W Waszyngtonie jest co najmniej jeden byk blockchain.

Stephen Moore obecnie pełni funkcję starszego doradcy ekonomicznego Donalda Trumpa. Moore odegrał kluczową rolę w napisaniu i uchwaleniu ustawy o cięciach podatkowych i zatrudnieniu (2017) i krótko przyjął nominację Trumpa na stanowisko gubernatora Rezerwy Federalnej i pomoc w zarządzaniu walutą narodową (Moore wycofałby swoje nazwisko z rozważań. )

Moore, samozwańczy maniak polityki, od ponad 35 lat pracuje w polityce publicznej. W tym czasie Moore był również członkiem rady redakcyjnej Wall Street Journal, Fox News Channel i CNN jako starszy analityk ekonomiczny.

Worth Magazine umieścił Moore’a na 32 miejscu wśród najbardziej wpływowych osób w światowych finansach. W 2018 roku Moore spotkał się z założycielem i CEO Frax (wówczas Decentral Bank) Sam Kazemian na Konferencja SALT, dwustronna konferencja inwestycyjna, której gospodarzem był były dyrektor ds. komunikacji w Białym Domu Anthony „The Mooch” Scaramucci. Kazemian jest współzałożycielem Everipedia, for-profit Wikipedia „fork”, która wykorzystuje blockchain EOS i zachęca do tworzenia treści za pomocą tokena kryptowaluty o nazwie IQ.

Dziś Moore jest głównym doradcą ekonomicznym Frax, zdecentralizowanego stablecoina opartego na rezerwie cząstkowej. Z natury Frax będzie konkurował banki centralne oferując stabilną cyfrową alternatywę.

Połączyliśmy się z Moorem i Kazemianem, aby omówić przyszłość stablecoinów, obecny klimat polityczny otaczający blockchain i bitcoin oraz sposób, w jaki zespół Frax zamierza uczynić Frax szeroko stosowanym zasobem cyfrowym.

Jak wygląda rola Chief Economic Officer w projekcie kryptowalutowym?

Moore spędził większość swojej kariery na doradzaniu politykom i pozyskiwaniu interesariuszy na rzecz obniżenia podatków i zmniejszenia wydatków rządowych. Jako starszy doradca ekonomiczny Trumpa, Moore pomagał w pracach nad zmianą polityki podatkowej USA, która została uchwalona przez Kongres w 2017 r..

Dzisiaj Moore poświęcił część swoich harmonogramów na coś, co pochodzi z najbliższej sterówki większości w Waszyngtonie: doradzanie startupowi blockchain w tworzeniu stablecoina.

„Jednym z moich zadań jest upewnienie się, że Frax rośnie i rośnie do miliardów dolarów, ale zachowuje stabilną wartość” – mówi Moore.

Moore chce również pomóc Frax uciec i lepiej poruszać się w mętnej atmosferze regulacyjnej.

„Kolejną rolą jest pomoc firmie w poruszaniu się w tym niezdefiniowanym klimacie regulacyjnym” – mówi Moore. „Nie wiemy, jakie przepisy nadchodzą, ale wiemy, że nadchodzą. Nie jest to rola ekonomisty, ale jestem w Waszyngtonie od 35 lat i wiem, jak działają te agencje. Agencje regulacyjne mogą próbować zatrzasnąć drzwi w przypadku wielu z tych kryptowalut i chcemy znaleźć sposób, aby zapobiec zamknięciu tych walut. ”

Jak to jest być zwolennikiem technologii blockchain i zasobów cyfrowych w administracji Trumpa?

„Administracja Trumpa ma pewien sceptycyzm” – komentuje Moore. „Nie wrogość, ale sceptycyzm. Chcemy współpracować z administracją i złagodzić niektóre z ich obaw. Stablecoiny i blockchain nie są czymś, co wysadzi gospodarkę. Powinien być postrzegany jako składnik aktywów lub zobowiązanie ”.

„Ludzie w administracji Trumpa są zaintrygowani. Jedną z ról, w których pomagałem, jest zwiększenie widoczności blockchain i zasobów cyfrowych. Zgłaszają zastrzeżenia i narzekania, a ja staram się ich odezwać z półki. Postrzegam to jako erę internetu, w której rząd nie może zatrzymać postępu. Myślę, że kryptowaluty i waluty cyfrowe to kolejna wielka rzecz. ”

Nie możesz zatrzymać technologii. Niech się rozmnaża, niech ludzie go używają i niech stanie się Dzikim Zachodem. Byłoby bardzo wskazane, aby administracja Trumpa pozwoliła ludziom rozwiązać ten problem i podejmować własne decyzje. Regulatorzy próbują rozwiązać wczorajszy problem i są daleko od krzywej rozwiązania tam, gdzie są najlepsze ”.

