We wrześniu 2017 roku Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obronie (DARPA) zatwierdziła badania nad technologią blockchain. Od tego czasu badacze z DARPA zbadali wiele różnych systemów opartych na łańcuchu bloków. Badacze ci szukają programów blockchain DARPA, aby ulepszyć ich systemy logistyczne, komunikacyjne i bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę wyjątkowe aspekty, jakie technologia blockchain wnosi do stołu, nie jest zaskoczeniem, że zainteresowania DARPA tą technologią nadal się rozwijają.

Rosnące zagrożenia

Na całym świecie rośnie liczba cyberataków. Niedawny nauka ujawniło, że w 2017 r. każdego dnia dochodziło do ponad siedmiu milionów naruszeń danych na całym świecie. Badanie to wykazało również, że hakerzy znacznie szybciej usprawniają swoje mechanizmy ataku niż firmy ulepszają swoje procedury bezpieczeństwa.

Integralność danych

Jednym z głównych obszarów niepokoju, który badacze DARPA chcą ulepszyć dzięki technologii blockchain, jest integralność danych. Systemy integralności danych weryfikują, czy informacje są nadal w oryginalnym stanie, i pokazują, kto przeglądał dane. Weryfikacja integralności danych ma kluczowe znaczenie podczas dyskusji na temat obrony narodowej. DARPA chce mieć możliwość natychmiastowego sprawdzenia, kiedy nieautoryzowani intruzi uzyskują dostęp do ich informacji.

DARPA Blockchain Strategy

To podejście ukazuje rozbieżność między technikami hakowania a ich strategiami obronnymi. Sygnalizuje odejście od tradycyjnych metod powstrzymywania hakerów przed ich atakiem. Zamiast tego DARPA chce wiedzieć, czy i kiedy ktoś uzyskuje dostęp do ich systemu i jakie zmiany zostały wprowadzone podczas włamania. Rozproszone systemy księgi zapewniają możliwość śledzenia i weryfikacji ważności dokumentu w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Biuro DARPA za pośrednictwem Forbes

Biuro DARPA za pośrednictwem Forbes

DARPA niedawno udzieliła firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem kontraktu na kwotę 1,8 mln USD Galois. Firma specjalizująca się w weryfikacji kodu matematycznego otrzymała grant na dalsze badania nad integracją różnych technologii blockchain w kodowaniu. DARPA chce, aby technologia weryfikacji Galois testowała kody oparte na łańcuchu bloków, których nie można zhakować, w ramach przygotowań na przyszłość cyberwojny.

Timothy Booher, Były menadżer programu blockchain w DARPA wyjaśnił, że nowe podejście jest podobne do mury zamków w połowie zła. W rozmowie z Kwarc, Booher powiedział ankieterom, że chociaż mury zamku pomagają chronić ludzi, ważniejsze jest, aby wiedzieć, czy ktoś wszedł do zamku, a jeśli tak, to co robili, gdy tam byli.

Blockchain Messaging

Wojska naziemne potrzebują sposobu na bezpieczną komunikację z kwaterą główną. W przeszłości wojsku trudno było dokładnie ocenić, kiedy kanały lub systemy komunikacyjne zostały naruszone. Naruszona komunikacja może kosztować żołnierzy życie.

DARPA tym posunięciem stara się wzmocnić swoje systemy komunikacji satelitarnej między biurami. Dzięki zdecentralizowaniu znacznej części zaplecza Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD), zweryfikowane dane mogą być wysyłane natychmiast, co ogranicza narażenie na ataki hakerów i wydłuża opóźnienia w transmisji danych.

W kwietniu Departament Obrony ogłosił plany rozwoju bezpiecznej platformy przesyłania wiadomości. Według opinii publicznej ogłoszenie, DARPA poszukuje „bezpiecznej platformy przesyłania wiadomości i transakcji dostępnej za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub samodzielnej aplikacji natywnej”.

