Vyšetrovanie trhu s kryptomenami, ktoré začal Wall Street Journal, odhalilo, že kryptomeny v hodnote takmer 90 miliónov dolárov boli vypratané prostredníctvom búrz s kryptomenami v USA za posledné dva roky.

Podľa investigatívny článok, neoprávnene získaný bitcoin v hodnote desiatok miliónov dolárov a sortiment ďalších kryptomien boli prevedené na súkromnú mincu Monero. A to prostredníctvom 46 búrz s kryptomenami so sídlom v Spojených štátoch. V priebehu vyšetrovania bolo sledovaných 2 500 krypto peňaženiek a ich transakcie siahajúce do roku 2016 boli preskúmané.

Krypto peňaženky boli údajne zapojené do hackerských a vydieračských schém a boli sledované pomocou technológie blockchain. Niektoré z búrz, ktoré zločinci používali na pranie zle získaných digitálnych mien, zahŕňajú Binance, Bittrex, ShapeShift, Gemini, Bitfinex, BTC-e, Changelly, Bitstamp, KuCoin a HitBTC.

Zameraním na spoločnosť ShapeShift, ktorá má sídlo v Denveri a za ktorou stoja spoločnosti Pantera Capital, FundersClub a Access Venture Partners, vyšetrovanie odhalilo, že platformu na pranie využili tieňové postavy, vrátane severokórejských agentov, predstaviteľov Ponziho schémy a podvodníkov s kreditnými kartami. krypto.

Zrejme si zvolili ShapeShift kvôli jeho voľným zásadám Know Your Customer (KYC), ktoré nevyžadujú poskytnutie osobne identifikovateľných informácií. Aby sa sťažilo fungovanie orgánov, počítačoví zločinci zjavne uskutočňovali transakcie mimo sféru jurisdikcie Spojených štátov, najmä v Číne alebo východoeurópskych krajinách.

Vyšetrovanie tvrdí, že severokórejskí herci, ktorí minulý rok rozpútali útok na ransomvér WannaCry, požadujú platby v bitcoinoch a prostredníctvom ShapeShift previedli svoje nezákonné výnosy z bitcoinov na Monero..

Vďaka konverzii na spoločnosť Monero bolo prakticky nemožné vysledovať hackerov vďaka robustným funkciám pseudonymizácie kryptomeny. Z celkových 89 miliónov dolárov nelegálnych finančných prostriedkov praných prostredníctvom amerických búrz od roku 2016 údajne spoločnosť ShapeShift spracovala asi 9 miliónov dolárov, zatiaľ čo Bittrex spravoval asi 6,3 milióna dolárov.

Generálny riaditeľ spoločnosti ShapeShift, Erik Voorhees, čelil týmto obvineniam bodavým pokarhaním k správe WSJ a odmietol ju ako klamlivú a neúprimnú. Prostredníctvom a príspevok v blogu na webe spoločnosti tvrdil, že pri vyšetrovaní publikácie boli vynechané dôležité informácie o úsilí spoločnosti v boji proti praniu špinavých peňazí.

Ďalej uviedol, že vyšetrovatelia preukázali nedostatočné pochopenie fungovania blockchainu a vysvetlil, že citovaná podozrivá transakcia nebola zaslaná na burzu kybernetickým zločincom, ale inou burzou. Erik tvrdil, že aj keď sú tvrdenia pravdivé, ilustrované objemy boli priepastné a predstavovali iba 0,15 percent z celkového objemu obchodovaného v tom čase burzou..

Generálny riaditeľ dodal, že ShapeShift vždy vyhovel požiadavkám orgánov činných v trestnom konaní a spolupracoval s úradmi pri viac ako 30 vyšetrovaniach vo viac ako 13 krajinách sveta. Voorhees zopakoval záväzok svojej spoločnosti v zastavení prania špinavých peňazí a uviedol, že na zisťovanie podozrivých účtov a transakcií využíva sofistikované interné nástroje proti praniu špinavých peňazí a forenzné nástroje založené na blockchaine..

Spoločnosť zjavne tiež zdieľa informácie s inými burzami na podporu úsilia v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí. Voorhees vysvetlil, že ShapeShift sa zaoberá iba transakciami medzi kryptami a kryptami a nemá žiadne fiat výmenné obchody. Žiadna fiat mena ako taká nemôže alebo nikdy nebola praná v sieti.