„Pierwsi użytkownicy zdadzą sobie sprawę z jego potencjału. Jesteśmy na etapie, na którym 95% ludzi prawdopodobnie nie wie, co to jest. ”

Czy kryptowaluta będzie tematem przyszłych wyborów prezydenckich?

„2020 nie” – komentuje Moore. „2024 tak”

Dlaczego świat potrzebuje kolejnego stablecoina??

Frax różni się od innych stablecoinów jako zarządzana algorytmicznie rezerwa kryptowalut i obligacji cyfrowych.

„Chcielibyśmy, aby inne stablecoiny nadal rosły, abyśmy mogli wykorzystać je jako zabezpieczenie w celu zabezpieczenia Frax” – zauważa Kazemian. „Nie jesteśmy kolejnym klonem Tether lub Maker, który nadmiernie zabezpieczał Ether”.

Ale dlaczego teraz? Kazemian postrzega postęp branży w ostatnich kilku latach jako niezwykle produktywny w tworzeniu podstaw dla zdecentralizowanych finansów.

„Nie sądzę, aby coś takiego jak Frax było możliwe, dopóki branża nie osiągnęła tego, czym jest dzisiaj” – mówi Kazemian. „Rynki pieniężne lubią związek.finansowanie napływają setki milionów pożyczek. Ludzie płacą odsetki od tych produktów. Tether i Dai zdobywają mocną pozycję. Tether jest piątą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej. Również psychika w branży uległa zmianie, ponieważ stablecoiny są ważną częścią ekosystemu. Potrzebowaliśmy zmiany całej atmosfery ”.

Prawie 700 milionów dolarów jest zablokowanych w pożyczkach zabezpieczonych umowami zdecentralizowanego finansowania (DeFi).

„Dla mnie Bitcoin tak naprawdę nie jest walutą; to towar ”- mówi Moore. – W dodatku towar spekulacyjny. Nie twierdzę, że jest to negatywne. Waluta zachowuje swoją wartość w czasie, nie zwiększając ani nie tracąc na wartości ”.

„Recesja lub bessy to tylko hossa dla stabilności”, mówi Kazemian. „Co się dzieje, gdy ceny spadają? Wszystko ucieka za dolara. Logicznie rzecz biorąc, kiedy na jednym końcu panuje bessa, technicznie rzecz biorąc, jest hossa dla wyceny aktywów. To po prostu ma sens. Widzimy to samo w kryptowalutach. Widząc, jak monety użytkowe i shitcoiny gwałtownie spadają, a stabilne monety, takie jak Frax, są po to, aby zapewnić inwestorom stabilność i solidną wartość ”.

Jakie masz plany dotyczące adopcji użytkowników? Czego potrzebuje stablecoin, aby odnieść sukces?

„Postrzegamy to jako podejście wielowarstwowe” – mówi Kazemian. „Aby Frax mógł się rozwijać, potrzebuje wsparcia instytucjonalnego lub wymiany, aby ludzie mogli z niego faktycznie korzystać. Druga faza polega na tym, że gdy ludzie uzyskają dostęp do Frax, zaczniemy zastanawiać się, jak dotrzeć do ogółu społeczeństwa. Przyglądamy się bardziej detalicznym rzeczom, takim jak Robinhood czy Cashapp i powoli przenosimy się w przestrzeń konsumencką ”.

Co z tego macie??

„W przypadku większości zdecentralizowanych monet istnieje system 2 tokenów” – komentuje Kazemian. „Ludzie, którzy chcą ekspozycji na wzrost, posiadają niestabilność. Frax działa w ten sam sposób. Akcje Frax (FXS), mam nadzieję, że te tokeny będą dużo warte. Działają w podobny sposób. Całkowita wartość udziałów we Frax to DCF [zdyskontowane przepływy pieniężne] wszystkich opłat uiszczonych we Frax. Część akcji ma wartość w całym systemie. To ekscytujące, ponieważ przypomina posiadanie udziałów w zdecentralizowanym banku centralnym. Wygenerowane oryginalne akcje trafiają do zespołu założycielskiego oraz inwestorów, partnerów – podobnie jak w przypadku tokena Maker Maker.”

Wydaje się, że większość wsparcia blockchain Moore’a jest zakorzeniona w jego silnych skłonnościach libertariańskich.

„Chcę, żeby rząd wiedział o mnie jak najmniej” – mówi Moore. „Myślę, że miliony ludzi na całym świecie są takie jak ja. Pomysł, że możesz mieć walutę, która nie jest monitorowana ani kontrolowana przez rząd, jest bardzo cenny. Nie można zdyskontować wartości zdecentralizowanej waluty ”.

Po co wiązać Fraxa z dolarem?

„Jeśli wartość dolara się zmieni, będziemy musieli się zastanawiać, jak zaktualizować protokół, aby był zgodny z innym kołkiem” – mówi Kazemian. „Jest to możliwe dzięki oprogramowaniu. Nie widzę świata, w którym dolar nie traci na wartości ”.

