Co to jest Ethereum?

Ethereum to platforma oparta na blockchain o otwartym kodzie źródłowym, która zasadniczo umożliwia budowanie i wdrażanie setek zdecentralizowanych kryptowalut i projektów bez konieczności tworzenia własnych łańcuchów bloków.

Dzięki drugiej największej kapitalizacji rynkowej w świecie kryptowalut, Ethereum przyciągnęło wiele uwagi inwestorów i entuzjastów kryptowalut.

Ethereum nie tylko przedstawia istotną zmianę status quo, ale także pozwala na szybki rozwój i wdrażanie nowych aplikacji prezentujących niszowe rozwiązania dla różnych branż.

Chociaż użyteczność Ethereum jest oczywista dla programistów i całego świata technologii, wiele osób, które są mniej obeznane z technologią, ma problemy z jej zrozumieniem. Zaprojektowaliśmy ten przewodnik, aby przyciągnąć zarówno tłumy, jak i pokazać każdemu, od kompletnych początkujących i średniozaawansowanych kryptowalut, do tej potencjalnie zmieniającej świat kryptowaluty.

Ethereum kontra Bitcoin

Jeśli interesuje Cię Ethereum, prawdopodobnie masz jakąś podstawową wiedzę na temat Bitcoin.

Wszystkie kryptowaluty nieuchronnie porównuje się z Bitcoinem i szczerze mówiąc, znacznie ułatwia ich zrozumienie.

Bitcoin został wprowadzony na rynek w 2009 roku jako pierwsza na świecie kryptowaluta, której jedynym celem jest stworzenie zdecentralizowanej uniwersalnej waluty. Waluta ta nie wymagałaby żadnych pośredniczących instytucji finansowych, ale nadal zapewniałaby bezpieczne i prawidłowe transakcje. Było to możliwe dzięki rewolucyjnej technologii zwanej „blockchain.”

Blockchain to cyfrowa księga, która stale rejestruje i weryfikuje zapisy. Służy do śledzenia i weryfikacji transakcji Bitcoin. Ponieważ globalna sieć komunikujących się węzłów utrzymuje łańcuch bloków, jest on prawie niezniszczalny. W miarę dodawania nowych bloków do sieci są one stale sprawdzane.

Podobnie jak Bitcoin, Ethereum jest rozproszoną publiczną siecią blockchain. Chociaż zarówno Ethereum, jak i Bitcoin to kryptowaluty, którymi można handlować między użytkownikami, istnieje wiele istotnych różnic między nimi.

Na przykład Bitcoin wykorzystuje blockchain do śledzenia własności cyfrowej waluty, co czyni go niezwykle skutecznym elektronicznym systemem gotówkowym peer to peer. Z drugiej strony Ethereum, koncentruje się na uruchamianiu kodu programistycznego aplikacji. Twórcy aplikacji w dużej mierze używają go do płacenia za usługi i opłaty transakcyjne w sieci Ethereum.

Zarówno Bitcoin, jak i Ethereum są „zdecentralizowane”, co oznacza, że ​​nie mają centralnej kontroli ani organu wydającego. Poszczególni górnicy obsługują każdą sieć, weryfikując transakcje w celu zarabiania bitcoinów (dla Bitcoin) lub eteru (dla Ethereum).

Jeśli nadal masz problemy z dokonaniem rozróżnienia, słowa Dr Gavin Wood—Jeden ze współzałożycieli Ethereum — może pomóc:

Dr Gavin Woode, współzałożyciel Ethereum„Bitcoin to przede wszystkim waluta; jest to jedno szczególne zastosowanie łańcucha bloków. Jednak nie jest to jedyna aplikacja. Weźmy przykład podobnej sytuacji z przeszłości, e-mail jest jednym ze szczególnych zastosowań internetu i na pewno pomógł go spopularyzować, ale jest wiele innych. ”

Dr Gavin Wood, współzałożyciel Ethereum

Ethereum to po prostu zastosowanie technologii blockchain w zupełnie innym celu.

Co to jest Ethereum?

Mówiąc najprościej, Ethereum to zdecentralizowana platforma oparta na blockchain, na której można budować zdecentralizowane aplikacje (Dapps).

 • Pamiętaj, że blockchain to baza danych bez centralnego serwera, który śledzi każdą transakcję i wymianę. Zdecydowana większość kryptowalut i zdecentralizowanych projektów działa na niektórych aplikacjach blockchain.
 • W dalszej części przejdziemy do zdecentralizowanych aplikacji – nazywanych dapps – bardziej szczegółowo, ale pamiętajmy tylko, że są to aplikacje, które służą użytkownikowi w określonym celu. Zapnij pasy, niektóre z tych cekinów są niesamowite.