O tom, ako si burza udržuje transparentnosť, sa všetky transakcie zverejňujú, čím sa dá vystopovať. Iróniou situácie je podľa generálneho riaditeľa to, že Wall Street Journal použil tieto verejné informácie na začatie vyšetrovania, a napriek tomu obvinil kryptografickú agentúru z nedostatku transparentnosti.

Bojoval tiež proti tvrdeniam o nezákonnej činnosti a uviedol: „Spoločnosť ShapeShift bola vždy za dodržiavanie zákonov jurisdikcií, v ktorých pôsobí, aj keď mnohé z týchto zákonov sú nejasné, neustále sa meniace, rozporuplné a v niektorých prípadoch neúčinné. “

Hlavná právnička spoločnosti, Veronica McGregor, povedala pre WSJ, že ShapeShift skutočne dostal zoznam podozrivých účtov, na ktoré sa pri vyšetrovaní narážalo, a uviedol, že spoločnosť im zakázala výmenu..

Generálny riaditeľ spoločnosti ShapeShift a Ron Paul.

Generálny riaditeľ spoločnosti ShapeShift, Erik Voorhees (vľavo), s politikom na dôchodku Ronom Paulom (vpravo).

Spoločnosť ShapeShift teda oznámila, že zmení svoj spôsob fungovania uprostred obvinení z prania špinavých peňazí, a v súčasnosti sa snaží vytvoriť priekopník v oblasti nového systému výmeny, ktorý zabezpečí väčšiu transparentnosť.

Kybernetickí zločinci využívajú služby Tumblera a zneužívajú výmeny na pranie kryptomeny

Minulý rok sa zjavne prepieklo kryptomena v hodnote zhruba 266 miliónov dolárov. Čísla z roku 2018 sú však oveľa vyššie, na 761 miliónoch dolárov, a to nezahŕňa transakcie uskutočňované pomocou ťažšie sledovateľných kryptomien ako Dash, Zcash a Monero.

Podľa Davea Jevansa, Generálny riaditeľ spoločnosti CipherTrace, spoločnosti zaoberajúcej sa kryptomenami, ktorá sa špecializuje na sledovanie kryptomien a vykonávanie pokročilej forenznej analýzy. Za prudký nárast kybernetických zločinov týkajúcich sa kryptomeny sú zodpovedné zmiešavacie služby. Služby kryptomenovej stavítka odoberajú digitálne meny zo širokej škály zdrojov a miešajú ich dokopy v kombinovanej skupine.

Mince sú potom kódované a prerozdelené do rôznych skupín na blockchaine, čím sa stávajú nevystopovateľnými. Služby účinne vymazávajú spojenie medzi prispievateľmi a príjemcami. Takéto služby údajne fungujú pomocou zložitých vzorcov napísaných vysoko kvalifikovanými odborníkmi v tejto oblasti, z ktorých niektorí pravdepodobne majú doktorát.

V prípade ShapeShift Dave vyjadril, že hoci takéto výmeny ponúkajú legitímne služby, môžu byť zneužité zlomyseľnými aktérmi na utajenie pôvodu podvodne získaných finančných prostriedkov. Je to tak preto, lebo klienti môžu používať tieto služby anonymne a uskutočňovať prevody medzi menami na prepínanie medzi kryptomenami. Vďaka tomu sú digitálne mince nevystopovateľné.

V jednom prípade ilustrovanom vyšetrovaním WSJ, online spoločnosť s názvom Starscape Capital podvodne zhromaždila od investorov 2 milióny dolárov s prísľubom nehorázne vysokých výnosov. Investori boli zjavne povinní posielať platby v éteri. Webová stránka spojená s projektom však prešla do režimu offline a jej podporovatelia zostali v neistote.

Podľa vyšetrovania boli mince z tohto podniku čoskoro presunuté do dvoch kryptomien pomocou rôznych prúdov. Medzi nimi bol aj ShapeShift. Druhou bola burza KuCoin so sídlom v Hongkongu. Ethereum v hodnote asi 517 000 dolárov bolo údajne poslané spoločnosti ShapeShift a premenené na súkromnú mincu Monero. V tom okamihu sa chodník ochladil.

Odtiaľ bolo možné mince vymeniť za bitcoiny alebo fiat bez stopy po ich pôvode. A tak dodnes nebol nikto zo zakladateľov Starscape identifikovaný.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me