Facebook zverejnil podrobnosti svojho vysoko tajného projektu kryptomeny. Tento podnik rozprúdil krypto komunitu a pritiahol záujem zainteresovaných strán z krypto priemyslu kvôli jeho potenciálu na posun trhu.

Objavili sa obavy, že jeho platforma Váh bude použitá na zhromažďovanie finančných informácií o jeho používateľoch. Spoločnosť Facebook sa pokúsila zmierniť obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov zverejnením komuniké, ktoré zdôrazňuje, že údaje o spotrebiteľoch nebudú zdieľané s tretími stranami.

Zdôrazňuje niekoľko prípadov, keď to spoločnosť môže urobiť, a zahŕňajú prípady, keď je potrebné „dodržiavať zákony, zabezpečiť účty zákazníkov, zmierniť riziko a zabrániť trestnej činnosti“.

Spoločnosť už vytvorila a dcérska spoločnosť s názvom Calibra ktorej úlohou je vyvinúť kryptomenovú peňaženku Libra spolu s jej funkciami ochrany osobných údajov. Jeho technológia zjavne zabráni kombinovaniu údajov o používateľoch na sociálnych sieťach Facebooku s finančnými informáciami na blockchaine.

Spoločnosť oznámila, že peňaženka s kryptomenami bude zabudovaná do jej platforiem sociálnych médií. Bude k dispozícii pre WhatsApp aj FB ako samostatná funkcia v roku 2020.

Facebook čelí obvineniam z ochrany osobných údajov

Facebook v súčasnosti čelí veľkým problémom s dôverou, najmä pokiaľ ide o ochranu údajov. Pozoruhodné zainteresované strany v krypto priemysle už obvinili spoločnosť z maskovania skutočných zámerov, ktoré stoja za jej projektom kryptomeny. Mnoho skeptikov verí, že spoločnosť použije blockchainovú aplikáciu Libra na zhromažďovanie finančných údajov o svojich používateľoch.

Medzi nimi je aj výkonná riaditeľka Open Privacy Sarah Jamie Lewis, ktorá verejne kritizovala posledné varovanie manévru Facebooku, že gigantu sociálnych médií sa jednoducho nedá dôverovať citlivými informáciami používateľov.

Nemôžem sa dočkať kryptomeny s etikou Uberu, cenzúrnym odporom Paypalu a centralizáciou Visa, ktoré sú navzájom prepojené v overenom súkromí Facebooku. https://t.co/C4FymDjtFw

– Sarah Jamie Lewis (@SarahJamieLewis) 14. júna 2019

Tvrdí to senátor Josh Hawley, Facebook rozširuje svojim novým projektom monopol. Hlási, že spoločnosť sa stala príliš veľkou a silnou a je potrebné ju rozdeliť.

Senátor vyzval Federálnu obchodnú komisiu (FTC), aby zvážnela, keď dôjde na reining v konglomeráte, a dodáva, že pokuta vo výške niekoľkých miliárd dolárov je ako pokuta za prekročenie rýchlosti pre organizáciu, ktorá v minulom roku dosiahla tržby viac ako 50 miliárd dolárov.

Samozrejme, obavy sú oprávnené vzhľadom na minulé kontroverzné postupy zhromažďovania a zdieľania údajov spoločnosťou Facebook. V roku 2018 vyšetrovacia správa denníka Guardian odhalila, že spoločnosť sa dohodla s agentúrami tretích strán, ktoré im umožňujú prístup k osobným údajom, čo je krok, ktorý hlboko porušuje súkromie spotrebiteľov.

Vysvetlenie Facebooku, ako zamýšľa vyriešiť tento problém pri uvedení novej služby na trh, navyše nespĺňa očakávania.

Protokol však umožní používateľom uskutočňovať anonymné prevody tokenov pomocou mnohých adries. Tvrdí to David Marcus, kto stojí v čele podniku Libra, bude sa spoločnosť usilovať o ochranu informácií o užívateľoch. Zverejnil to počas rozhovoru pre CNBC a dodal, že spotrebitelia, ktorým je ťažké dôverovať Facebooku, môžu slobodne preskúmať alternatívne možnosti platby ponúkané konkurenciou.

