Bitcoin to główna droga do prania pieniędzy. Przynajmniej taka jest narracja, którą media głównego nurtu karmią opinię publiczną. Pranie pieniędzy jest prawdopodobnie tak stare, jak samo wynalezienie pieniędzy. Z definicji pranie gotówki oznacza sprawianie, że nieuczciwie zdobyte zyski wydają się być zarobione legalnie, niezależnie od tego, czy jesteś przywódcą szajki przemytników narkotyków, watażką, czy po prostu nie możesz pomóc sobie bogatej cioci. portmonetka.

Anonimowość internetu zachęciła oszustów do coraz bardziej zawiłych sposobów wyrywania łupów z rąk władz. Trzeba przyznać, że pomysłowość niektórych oszustów jest oszałamiająca. Jako entuzjasta kryptowalut warto mieć oko na piłkę, jeśli masz zamiar bawić się tą technologią. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się niektórym przestępstwom związanym z kryptowalutami i zobaczmy, co możesz zrobić, aby zachować bezpieczeństwo.

Oszustwa związane z praniem brudnych pieniędzy Bitcoin

Zamiana Simów

W cyfrowym świecie społeczeństwo przyzwyczaiło się do używania urządzeń do zarządzania tożsamością. Zwykle oznacza to weryfikację Twoich prywatnych kont, takich jak banki i giełdy kryptowalut, za pośrednictwem smartfona. Zamiana karty SIM to całkiem nowa forma oszustwa, w której osoby podszywające się kontaktują się z Twoim operatorem telefonicznym, mając nadzieję na przeniesienie Twojego numeru telefonu komórkowego na inną niedawno kupioną kartę SIM.

W dzisiejszych czasach oszustwo polegające na zamianie Simów jest stosunkowo łatwe

Rośnie liczba oszustw związanych z wymianą simów. Zdjęcie dzięki uprzejmości PublicDomainPictures.

Pewni oszuści położyli podwaliny pod tego typu oszustwa za pomocą inżynierii społecznej. Zbierają jak najwięcej danych osobowych, zanim skontaktują się z przedstawicielem firmy, udzielając po drodze odpowiedzi na pytania bezpieczeństwa.

Jeśli kiedykolwiek musiałeś osobiście zajmować się tym pytaniem ochronnym, wiesz, że nie jest to szczególnie trudne. Zamiana Simów jest dość lukratywna dla osób prających Bitcoiny, ponieważ pozwala im przenosić nielegalne fundusze przez legalne konta, przynajmniej tymczasowo.

Co z tym zrobić

Za każdym razem, gdy używasz telefonu do uwierzytelniania swojej tożsamości, używasz czegoś, co nazywa się uwierzytelnianiem dwuskładnikowym (w skrócie 2FA). Niestety, wiele usług, w tym bankowość, nadal wykorzystuje SMS-y do uwierzytelniania. Oczywiście SMS podlega wymienionym powyżej zagrożeniom związanym z zamianą karty SIM.

Bardziej bezpieczne metody, takie jak aplikacje uwierzytelniające lub urządzenia sprzętowe, są wysoce zalecane w przypadku wrażliwych kont. Oszust musiałby fizycznie przejąć Twoje urządzenie, zanim będzie mógł się pod Ciebie podszywać. Nie niemożliwe, ale znacznie bezpieczniejsze. Zapoznaj się z naszym szczegółowym artykułem dotyczącym 2FA, aby uzyskać więcej informacji.

Oprogramowanie ransomware

Ransomware zazwyczaj polega na uzyskaniu przez hakerów dostępu do komputera niczego niepodejrzewającej ofiary. Jednak w ciężkich przypadkach może to wpłynąć na plik całą infrastrukturę miasta. Gdy atakujący uzyska dostęp do twojego komputera, zaszyfruje twoje dane i zażąda okupu za ich odblokowanie. Płatność jest zwykle wymagana w przypadku kryptowalut. Chociaż doświadczeni czytelnicy będą wiedzieć, że Bitcoin nie jest szczególnie anonimowy na początku. Ale to nie powstrzyma oszustów, ponieważ istnieje wiele monet i różne sposoby na zatarcie śladów.

