Zamiast powtarzać (zamierzona gra słów) zalety i wady dowodu pracy w porównaniu z dowodem stawki, chcemy wyjaśnić, w jaki sposób procesory, układy GPU i układy ASIC odgrywają kluczową rolę w procesie wydobywania. Zrozumienie sprzętu stojącego za Proof of Work ma zasadnicze znaczenie dla analizy trwałości i poziomu decentralizacji różnych monet. Omówimy zalety i wady każdego sprzętu oraz ich znaczenie dla najpopularniejszych kryptowalut i hard forków.

Wydobywanie ASIC

ASIC to układ scalony specyficzny dla aplikacji. W kontekście kryptowaluty jest to mikroczip zaprojektowany specjalnie do jak najszybszego wykonywania algorytmu haszującego. Pokażmy ci, jak potężne mogą być te ASICS. Bitcoin ASIC może obliczać hashe 100 000 razy szybciej niż nawet najlepszy procesor.

Układy ASIC są tworzone na zamówienie dla pojedynczego algorytmu wyznaczania wartości skrótu. Dlatego musiałbyś kupić różne ASIC dla każdej monety, którą chciałbyś wydobyć. Obecnie istnieje kilka firm, takich jak Bitmain i Canaan, które projektują układy ASIC. Ze względu na swój niestandardowy charakter i niszowe zastosowanie potężny układ ASIC nie jest tani. Aby uzyskać wysokiej klasy moc mieszania, wystarczy jeden układ ASIC 3000 $.

ASIC Miner

Ten ASIC może przynieść Ci 10 dolarów zysku w pierwszym miesiącu. Chociaż z powodu ciągłego wyścigu zbrojeń w zdobywaniu mocy, Twoje zyski będą spadać z każdym kolejnym miesiącem. Oto spojrzenie na rosnący wskaźnik hash Bitcoin w ciągu ostatniego roku.

Hash Rate

Wady ASIC

Wykonywanie bilionów skrótów na sekundę ma pewne wady. Ze względu na intensywne haszowanie, te ASIC wydzielają poważne ciepło i wymagają odpowiedniego chłodzenia. Aby skutecznie chłodzić chipy, będzie to wymagało wentylatorów i dużego hałasu. Po prostu posłuchaj.

A z wielką mocą wiąże się świetna energia elektryczna. Te ASIC będą kosztować znaczną kwotę w rachunkach za energię elektryczną. W efekcie większość wydobycia odbywa się w krajach z tanią energią elektryczną. Niektórzy górnicy mogą nawet otrzymać za to specjalne stawki przemysłowe.

Ze względu na koszty i problemy logistyczne związane z wydobyciem ASIC, nieuchronnie prowadzi to do tego, że potężne farmy górnicze przejmują ogromny procent wskaźnika hashowania. Bitcoin potrzebuje decentralizacji wydobycia, aby zapobiec 51% atakowi w sieci. Możesz jednak przyjrzeć się niektórym z górnictwa na dużą skalę odbywające się w Chinach, z budynkami pełnymi ASIC.

ASIC Farm

Farma górnicza

Odporność na układ ASIC

Niektóre monety reklamują się jako odporne na ASIC. Używają algorytmów mieszających, które wymagają więcej pamięci ”co sprawia, że ​​rozmiar i koszt implementacji sprzętu są znacznie droższe.”

Niektóre algorytmy haszujące zostały zaprojektowane, aby zapobiec ogromnej przewadze ASIC nad wydobywaniem GPU lub procesora. Jednak prawda jest taka, że ​​ASIC można zaprojektować na każdą monetę. To po prostu kwestia obliczenia, ile pieniędzy zajęłoby stworzenie ASIC i jak bardzo poprawią się Twoje zyski. W przypadku algorytmu Bitcoin SHA-256 ASIC zwiększyłby ogromnie twój współczynnik hashowania, a cena Bitcoina i opłaty transakcyjne sprawiają, że kopanie jest bardzo opłacalne. W przypadku innych monet z bardziej intensywnymi algorytmami pamięci i niższymi cenami możesz nie zauważyć szybkiego zwrotu z inwestycji w ASIC.

Algorytmy haszujące

Jak wspomniano wcześniej, każdy ASIC jest specjalnie zaprojektowany dla określonego algorytmu haszowania. Kiedy Charlie Lee wynalazł Litecoina, wybrał inny algorytm haszujący, znany jako Scrypt. Górnicy Litecoina nie muszą konkurować z kopaczami bitcoinów o te same ASIC. Przez kilka lat nie było wydobywania ASIC dla Litecoina. Ostatecznie wydobycie stało się tak dochodowe, że ludzie zostali zachęceni do opracowania ASIC również dla algorytmu mieszającego Scrypt. W dalszej części tego artykułu omówimy twarde algorytmy pamięci i ich wpływ na rozwój ASIC.

Hard Forks

Vertcoin i Bitcoin Gold obiecują hard fork do innego algorytmu haszowania, jeśli zostaną opracowane ASIC. Te monety chcą zachęcić więcej użytkowników do wydobywania w zaciszu własnego domu. Jeśli jednak te monety staną się popularne i bardziej opłacalne dla kopania, możesz zobaczyć grę w kotka i myszkę, z ciągłym mocnym rozwidlaniem, aby uniknąć nowych opracowywanych ASIC. Może z łatwością zaistnieć sytuacja, w której w pewnym momencie ich społeczność zdecyduje, że nie zgadza się z najnowszym forkiem, a wtedy masz sytuację typu Bitcoin Gold i Bitcoin Gold Cash (lub BG-Cash).