„To świetne pytanie” – mówi Moore. „Czy dolar jest najlepszą rzeczą do ustalenia tego? Wiele walut ma wady. Przeżyłem lata 70., kiedy widzieliśmy 15% stopy inflacji. Do czego jeszcze chciałbyś to przymocować? Pomysł, o którym myśleliśmy, to powiązanie go z ceną złota, ale waha się ono bardziej niż dolar. Wiele walut miało z czasem znacznie większe szczyty i wartości. To najlepszy wybór. Dolar to po prostu najmniej zgniłe jabłko w tej grupie ”

Zespół widzi, że Frax współistnieje, a nawet wspiera dolara amerykańskiego.

„Frax pomaga umocnić rolę dolara jako waluty światowej” – komentuje Moore. „Postrzegamy Frax jako walutę rezerwową świata cyfrowego”.

„Ponieważ Frax jest powiązany z dolarem amerykańskim, pomoże to zachować jego aktualność” – mówi Kazemian. „Możesz przenieść tę samą wartość w dolarach za pomocą infrastruktury blockchain. Nie próbujemy stworzyć dziwnej płynnej waluty, takiej jak Libra, która ma unikalny kurs wymiany do USD. Jesteśmy podekscytowani, bo to bardzo amerykański projekt ”.

Hipotetycznie, czy Frax można zamknąć?

Nie ma nic nielegalnego w tym, co robimy ”- komentuje Moore. „Rząd miałby wiele problemów, próbując się zamknąć. To legalny produkt. Rządowe organy regulacyjne uznają, że jest to wyraźne i aktualne zagrożenie dla ich obecnego statusu. Będą próbować wymyślić sposób, aby to spowolnić. Rządowe organy regulacyjne, szczególnie jeśli chodzi o technologię, są zawsze jak trzy szachy za branżą ”.

„W hipotetycznym świecie jest to zdecentralizowany produkt finansowy” – dodaje Kazemian. Jeśli spróbują usunąć Satoshi po wydaniu kodu, ludzie już go uruchamiają. ”

Innymi słowy, gdy kot wyjdzie z torby, nie możesz go ponownie włożyć.

Jak rządy zareagują na powszechnie stosowany stablecoin?

Według Moore’a stablecoiny mogą służyć jako ważna funkcja polityczna, która nie jest rozpoznawana przez ludzi w miastach rządzących polityką, takich jak Waszyngton, Bruksela, Tokio i tak dalej..

„Te kryptowaluty będą miały bardzo dyscyplinujący wpływ na waluty rządowe” – komentuje Moore. „Jak mówił Sam, jest takie powiedzenie, że dobre pieniądze wypierają złe pieniądze. Ludzie będą płynąć do waluty, której ufają. Ludzie uciekają do dolara, co zmusza inne kraje do zastanowienia się nad dewaluacją swojej waluty ”.

Ze względu na dużą liczbę realnych substytutów, które istnieją, tym mniej prawdopodobne jest, że rządy będą w stanie manipulować swoimi walutami poza najlepszym interesem społeczeństwa.

„Kiedy kraje popadają w kryzys zadłużenia, próbują osłabić walutę zadłużenia, a następnie próbują spłacić dłużników” – wyjaśnia Moore. „To sposób na oszukanie dłużników. Teraz, kiedy będziesz mieć waluty takie jak Frax, zobaczysz migrację do większej liczby transakcji przeprowadzanych we Frax zamiast w sobie. ”

Dostępność substytutów, takich jak Frax i inne stablecoiny, utrudni bankierom centralnym skuteczne zawyżanie lub deflację waluty danego kraju.

„To zmusi bankierów centralnych, że będą musieli utrzymywać swoje waluty na stabilnym poziomie. Rynki natychmiast ich ukarzą za to. Z czasem niektóre z tych długów spłacane są we Frax zamiast w określonej walucie ”.

Czy stabilność jest koniecznie zawsze dobra?

„Stabilna waluta jest optymalna” – mówi Moore. „Zawsze chcesz, aby Twoja waluta miała taką samą wartość. Z historii wiemy od setek lat, że wysoka inflacja i wysoka deflacja mogą mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki. Wraca do Economics 100: po pierwsze, dlaczego masz walutę. Jeśli nie zachowa swojej wartości, ludzie będą używać innych rzeczy do handlu ”.

Końcowe przemyślenia

Aby dowiedzieć się więcej o Frax, zapoznaj się z pierwszą wersją oficjalnego dokumentu Frax.finance. Obecnie zespół testuje niektóre funkcje inteligentnych kontraktów w EOS i planuje integrację Ethereum.

Szacuje się, że Frax będzie dostępny na rynku w którymś momencie 2020 roku.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me