Bitcoinové veľryby kúpili pokles počas šesťmesačnej kryptomeny. Náhly pokles trhu, ku ktorému došlo v novembri minulého roka, spôsobil pokles BTC na úroveň pod 4 000 dolárov a následne vytlačil slabé ruky.

Umožnilo to však tiež bitcoinovým veľrybám nakupovať státisíce bitcoinov za znížené ceny. Podľa nového výskumná správa publikovaná Diarom, kryptomenové veľryby dokázali za menej ako deväť mesiacov získať viac ako 450 000 BTC.

Z oznámenia vyplýva, že približne 25 percent všetkých BTC v obehu je držaných na adresách so zostatkom medzi 100 a 10 000 bitcoinmi. V auguste 2018, keď sa hodnota bitcoinu pohybovala na hodnote 8 000 dolárov, držali peňaženky v tomto segmente asi 20 percent z celkového počtu mincí v obehu, čo je približne o 5 percent menej ako dnes.

Strach zo sledovania kryptomien

Krypto komunita je do značnej miery ostražitá voči bitcoinovým veľrybám, pretože sú schopné robiť zásadné pohyby, ktoré môžu spôsobiť prudký nárast alebo zvýšenie kryptomien v závislosti od odolnosti prevažujúcej trajektórie trhu.

Komunita NEO nedávno vyvolala poplach po tom, čo boli mince v hodnote viac ako 300 miliónov dolárov prevedené do neznámej peňaženky. Obrovský prevod spôsobil medzi investormi rozsiahlu paniku a donútil tím NEO vydať vyhlásenie.

Čo. The. Skutočné. pic.twitter.com/kCFlP2X3bc

– Billy Saurus (@ BillySaurus42) 23. mája 2019

Podľa firmy, zmena bola rutinná a plánovaná. Toto oznámenie čiastočne znelo: „23. mája spoločnosť NF previedla na odomknutú adresu 5 538 832 novo odomknutých NEO. Zvyšných 29 461 168 NEO bolo najskôr odoslaných na zmenovú adresu a potom prenesených späť na uzamknutú adresu. Toto bolo urobené kvôli odlíšeniu transakcií pre referenciu komunity. “

Vedenie spoločnosti citovalo bielu knihu o digitálnej mene, ktorá naznačuje, že aktíva nie sú na predaj na burzách, ale sú vyčlenené na použitie pri rozširovaní komunity. 29 461 168 NEO je asi polovica z celkového množstva v obehu, čo je 65 000 000 digitálnych mincí. Predaj takého veľkého množstva na burzách by spôsobil pád cien.

Ako kryptomeny manipulujú na trhoch

Kryptomeny sa zvyčajne spoliehajú na poklesy trhu pri hromadení podstatných digitálnych aktív, ktoré sa majú použiť pri manipulácii s cenami. Čím viac kryptomien majú pod kontrolou, tým väčší vplyv majú.

Taktika máchania a opakovania je typickou stratégiou, ktorú používa táto skupina investorov na úpravu hodnoty aktíva. Napríklad zaplavenie trhu s objednávkami na predaj pod úrovňou prevládajúcich cien preváži dopyt a ceny tankov.

Ak je veľryba dokonale vykonaná, môže pomaly vykupovať späť množstvo predaných mincí a viac za deflované sadzby, pokiaľ sentiment trhu zostane po udržateľnú dobu nezmenený. Prípadne je možné použiť OTC stoly na nákup ďalších digitálnych fondov za nižšiu trhovú cenu.

Naopak, desiatky miliónov dolárov je možné načerpať do krypto sektora prostredníctvom búrz pomocou nákupných objednávok nastavených nad existujúce sadzby. To spôsobí, že ceny stúpajú. Netradičné aktíva veľryby sa potom môžu predať za vyššiu hodnotu, aby sa dosiahli vyššie výnosy.