Wydobywanie GPU

Chociaż nie są tak potężne jak ASIC, GPU są bardziej elastyczne w zastosowaniu. GPU to jednostka przetwarzania grafiki. To układ na Twojej karcie graficznej wykonuje powtarzalne obliczenia, często do przetwarzania grafiki. Chociaż omówimy wykorzystanie procesorów graficznych w kopaniu, są one często używane w komputerach do gier do „płynne dekodowanie i renderowanie animacji 3D i wideo.

Brak karty graficznej

Firmy takie jak AMD i Nvidia pierwotnie zaprojektowały procesory graficzne dla lepszej grafiki. Jednak ostatnio zauważyli wzrost popytu ze strony ludzi, którzy chcą wykorzystać swoje żetony do wydobywania Ethereum. Cena high-endowych procesorów graficznych gwałtownie wzrosła i obecnie występuje ogromny niedobór kart graficznych do gier. Aby chronić graczy, niektórzy sprzedawcy są teraz ograniczenie ilości ludzie mogą kupować i udzielać rabatów tym, którzy kupują inne komponenty do prawdziwego sprzętu do gier, a nie platformy górniczej.

Karta graficzna

Ethereum Mining z procesorami graficznymi

Ponieważ nie ma dostępnych układów ASIC dla Ethereum, użycie GPU jest kolejną najlepszą rzeczą. Jest kilka powodów, dla których nie ma ASIC dla Ethereum. Wszystkie monety oparte na Ethereum używają rozszerzenia Algorytm Ethasha dla górnictwa, algorytm „zaprojektowany tak, aby był odporny na ASIC dzięki twardości pamięci”.

Uzasadnienie za tym Ethash „Polega na tym, że najbardziej kosztowną operacją w algorytmie nie jest funkcja mieszająca, ale raczej operacja wejścia / wyjścia odczytu z pamięci. Ponieważ większość zwykłych komputerów osobistych jest już zoptymalizowana pod kątem operacji wejścia / wyjścia, tworzenie sprzętu, który znacznie przyspieszyłby proces wydobywania, powinno być coraz trudniejsze lub bardziej kosztowne ”.

Innym powodem braku rozwoju ASIC jest możliwość przejścia Ethereum z Proof of Work do Proof of Stake. Proof of Stake nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu. Górnicy chcą uniknąć scenariusza inwestowania milionów dolarów w rozwój i produkcję ASIC tylko po to, aby stał się bezwartościowy.

Monety wydobywane za pomocą GPU

W przeciwieństwie do układów ASIC, twój GPU jest w stanie wydobywać różne monety. Możesz wydobywać Ethereum, Monero, Bitcoin Gold, Zcash, Electroneum i wiele innych za pomocą tego samego GPU. Jeśli jesteś zainteresowany, jest tam cały subreddit poświęcony bardziej dostępnemu wydobywaniu GPU tutaj.

Wydobywanie CPU

Procesor jest centralną jednostką przetwarzającą komputera. Zdecydowaną większość z nich produkują Intel i AMD. Procesory są zasadniczo mózgami komputera. „Wykonuje wszystkie zadania, które zwykle kojarzymy nam z komputerem”, takie jak zapisywanie dokumentu poprzez zapisanie go na dysku twardym. „Większość innych komponenty komputerowe są naprawdę po to, aby wspierać działanie procesora ”.

Kiedy Bitcoin został wydany po raz pierwszy, możesz wydobywać 100 monet dziennie, używając tylko swojego procesora. Niestety, dziś nie można wydobywać Bitcoinów za pomocą procesora ze względu na układy ASIC, o których mówiliśmy wcześniej.

Konstrukcja procesora jest zoptymalizowana pod kątem szybkiego przełączania między różnymi zadaniami. Oprócz zwinności procesora ma również tę zaletę, że jest wszechobecny. Jeśli masz komputer, masz procesor. Tak więc, jeśli moneta pozwala na wydobycie procesora, duże farmy górnicze mają mniej mocy.

Jednak haszowanie wymagane dla Proof of Work to powtarzające się obliczenia matematyczne. Procesory mają mniej jednostek arytmetycznych, obwody, które wykonują operacje arytmetyczne, a zatem są stosunkowo wolne, jeśli chodzi o wykonywanie dużej liczby obliczeń.

Monety wydobywane za pomocą procesora

Wydobywanie Monero na CPU jest nadal dość popularne. Wynika to z jego CryptoNight algorytm, kolejny algorytm mieszający związany z pamięcią, który „opiera się na swobodnym dostępie do wolnej pamięci”.

Rozwija się również zespół Monero Mądry Górnictwo. „Smart Mining wykrywa zużycie procesora, a jeśli procesor jest bezczynny i nie jest zasilany z baterii, rozpocznie wydobycie. Gdy tylko przełączysz się na zasilanie bateryjne lub zwiększysz aktywność procesora, przerwa wydobywanie, dopóki nie zobaczy, że można bezpiecznie rozpocząć od nowa. ” Pozwoliłoby to każdemu, kto ma komputer, zostać górnikiem. Im więcej górników, tym większy

Monero może również umożliwić wydobywanie procesora Coinhive, koparka JavaScript działająca w przeglądarce. Daje użytkownikom odwiedzającym witrynę internetową możliwość wykorzystania części mocy procesora w celu wydobycia.

Oprócz Monero, Electroneum i Bytecoin umożliwiają także wydobywanie procesorów.

Wniosek

W świecie kryptowalut, gdzie większość monet nadal opiera się na Proof of Work, ważne jest, aby zrozumieć sprzęt, który za nimi stoi. Przed dokonaniem następnej transakcji lub inwestycji weź pod uwagę konsekwencje wydobycia ASIC, GPU i procesora.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me