Aby zrozumieć kryptowalutę, musisz najpierw zrozumieć historię wirtualnej monety. Wirtualna moneta lub waluta cyfrowa różni się od tradycyjnej waluty fiducjarnej tym, że nie ma fizycznej reprezentacji towarzyszącej każdej jednostce wartości. Na długo przed szałem kryptowalut w 2017 roku byli pionierzy elektronicznej gotówki.

Ci wcześni wolnomyśliciele finansowi ukształtowali rynek i przygotowali świat na cyfryzację gospodarki. Szybko do przodu do dzisiejszego rynku kryptowalut, a dzięki wydajności technologii blockchain widzisz, że cyfrowe pieniądze są coraz bardziej rozpowszechniane na całym świecie.

Wirtualna moneta przed Bitcoinem

W ciągu ostatnich dwudziestu lat kwitły systemy płatności w wirtualnej walucie. Systemy te istniały na długo przed zaawansowaną technologią blockchain, stosowaną w dzisiejszych wirtualnych monetach, takich jak Bitcoin, powszechnie znana nazwa.

Waluty wirtualne nie są uważane za prawny środek płatniczy w większości krajów z wielu powodów. Rządy nie emitują tych monet. Zamiast tego wirtualne waluty są emitowane przez programistów platformy. Obecnie firmy mogą wypuszczać wirtualne monety na wiele sposobów. Przed kryptowalutami najpopularniejszą formą emisji cyfrowej waluty były premie.

Problemy z wczesnymi wirtualnymi monetami

Problem z tymi wczesnymi wirtualnymi monetami polegał na tym, że były one zbyt podatne na ataki hakerów lub oszustów. Ponadto brak jakiejkolwiek formy materialnego potwierdzenia sprawił, że wiele firm sceptycznie odnosiło się do prawdziwej wartości tych koncepcji. Pamiętaj, że było to 20 lat przed pojawieniem się technologii blockchain. W tym czasie wiele osób nie miało nawet komputera.

Holandia, lata 80

Jeden z pierwszych przykładów próby stworzenia cyfrowej gotówki pochodzi z Holandii pod koniec lat 80. Właściciele stacji benzynowych mieli dość okradania ich firm. Problem stał się tak poważny, że ktoś zdecydował, że bezpieczniej będzie znaleźć sposób na umieszczenie pieniędzy na kartach inteligentnych. Właściciele firm przewozowych mogli załadować te karty i przekazać je swoim kierowcom. Kierowcy używali wtedy kart na uczestniczących stacjach benzynowych.

Flooz.com

Innym przykładem użycia wirtualnej monety przed kryptowalutą jest internetowa waluta Flooz. Flooz.com wyemitował te wirtualne monety w 1998 roku w ramach kampanii marketingowej. Każdy Flooz miał wartość jednego dolara.

Użytkownicy otrzymywaliby monety Flooz za zakupy dokonane na stronie Flooz.com. Użytkownicy mogliby następnie wydać swój Flooz na więcej produktów w witrynie lub mogli odebrać bonusowe zarobki i robić zakupy u wielu innych uczestniczących dostawców.

Koncepcja była na długo przed swoim czasem i pomimo wielomilionowej kampanii reklamowej, Flooz nigdy nie osiągnął poziomu akceptacji wymaganego do utrzymania projektu. Platforma również poniosła duże straty po połączeniu rosyjskich i filipińskich hakerów dokonujących zakupów przy użyciu skradzionych kart kredytowych. Firma jest już nieistniejąca, ale inspiracja jej projektu żyje w dzisiejszych walutach cyfrowych.

Ślepa gotówka

W 1981 roku amerykański kryptograf o nazwisku David Chaum wydał swój słynny teraz artykuł zatytułowany Niewykrywalna poczta elektroniczna, adresy zwrotne i pseudonimy cyfrowe. Chaum opisał anonimowy system waluty cyfrowej. W 1989 Chaum rozwinął swój protokół w działającą wirtualną monetę znaną jako DigiCash.

David Chaum przez Quartz

David Chaum przez Quartz

Protokół był rewolucyjny i wprowadził świat w koncepcję ślepe podpisy. Ślepe podpisy maskują treść wiadomości i wykorzystują kombinację hasła publicznego i prywatnego, aby zweryfikować ważność uczestników. Dziś ta koncepcja jest używana w głównych kryptowalutach w postaci kluczy publicznych.

