Technologia Blockchain po raz pierwszy zyskała światowe uznanie dzięki uruchomieniu Bitcoin. Dla wielu branża finansowa jest na szczycie listy za każdym razem, gdy wspomina się o technologii blockchain. Obecnie technologia rozwinęła się poza dziedzinę kryptowalut i dotarła do wielu sektorów. Branże smartfonów dołączają do trendu blockchain, a kilku gigantów technologicznych ujawnia plany budowy pierwszego smartfona opartego na łańcuchu blokowym.

Co to jest smartfon Blockchain?

Nie ma jednomyślności co do tego, co stanowi smartfon oparty na technologii blockchain. Szczegóły pozostają niejasne, co sprawia, że ​​smartfon blockchain wyróżnia się na tle obecnego smartfona. Dlatego można się zastanawiać, czym właściwie jest smartfon z technologią blockchain? Czy działa na systemie Android, iOS lub systemie operacyjnym opartym na łańcuchu bloków? Jaki zestaw funkcji są wyposażone w te telefony? To trochę tajemnica.

Nie jest tajemnicą, że główne firmy telefoniczne konkurują o wyprodukowanie pierwszego smartfona opartego na łańcuchu blokowym. Dzieje się tak po tym, jak Sirin Labs, szwajcarska firma, ogłosiła w zeszłym roku zamiar wyprodukowania pierwszego na świecie smartfona z technologią blockchain. W tym roku firma HTC ogłosiła również, że planuje zbudować smartfon typu blockchain, nazwany HTC Exodus.

W tym artykule omówimy różne smartfony z obsługą technologii blockchain, które są obecnie oferowane na rynku. Przyjrzymy się również różnym funkcjom, w które producenci zamierzają wyposażyć telefony. Na koniec postaramy się dowiedzieć, jakie aspekty telefonu mogą spodobać się konsumentom.

Oferty smartfonów Blockchain

Smartfon Finney

Smartfon Finney Blockchain

Pierwszym na liście ofert smartfonów typu blockchain jest smartfon Finney, dzięki uprzejmości Sirin Labs. Nazywany „futurystycznym telefonem w erze blockchain” smartfon Finney kosztuje 1000 dolarów. Jest to zaskakująco tanie, biorąc pod uwagę, że poprzednie urządzenie Sirin Lab miało bardzo wysoką cenę 14 000 $. Skromna cena 1000 USD to sposób Sirin Lab na zapewnienie, że urządzenie spodoba się jeszcze większej liczbie odbiorców.

Chociaż telefon pojawi się na rynkach w tym roku, ma kilka solidnych specyfikacji. Takiego, jakiego można oczekiwać od flagowego urządzenia. Urządzenie oferuje chipset Qualcomm Snapdragon 845 wraz z pamięcią 128 GB i 6 GB RAM. Ma też baterię 3280 mAh, 6-calowy wyświetlacz 18: 9, tylny aparat 12 MP i aparat do selfie 8 MP z przodu. Telefon będzie miał również dedykowane gniazdo kart pamięci SD z obsługą do 2 TB rozszerzalnej pamięci.

Oczekuje się, że smartfon Finney będzie miał wbudowany portfel kryptograficzny do przechowywania w chłodni, który oferuje obsługę głównych kryptowalut. Portfel zostanie aktywowany za pomocą fizycznego przełącznika bezpieczeństwa, który po włączeniu wyłącza całą nieszyfrowaną komunikację. Portfel pozostanie offline, chyba że zostanie celowo aktywowany.

HTC Exodus

HTC Exodus smartfon blockchain

Z Sirin Labs konkuruje o stworzenie pierwszego smartfona z technologią blockchain, a tajwańska firma elektroniczna HTC. Na początku tego roku firma HTC przedstawiła plany wprowadzenia na rynek smartfona opartego na łańcuchu bloków oznaczonego jako HTC Exodus. HTC Exodus to próba HTC rozszerzenia ekosystemu blockchain poprzez udostępnienie społeczności DApp doświadczeń użytkowników urządzeń mobilnych. Planują wypuścić telefon w trzecim kwartale tego roku.

