nastąpił wzrost w kwietniu 2018 r., Najwyraźniej spowodowany rosnącą liczbą giełd notujących ADA, a także publikacją mapy drogowej.

  Niestety, tego typu ogłoszenia najprawdopodobniej nie będą miały wpływu na cenę monety w przyszłości. Od teraz największymi pozytywnymi czynnikami wpływającymi na cenę będą prawdopodobnie ogłoszenia o partnerstwie, osiągnięcia z mapy drogowej i zwiększone wykorzystanie sieci.

  Gdzie kupić ADA

  Możesz zakup ADA na kilku głównych platformach wymiany. Binance ma najwyższy wolumen obrotu ADA spośród giełd i oferuje monetę jako parę handlową z Bitcoinem i Ethereum.

  Aby kupić ADA na większości platform, musisz najpierw kupić Bitcoin lub Ethereum na innej platformie i przenieść je. GDAX i Gemini to dobry wybór, aby rozpocząć ten proces.

  Wkrótce ADA będzie można kupić również za pośrednictwem sieci bankomatów w Japonii. Nie ma jeszcze dostępnych bankomatów i nie podano harmonogramu.

  Gdzie przechowywać ADA

  Aby otrzymać nagrodę za obstawianie, najprawdopodobniej będziesz musiał przechowywać ADA w portfelu poza giełdą.

  W tej chwili jest tylko jeden portfel, w którym możesz przechowywać ADA – oficjalny portfel Daedalus. Portfel jest obecnie dostępny tylko na Mac i Windows (przepraszam użytkowników Linuksa), ale szacuje się, że portfel mobilny na Androida i iOS zostanie wkrótce wydany.

  Ledger pracuje z strony trzeciej wbudować wsparcie ADA w swoje produkty. Powinien być gotowy wraz z wdrożeniem fazy Shelley.

  Wniosek

  Cardano to ambitny projekt zajmujący się wieloma problemami w branży kryptograficznej. Po zapoznaniu się z potencjalnymi lukami bezpieczeństwa Ethereum poprzez włamanie do DAO i niedawne fiasko portfela Parity, miło jest zobaczyć, że Cardano koncentruje się na kontroli kodu i sprawdzonych środkach bezpieczeństwa.

  Ma to jednak swoją cenę. Mając taki nacisk na bezpieczeństwo, nie oczekuj szybkich aktualizacji produktów. Zamiast tego powinieneś postrzegać to jako projekt długoterminowy z dużym potencjałem.

  Uwaga redaktora: ten artykuł został zaktualizowany przez Stevena Buchko 22.10.2018 w celu odzwierciedlenia ostatnich zmian w projekcie.

  Dodatkowe zasoby Cardano

  Facebook

  Świergot

  Reddit

  Youtube

  Czat

  Github

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me