Podľa Davida Marcusa, ktorý vedie podnik Libra, sa spoločnosť zaviaže k ochrane informácií o používateľoch. (Image Credit: Yahoo)

Senátny bankový výbor si predvolal spoločnosť Facebook, aby vysvetlila, ako plánuje chrániť informácie o používateľoch na svojej novej krypto platforme.

Žiadosť bola podaná v máji po tom, čo spoločnosť Facebook poslala list americkým bankám a súvisiacim inštitúciám so žiadosťou o poskytnutie finančných údajov patriacich jeho používateľom. To, ako sa tieto podrobnosti použijú, patrilo medzi hlavné otázky senátorov.

Vypočutie je naplánované na 16. júla. S názvom „Preskúmanie navrhovanej digitálnej meny spoločnosti Facebook a zváženie ochrany osobných údajov“ poskytne spoločnosti platformu na priame riešenie problémov..

Podľa Predsedníčka výboru pre finančné služby, pani Maxine Watersová, je naliehavo potrebné túto otázku vyriešiť.

Ako prostredníctvom Twitteru deklaroval výkonný riaditeľ ShapeShift Erik Voorhees, Váhy nie sú skutočne „čistou kryptomenou“, a preto by nikto nemal používať digitálnu mincu v očakávaní súkromia. Zároveň dodal, že sieť bude s najväčšou pravdepodobnosťou nedostupná v niektorých krajinách, ako je Irán, ktorý v súčasnosti čelí americkým sankciám.

11 / Teraz zlé: Váhy zjavne nie sú „čistou kryptomenou“. Jeho používaním by nikto nemal očakávať súkromie. Nikto by nemal očakávať skutočný štandard bez hraníc väčšiny kryptomien. Váhy napríklad nikdy nebudú v Iráne dostupné kvôli sankciám.

– Erik Voorhees (@ErikVoorhees) 18. júna 2019

Vedúci projektu a spoluzakladateľ Jake Yocom-Piatt hovorí že hlavná výhoda kryptomeny Facebooku nie je v prípade použitia, skôr je to jej potenciál ako platformy, ktorá bude vzdelávať širokú verejnosť o digitálnych menách. To pravdepodobne povedie k väčšiemu prijatiu mincí, ako sú bitcoiny.

Aká decentralizovaná je sieť Váh?

Sieť Váh bude zjavne decentralizovaná a riadená výborom zakladajúcich inštitúcií, v ktorých je Facebook členom s rovnakými právami a právomocami ako s rovesníkmi..

Skupina pozostáva z mnohých spoločností zaoberajúcich sa spracovaním platieb, ako sú Visa, PayPal, MasterCard a Stripe, neziskových organizácií, medzi ktoré patria napríklad Mercy Corps a spoločnosti rizikového kapitálu Andreessen Horowitz, Ribbit Capital a Breakthrough Initiatives..

Výbor sa podľa všetkého dohodne na navrhovanom vývoji prostredníctvom hlasovania. Schválenie politík alebo technických aspektov si bude vyžadovať dvojtretinovú väčšinu hlasov.

Zakladajúci členovia budú pôsobiť ako overovacie uzly a budú môcť spolupracovať s regulovanými predajcami na rôznych medzinárodných trhoch pri správe rezerv Váh. Spoločnosť hovorí o aktívach zabezpečujúcich svoju rezervu nasledovne.

„V rezerve Váh pre každý Váhy, ktorá sa vytvorí, sa bude držať kôš bankových vkladov a krátkodobých štátnych cenných papierov, čím sa vytvorí dôvera v ich skutočnú hodnotu. Rezervácia Váh bude spravovaná s cieľom zachovať hodnotu Váh v priebehu času. “

Dokument Whitepaper naznačuje, že protokol bude fungovať pomocou povoleného rámca blockchainu. To znamená, že spoločnosti, ktoré sa snažia získať štatút validátora, budú musieť spĺňať určité technické štandardy.

