Wiele branż zaczyna postrzegać wpływ blockchain jako przełomowej technologii. Nieruchomości to jedna z branż, która może wkrótce dokonać ogromnej transformacji. W rzeczywistości ta zmiana już trwa. Istnieje kilka znaczących start-upów z branży nieruchomości, które zaczęły robić postępy w opracowywaniu i / lub wdrażaniu rozwiązań blockchain.

Wpływ na agentów nieruchomości i inne strony trzecie

Serwisy z listami nieruchomości już zmniejszyły popyt na agencje nieruchomości. jednak, wielu kupujących nadal korzysta z usług agentów przy zakupie nieruchomości. Tradycyjne nieruchomości są typowe dla wielu pośredników. Masz biura maklerskie, prawników, bankierów i agentów nieruchomości, by wymienić tylko kilka. Zarówno ze strony kupującego, jak i sprzedającego, użycie technologii blockchain może z łatwością skutkować obniżeniem opłat – w niektórych przypadkach o dwa do trzech procent mniej. Mniej pośredników ze względu na blockchain oznacza mniej opłat.

Na przykład, jeśli dom kosztuje 1 000 000 USD przy korzystaniu z usług osób trzecich, ten sam dom może kosztować tylko 970 000 USD po wyeliminowaniu tych dodatkowych opłat. Chociaż z pewnością będzie to miało wpływ na ludzi, którzy polegają na zatrudnieniu na rynku nieruchomości, wdrożenie rozwiązań blockchain może poprawić ogólną dostępność własności domu.

Jak Blockchain zmienia branżę nieruchomości?

Inteligentne kontrakty

Jednym ze sposobów, w jaki blockchain może przekształcić branżę nieruchomości, jest wykorzystanie inteligentnych kontraktów. Korzystając z inteligentnych umów, dwie strony mogą pominąć tradycyjny, powolny proces tworzenia dokumentów. Wszystkie warunki inteligentnej umowy (elektronicznej umowy zapisanej na blockchain) można łatwo zweryfikować.

Zasadniczo inteligentne kontrakty mają jedną główną zaletę: niezmienność. Innymi słowy, umowy nie można łatwo zmienić po ustaleniu przez strony pisemnych warunków. Inteligentne kontrakty umożliwiają nawet bezpieczne przechowywanie informacji o konkretnej nieruchomości. Daje to potencjalnym nabywcom łatwiejszy sposób sprawdzenia wszystkiego na temat danej nieruchomości. Zasadniczo można to zrobić, wprowadzając niepowtarzalny identyfikator elektroniczny dla każdej nieruchomości. Ważne czynniki, takie jak poprzedni właściciele, naprawy, wpływ klęski żywiołowej i koszty konserwacji, są bardziej przejrzyste dzięki inteligentnym kontraktom.

zrzut ekranu platformy Beenest

Beenest to platforma oparta na blockchain, która może zakłócić tradycyjne rynki gospodarki współdzielenia nieruchomości, takie jak Airbnb.

Zapobieganie oszustwom

Chociaż może się wydawać, że większość lokalizacji na całym świecie ma stosunkowo bezpieczne procesy dotyczące transakcji na rynku nieruchomości, tak nie jest. Na przykład Hajdarabad w Indiach słynie z tego przypadki zawłaszczania ziemi.

W Stanach Zjednoczonych fałszywe dane, sfałszowane dokumenty i oszustwa związane z wynajmem wszystko to jest plagą na rynku nieruchomości. To oszustwo prowadzi do wielu batalii prawnych, których rozwiązanie często zajmuje lata. Co więcej, niektórzy właściciele używają fałszowania danych i innych taktyk jako sposobu na podniesienie wartości nieruchomości, co sprawia, że ​​nabywcy domów są bardziej sceptyczni.

Wreszcie, jest możliwe, że hakerzy mogą nawet uzyskać dostęp do bazy danych rekordów nieruchomości, aby zgłosić prawa własności. Jednak dzięki blockchain i innym zdecentralizowanym technologiom hacki są znacznie trudniejsze do wykonania. W rezultacie dane dotyczące nieruchomości mogą stać się znacznie bezpieczniejsze.