Atrakcją Ethereum jest to, że jest zbudowany w sposób, który umożliwia programistom tworzenie inteligentnych kontraktów. Inteligentne kontrakty to skrypty, które automatycznie wykonują zadania po spełnieniu określonych warunków. Na przykład inteligentny kontrakt mógłby technicznie powiedzieć: „zapłać Jane 10 dolarów, jeśli prześle artykuł o kozach w 1000 słów do 15 września 2018 r.”, A Jane zapłaci po spełnieniu warunków.

Te inteligentne kontrakty są realizowane przez kompletną maszynę wirtualną Ethereum (EVM) zgodną z Turingiem, obsługiwaną przez międzynarodową publiczną sieć węzłów.

Nazywa się kryptowaluta sieci Ethereum eter. Eter spełnia dwie różne funkcje:

 1. Skompensuj kopanie pełnych węzłów, które zasilają jego sieć. Dzięki temu wszystko działa płynnie na poziomie administracyjnym.
 2. Płać ludziom na warunkach inteligentnych kontraktów. To właśnie motywuje użytkowników do pracy na platformie Ethereum.

Jeśli nadal jesteś trochę zdezorientowany, nie martw się. Podstawowa technologia jest skomplikowana nawet na poziomie powierzchni.

Pod koniec tego przewodnika będziesz lepiej rozumieć Ethereum niż 99,999% ludzi… i to całkiem dobry początek!

Omówimy takie rzeczy, jak sposób działania Ethereum, historię Ethereum i niektóre z ekscytujących aplikacji działających na platformie Ethereum.

Witamy w Wild Ride: Ethereum

W 2011, 17-letni rosyjsko-kanadyjski chłopiec o imieniu Vitalik Buterin dowiedział się o Bitcoinie od swojego ojca. Buterin został współzałożycielem Bitcoin Magazine i czołowym autorem publikacji. Buterin obecnie zasiada w redakcji Księga główna. Jako recenzowane czasopismo naukowe Ledger publikuje oryginalne artykuły badawcze dotyczące kryptowalut i technologii blockchain. Publikacja wykazuje zainteresowanie wszelkimi tematami związanymi z blockchainem z matematyką, informatyką, inżynierią, prawem i ekonomią.

W 2013, po odwiedzeniu deweloperów z całego świata, którzy podzielali entuzjazm dla programowania, Buterin opublikował białą księgę, w której proponuje Ethereum.

W 2014r, Buterin odpadł z University of Waterloo po otrzymaniu Społeczność Thiel 100 000 $ na pracę w pełnym wymiarze godzin nad Ethereum.

W 2015r, system Ethereum został uruchomiony.

W 2017r, Ethereum osiągnął stopę kapitalizacji w wysokości 36 miliardów dolarów.

Niezależnie od tego, czy patrzysz na to z punktu widzenia inwestycji, perspektywy technologicznej, czy też jesteś świadkiem historii; Ethereum jest niezwykle ekscytujące.

Celem Buterina było przeniesienie tej samej decentralizacji z Bitcoin do czegoś więcej niż tylko waluty. Można to osiągnąć, budując w pełni rozwinięty język programowania Turinga w łańcuchu bloków Ethereum.

Plik Biała księga dotycząca Ethereum szczegółowo omawia niektóre potencjalne przypadki użycia, z których wszystkie można zbudować za pomocą zdecentralizowanych aplikacji w sieci Ethereum. Lista jest długa:

 • Systemy tokenów
 • Finansowe instrumenty pochodne
 • Systemy tożsamości i reputacji
 • Nośnik danych
 • Bankowość
 • Scentralizowane organizacje autonomiczne
 • Ubezpieczenie
 • Źródła danych
 • Chmura obliczeniowa
 • Rynki prognoz

Tworząc te aplikacje w sieci Ethereum, te aplikacje typu dapps mogą wykorzystywać łańcuch bloków Ethereum zamiast tworzyć własne.

Zespół założycielski Ethereum

Podstawowy zespół założycielski Ethereum w 2014 roku składał się z Vitalika Buterina, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio i Charlesa Hoskinsona, dodatkowo przyciągając uwagę Josepha Lubina do dołączenia do zespołu. Lubin założył obecnie prawie 1000-osobowe studio ConsenSys z siedzibą w Brooklynie.

Lubin, który podobno był jednym z największych kupujących w crowdsale Ethereum, który finansował ConsenSys ze swoich zasobów Bitcoinów, mówi, że zaczął sprzedawać część swoich Etherów w zeszłym roku, aby sfinansować rozwój firmy

Maszyna wirtualna Ethereum

Wczesne aplikacje typu blockchain, takie jak Bitcoin, pozwalały użytkownikom tylko na zestaw wstępnie zdefiniowanych operacji. Na przykład Bitcoin został stworzony wyłącznie do działania jako kryptowaluta.

