Za każdym razem, gdy dokonujesz nowej transakcji Bitcoin, motywuje Cię potężny wewnętrzny system przekonań. Kiedy naciskasz przycisk kupna lub sprzedaży, mówi to wiele o twoich pragnieniach i wewnętrznej ocenie własnej wartości.

Kiedy słyszysz bycze (niedźwiedzie) wiadomości, twoje wewnętrzne uwarunkowania finansowe i samoocena mogą nawet przesadzić, powodując, że handlujesz zbyt agresywnie lub nieśmiało. Podstawowe zrozumienie psychologii handlu bitcoinami może pomóc w utrzymaniu reżimu handlu i inwestowania na równym poziomie.

Czym w każdym razie jest psychologia handlu?

Psychologia handlu to Twój wewnętrzny stan samoświadomości, samodyscypliny, poczucia własnej wartości, racjonalności i odpowiedzialności, który ma wpływ na wszystkie Twoje zadania i decyzje związane z handlem i inwestowaniem, takie jak:

 • Analiza rynku (techniczna i / lub fundamentalna)
 • Wielkość pozycji i ryzyko związane z kontem
 • Utrata kontroli
 • Zyski
 • Ocena wyników handlowych

Głębokie problemy psychologiczne powodują chaos

Jeśli masz nierozwiązane problemy psychologiczne, każdy z powyższych elementów systemu transakcyjnego będzie miał w jakiś sposób negatywny wpływ. Na przykład możesz przefiltrować analizę wykresu przez pryzmat swojej słabej samooceny. Może to spowodować, że będziesz wybierać jedną złą konfigurację handlową po drugiej, potwierdzając w ten sposób wewnętrzne wyobrażenie o bezwartościowości.

Potrzeba wsparcia rodziny może spowodować, że będziesz zawierać transakcje, które są trzy razy większe niż nakazuje rozsądna kontrola ryzyka. Być może zmagasz się z poważnymi, nierozwiązanymi problemami psychologicznymi, które mogą siać spustoszenie w Twoim długoterminowym planie handlowym Bitcoin, powodując niewłaściwe decyzje handlowe, które kosztują Twoje pieniądze.

Na przykład, być może konsekwentnie nie bierzesz dużych, nieoczekiwanych zysków. Zamiast rezerwować 10, 20 lub nawet 50-procentowy zysk w bitcoinach, możesz pozwolić, aby Twoje zyski zniknęły w nadziei, że ceny będą nadal rosły. Możesz nawet wjechać do rynsztoka wielkiego zwycięzcy, zarabiając brzydką, niepotrzebną stratę.

Pomoc jest dostępna

Jeśli twój handel bitcoinami cierpi z powodu takich samosabotujących działań, musisz przestać handlować i dotrzeć do źródła problemu. Twój sukces jako tradera Bitcoin zależy od kontrolowania emocji strachu i chciwości. Każdy inny problemy psychologiczne które powodują, że odchodzisz od dobrze przemyślanego schematu handlu, również należy się zająć. Istnieją prawdziwi psychologowie handlowcy, którzy mogą Ci pomóc za pośrednictwem różnych książek, zasobów internetowych i indywidualnych porad dla handlowców.

Niektórzy handlowcy są w rzeczywistości hazardziści, podobne do ludzi grających na nich strony z zakładami, które nie są na Gamstop bez możliwości zatrzymania się, ale nie mogą lub nie przyznają się do tego przed sobą. Nawet jeśli ich współmałżonek lub przyjaciele powiedzą im, że mają poważny problem, zaprzeczą jego rzeczywistości. Pokaż im wykres ich rzeczywistej krzywej kapitałowej handlu Bitcoinami (zwykle ujemny, 45-stopniowy kąt nachylenia lub gorzej), a podadzą ci sto powodów, dla których nie jest tak źle. Wkrótce nadejdzie ich kolejny wielki zwycięzca. Nie kłopocz się nawet wspominaniem hazardzisty o psychologii handlu Bitcoinami. Wstrzymaj oddech.

