Co to jest BitTorrent?

BitTorrent to peer-to-peer protokół udostępniania plików która niedawno wprowadziła na rynek nową kryptowalutę, BTT. Sieć umożliwia szybkie i bezpłatne pobieranie kilku różnych typów plików z Internetu. Obecnie z protokołu korzysta ponad 170 milionów ludzi każdego miesiąca.

W tym przewodniku omówimy:

Jak działa BitTorrent?

Dla celów ilustracyjnych ważne jest, aby oddzielić BitTorrent, oryginalny protokół peer-to-peer, od BTT, kryptowaluty, którą protokół implementuje jako zachętę pieniężną.

BitTorrent

BitTorrent to internetowy protokół komunikacyjny peer-to-peer dla plików i innych typów danych. Podobnie jak blockchain, BitTorrent jest systemem rozproszonym bez jednostki centralnej. Oto jak to działa.

Posiew pliki hosta, inaczej znane jako torrenty. Podczas hostingu nasiona dzielą torrenty na kilka części, dzięki czemu można je wydajniej pobierać.

Sieć BitTorrent

BitTorrent implementuje sieć peer-to-peer seederów i downloaderów w celu szybkiego i taniego udostępniania plików. | Źródło: Wikipedia / Scott Martin

Kiedy pobierasz plik na BitTorrent, otrzymujesz różne fragmenty tego pliku z wielu seedów. Podczas pobierania i po zakończeniu możesz również zdecydować się zostać ziarnem, aby dalej pomagać sieci. Jeśli zdecydujesz się nie nasiać, otrzymujesz tytuł pijawka. BitTorrent potrzebuje nasion, aby system mógł przetrwać, więc pijawki są mile widziane.

Cała sieć przesyłających (seedów) i downloaderów dla danego pliku to rój.

Rozproszona architektura BitTorrent umożliwia tańsze i wydajniejsze przesyłanie i pobieranie dużych plików oraz pomaga zmniejszyć zatory w Internecie.

Tokeny BTT

BitTorrent istniał na długo przed Token BTT. Nawet dziś możesz korzystać z bezpłatnego protokołu bez tokena. Zgodnie z projektem biały papier,

„BTT [działa] jako mechanizm ogólnego przeznaczenia do przeprowadzania transakcji dotyczących zasobów obliczeniowych współdzielonych między klientami BitTorrent a płynnym rynkiem żądających usług i dostawców usług.”

Oprócz BTT, zespół programistów wprowadza BitTorrent Speed. Ponieważ w oryginalnym protokole nie ma zachęty finansowej do wysiewu, roje często wymierają przedwcześnie. Aby rozwiązać ten problem, BitTorrent Speed ​​oferuje nagrody BTT dla użytkowników, którzy kontynuują seedowanie po pobraniu pliku.

Po drugiej stronie równania BTT możesz kupić priorytetowy dostęp do nasion, ciągłą dostępność pliku i korzystanie z zasobów innych osób za pomocą tokenów.

Ostatecznym celem wdrożenia BTT jest, aby BitTorrent stał się całym ekosystemem treści, w tym dostarczaniem treści, zdecentralizowaną pamięcią masową i serwerami proxy.

Całkowita podaż wynosi 990 000 000 000 BTT, z czego:

  • 20 proc. Trafiło do Fundacji TRON
  • 19,9 procent pozostaje w ekosystemie BitTorrent
  • 19 procent mieszka w zespole i fundacji BitTorrent
  • 17 procent zostało sprzedanych w ramach sprzedaży prywatnej, publicznej i nasion
  • 10,1 procent jest częścią sześcioletniego programu zrzutów Tron
  • 10 procent jest częścią programu zrzutów BitTorrent
  • 4 procent to tokeny partnerskie

Zespół BitTorrent & Postęp

Bram Cohen stworzył BitTorrent w kwietniu 2001 r. I wydał zaktualizowaną wersję w 2013 r. W czerwcu 2018 r. Założyciel firmy Tron, Justin Sun, kupił BitTorrent za 120 milionów dolarów w celu rozszerzenia projektu Atlas firmy Tron. Cohena już nie ma w firmie, odeszło też kilku oryginalnych pracowników.

Po przejęciu BitTorrent przeprowadził pierwszą ofertę wymiany (IEO) za pośrednictwem programu Launchpad Binance, zbierając 7,2 miliona dolarów.

Nadal wiele jest przygotowanych do połączenia dwóch zdecentralizowanych przedsiębiorstw. BitTorrent Speed ​​nie jest jeszcze dostępny, ale zespół twierdzi, że uruchomi go gdzieś w tym kwartale. Dodatkowo BitTorrent Live, a usługa przesyłania strumieniowego wideo na żywo, akceptuje zapisy do nadchodzącej wersji beta. Jednak zespół nie ogłosił daty premiery tego produktu.

Konkurencja

Z ponad 100 milionami użytkowników między Tron i BitTorrent, ten projekt jest liderem w pakiecie systemów udostępniania plików peer-to-peer.

Inną popularną platformą udostępniania plików opartą na blockchain jest Strzelanie w górę. Jednak Upfiring szyfruje każdy plik hostowany przez seedery, podczas gdy BitTorrent nie. Przy prawie nieskończonej liczbie przypadków użycia w udostępnianiu plików powinno być miejsce dla obu stron.

Handlowy

BitTorrent był jedną z lepiej prosperujących kryptowalut w 2019 roku. BTT wystartował z ceną IEO wynoszącą 0,00012 USD, a po początkowych niestabilnych transakcjach cena ustaliła się na poziomie około 0,0008 USD.

Cena zaczęła rosnąć w połowie maja, osiągając najwyższy w historii poziom 0,0018 USD pod koniec maja. Wydaje się, że nie ma żadnych wiadomości korelujących z tym wzrostem, więc możemy to przypisać cenie po prostu podążającej za rynkiem w tym czasie. Cena BTT wynosi obecnie około 0,00134 USD – już dziesięć razy więcej niż cena podczas ICO.

Jeśli inwestujesz, miej oko na nadchodzące wydania Speed ​​i Live. Oba te produkty mogą dać niezły wzrost ceny.

Gdzie kupić BTT

Twoje opcje wymiany na zakup BTT są praktycznie nieograniczone. UpBit ma obecnie najwyższy wolumen obrotu BTT jako para z KRW.

Ponieważ prawdopodobnie nie posiadasz żadnego KRW, powinieneś poszukać handlu BTT na Binance. Jest dostępny w zamian za BTC, BNB i różne stablecoiny na platformie.

Jeśli jesteś nowy w inwestowaniu w kryptowaluty, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak kupić bitcoin, aby rozpocząć.

Gdzie przechowywać BTT

BTT to token TRC-10 wykorzystujący sieć Tron, więc możesz go przechowywać w dowolnym portfelu obsługującym TRX. Tron ma cały szereg utworzonych przez społeczność portfeli, które zespół promuje w ramach projektu oficjalna strona internetowa.

Końcowe przemyślenia

Oprócz KIN (co prawdopodobnie kończą się okropnie), BitTorrent to jedna z największych prób tokenizacji już udanej sieci. Pozornie dodanie tokena w celu zmotywowania siewców do systemu ma sens. Nie będziemy jednak tego pewni, dopóki Speed ​​i inne dodatki, takie jak Live, nie trafią na rynek. Do tego czasu to tylko kolejna gra w ruletkę spekulacyjną na altcoinach.

Dodatkowe zasoby

Stronie internetowej

Biały papier

Świergot

Telegram

Blog

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me