Veľryby môžu manipulovať s trhmi v krátkodobom, ale nie dlhodobom horizonte

Nedávna algoritmicky riadená objednávka nákupu BTC vo výške 100 miliónov dolárov je dokonalým príkladom toho, čo sa môže stať, keď sa pohybujú veľryby naklonené riziku. Nákupná objednávka bola nastavená vyššie ako prevládajúce trhové sadzby a bola vykonaná na troch hlavných burzách. Tento krok zjavne spôsobil, že cena BTC vzrástla o viac ako 25 percent do 24 hodín.

Takáto taktika je v určitých prípadoch účinná, ale nie vo všetkých. Turbulencie na trhu môžu mať vplyv na účinnosť týchto stratégií. Vďaka nepretržitému obchodovaniu s praním a manipulatívnym nákupom a predajom môžu byť účinky takéhoto kroku niekedy tlmené nespočetnými faktormi. Úspešné popravy zvyčajne vyžadujú dobré načasovanie a desiatky miliónov vo fiatovej alebo digitálnej mene v závislosti od zamýšľaných krokov.

Existujú limity toho, čo je možné

Početné faktory vrátane likvidity obmedzujú účinnosť stratégií manipulácie s cenami a mnohé z nich súvisia so sentimentom. Veľryby môžu napríklad spôsobiť pokles trhu, ale má to nežiaduci vplyv na nepriaznivý vplyv na výhľad majetku. Vedie k vytvoreniu bodu odporu a spôsobuje pokles likvidity.

Ak sa sentiment týkajúci sa konkrétneho aktíva stane ohromne negatívnym, stane sa ťažšie ho predať, pretože investori sú k tomuto výhľadu prirodzene skeptickí. To vedie k menšiemu počtu objednávok pri nadmernej ponuke mincí.

Existujú aj limity, keď sa s cenami manipuluje smerom nahor. Kvôli nestálosti trhu a rozšíreným manipulatívnym stratégiám strach, neistota a pochybnosti (FUD) spôsobujú, že investori si nie sú istí správnym časom na nákup alebo predaj. To nakoniec spôsobí, že šialenstvo okolo hrotu utíchne a dopyt bude slabnúť, pokiaľ na trhu nebudú prirodzene pôsobiť silné faktory.

Samozrejme existuje FOMO (Fear of Missing Out), ktoré je skutočnou vecou a niekedy zvyšuje eufóriu, čím zvyšuje tlak na hodnotu majetku.

Kryptomeny nakoniec neurčujú hodnotu bitcoinu, ale určuje to komunita a jej základný sieťový protokol. Epizódy, ako napríklad udalosť BTC na polovicu, priamo ovplyvňujú dopyt a ponuku mincí a ovplyvňujú všetkých používateľov kryptomeny bez ohľadu na držbu..

Všeobecný dopyt po digitálnej mene ako špekulatívnom nástroji a uchovávateľovi hodnoty bude aj naďalej diktovať trhovú cenu bitcoinu a vo všeobecnosti prevláda nad krátkodobou manipuláciou.

Kryptomeny nedopatrením pomáhajú veľrybám

Mnoho krypto búrz teraz ponúka funkcie obchodovania s maržami, čo chtiac-nechtiac umožní väčšiu manipuláciu s trhmi. Takéto služby umožňujú obchodníkom požičiavať si finančné prostriedky na obchodovanie a poskytujú manipulátorom lepší prístup k aktívam, ktoré môžu byť použité na ovplyvnenie odvetvia.

S likviditou na kryptotrhu aj s cenami aktív je možné manipulovať prostredníctvom obchodovania s maržami. Zahrnutie OTC obchodných stolov zvyšuje manipulačné schopnosti. Odhaduje sa, že asi dve tretiny všetkých obchodov s kryptomenami sa uskutočňujú na týchto trhoch.

Umožňujú investorom obchodovať bez pohybu na trhoch, ale veľryby môžu manipulovať s cenami kryptomien prostredníctvom búrz a potom nakupovať podhodnotené aktíva prostredníctvom spoločností ponúkajúcich služby obchodovania mimo obchodu. Cez tieto platformy sa dajú predávať aj nadhodnotené mince.

(Odporúčaný kredit na obrázku: Pixabay)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me