ICO vs. VC: Dwie strony tej samej monety

Wśród innych pozytywnych wydarzeń dla przestrzeni blockchain, rok 2017 był rokiem ICO (Initial Coin Offering). Gdy zainteresowanie publiczne kryptowalutami wzrosło w drugiej połowie roku, nowicjusze ze świeżym kapitałem inwestycyjnym podsycili płomienie i tak już rozpalonego do białości modelu pozyskiwania funduszy.

W latach 2016-2017 początkowe oferty monet stały się domyślną metodą w projektach kryptowalut, aby uruchomić strumień przychodów. Przez pewien czas model ICO był głupi i lukratywny, zarówno dla przedsiębiorców, jak i inwestorów. Gdybyś zainwestował, powiedzmy, w ICO NEO (dawniej Antshares), wzrósłbyś o prawie 280 000%, a nawet najskromniejsze zwroty ICO, tak jak w przypadku Lisk, sięgają 19 000%.

A zyski te nie ograniczały się do inwestorów. Według Coinschedule, ICO przyciągnęły 95 mln USD w 2016 r., Tylko po to, aby czterokrotnie zwiększyć tę liczbę do 3,8 mld USD w 2017 r. Mimo że połowa zeszłorocznych ICO już spadła, trend nie wykazuje oznak zatrzymania. Do 2018 roku minęło zaledwie dwa i pół miesiąca, a 2,9 miliarda dolarów zebrane do tej pory przyćmiewa całkowitą sumę inwestycji dokonanych w ciągu ostatnich dwóch lat.

icos 2018

Źródło: ICOTokenNews

O dziwo, ICO nadal odnotowują wykładnicze dane dotyczące inwestycji pomimo niesmacznych wskaźników sukcesu w 2017 roku. Nawet przy trendach spadkowych przez większą część 2018 roku, inwestycje początkowe na całym świecie nie przestają zbierać kurzu. W rzeczywistości, jak zdradzają statystyki ICO z 2018 r., Całkowite inwestycje związane z kryptowalutą / blockchainem wyglądają na to, że przekroczą rekordowe liczby 2017 r..

Obejmuje to starego gracza w grze inwestycyjnej, o którym moglibyśmy zapomnieć zamiast nowicjusza ICO: venture capital.

Venture Capital: Oldschool Alternative dla ICO

Zdobione nagłówki i artykuły przesiąknięte fascynującą ciekawością związaną z ICO sprawiłyby, że pomyślisz, że są one preferowaną – jeśli nie tylko – ścieżką inwestycyjną dla start-upów kryptowalut. Ale to nie jest prawda.

Venture capital trzymał ręce w słoiku z ciasteczkami tak długo, jak długo istniały pierwsze oferty monet. Być może otrzymują mniejszy zasięg, ponieważ są mniej nowością, a może ma to związek z charakterem inwestycji i tym, kto ją wykonuje. Według swojego modelu ICO, podobnie jak IPO, z których pochodzą, są otwarte dla (większości) wszystkich inwestorów, niezależnie od akredytacji i wartości netto.

Z drugiej strony inwestycje typu venture capital pochodzą od funduszy hedgingowych, firm private equity lub osób o ekstremalnym zamożności. W zasadzie są to osoby i podmioty, które dysponują zasobami umożliwiającymi zainwestowanie milionów dolarów w młode i ryzykowne, ale obiecujące projekty, z nadzieją na wysokiej jakości zwrot z pierwotnej inwestycji.

ICO i ogólnie kryptowaluty oferowały coś więcej niż wysokiej jakości zwroty. Przy odpowiednim wyborze dobra inwestycja przyniosła zwroty z inwestycji warte na najwyższym piętrze na Wall Street. Mimo to większość firm venture capital obawia się inwestować bezpośrednio w kryptowaluty i nie bez powodu. Jeśli grasz milionami dolarów, wahanie jest rozsądne na rynku, którego zmienność może równie łatwo zamienić oryginalną inwestycję w pieniądze monopolistyczne, jak w cyfrową kopalnię złota.

Zamiast bezpośredniego podejścia firmy venture capital wolą raczej podejść do kryptowalut z boku, stawiając zakłady na usługi lub firmy związane z kryptowalutami i blockchainem. Może to być wszystko: giełdy, usługi portfelowe, laboratoria programistyczne, rozwiązania płatnicze itp.

To są kanały, do których kapitał wysokiego ryzyka wpompowuje pieniądze, i są to te same startupy, które przyciągają prawie tyle samo uwagi co ICO.

Pokaż mi pieniądze

W ciągu ostatnich kilku lat inwestycje typu venture capital mogą nie odpowiadać wielomiliardowym dolarom zainwestowanym w ICO, ale mimo to suma wpływających pieniędzy nie jest trywialna.VC w blockchain

Według badanie Crunchbase News, od 2012 roku brokowano około 1000 transakcji VC w dziedzinie łańcucha bloków. Te 1000 przyniosło inwestycje w wysokości 2,5 miliarda dolarów w latach 2012-2017, z czego około 1 miliard dolarów w samym 2017 roku. Co jeszcze bardziej imponujące, wygląda na to, że rok 2018 może być rekordowy dla kapitału wysokiego ryzyka w kryptowalutach. W czasie, gdy publikowano raport Crunchbase, firmy zobowiązały się już przeznaczyć 400 mln USD funduszy na różne projekty. To 40% całkowitej sumy inwestycji w 2017 roku w dwa miesiące.

