Facebook údajne diskutoval s hlavnými kryptoburzami, aby mal svoju kryptomenu uvedenú. Klebety sa začali krútiť minulý rok po odhalení Správa Bloomberg.

Prezradila, že gigant v oblasti sociálnych médií pracoval na stablecoinoch zameraných na indických používateľov WhatsApp. Ako hlavný dôvod tohto kroku bola uvedená túžba vstúpiť na rýchlo sa rozvíjajúci trh remitencií v krajine.

Reportéri New York Times Nathaniel Popper a Mike Isaac novinka najnovšieho vývoja vo štvrtok. Podľa ich príspevku Facebook pracoval na kryptomene, ktorú plánujú začleniť do WhatsApp. Aplikácia na zasielanie správ WhatsApp sa môže pochváliť viac ako 1,5 miliardami používateľov, zatiaľ čo základňa používateľov Facebooku presahuje 2 miliardy. Vyplýva to zo štatistík od Statista.

To dáva týmto dvom platformám bezkonkurenčnú výhodu oproti bežným konkurentom v oblasti kryptomien. Ak by spoločnosť oficiálne spustila svoj kryptomienový projekt, nepochybne budú vyrezané nové demografické údaje a otvoria sa nezmapované trhy.

Správa New York Times uvádza, že Facebook má v súčasnosti viac ako 50 inžinierov pracujúcich na „Basketcoine“. Zamestnanci pracujúci na projekte sú zjavne umiestnení v samostatnej časti spoločnosti, kam majú povolený prístup iba členovia s kľúčovou kartou.

Toto odhalenie zdôrazňuje úroveň dôležitosti a utajenia okolo projektu. Na rozdiel od stablecoinu nie je hodnota basketcoinu viazaná iba na jednu fiat menu, ale súčasne je spojená so sortimentom ďalších súvisiacich aktív. V takom prípade sa špekuluje, že hodnota Facebooku bude mať svoju hodnotu pripísanú japonskému jenu, americkému doláru a euru.

Hlavnou výhodou, ktorú majú stablecoiny a basketcoiny oproti bežným kryptomenám, ako je bitcoin, je to, že ich hodnota nekolíše tak divoko. Toto je dôležitý prvok, ktorý pomáha zmierniť obavy z pohybu cien medzi spotrebiteľmi.

Momentálne sa zdá, že Facebook cieli na spotrebiteľský trh, ktorý je povinný kryptomeny používať ako prostriedok výmeny a nie ako uchovávač hodnoty. Okrem vývoja kryptomeny spoločnosť hľadala aj spôsoby, ako integrovať blockchain do svojich aplikácií.

V nedávnej dobe video zverejnený zhruba pred týždňom generálnym riaditeľom Markom Zuckerbergom, spomenul, že technológia blockchain by mohla spoločnosti a jej používateľom poskytnúť väčšie pohodlie. Je to tak, že uvedenému umožníte ukladať prihlasovacie údaje do blockchainu. Takáto funkcia by umožnila používateľom bezpečne sa prihlásiť z rôznych miest bez toho, aby museli poskytovať svoje informácie tretej strane.

Hovoril o niektorých hlavných výzvach, ktorým vývojári aplikácií v súčasnosti čelia, a jeden z nich bol nútený využívať sprostredkovateľov, ako sú Google Play alebo Apple Store. Z jeho pohľadu sa blockchain javí ako životaschopné riešenie.

Ostatné siete sociálnych médií vyvíjajúce svoje vlastné kryptomeny

Okrem Facebooku ďalšie významné platformy sociálnych sietí nedávno vyjadrili želanie presunúť sa do krypto segmentu a Telegram je jednou z nich.

Telegram, ktorý založili dvaja bratia Rusi, Nikolai a Pavel Durov, má užívateľskú základňu okolo 300 miliónov. Má nápadné podobnosti s WhatsApp, ale má robustnejší šifrovací systém. Podľa minulej štúdie publikoval Global Web Index, Členovia BBM, Telegram a WeChat s väčšou pravdepodobnosťou ocenia funkciu prevodu peňazí ako v sieťach ako Snapchat a Facebook.

Podľa správy by asi 89 percent používateľov Telegramu potešilo integráciu prevodu peňazí. Na druhej strane je pravdepodobné, že takúto službu preferuje iba 46 percent všetkých používateľov Facebooku.

To znamená, že očakávaný projekt kryptomeny Telegram Open Network (TON) je údajne dokončený na 90 percent. Toto je podľa dokumenty, ktoré nedávno unikli. Tento vysoko tajný projekt získal minulý rok prostredníctvom ICO ohromujúcich 1,7 miliárd dolárov.

Dokumenty zdôrazňujú, že vývojári projektov už kontaktovali hlavné ázijské burzy týkajúce sa zaradenia, akonáhle bude testnet k dispozícii. Medzi ďalšie spoločnosti zaoberajúce sa zasielaním správ a vytváraním sietí, ktoré údajne pracujú na vlastných minciach, patria juhokórejské spoločnosti Kakao a Japan’s Line.

Hlavné výzvy vpred

Kvôli decentralizovanej povahe kryptomien budú spoločnosti, ktoré ich chcú spustiť, s najväčšou pravdepodobnosťou čeliť veľkým protivetrom, najmä v súvislosti s národnými predpismi. Niektoré jurisdikcie, napríklad Saudská Arábia, už obchodovanie s kryptami zakázali. Je tu aj otázka zneužitia.

Väčšina hlavných platforiem kryptomeny sa musela vysporiadať s mnohými bezpečnostnými problémami a hackeri sa v snahe oslabiť najhviezdnejšie protiopatrenia preukázali neúnavnosť. Ako plánujú spoločnosti ako Facebook riešiť tieto problémy, stále nie je známe.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa duel platforiem sociálnych médií v skutočnosti uzavrie. Zatiaľ čo hlavné platformy sociálnych médií, ako je Facebook, majú značný dosah, pojem kryptomena je stále relatívne nový, najmä v prípade rozvojových krajín. A presvedčenie tejto demografickej skupiny, aby sa pripojila, bude pravdepodobne značnou prekážkou.

(Odporúčaný obrázok cez CNBC)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me