Bitcoin stratil za posledný rok viac ako 75 percent svojej hodnoty a mnoho menej populárnych kryptomien je momentálne na pokraji úplného nárastu. Najnovší pokles trhu s horskými dráhami sa uskutočnil za posledný mesiac a nechal mnohých HODLerov a kryptoinvestorov vyťažených.

Čo teda spôsobilo pokles ceny bitcoinu?

Aby ste dostali logickú odpoveď na túto otázku, je dôležité najskôr sa pozrieť na okolnosti, ktoré viedli k eskalácii cien bitcoinov v roku 2017, a na ekosystém, ktorý existoval pred jej vznikom. Za zmienku tiež stoja faktory, ktoré na začiatku roka viedli k prudkému poklesu BTC.

Pri pohľade na obdobie pred meteorickým nárastom BTC v roku 2017 boli bitcoiny populárne hlavne medzi menšími uzavretými skupinami nadšencov a obchodníkmi, ktorí väčšinou obchodovali s príslušenstvom na čiernom trhu. Obzvlášť tento ekosystém ekosystémov a trh Silk Road sa pripisuje za to, že v počiatočných fázach nesmierne prispel k rastu bitcoinov..

Jeden milión zákazníkov spoločnosti Silk Road, ktorý založil Ross Ulbricht v roku 2011, iba dva roky po vynájdení bitcoinu, sa pri transakcii spoliehal predovšetkým na bitcoiny. Predpokladá sa, že táto a ďalšie súvisiace komunity aspoň na začiatku pomohli zvýšiť hodnotu bitcoinu ako prostriedku výmeny a umožnili jej dosiahnuť stály rast prostredníctvom trvalého dopytu..

To, čo vyvolalo cenový vzostup v roku 2017, bol vstup HODLerov a inštitucionálnych hráčov, ktorí si začali uvedomovať jeho potenciál. Spustili počiatočný cenový nárast, ktorý viedol k sérii zvýšení, katalyzovaných šialenou pomlčkou na získanie kryptomeny hlavnými hráčmi. Situácia sa podobala starým dobám zlatej horúčky. V tomto prípade dopyt vyvolala obava z premeškania (FOMO).

V dôsledku toho hodnota bitcoinu vzrástla z 1 188 dolárov v marci 2017 a v decembri dosiahla vrchol na úrovni 19 650 dolárov, čo je impozantný nárast ceny o 1 654 percent za pouhých deväť mesiacov. Prípadný výbuch v roku 2018 nastal po tom, čo rast trhu dosiahol neudržateľnú úroveň.

Toto a to, čo odborníci považujú za rozsiahla cenová manipulácia sa vyčíta obrovský nárast, ku ktorému došlo medzi mesiacmi august 2017 a február 2018, a následné spomalenie trhu.

Momentálne veľa analytikov, vrátane Phillipa Nunna, Generálny riaditeľ spoločnosti Wealth Chain Capital potvrdil, že nedávny prudký pokles trhu je výsledkom rozsiahleho potlačenia cien skúsenými obchodníkmi s futures a veľrybami. Predpokladá sa, že niektorí skúsení obchodníci a spoločnosti výrazne profitovali z nedávneho poklesu cien po skratovaní bitcoinových futures.

Riziko účasti inštitucionálnych hráčov v tejto fáze

Skutočnosť, že v posledných mesiacoch došlo na trhu s bitcoinmi k prudkému nárastu veľrýb, je znepokojujúcou situáciou a predstavuje riziko pre seba. Najmä teraz, keď existuje malá nádej na pozitívne cenové spúšťače v blízkej budúcnosti, napríklad schválenie bitcoinového ETF (Exchange Traded Funds).

Veľryby predstavujú riziko pre menších investorov, pretože už majú zdroje na manipuláciu s trhmi. Niektoré z nich už do tohto odvetvia napumpovali desiatky miliónov dolárov a nie sú pripravené čeliť odmietnutiu. Trh ako taký by sa mal pripraviť na vlny sofistikovaných schém manipulácie s trhom.

Odhaduje sa, že iba niekoľko stoviek ľudí vlastní asi 40 percent bitcoinu a že títo ľudia sa pravdepodobne navzájom poznajú a komunikujú pravidelne. To znamená, že bitcoin nie je taký decentralizovaný, ako sa ukázalo. Regulácia trhu je navyše stále veľkou výzvou a ponecháva odvetvie otvorené na vykorisťovanie.

Jeho použitie ako prostriedku výmeny veľmi ovplyvňuje hodnotu bitcoinu

Bitcoin’s zažíva pokles ako prostriedok výmeny v obchode. Tvrdí to výskumná správa zverejnené agentúrou Bloomberg v auguste, objemy obchodov s bitcoinmi klesli na 60 miliónov dolárov z maxima 411 miliónov dolárov v septembri minulého roka. Spravodajská sieť získala tieto údaje od 17 hlavných služieb spracovania kryptomien. Podľa analýzy sa zdá, že zákazníci sa v súčasnosti vyhýbajú použitiu kryptomeny na transakcie.

Ako už bolo spomenuté, trvalý dopyt po kryptomene je zásadný pri dosahovaní stabilnej hodnoty. S klesajúcou podporou dopytu bude čoraz ťažšie rozpoznať silné dno trhu s kryptomenami.

Na rozdiel od národných mien, kde centrálne banky kontrolujú hodnotu a udržiavajú používanie a obeh v rámci ekonomík, kryptomeny takéto mechanizmy nemajú.

V konečnom dôsledku je pravdepodobné, že hodnota bitcoinu zostane pod vplyvom veľrýb. Niektoré udalosti, ako napríklad ETF, môžu samozrejme ovplyvniť ceny bitcoinu. Ide však o zriedkavé prípady, ktoré sa ešte musia stať a je nepravdepodobné, že by sa to v blízkej budúcnosti vzhľadom na turbulentný stav odvetvia stalo.

Je bitcoin odsúdený na zánik?

Trh s bitcoinmi je podľa trhovej kapitalizácie stále najväčší v priemysle kryptomien. Za súčasného stavu je okolo toho vybudovaný celý rad priemyselných odvetví.

Niektoré z najväčších mien na Wall Street už začali tlačiť na širšie prispôsobenie digitálnej meny. Medzikontinentálna burza, ktorá vlastní newyorskú burzu, v súčasnosti pracuje na bitcoinových futures obchodná platforma s názvom Bakkt.

A v októbri spoločnosť Fidelity Investments, gigant v oblasti správy majetku a finančného plánovania s viac ako 27 miliónmi zákazníkov, oznámila plány na ponúkanie služieb kryptomeny pre investorov. Toto a súvisiace úsilie etablovaných spoločností musí mať v určitom okamihu pozitívny vplyv na rast bitcoinov.

To, čo pre investorov znamená väčšia integrácia bitcoinu do svetových finančných systémov, je to, že značný rast cien by mal veľmi zväčšené účinky.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me