W przeciwieństwie do tych wczesnych projektów blockchain, Ethereum umożliwia użytkownikom tworzenie własnych operacji. Plik Maszyna wirtualna Ethereum (EVM) umożliwia to. Jako środowisko wykonawcze Ethereum, EVM wykonuje inteligentne kontrakty. Ponieważ każdy węzeł Ethereum obsługuje EVM, zbudowane na nim aplikacje czerpią korzyści z decentralizacji bez konieczności budowania własnego łańcucha bloków.

Inteligentne kontrakty

Inteligentne kontrakty to ciągi kodu komputerowego, które mogą być automatycznie wykonywane po spełnieniu określonych z góry określonych warunków.

Zamiast wymagać, aby pojedynczy organ centralny powiedział „tak” lub „nie”, umowy te działają samodzielnie. To nie tylko zwiększa efektywność całego procesu, ale także czyni go bardziej sprawiedliwym i obiektywnym.

Na przykład prosty przypadek użycia inteligentnej umowy wyglądałby tak:

 • Jim chce założyć Sarah 100 Ether (ETH), że 30 sierpnia 2018 r. Cena ETH przekroczy 1000 USD.
 • Uzgadniają, że plik danych zostanie wykorzystany do określenia ceny ETH.
 • Każdy z nich przekazuje 100 ETH do inteligentnego kontraktu, a zwycięzca bierze pełne 200 ETH.
 • 30 sierpnia 2018 r. Następuje zapytanie o dane i umowa zostaje natychmiast wykonana wysyłanie pieniędzy zwycięzcy.

Korzystając z inteligentnego kontraktu, Jim i Sarah nie muszą sobie ufać. Muszą tylko zaufać plikowi danych.

Pamiętaj, że to tylko bardzo prosty przykład. Wiele inteligentnych umów jest niezwykle złożonych i może zdziałać cuda.

Wniosek: inteligentne kontrakty mogą zautomatyzować różne zadania bez pośredników. Wszystko, czego potrzebuje inteligentny kontrakt, to zapisane w nim arbitralne reguły.

Wyzwania i inicjatywy Ethereum

Sama obsługa transakcji finansowych stwarza niezwykle złożone problemy pod względem niezawodności i bezpieczeństwa. A ponieważ sieć Ethereum obejmuje blockchain ogólnego przeznaczenia, który obsługuje aktywa inne niż pieniądze, bardziej złożone wyzwania pojawiają się poza zwykłymi transakcjami finansowymi. Idąc w przyszłość, Ethereum konfrontuje się z problemami skalowalności, zużycia energii, bezpieczeństwa, prywatności i decentralizacji.

Więcej niż pieniądze

Jako blockchain ogólnego przeznaczenia, Ethereum potrzebuje mechanizmu do reprezentowania aktywów innych niż pieniądze. Standard ERC-721 został stworzony, aby przeprowadzać transakcje na unikalnych przedmiotach wartościowych. Akronim ERC oznacza Ethereum Request for Comment i zapewnia formalny proces ulepszania produktu przez Fundację Ethereum. Standard ERC-721 pierwotnie napędzał rozwój bardzo udanych kolekcji CryptoKitties, ale pozwala na przedstawienie dowolnego zasobu cyfrowego.

Casper The Friendly Finality Gadget

Każdy blockchain opiera się na godnym zaufania, uczciwym, bezpiecznym i niezawodnym protokole konsensusu do umieszczania transakcji w systemie. Podobnie jak Bitcoin, Ethereum wykorzystuje podejście Proof of Work (PoW), ale łańcuch bloków Ethereum planuje zaimplementować algorytm Proof of Stake (PoS).

Ethereum Casper

Gadżet ostateczności Casper implementuje PoS jako niezależny moduł. Jako niezależny moduł Casper żyje na szczycie obecnego systemu PoW, czyniąc sieć Ethereum hybrydowym systemem zarówno PoW, jak i PoS. Również jako niezależny moduł umożliwia to późniejsze usunięcie części PoW sieci.

Protokół Casper PoS wykorzystywał bodźce oparte na teorii gier, aby zachować integralność systemu. Zapewnia również korzyści w postaci większego bezpieczeństwa i zmniejsza ogromne zużycie energii wymagane przez wydobycie PoW.