Facebook vysvetľuje, že systém bez povolení nie je v súčasnosti z bezpečnostných dôvodov životaschopný. Tvrdí tiež, že decentralizovaná sieť Váh je navrhnutá tak, aby odolala poruchám alebo útokom systému, ktoré postihujú až jednu tretinu všetkých uzlov..

Niektorí odborníci v priemysle zdôraznili, že povolený blockchain, v ktorom môžu niektoré strany spracovávať platby a iné, ešte neznamená, že sieť nie je skutočne decentralizovaná.

Slúžiť nebankovým službám, niekoľko problémov

Facebook uvádza, že projekt Váh bol vyvinutý s cieľom slúžiť dospelému obyvateľstvu bez bankového účtu, ktoré podľa odhadov spoločnosti predstavuje asi 1,7 miliardy ľudí. Zdôrazňuje, že asi 1 miliarda jednotlivcov v tejto skupine má prístup k mobilnému telefónu.

Facebook ukazuje, že veľa ľudí bez bankového účtu nemá prístup k tejto rozhodujúcej službe, pretože niektorí sú bez dokladov, čelia prehnaným poplatkom za prevody peňazí alebo sa nachádzajú príliš ďaleko od inštitucionálnych zariadení. Toto je podľa neho hlavný cieľový trh pre kryptomenu Váh.

Tento koncept je samozrejme teoreticky správny, ale v niektorých regiónoch sa bude ťažko presadzovať. Veľkými kandidátmi na túto službu by boli najmä krajiny ako Venezuela.

Asi 9,5 milióna Venezuelčanov je bez bankového účtu a národ sa v súčasnosti chváli sankciami, politickými prestrelkami a rastúcou ekonomickou neistotou. Preto viac občanov považuje kryptomeny za uchovávateľ hodnoty.

V dôsledku toho peer-to-peer krypto platformy, ako sú LocalBitcoins, zažívajú prudký nárast transakcií uskutočňovaných Venezuelčanmi. Je pravdepodobné, že token Váh osloví obyvateľstvo vďaka ľahkému použitiu, nízkym transakčným nákladom a stabilite.

Ale keď vezmeme do úvahy, že Facebooková minca bude viazaná na niekoľko významných fiat coinov, vrátane amerického dolára, bude nepochybne niekoľko problémov. Vláda Spojených štátov zámerne zabránila Venezuele v prístupe k jej dolárovým rezervám, a preto je nepravdepodobné, že Facebooku bude umožnené ponúkať priame deriváty.

Konverzia venezuelských Bolívarov na Váhy bude ďalším hlavným problémom, pretože národná mena krajiny kolíše vďaka hyperinflácii výraznejšie ako bitcoin. Očakáva sa, že inflácia vo Venezuele stúpa do konca roka 2019 na 10 miliónov. Momentálne má 1 dolár hodnotu asi 6,2 milióna venezuelských bolívarov (VES)..

Samozrejme je možné, že zakročí veľa inovatívnych spoločností FinTech a poskytne riešenia umožňujúce miestnemu obyvateľstvu získať prístup k sieti Váh. Bude zaujímavé sledovať, ako by také usporiadanie fungovalo.

Visa a MasterCard sú v zakladajúcom výbore projektu Libra, ale Biely dom už naznačil plány, ktoré bránia pôsobeniu týchto dvoch platobných agentúr vo Venezuele..

Váhy ďalej využívajú povolený blockchain, čo ďalej zabráni venezuelským platobným spoločnostiam tretích strán vo voľnom spracovávaní transakcií bez výslovného súhlasu Facebooku. Z tohto dôvodu existuje reálna možnosť, že Venezuelčania nebudú môcť využívať výhody tejto novej kryptomeny.

Ale opäť je projekt Libra registrovaný v Ženeve vo Švajčiarsku ako E.U. jurisdikcia. To znamená, že projekt je nastavený tak, aby bol v súlade s európskymi zákonmi, na rozdiel od právnych predpisov USA, ktoré sú chaotickým spleťou s rizikami. Pokiaľ ide o obsluhu týchto regiónov, stále existuje veľa nejasností.

(Kredit na odporúčaný obrázok: Libra.org)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me