Gracze na Bitcoinie lub jakimkolwiek innym rynku zwykle tracą wszystko, zanim przyznają, że potrzebują pomocy.

psychologia handlu bitcoinami

Sukces w handlu bitcoinami zaczyna się od zdrowej psychologii handlu. Zajmij się nierozwiązanymi problemami emocjonalnymi, zanim będą one mogły sabotować Twoje wyniki handlowe. Zdjęcie: geralt na Pixabay.com

Sukces w zakresie samodyscypliny i handlu bitcoinami

Bitcoin to niezwykle niestabilny rynek. Sama zmienność rynku jest masowym wyrazem strachu i / lub chciwości wśród traderów. Jeśli masz niewielką kontrolę nad swoimi emocjami, prawdopodobnie będziesz podejmować irracjonalne decyzje handlowe. I prawdopodobnie zrobisz je w najbardziej nieodpowiednim czasie.

Na przykład od 14 listopada do 15 grudnia 2018 r. Bitcoin spadł o 50 procent. Nagłówki wiadomości finansowych pomogły wzmocnić ból spowodowany silną bessą na rynku Bitcoina. Powiedzmy, że piętnastego byłeś w gotówce i nie migał ani nowy sygnał kupna, ani sprzedaży krótkiej. Większość W tamtym czasie miałeś samodyscyplinę potrzebną do trzymania się sygnałów transakcyjnych i opanowania planu handlowego. Racjonalnym wyborem byłoby cierpliwe czekanie na nowy, ważny sygnał handlowy.

Strach przed utratą, potrzeba odzyskania strat

Jednak straciłeś pieniądze na kilku ostatnich transakcjach Bitcoin. Nie chciałeś pozwolić, aby szansa na zysk oferowana (ale nie gwarantowana) przez trend spadkowy monety zniknęła bez skoku. W końcu, skoro wiadomości były tak okropnie niedźwiedzi, z pewnością rozsądnym wyborem była krótka pozycja? Może Bitcoin by spadał, pozwalając ci odrobić wszystkie ostatnie straty, a potem trochę. Strach przed przegapieniem potencjalnego spadku o 10 lub 20 procent (i bez ciebie na pokładzie na przejażdżkę) przezwyciężył całkowicie racjonalny strach przed dużą stratą na potencjalnym rajdzie krótkiego pokrycia..

Jeśli ten hipotetyczny scenariusz opisuje twój własny wewnętrzny system przekonań (strach przed przegapieniem, potrzeba odzyskania strat), twoje szanse na osiągnięcie sukcesu w handlu bitcoinami i inwestowaniu są niewielkie. Pozwalając swoim emocjom i potrzebom psychologicznym zastąpić racjonalną analizę rynku, sabotujesz swój rozsądny plan handlowy. Możesz mieć najlepszy mechaniczny system handlu na świecie. Jeśli jednak nie potrafisz zdyscyplinować się w każdej transakcji bez twoich psychologicznych rozłączeń, równie dobrze możesz teraz rzucić palenie. Zaoszczędzisz fortunę na niepotrzebnych stratach. Możesz nawet uratować swoje małżeństwo, finanse rodzinne i zdrowie psychiczne.

Logika i fantazja

Oto kolejny przykład twoich wewnętrznych przekonań i pragnień, które przeszkadzają w prawidłowym nastawieniu handlowym. Powiedzmy, że finanse Twojej rodziny są w fatalnym stanie. Dwa lata temu zostałeś zwolniony z dobrej pracy. Przynosisz tylko jedną trzecią miesięcznej gotówki potrzebnej na utrzymanie gospodarstwa domowego. Zasiliłeś swoje konto kryptograficzne kwotą 25 000 USD (większość swoich oszczędności) i włożyłeś ogromną nadzieję na możliwość zdobycia 100% zysków handlowych każdego roku.