Scaling the Heights

Skalowanie stanowi wielkie wyzwanie dla Ethereum, podobnie jak w przypadku innych blockchainów. Skalowanie definiuje zdolność systemu do radzenia sobie z dużym i rosnącym obciążeniem bez pokazywania obciążenia i stresu systemu. Potraktuj to zarówno jako moc i wydajność systemu do wykonywania zadań, jak również jako wyzwanie dla użytkownika. Jeśli użytkownik zbyt długo czeka na odpowiedź po kliknięciu przycisku, pojawia się frustracja, a użytkownicy rezygnują z systemu.

Internet również zmierzył się z tym problemem na początku. W pierwszych aplikacjach WWW każda czynność wykonywana przez użytkownika na stronie internetowej wymagała ponownego załadowania całej strony z serwera i ponownego renderowania w przeglądarce klienta. Pojawił się Web 2.0, wprowadził możliwość odświeżania tylko odpowiedniej części strony, a responsywne interfejsy użytkownika stały się normą w Internecie.

Vitalik Buterin o skalowaniu

Vitalik Buterin określa skalowanie jako główny problem, którym należy się zająć w technologii blockchain. Poczynił następujące uwagi we wrześniu 2017 w rozmowie z Naval Ravikant na konferencji Disrupt SF 2017.

„Bitcoin przetwarza obecnie nieco mniej niż trzy transakcje na sekundę; a jeśli zbliża się do czterech, to jest już na szczycie. Ethereum w ciągu ostatnich kilku dni robił pięć na sekundę. A jeśli przekroczy sześć, to również osiąga szczytową wydajność. Z drugiej strony Uber średnio – 12 przejazdów na sekundę, PayPal – kilkaset, Visa – kilka tysięcy, główne giełdy – dziesiątki tysięcy. A jeśli chcesz przejść do IoT, mówisz o setkach tysięcy… ”

Nowa krew plazmy ożywia sieć

To, co Lightning Network wnosi do Bitcoin, Plasma wnosi do Ethereum. Joseph Poon (twórca protokołu Lightning Network) i Vitalik Buterin wspólnie projektują i architektem Plasma.

Wysiłki takie jak Lightning i Plasma zmniejszają obciążenie sieci, przenosząc pracę offline do łańcucha bocznego. Użytkownicy angażują się w wiele transakcji w czasie na kanale w łańcuchu bocznym, nie wykorzystując w tym momencie głównego łańcucha bloków. Po zakończeniu wielu transakcji ostateczny stan tych transakcji przenosi się do głównego łańcucha bloków jako pojedyncza transakcja za jedną opłatą. Wiele interakcji do przetworzenia ogranicza się w ten sposób do jednego działania w łańcuchu bloków, co w konsekwencji zmniejsza obciążenie zasobów i poprawia skalowalność.

Pływanie z odłamkami

Informatyka sprowadza się do sztuki umieszczania czegoś gdzieś, a następnie pobierania tego, kiedy chcesz. Przechowywanie tylko tego, czego potrzebujesz, w sposób, który sprawia, że ​​pobieranie jest proste i eleganckie, a pobieranie tylko tego, czego potrzebujesz, i robienie tego wszystkiego tak szybko, jak to możliwe, określa wydajność. Sharding przedstawia technikę przechowywania danych w efektywny sposób w celu usprawnienia pobierania. A efektywność determinuje skalowalność.

Sharding zasadniczo definiuje sposoby dzielenia danych na oddzielne części i przechowywania ich oddzielnie. W związku z tym musisz zająć się tylko małym fragmentem zawierającym dane, które Cię interesują, i nie przeczesywać wszystkich danych zawartych w całym systemie. Technologia baz danych od dawna wykorzystuje fragmentowanie w celu zwiększenia skalowalności, a teraz Ethereum Foundation bada, w jaki sposób sharding może ulepszyć technologię blockchain.

Raiden of the Lost Ark

Podobnie, Raiden oferuje również możliwości łańcucha bocznego podobne do oświetlenia i plazmy. Raiden nie jest projektem Fundacji Ethereum, ale produktem niezależnej firmy.

Zdecentralizowane aplikacje (Dapps)

Większość z nas dość dobrze rozumie, czym jest aplikacja (aplikacja). Aplikacja jest formalnie definiowana jako program lub fragment oprogramowania zaprojektowany i napisany w celu spełnienia określonego celu użytkownika. Korzystamy z aplikacji każdego dnia: aplikacje pozwalają nam sprawdzić stan naszego banku, przewijać obrazy na żywo, a nawet wypuścić Flappy Bird w zapomnienie.

Teraz weź tę definicję i ~ * ~ zdecentralizuj ~ * ~ ją. Dapps pełnią podobne funkcje, ale działają w całej sieci węzłów, a nie w centralnym źródle. Fakt, że są zdecentralizowane, daje dappom ogromną przewagę nad tradycyjnymi aplikacjami.