Własność ułamkowa

Kolejnym przełomem technicznym, jaki zapewnia blockchain, jest możliwość zmniejszenia luki w dostępności nieruchomości. Zazwyczaj posiadanie dużych nieruchomości komercyjnych wymaga inwestycji jednej bogatej osoby. Często utrudnia to właścicielom sprzedaż. W rezultacie często nieruchomości są notowane na rynku przez lata bez zainteresowania ze strony kupujących. W konsekwencji wartość nieruchomości może z czasem stracić na wartości lub właściciele podejmą decyzję o sprzedaży za znacznie mniej niż wartość szacunkowa, aby odebrać nieruchomość z ich rąk.

Jednak dzięki blockchain można łatwo stworzyć system własności cząstkowej. W istocie wielu kupujących może zapłacić za ułamek nieruchomości. Istnieją już przypadki tej technologii na rynku nieruchomości i wielu innych branżach.

Przykłady projektów Blockchain dla nieruchomości

436 & 442 E 13th St. na Manhattanie

Jak wspomniano w powyższej sekcji, własność cząstkowa zaczyna stawać się innowacyjnym sposobem kupna i sprzedaży nieruchomości. Startupy Blockchain zajmujące się nieruchomościami pracują nad tym, aby była to wygodniejsza i wydajniejsza niż tradycyjna inwestycja. Ryan Serhant, autor bestsellera Sell It Like Serhant i gwiazda Bravo’s Million Dollar Listing New York, jest brokerem notującym na wyjątkowym luksusowym osiedlu mieszkaniowym na Manhattanie. Ten budynek, wyceniony na godz więcej niż 30 milionów dolarów, stał się pierwszym ważnym zasobem na Manhattanie, który został tokenizowany na Ethereum. Dzięki tokenizacji wielu właścicieli może inwestować w tę nieruchomość.

Propy

Liczne projekty blockchain mają własne rodzime kryptowaluty i platformy do kupowania i sprzedawania nieruchomości. Propy stanowi jeden z przykładów. Poza tokenem Propy (PRO), platformą internetową i aplikacjami mobilnymi, ten projekt ma już nieruchomości wymienione w kilku najważniejszych miastach na całym świecie. Możesz znaleźć nieruchomości w San Francisco, Nowym Jorku, Londynie, Barcelonie, Pradze i Dubaju. Możesz nawet zarejestrować się jako użytkownik i zarejestrować akt własności oparty na łańcuchu bloków za pośrednictwem platformy Propy.

Oferty na stronie internetowej Propy

Propy przedstawia nieruchomości w wielu miastach.

Bee Token

Ważne jest również, aby zrozumieć, jak inne aspekty nieruchomości zmieniły się przed pojawieniem się blockchain. Na przykład Airbnb stworzył przełomową platformę dla właścicieli nieruchomości, którzy chcieli zarabiać na niewykorzystywanych powierzchniach. Chociaż ta firma wniosła wiele innowacji do nieruchomości i gospodarki współdzielenia, nadal wymaga znacznych ulepszeń. Oferty niskiej jakości, skargi klientów i inne problemy nie zostały uwzględnione.

Na szczęście zdecentralizowane rozwiązania konkurują obecnie w tej części gospodarki nieruchomościami. Na przykład Bee Token tworzy pośredniczącą bezpłatną sieć peer-to-peer hostów i gości na zdecentralizowanej platformie o nazwie Najwięcej. Platforma oferuje prosty system płatności, rozwiązywanie sporów i zarządzanie reputacją za pośrednictwem protokołów Bee. Tworząc rozwiązanie, które zapewnia wartość zarówno dla gospodarzy, jak i gości, projekt ten kontynuuje działania niezbędne do poprawy ekonomii współdzielenia i ponownego przemyślenia sposobu, w jaki ludzie myślą o nieruchomościach.

Wniosek

Tylko w ciągu ostatnich kilku lat blockchain przeszedł długą drogę w swojej zdolności do zakłócania branży nieruchomości. Mimo to potrzeba kilku kluczowych ulepszeń, aby prawdziwe zakłócenia stały się rzeczywistością. Platformy, które używają blockchain do podpisywania / zatwierdzania aktów, prawdopodobnie będą musiały uzyskać status akredytacji prawnej przez różne władze krajowe i lokalne.

Ponadto masowe przyjęcie tych platform przez użytkowników końcowych wciąż pozostaje daleko w tyle za rozwiązaniami Web 2.0 dla nieruchomości. Niemniej jednak istnieje wiele przykładów ze świata rzeczywistego, takich jak te wymienione powyżej, które już istnieją. Dają nam one wgląd w to, jak może wyglądać przyszłość nieruchomości opartych na blockchain w najbliższej przyszłości.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me