Jak dotąd najwięcej uwagi inwestorów wzbudziła firma Ledger, producent portfeli sprzętowych. Firma zebrała 75 milionów dolarów od 12 inwestorów w swojej rundzie inwestycyjnej serii B, największy wkład pochodzący od ogólnoeuropejskiego funduszu Draper Espirit.

W przeszłości inni liderzy branży kalibru Ledgera zabezpieczyli sobie dość duży udział w kapitale podwyższonego ryzyka. Na przykład firma 21 Inc. zarobiła oszałamiającą kwotę 116 mln USD w swojej pierwszej rundzie inwestycji w 2015 r., Która była największą pojedynczą inwestycją typu VC zrealizowaną do tej pory w branży. W swojej trzeciej rundzie inwestycyjnej w 2015 roku Circle Internet Financial zebrał 50 mln dolarów kapitału, co jest kolejną z największych inwestycji typu venture capital w początkowym okresie istnienia branży. W następnym roku Blockstream i Ripple pokonały tę alokację kapitału inwestycjami po 55 mln USD, co daje łączny VC Blockstream na 76 mln USD i Ripple na 96 mln USD. Circle otrzymał również kolejną rundę finansowania w 2016 r., A te 60 milionów dolarów świeżych pieniędzy dało mu łączną sumę 136 milionów dolarów na przestrzeni lat.

Coinbase bierze jednak tort za największą pojedynczą rundę i łączną inwestycję. Tylko w 2017 roku Coinbase zgromadziło 108 milionów dolarów w rundzie inwestycyjnej serii D, pozostawiając całkowite finansowanie kapitału podwyższonego ryzyka w wysokości 235 milionów dolarów. Inni znaczący liderzy branży, którzy wystartowali w 2017 roku na fali gotówki, to Canaan Creative (43,45 mln USD) i BitGo (42,5 mln USD).

Kto Kaszle Ciasto?

Wielcy gracze Crypto VC reprezentują eklektyczną grupę. Oprócz doświadczonych firm venture capital i inwestorów indywidualnych o wysokich stawkach, masz starsze korporacje finansowe i technologiczne, instytucje finansowe / banki oraz grupy kapitałowe specjalizujące się w kryptowalutach.

SBI Holdings, Google i Overstock są najbardziej aktywnymi firmami w inwestycjach w blockchain, raport ujawnia CB Insights. Każda firma posiada unikalne i zróżnicowane portfolio kryptowalut, w tym R3, Ripple i Kraken (SBI Holdings); Storj, Ripple i LedgerX (Google); oraz Factom, Ripio i Peernova (Overstock).

Duże banki i instytucje finansowe mają, co zaskakujące (lub nie jest to zaskakujące, w zależności od tego, kogo pytasz), również wiele kart na stole. W rzeczywistości wiele banków zaczęło inwestować już w 2015 r. Należą do nich Citi, Goldman Sachs oraz JP Morgan and Chase Co., którzy zajmują stanowiska między innymi w R3, Axoni i Digital Asset..

VC w pierwszej ósemce kryptowalut

Źródło: PitchBook

Istnieje kilka branż przenoszących firmy z kapitałem podwyższonego ryzyka, które przelewają pieniądze na kryptowaluty, ale z tej mieszanki oferenci, którzy oferują najwięcej, to te firmy, które specjalizują się w inwestowaniu w blockchain. Tradycyjni inwestorzy, tacy jak Draper Associates, Andreessen Horowitz i Union Square Capital, wszyscy mają skórę w grze, ale ich portfele są przyćmione przez takie jak Digital Currency Group. Do końca 2017 roku Grupa mogła pochwalić się liczbą inwestycji 40 różnych firm, a liczba ta, w tym roku, już spodziewała się wzrostu. Na drugim miejscu, Blockchain Capital i Pantera Capital zajmowali stanowiska w 8 różnych przedsięwzięciach do końca 2017 roku.

Niektóre dania na wynos

Inwestycje Venture Capital w blockchain systematycznie rosły w ciągu ostatnich kilku lat i jeśli początek 2018 roku jest jakimś wskaźnikiem, nie wykazuje oznak spowolnienia.

Nic dziwnego, że większość tych inwestycji pochodzi od grup działających na zasadzie blockchain, na czele których stoją znane banki i starsze firmy technologiczne. Większość tego kapitału podwyższonego ryzyka została pozyskana dla firm zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, według Crunchbase, przy czym Wielka Brytania zajęła drugie miejsce, a Singapur i Szwajcaria zajęły trzecie miejsce..

Finansowanie kryptowalut VC według lokalizacji

Na podstawowym poziomie rundy inwestycyjne VC pozwalają startupom otrzymywać duże, ryczałtowe kwoty kapitału, aby zasilić ich budżety operacyjne, przepływy pieniężne, do których w przeciwnym razie nie miałyby dostępu. Nie każda firma blockchain wypuszcza własną monetę, więc niektóre z tych firm nie mają luksusu prowadzenia ICO.

Mimo to ICO przyciągnęły więcej pieniędzy w ciągu ostatniej połowy dekady niż fundraisery VC i prawdopodobnie ma to związek z inkluzywną, niską barierą wejścia finansowego ICO. Jednak wraz z rozwojem branży prawdopodobnie zobaczymy, że coraz więcej kapitału wysokiego ryzyka będzie skłaniało się ku kryptowalutom i firmom blockchain, więc zobaczymy, czy ten stary pies nadąży za nowymi sztuczkami pozyskiwania funduszy w branży.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me