Wiesz, kiedy Instagram nie działa ponieważ serwer nie działa? Tak się nie dzieje w przypadku dapps. Co powiesz na to, że Zomato zostać shakowanym i ujawnił informacje 17 milionów ludzi? To też się nie zdarza.

Ponadto Dapps to:

 • Otwarte źródło – Dapps umożliwia użytkownikom przeglądanie kodu aplikacji zarówno w interfejsie użytkownika, jak i na zapleczu. Żadnych pobieżnych bzdur „zezwalaj nam na użycie Twojej lokalizacji”, chyba że określono inaczej.
 • Autonomiczny – Dapps automatycznie działa zgodnie z zakodowanymi w nich regułami. Nie ma miejsca na zewnętrzną korupcję.
 • Bezpieczne – Dane i protokoły są przechowywane w łańcuchu bloków w sposób kryptograficzny. Żadnych hacków.
 • 100% czasu sprawności – Blockchain jest zawsze uruchomiony, co oznacza zero przestojów dla dappów. Bez awarii.
 • Łatwiejsze do wdrożenia – Programiści, którzy chcą skorzystać z technologii blockchain, nie muszą tworzyć nowego blockchain. Framework jest dostępny, oszczędzając twórcom dapp mnóstwo czasu i wysiłku poświęconego na stworzenie potencjalnie kiepskiej struktury. Aby działać w tej zdecentralizowanej sieci, dapps po prostu uiszcza opłaty transakcyjne.

W wielu przypadkach użytkownicy frontonu nie potrafią nawet odróżnić dapps od zwykłych aplikacji. Dapps zwykle używa aplikacji internetowych HTML / JavaScript do komunikacji z łańcuchem bloków, wyglądając tak samo dla użytkowników, jak wiele aplikacji, z których już dziś korzystasz.

Czy aplikacja Real Killer będzie gotowa?

Podczas gdy Bitcoin zapewnia sieć do transakcji finansowych, Ethereum aspiruje do zapewnienia platformy do zdecentralizowanego tworzenia aplikacji. Ostatecznie platforma programistyczna wymaga dobrych aplikacji zbudowanych na niej, aby można ją było traktować poważnie. CryptoKitties zyskało popularność na jakiś czas, ale nadal czekamy i widzimy, jak dobrze Ethereum służy jako podstawa do rozwoju aplikacji.

Quartz zapytał Vitalika Buterina: „Jakie zdecentralizowane aplikacje uważasz za interesujące? 14 września 2017 r. Odpowiedział następująco:

„Jest kilka kategorii, które już się rozwijają. Niektóre z nich to różne aplikacje finansowe, kontrakty finansowe, instrumenty pochodne, rzeczy takie jak Maker. Gry to kolejna. W przestrzeni pozafinansowej weryfikacja tożsamości staje się coraz popularniejsza. Dzięki rynkom prognoz Augur i Gnosis odniosą spory sukces. Również w niezupełnie finansowej przestrzeni istnieje interesująca rzecz zwana Akasha. Jest to forum oparte na Ethereum, które wykorzystuje mechanizmy kryptowaluty oparte na eterze do zarządzania takimi rzeczami, jak głosy za i przeciw oraz zapobieganie spamowi ”.

Przypadki użycia Ethereum Dapps

Zapnij pasy i przygotuj swoje palce na Twitterze. W końcu nadszedł czas na najbardziej ekscytującą część tego przewodnika.

Punkt przecięcia Ethereum ze światem rzeczywistym jest wypełniony innowacjami i zakłóceniami. Istnieje już ogromna liczba projektów, zarówno na żywo, jak i w fazie rozwoju, zbudowanych w sieci Ethereum. Oto tylko niektóre z najbardziej udanych i obiecujących z tych dappów.

co to jest golem gnt

Golem: Projekt Golem ma na celu uczynienie globalnego superkomputera łatwo dostępnym dla każdego. Zasadniczo jest to pierwsza zdecentralizowana gospodarka współdzielenia mocy obliczeniowej. Jako rynek globalny, użytkownicy byliby w stanie zarabiać pieniądze, „wynajmując” swoją bezczynną moc obliczeniową lub wydawać pieniądze na dostęp do superkomputera. Czekaj, czy kiedykolwiek używałeś superkomputera? Superkomputery kosztują od miliona dolarów do dobrego ułamka miliarda dolarów. Nowoczesny superkomputer Tianhe-2 ma moc około 18 400 Playstation 4s. Celem Golema jest uczynienie tego rodzaju mocy łatwo dostępną w każdym miejscu na świecie za niewiarygodnie niską cenę.