Jednym z wymogów platformy jest to, że musi ona wykorzystywać istniejący łańcuch bloków, taki jak Bitcoin lub Ethereum. Ponadto aplikacja musi być skalowalna i przejść testy komercyjne.

Systemy sprzętowe

Sprzęt wojskowy stał się wysoce techniczny. Dzisiejsza broń wojenna zależy od skutecznej komunikacji wielu systemów elektronicznych. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie te systemy działały prawidłowo. Awaria jednego systemu, takiego jak GPS, może spowodować przypadkowe ofiary.

Nieufny charakter łańcuchów bloków mógłby ochraniać te systemy w przyszłości, tworząc przejrzystą atmosferę, w której wszystkie interakcje sieciowe są oznaczane czasem i monitorowane.

Logistyka wojskowa

Komunikacja elektroniczna i cyberbezpieczeństwo to nie jedyne scenariusze zastosowań, w których DARPA przewiduje integrację łańcucha bloków. Raport opublikowany w grudniu 2017 roku ujawnił, że ustawa National Defense Authorization Act (NFAA) na 2018 rok zawiera zapis, który nakazuje Departamentowi Obrony zwiększenie badań technologii blockchain w zakresie wdrożeń logistycznych.

Łańcuch dostaw

Zespół badawczy z The Defense Acquisition University zauważył, że ataki związane z łańcuchem dostaw stanowią duży procent całkowitej liczby cyberataków, na jakie napotykają Stany Zjednoczone. W większości przypadków osoby atakujące zmieniają, fałszują lub infekują dane w ramach procesu łańcucha dostaw. Zlokalizowanie atakującego w tym morzu danych okazuje się być wyzwaniem przy użyciu obecnych systemów.

Biuro Dyrektora Wywiadu Krajowego stwierdził że amerykańskie łańcuchy dostaw są pod ciągłym atakiem ze strony przeciwników i zagranicznych agentów. Najczęstsze ataki skupiały się na kradzieży poufnych materiałów z programów badawczo-rozwojowych, umieszczaniu złośliwego oprogramowania w systemach i gromadzeniu danych osobowych agentów.

Łańcuch dostaw druku 3D

Marynarka wojenna USA chce wykorzystać technologię blockchain do zabezpieczenia swoich rosnących systemów druku 3D. Produkcja przyrostowa, jak jest znana w marynarce wojennej, tworzy krytyczny sprzęt dla rozmieszczonych sił. W wywiad z Maritime Executive, komandor porucznik Jon McCarter wyjaśnił, że „technologia, na której opiera się kryptowaluta Bitcoin, prawdopodobnie zrewolucjonizuje sposób, w jaki prowadzimy działalność”. Stwierdził również, że może to „zrewolucjonizować produkcję dodatków w okrętach”.

Wykonawcy obrony używający Blockchain

DARPA kontynuuje swoje ambicje związane z blockchain wraz z wieloma wykonawcami w dziedzinie obronności. Lockheed Martin, największy w kraju dostawca zbrojeniowy, ogłosił strategiczne partnerstwo z firmą logistyczną typu blockchain, Guardtime Federal w kwietniu tego roku. Umowa ta była pierwszą tego rodzaju. Do zadań firmy należy przeciwdziałanie cyberzagrożeniom związanym z systemami zarządzania ryzykiem łańcucha dostaw, procesami inżynieryjnymi, rozwojem oprogramowania i systemami uzbrojenia.

Technologia DARPA Blockchain

Nic dziwnego, że DARPA chce zwiększyć wykorzystanie technologii blockchain. Nie są sami w tej chęci zbrojenia technologii blockchain. Stawka jest wysoka na polu bitwy, gdzie informacje dyktują zwycięzców.

Te najnowsze osiągnięcia pokazują rosnącą integrację technologii blockchain w zastosowaniach wojskowych. DARPA stara się być światowym liderem w tej dziedzinie. Obecnie wydaje się, że wynik przyszłych konfliktów zbrojnych może zależeć od poziomu wykorzystania technologii blockchain w poszczególnych krajach.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me