Światowy przemysł obronny nadal stanowi dużą część gospodarek narodowych wielu narodów na całym świecie. W przeszłości badania i rozwój przemysłu obronnego doprowadziły do ​​powstania wielu korzystnych, innowacyjnych technologii, w tym internetu i GPS.

W dzisiejszych czasach technologia obronna ma szansę stać się jeszcze bardziej innowacyjna dzięki technologii blockchain. Więc jakie są jak dotąd największe projekty badawcze blockchain dla przemysłu obronnego? I w jaki sposób blockchain może zmienić przyszłość technologii wojskowej?

Powszechne przyjęcie Blockchain oczekiwane w przemyśle obronnym

Według „Launchpad to Relevance: Aerospace & Defense Technology Vision 2018 ”, najnowsze badanie raport opublikowane przez Accenture, sześć na siedem (86%) firm lotniczych / obronnych planuje zintegrować blockchain w ciągu trzech lat.

Chociaż ta branża była w przeszłości dość innowacyjna, opublikowano szereg statystyk, które pokazują, jak nowatorska ma być ta branża w przyszłości. Na przykład 97% dyrektorów ds. Lotnictwa i obronności stwierdziło, że są skłonni cyfrowo wymyślić na nowo swoją działalność i branżę.

Dodatkowo spośród 18 branż przebadanych przez Accenture, przemysł lotniczy / obronny znalazł się na trzecim miejscu pod względem akceptacji potencjalnej integracji blockchain. Jednym z najważniejszych powodów, dla których przemysł obronny (podobnie jak wiele innych branż) przemawia za przyjęciem technologii blockchain, jest potrzeba lepszych danych.

Raport mówi dalej: „Niedokładne, zmanipulowane lub stronnicze dane mogą mieć dalekosiężne, niekorzystne konsekwencje, takie jak korupcja spostrzeżeń biznesowych i wypaczone decyzje”.

Stanowi to duży problem, ponieważ 80% badanych firm z branży w coraz większym stopniu polega na danych, które pomagają podejmować lepsze decyzje. Prawdziwość i niezmienność technologii opartej na łańcuchu bloków może bardzo dobrze rozwiązać ten problem.

blockchain obrony

Najważniejsze zmiany, na które należy zwrócić uwagę

W ostatnich latach widzieliśmy, że wiele innowacji pochodzi z Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony USA (DARPA). Na przykład niektóre z największych wczesnych innowacji w technologii robotyki zostały zaprezentowane podczas Wyzwanie robotyki DARPA.

Konkurs trwał 33 miesiące od 2012 do 2015 roku. W konkursie wzięły udział jedne z najlepszych zespołów robotyki na świecie, które stworzyły roboty pracujące nad złożonymi zadaniami w niebezpiecznych, zdegradowanych środowiskach stworzonych przez człowieka.

Teraz zaczynamy widzieć, jak DARPA i inne agencje obronne pracują nad zwiększeniem przyjęcia blockchain. Na przykład DARPA pracuje wewnętrznie nad utworzeniem pliku zaszyfrowane wiadomości oparte na łańcuchu bloków usługa zaprojektowana tak, aby była bezpieczna i odporna na ataki z zagranicy.

Departament Obrony USA współpracuje również z firmami posiadającymi doświadczenie w zakresie innowacji w technologii blockchain. W maju 2017 r. Indiana Technology and Manufacturing Companies (ITAMCO) otrzymała dotację w ramach 1. etapu (wystarczające finansowanie na około 10 miesięcy pracy).

Było to zlecenie Departamentu Obrony USA w celu opracowania architektury cyberbezpieczeństwa dla aplikacji do przesyłania wiadomości opartej na łańcuchu bloków. Chociaż nie ma żadnych wiadomości potwierdzających, czy projekt otrzymał zielone światło dla Fazy 2, to zatwierdzenie oznaczałoby, że ITAMCO otrzyma wieloletnią umowę finansową, aby doprowadzić swoją koncepcję do w pełni funkcjonalnego prototypu.