Sprawdź nasz przewodnik dla początkujących o Golemie.

co to jest augur

Augur: Celem Augura jest wykorzystanie zdecentralizowanej sieci do stworzenia potężnego narzędzia prognostycznego z wykorzystaniem rynków prognoz. Augur nagrodziłby użytkowników za prawidłowe przewidywanie przyszłych wydarzeń. Chociaż na pozór może wydawać się zdecentralizowaną platformą bukmacherską (która wciąż jest warta dużo), Augur może potencjalnie dostarczyć potężne dane predykcyjne dla praktycznie każdej branży. Rynki prognoz są dokładniejsze w prognozowaniu niż indywidualni eksperci, tradycyjne badania opinii publicznej i ankiety.

Sprawdź nasz przewodnik Augur Beginner’s Guide.

co jest obywatelskie

Obywatelski: Civic ma na celu ochronę tożsamości użytkowników i zapewnienie opartego na łańcuchu bloków, bezpiecznego, niedrogiego dostępu na żądanie do weryfikacji tożsamości. Pozwoliłoby to nie tylko zapobiec oszustwom tożsamości i zapewnić im pomoc w zakresie oszustw związanych z tożsamością, ale także wyeliminowałoby potrzebę ciągłego sprawdzania danych osobowych i weryfikacji przeszłości. Pomyśl, ile razy zostawiłeś swój numer ubezpieczenia społecznego komuś asystentowi, a zobaczysz korzyści płynące z Civic.

Zapoznaj się z naszym Civic Beginner’s Guide.

omisego (OMG)

OmiseGO: Wizją OmiseGO jest rozwiązanie problemów i niewydolności instytucji finansowych, procesorów i bram poprzez umożliwienie zdecentralizowanej wymiany w publicznym łańcuchu bloków przy niższych kosztach i dużej objętości. Oznacza to, że każdy będzie mógł przeprowadzać transakcje finansowe, takie jak płatności, depozyty płacowe, handel B2B, finansowanie łańcucha dostaw, zarządzanie aktywami i programy lojalnościowe bez konieczności polegania na jednym serwerze… i bez wygórowanych opłat! System jest zbudowany w taki sposób, aby wygrywać najlepszą walutę (czy to fiducjarną, czy zdecentralizowaną).

Sprawdź nasz przewodnik OmiseGO dla początkujących.

co to jest storj

Storj: Celem firmy Storj jest umożliwienie użytkownikom wynajmowania nadmiarowego miejsca na dysku twardym w zamian za kryptowalutę STORJ. Użytkownicy mogliby zatem wykorzystać Storj do wynajęcia dodatkowego miejsca na dysku twardym.

To tylko kilka różnych dappsów działających na platformie Ethereum. To, co naprawdę wyróżnia się w przypadku dapps, to sposób, w jaki ich założyciel jest w stanie „podnieść” prawdziwy kapitał, sprzedając tokeny. Podczas gdy tradycyjne aplikacje muszą szukać zewnętrznych inwestycji lub IPO, dapp może po prostu „ICO” i zebrać kapitał potrzebny do zbudowania swojej firmy. Chociaż usuwa to tarcia z procesów finansowania, niestety umożliwiło również wiele sub-parapps do ICO i skorzystanie z chętnych spekulantów.

Sprawdź nasz przewodnik Storj dla początkujących.

Aby uzyskać więcej aplikacji, zapoznaj się z Stan Dapps.

Ethereum vs Bitcoin: ciąg dalszy

Teraz, gdy już dobrze rozumiesz, czym jest Ethereum i jak działa, warto ponownie przyjrzeć się temu, jak wygląda on w porównaniu z Bitcoinem na poziomie technicznym.

Podczas gdy dwie kryptowaluty służą różnym celom, Ethereum zapewnia szereg korzyści w porównaniu z Bitcoinem:

 1. Krótsze czasy bloków – W Ethereum bloki są wydobywane mniej więcej co 15 sekund w porównaniu do 10-minutowego kursu Bitcoina. Ten krótszy czas pozwala blockchainowi szybciej rozpocząć potwierdzanie danych transakcji, chociaż oznacza to również więcej osieroconych bloków.
 2. Bardziej wyrafinowana struktura opłat – Opłaty transakcyjne Ethereum są oparte na potrzebach pamięci masowej i wykorzystaniu sieci. Transakcje Bitcoin są ograniczone rozmiarem bloku i konkurują ze sobą.
 3. Bardziej wyrafinowane wydobycie – Wydobywanie bitcoinów wymaga obecnie układów ASIC (układy scalone specyficzne dla aplikacji), co wymaga dużych nakładów kapitałowych na wydobycie. Algorytm wydobycia Ethereum został zaprojektowany z myślą o odporności na ASIC, wyrównując w ten sposób szanse i pomagając w decentralizacji wydobycia.