Możesz zapytać, co jest nie tak z tym zdjęciem? Cóż, na początek może minąć kilka lat, aby stać się konsekwentnie dochodowym traderem Bitcoin. Prawdopodobnie stracisz pieniądze przez kilka lat, zanim wszystko zacznie działać. Nawet niektórzy profesjonalni handlowcy przyznają się do wysadzenia kilku kont handlowych, zanim osiągną ten poziom rentowność. Niektóre dobrze znane fundusze hedgingowe (niektóre z nich handlują kryptowalutami) odnotowują jedynie średnie roczne zyski w wysokości 10-15 procent rocznie.

Nastawienie „działaj lub giń”

A przecież planujesz strzelać z 100-procentowym zyskiem. Dlaczego? Ponieważ musisz, bo inaczej ryzykujesz bankructwo, gdy twoje oszczędności wyparują. Handel jest wystarczająco stresujący, nawet przy świetnym systemie i kontroli ryzyka, które pomagają przynieść bekon. Ale aby położyć ciężar „Ja musieć osiągaj 100-procentowe zyski handlowe rocznie ”na twoich barkach jest nie tylko nierozsądne, ale także psychologicznie niebezpieczne i naraża Cię na potencjalnie katastrofalne straty handlowe.

Rozjaśnić

Niezbędne jest mieć nadzieję, ale kiedy nadzieja przekształca się w fantazję, wtedy inwestor Bitcoin potrzebuje interwencji. Mądrze wybierz terapeutę, ale nie popełnij tego samego błędu co rodzice Rodneya Dangerfielda:

Kiedy byłem mały, rodzice wysłali mnie do psychologa dziecięcego. Widziałem go przez cztery lata. Biedny dzieciak nie mógł mi w ogóle pomóc!

psychologia handlu bitcoinami, życie z uważnością

Handel świadomy, uważny i wolny od uprzedzeń może otworzyć przed Tobą nowy świat rentowności handlu bitcoinami. Zdjęcie: Lesly Juarez na Unsplash

Pielęgnowanie zdrowej psychologii handlu bitcoinami

 • Podczas handlu wyłącz wszystkie oprócz niezbędnych wiadomości z rynków finansowych i media społecznościowe.
 • Handluj sprawdzonym systemem mechanicznym, a nie gorącymi wskazówkami czy opiniami.
 • Ściśle kontroluj ryzyko związane z kontem transakcyjnym. Utrzymuj go na maksymalnie jednym lub dwóch procentach.
 • Handluj jednym rynkiem, jednym systemem i tylko jednym przedziałem czasowym, aby osiągnąć spójne wyniki.
 • Utrzymuj realistyczne oczekiwania dotyczące działań związanych z handlem Bitcoinami.
 • Nie handluj w czasach kryzysu osobistego, rodzinnego lub biznesowego.
 • Znajdź dobrego mentora psychologii handlu i przestudiuj jego książki i filmy.
 • Szukaj profesjonalnej pomocy lub interwencji w przypadku nierozwiązanych traum i problemów psychicznych.
 • Ćwicz dużo i unikaj niezdrowego jedzenia. Jeśli to możliwe, wyeliminuj używanie tytoniu.
 • Jeśli masz problemy z narkotykami lub alkoholem, przestań handlować już teraz i uzyskaj natychmiastową pomoc.
 • Miej satysfakcjonujące życie poza handlem, zachowaj pewien bezpieczny dystans psychiczny.
 • Nie utożsamiaj sukcesu lub porażki w handlu ze swoją wartością jako osoby.

Psychologia handlu to złożona, wysoce zniuansowana dziedzina nauki. Jednak nie pozwól, aby to odstraszyło Cię od zbadania wielu bezpłatnych zasobów psychologii handlu online. Kilka drobnych korekt w Twoim wewnętrznym systemie przekonań może wystarczyć, aby podnieść wydajność handlu Bitcoinami.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me