Zatwierdzenie fazy 3 dałoby projektowi możliwość rozpoczęcia wdrażania w świecie rzeczywistym i komercjalizacji zdecentralizowanej aplikacji do obsługi wiadomości typu blockchain.

Perspektywy wydatków na przyszłe wydatki na obronę Blockchain w USA

Chociaż na razie nie ma pewności, ile pieniędzy, zasobów i personelu zostanie przeznaczonych na rozwój aplikacji blockchain do obrony wojskowej, jasne jest, że ogólny trend przyjęcia jest pozytywny dla blockchain.

Na przykład w grudniu 2017 roku prezydent Donald Trump zezwolił na 700 miliardów dolarów ustawa o wydatkach na obronność, w części której apeluje o udzielenie mandatu na przeprowadzenie badania dotyczącego zastosowań cyberbezpieczeństwa opartych na blockchain.

Projekt ustawy zawiera następującą sekcję: „ocenę wysiłków obcych mocarstw, organizacji ekstremistycznych i siatek przestępczych w celu wykorzystania takich technologii;… [oraz] ocenę wykorzystania lub planowanego wykorzystania takich technologii przez rząd federalny i sieci infrastruktury krytycznej . ”

Globalna perspektywa: obrona i blockchain

Kilka innych krajów poza Stanami Zjednoczonymi również chce zaadoptować technologie blockchain w programach obronnych. Na przykład, donoszą źródła wiadomości że Voentelecom, firma telekomunikacyjna, która świadczy usługi komunikacyjne i integracyjne dla federalnych władz wykonawczych i Ministerstwa Obrony Rosji, rozważa możliwości zastosowania blockchaina w rosyjskiej armii.

Podobnie, plik raport opublikowany w czasopiśmie wojskowym z 2016 r. proponuje, aby Chiny również wykorzystywały blockchain ze względu na możliwość szybkiej dystrybucji funduszy i ochrony wrażliwych danych (tj. lokalizacji personelu i stanów cyklu życia broni).

W 2018 roku jest jeszcze kilka publikacje dotyczące obronności w Chinach, takich jak ten, z pozytywnym nastawieniem do potencjalnych zastosowań blockchain w obronności.

W większości przypadków wydaje się, że obecne skupienie się na potencjalnych zastosowaniach technologii blockchain w siłach zbrojnych na całym świecie ma charakter bardziej defensywny. Zasadniczo ochrona danych i dokładność wydają się być na szczycie planów wydatków obronnych, jeśli chodzi o rozwój łańcucha bloków.

Potencjalne długoterminowe skutki wojskowych badań obronnych technologii Blockchain

Obecnie wydaje się, że blockchain będzie odgrywał coraz większą rolę w przyszłości zastosowań wojskowych. Niezależnie od tego, jeśli badania i rozwój wojskowy ostatecznie przyniosą bezpośrednie korzyści w zastosowaniach obronnych, opinia publiczna również może dostrzec duże korzyści.

Jak widzieliśmy w niektórych poprzednich programach badawczo-rozwojowych w dziedzinie obronności, postęp technologiczny osiągnięty przez wojska nie ogranicza się tylko do przemysłu obronnego. Postępy w kryptografii mogą ostatecznie przynieść korzyści dla bezpieczeństwa przyszłej sieci Web 3.0, chroniąc dane użytkowników na zdecentralizowanych platformach mediów społecznościowych i umożliwiając większe bezpieczeństwo płatności kryptowalutowych.

Nawet jeśli łatwo jest pomyśleć, że rządy będą niezwykle tajemniczo na temat technologii stojącej za takimi innowacjami, historia pokazała, że ​​nie zawsze tak jest. Na przykład, SHA-1 i SHA-2, dwie z najważniejszych kryptograficznych funkcji skrótu w historii bezpieczeństwa danych zostały pierwotnie opracowane przez rząd USA.

Tak więc nie tylko przemysł obronny odnosi korzyści z technologii blockchain. Ale wraz z nową erą badań nad blockchain wśród największych światowych potęg wojskowych mogliśmy zdać sobie sprawę z korzyści płynących z bezpieczniejszych łańcuchów bloków również po stronie publicznej.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me