Ethereum prawdopodobnie działa obecnie lepiej niż Bitcoin jako waluta. Dzięki Ethereum możesz niezawodnie i szybciej wysyłać transakcje, płacić niższe opłaty transakcyjne, i moje w bardziej opłacalnym tempie (chociaż nadal ma swoje wady dla górników).

Przeczytaj: Czy wydobycie Ethereum jest opłacalne?

Jednak Bitcoin ma stosunkowo bardziej stabilną cenę – i dlatego działa jako opcja przechowywania wartości o lepszej wartości – z punktu widzenia handlu i przechowywania wartości. Ethereum jest znacznie młodsze, ale w ostatnich latach pokonało wiele problemów. Chociaż Ethereum z pewnością obiecuje jako waluta, jego prawdziwy potencjał tkwi w funkcjach nieistniejących w kodzie Bitcoina.

DAO: Trouble in Paradise

Najbardziej znany DAO był po prostu znany jako The DAO. Niemal identyczna nazwa powoduje wiele zamieszania wśród ludzi i daje DAO złą reputację.

DAO była zdecentralizowaną, autonomiczną organizacją działającą głównie jako własny fundusz venture capital, kierowany przez inwestorów. Nie miał konwencjonalnej struktury zarządzania ani rady dyrektorów, nie był powiązany z żadnym konkretnym rządem i zamiast tego działał na otwartym kodzie źródłowym. DAO zostało założone, aby dać fundatorom prawo do głosowania, na które dapsy zasługują na inwestycje za pośrednictwem tokenów DAO.

Dapps przeszedł pewien proces zatwierdzania:

 1. Zdobądź białą listę przez renomowanych postaci w społeczności Ethereum
 2. Uzyskaj głos na tych, którzy posiadali tokeny DAO
 3. Uzyskaj zgodę na 20% głosów, aby otrzymać udział w funduszach DAO, których potrzebowali, aby rozpocząć.

DAO jest najbardziej znane z największej w historii kampanii crowdfundingowej, która zebrała ponad 150 milionów dolarów w eterze od ponad 11 000 inwestorów. DAO jest również najbardziej niesławne z powodu włamania za 50 milionów dolarów. Ten hack nieuchronnie spowodował rozłam w społeczności Ethereum, tworząc coś, co teraz znamy jako Ethereum (ETH) i Ethereum Classic (ETC).

Ethereum Classic

Do włamania doszło z powodu „funkcji podziału” DAO. Fundatorzy, którzy chcieli wyjść z DAO, mogli skorzystać z jego „funkcji podziału”, która zwróciłaby im eter, który zainwestowali. Jedynym warunkiem było to, że istniejący fundatorzy musieli trzymać eter przez 28 dni, zanim mogliby je wycofać.

17 czerwca 2016 r. Nieznana osoba lub grupa osób wykorzystała lukę w zabezpieczeniach funkcji Split z prostą funkcją rekurencyjną. Ten frustrująco łatwy hack pozwolił hakerowi (hakerom) powtórzyć żądanie wielokrotnego wycofania tych samych tokenów DAO, zanim system zarejestrował je jako 50 milionów dolarów.

Wiadomość o tym włamaniu wywołała chaos w społeczności Ethereum. Chociaż ten hack nie miał nic wspólnego z platformą Ethereum i wszystkim, co ma związek z platformą DAO, wielu członków społeczności Ethereum zainwestowało w The DAO. Cała społeczność miała 28 dni na wymyślenie rozwiązania, które zakończyło się „rozwidleniem” – całkowitym zatrzymaniem obecnego łańcucha blokowego i stworzeniem czegoś nowego od podstaw.

dao hack

Nowy Ethereum (ETH) jest wynikiem forka i jest zasadniczo łańcuchem bloków przed włamaniem. Stary Ethereum (Ethereum Classic – ETC) nadal działa na oryginalnym blockchainie z dołączonym hakiem.

Zdecydowana większość społeczności Ethereum, w tym założyciele Ethereum, obracała się wraz z ETH, z niewielką mniejszością pozostającą lojalną wobec oryginalnego łańcucha blokowego.