B-Money

Dziesięć lat po wejściu na rynek DigiCash, deweloper o nazwisku Wei Dai wywołał falę w społeczności kryptograficznej po opublikowaniu artykułu pod nazwą B-Money Anonymous, Distributed Electronic Cash System. Ta koncepcja wirtualnych monet wykorzystywała zdecentralizowaną sieć, która obejmowała prywatne możliwości wysyłania i automatycznie egzekwowalne kontrakty. Podczas gdy techniczne aspekty tej wirtualnej monety były dalekie od technologii blockchain, a projekt nigdy nie nabrał wystarczającego rozpędu, aby odlecieć, koncepcja ta w dużym stopniu wpłynęła na przyszły rynek kryptowalut.

Bit Gold

Wieloletni rzecznik wirtualnych monet, Nick Szabo, był pionierem w systemie weryfikacji pracy używanym obecnie przez kryptowaluty, takie jak Bitcoin, z jego protokołem Bit Gold. Bit Gold pomógł utrwalić koncepcję zdecentralizowanej sieci i wyeliminować zewnętrzne systemy weryfikacyjne. Satoshi zapożyczył wiele koncepcji Bit Gold. Do tego stopnia, że ​​wielu ludzi uwierzyło, że Satoshi Nakamoto to Nick Szabo. To zajęło publiczność odmowa Szabo, by w końcu przekonać ludzi, że jest inaczej.

@ socrates1024 Nie Satoshi, ale dziękuję.

– Nick Szabo (@ NickSzabo4) 7 lipca 2014

HashCash

Wielu entuzjastów kryptowalut uważa HashCash za bezpośrednią inspirację dla Bitcoin. HashCash został wprowadzony w 1997 roku przez kryptografa Adam Beck. Beck włączył protokół proof-of-work, aby zweryfikować ważność transakcji. Protokół proof-of-work HashCash wcześniej był używany jako technika redukcji spamu, zanim został dostosowany do wirtualnych monet. Koncepcja wywarła na Nakamoto taki wpływ, że cytuje Becka w białej księdze Bitcoin. Jednak HashCash stracił na znaczeniu po wystąpieniu problemów ze skalowalnością z powodu zwiększonego przeciążenia sieci.

Wejdź do Bitcoin and the Wonders of Blockchain

Satoshi Nakamoto, anonimowy twórca Bitcoin, określa najpopularniejszą na świecie kryptowalutę jako „elektroniczny system płatności peer-to-peer”. W przeciwieństwie do wirtualnych monet przed Bitcoinem, Satoshi miał wsparcie potężnej nowej technologii, blockchain.

Technologia Blockchain przechowuje informacje w duplikatach w rozległej sieci komputerów. Przed jakimikolwiek zmianami w łańcuchu bloków pięćdziesiąt jeden procent węzłów musi zgodzić się na ważność łańcucha. Ten proces walidacji odwołuje się do poprzednich bloków. Najdłuższy możliwy do zweryfikowania łańcuch transakcji pozostaje prawidłowym łańcuchem. W ten sposób technologia blockchain eliminuje potrzebę stosowania zewnętrznych systemów weryfikacji, takich jak banki.

Zalety wirtualnych monet

Pojawienie się technologii blockchain znacznie zwiększyło korzyści płynące z wirtualnych monet. Użytkownicy mogą przesyłać kryptowaluty w niemal natychmiastowym czasie i po znacznie niższym kursie niż tradycyjne metody globalnego transferu pieniędzy. Kryptowaluty eliminują potrzebę systemów weryfikacji, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu.

Aby spojrzeć z perspektywy na poziom oszczędności doświadczanych przez użytkowników kryptowalut, przyjrzyj się tradycyjnym metodom międzynarodowych przelewów pieniężnych. Obecnie Twoje fundusze wymagają weryfikacji przez potencjalnie trzydzieści sześć różnych organizacji zewnętrznych po wysłaniu na cały świat. I każda organizacja stara się o opłatę za swoje usługi.

Wirtualne monety są tutaj na stałe

Teraz świat ma do rozważenia wiele legalnych opcji wirtualnej waluty. Te waluty cyfrowe nadal kształtują ekonomię przyszłości. Obecnie wirtualne monety są bardziej powszechne niż kiedykolwiek i po raz pierwszy w historii pieniądz cyfrowy zyskuje uznanie tradycyjnych firm finansowych.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me