Według informacji na ich stronie HTC Exodus będzie miał wsparcie dla zimnego portfela wraz z kluczowymi funkcjami odzyskiwania. Każdy telefon będzie również działał jako węzeł w łańcuchu bloków, umożliwiając tym samym większej liczbie osób udział w działaniach opartych na łańcuchu bloków. Wyróżniającą cechą telefonu jest atrybut odzyskiwania klucza, którego przestrzeń kryptowalut desperacko potrzebuje. Nie jest jasne, w jaki sposób HTC zamierza to umożliwić.

Chociaż nadal nie ma wystarczających informacji na temat telefonu, Phil Chen, dyrektor ds. Kryptowalut firmy, ujawnia, że ​​otrzymali dziesiątki tysięcy rezerwacji na całym świecie. Powiedział również, że firma ściśle współpracuje z twórcami gier CryptoKitties. Zamierzają dostarczyć grę preinstalowaną na swoich urządzeniach, począwszy od HTC U12 plus. Krążą też pogłoski, że telefon będzie obsługiwał kopanie kryptowalut, ale to jeszcze nie zostało zweryfikowane.

Inne oferty smartfonów Blockchain

Sirin Labs i HTC nie są jedynymi firmami, które mają zamiar tworzyć smartfony z technologią blockchain. Start-up o nazwie Swiss Bank również próbuje uruchomić swój własny smartfon typu blockchain, BitVault. Firma określa BitVault jako pierwszy na świecie „kryptokomunikator” oparty na technologii blockchain. Urządzenie będzie oferować obsługę bezpiecznego przesyłania wiadomości, przeglądania, szyfrowanych połączeń głosowych i wideo oraz bezpiecznego przesyłania filmów i zdjęć przez prywatny łańcuch bloków.

Smartfon BitVault typu blockchain

Kolejną firmą, która zamierza dołączyć do wyścigu smartfonów blockchain jest Blacture. Blacture zamierza wprowadzić swój smartfon blockchain pod nazwą Motif. Według ich strony smartfon Motif będzie wykorzystywał szyfrowanie cyfrowe do zabezpieczania danych. Użytkownicy telefonu otrzymają również nagrody w postaci tokenów, robiąc zakupy w zatwierdzonych i akredytowanych sklepach internetowych. Te żetony nagród zostaną zrealizowane za pomocą karty debetowej Blacture.

Smartfon z motywem blockchain

Czy świat jest gotowy na przyszłość smartfonów Blockchain?

Zarówno smartfon Finney, jak i HTC Exodus obsługują zimne portfele. Jest to pewna funkcja, która może spodobać się niektórym głównym użytkownikom. Jakie są jednak zachęty, aby przekonać zwykłego użytkownika urządzeń typu cold wallet do zmiany? Równie dobrze mogą nadal korzystać ze swoich zwykłych urządzeń sprzętowych, ponieważ posiadanie telefonu nie zmienia ich obecnej sytuacji.

Krążą pogłoski, że HTC Exodus może obsługiwać kopanie kryptowalut. Chociaż można się zastanawiać, w jaki sposób HTC zamierza udostępnić tę funkcję. Obecne platformy wydobywcze wykorzystują kilka kart graficznych i układów ASIC, które wymagają nadmiernej ilości energii elektrycznej do działania. Nie wspominając o tym, że pojemność baterii telefonu jest niewielka w porównaniu z ilością energii elektrycznej zużywanej przez platformy wydobywcze. Nie jest jasne, w jaki sposób urządzenie przenośne mogłoby wydobywać kryptowalutę.

To, czy świat jest gotowy na smartfony blockchain, pozostaje dyskusyjne. Dziesiątki tysięcy rezerwacji HTC na HTC Exodus wskazuje na duże zapotrzebowanie na te urządzenia. Jednak liczby te mogą oznaczać wczesnych konsumentów, którzy zawsze przodują we wdrażaniu nowych produktów. Mimo że idea smartfonów typu blockchain brzmi świetnie, nie wiadomo, jak zareaguje na nie świat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me