Przyszłe aktualizacje Ethereum: długa droga przyszłości

Oprogramowanie nigdy nie przestaje się zmieniać, dopóki ludzie nie przestaną go używać. Fundacja Ethereum postępuje zgodnie z mapa drogowa przyszłych modyfikacji i ulepszeń systemu. Żaden system nigdy nie działa wystarczająco szybko, więc skalowanie wciąż się rozwija. Prywatność pozostaje najważniejsza, a badania nad dowodami wiedzy zerowej trwają. Zdecentralizowane systemy wymagają ciągłej dbałości o bezpieczeństwo. Wiele aspektów przyszłości pozostaje nieznanych. Niektóre nowe i popularne aplikacje, których jeszcze nie ma na rynku, mogą wymagać nowych możliwości od systemu. Ponieważ świat się zmienia, Ethereum nadal ewoluuje.

Przyszłość Ethereum rysuje się w jasnych barwach, ale nie jest pozbawiona potencjalnej niepewności.

Godnym uwagi wydarzeniem na horyzoncie jest hard fork w Metropolis, który ma nastąpić pod koniec września. Ten hard fork wskazuje na kilka głównych ulepszeń platformy, w tym:

 1. Zwiększona anonimowość dzięki nowym dowodom wiedzy zerowej lub „zk-SNARKs”. Oznacza to, że użytkownicy będą mogli przeprowadzać transakcje na znacznie bezpieczniejszym poziomie anonimowości niż kiedykolwiek wcześniej.
 2. Inteligentne kontrakty i programowanie będą znacznie łatwiejsze w obsłudze. Gaz będzie również dostosowany do ustawiania rachunków.
 3. Maskowanie zwiększy bezpieczeństwo w sieci. Użytkownicy będą mogli określić adres, na który mają klucz prywatny, a to ochroni ich przed włamaniami do komputerów kwantowych.
 4. Ulepszona „bomba trudności” zostanie uwzględniona, co oznacza, że ​​wydobycie stanie się znacznie trudniejsze. Jest to znaczący krok, ponieważ Ethereum przechodzi od proof-of-work (PoW) do proof-of-sake (PoS).

Nie będziemy wiedzieć, jak ten hard fork wpłynie na cenę Ethereum, ponieważ rynki mogą dostosowywać się na różne sposoby. Jeśli aktualizacje przyciągną więcej użytkowników, cena może wzrosnąć. Jeśli jednak wydobycie stanie się trudniejsze i spowolni, cena może spaść.

Kolejne ulepszenie po Metropolis to Serenity, co powinno zwiększyć stabilność i zachęcić do większych inwestycji.

Końcowe przemyślenia

Chociaż istnieje wiele spekulacyjnych zainteresowań wokół Ethereum, ważne jest, aby pamiętać, że społeczności Ethereum i dapp są bardzo skoncentrowane na budowaniu namacalnej przyszłości.

Ethereum to fenomenalne zastosowanie łańcucha bloków, które umożliwiło istnienie setek projektów.

„Blockchain rozwiązuje problem manipulacji. Kiedy mówię o tym na Zachodzie, ludzie mówią, że ufają Google, Facebookowi lub ich bankom. Ale reszta świata nie ufa organizacjom i korporacjom tak bardzo – mam na myśli Afrykę, Indie, Europę Wschodnią czy Rosję. Nie chodzi o miejsca, w których ludzie są naprawdę bogaci. Możliwości Blockchain są największe w krajach, które jeszcze nie osiągnęły tego poziomu ”.

Vitalik Buterin, założyciel Ethereum

Głównym celem założycieli Ethereum nie jest stworzenie kryptowaluty, która zarabia na spekulantach mnóstwo pieniędzy; ma zmienić świat. Społeczność Ethereum przyciąga ideologicznych zwolenników w taki sam sposób, jak Bitcoin i inne kryptowaluty, ale to przypadki użycia dają jej życie znacznie wykraczające poza inne monety.

Jak kupić Ethereum

Najłatwiejszym sposobem zakupu w Ethereum jest skorzystanie z giełdy kryptowalut. Zebraliśmy listę najlepszych giełd, na których można kupić Ethereum. Na tej stronie można znaleźć kluczowe szczegóły tych wymian, a także linki do ich indywidualnych recenzji i przewodników użytkownika.

Jeśli jesteś nowy w świecie kryptowalut, Coinbase oferuje jeden z najprostszych sposobów kupowania, sprzedawania i przechowywania Ethereum.

Dla osób zainteresowanych regularnym handlem następujące giełdy mogą być bardziej dostosowane do Twoich potrzeb:

 • Bliźnięta
 • Kraken
 • GDAX
 • Bittrex
 • CEX.IO

Jak kupić Ethereum

Strona główna »Przewodniki» Co to jest Ethereum? | Przewodnik dla początkujących

Uwaga redaktora: artykuł zaktualizowany 9.07.2018 r. Dziękuję Wiltonowi Thornburgowi!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me