Poważny przykład tego miał miejsce w 2017 roku, kiedy kryptowalut WannaCry zaatakował komputery z systemem operacyjnym Windows. Atak dotknął niewiarygodnych 200 000 komputerów w 150 krajach, zanim Microsoft był w stanie rozwiązać problem.

Kraje dotknięte załącznikiem ransomware WannCry 2017. Źródło: Wikipedia

Kraje dotknięte załącznikiem ransomware WannCry 2017. Źródło: Wikipedia

Co z tym zrobić

Najważniejszym sposobem ochrony przed tego rodzaju wyłudzeniami jest praktyka zdrowej higieny w Internecie. Tak, dobrze przeczytałeś. Dbanie o swoje zdrowie wymaga ciężkiej pracy. Ćwiczenia fizyczne, zdrowe odżywianie, odpowiedni sen itp. To samo dotyczy korzystania z sieci.

Nie publikuj poufnych informacji w mediach społecznościowych, regularnie twórz kopie zapasowe cennych danych, takich jak zdjęcia i dokumenty służbowe, na urządzeniach zewnętrznych, zdobywaj wiedzę o najnowszych oszustwach związanych z phishingiem i aktualizuj system. Dostajesz obraz.

Nieuregulowane giełdy kryptowalut

Jednostka śledząca Blockchain CipherTrace szacuje, że brudny Bitcoin wart około 2,5 miliarda dolarów został wyczyszczony na nieuregulowanych giełdach. Te wymiany nie są zgodne z przepisami dotyczącymi znajomości klienta i przeciwdziałania praniu pieniędzy. Według jednego Badanie CipherTrace, nieuregulowane giełdy również otrzymały najwięcej wypranych bitcoinów.

Ponadto usługi bez recepty i zdecentralizowane giełdy również oferują użytkownikom możliwość anonimowej wymiany kryptowalut. Wiele z tych usług jest trudnych do śledzenia. Jednak płynność może stanowić problem, uniemożliwiając dokonywanie dużych transferów. Pomiar wpływu tych usług na pranie brudnych pieniędzy Bitcoin jest w najlepszym przypadku trudny.

Co z tym zrobić

Zagorzali entuzjaści kryptowalut uwielbiają narzekać na scentralizowane usługi i skorumpowane władze. Jeśli kiedykolwiek byłeś ofiarą oszustw lub przestępstw związanych z kryptowalutami, wiesz, że organy regulowane mają jedną główną korzyść: masz większe szanse na odzyskanie swoich środków.

Trzymaj się renomowanych giełd. Istnieje znacznie mniejsza szansa, że ​​Twoje konto może zostać przejęte w celu prania.

Sprzątanie

To tylko kilka przykładów tego, jak przestępcy w pierwszej kolejności zdobywają brudne pieniądze. Ale jak to czyści? Typowe podejście nazywa się mieszaniem. Miksery bitcoinów najwyraźniej czyszczą brudne krypto, odbijając je między kilkoma adresami portfela przed ponownym połączeniem pełnej kwoty. Ostateczny adres często trafia do ciemnej sieci, która jest trudna do wyśledzenia. Ten proces jest również nazywany bębnowaniem i różni dostawcy oferują to jako usługę, oczywiście za opłatą.

Należy o tym pamiętać Badania stwierdził, że to podejście jest dość nieskuteczne w przypadku prania brudnych pieniędzy Bitcoin. Nie jest więc zaskakujące, że pojawiły się inne monety, takie jak Monero, które oferują poważne funkcje prywatności tam, gdzie Bitcoin zawodzi. Co do innych metod poza mieszaniem, kto wie. Eksperci mogą nigdy nie ujawnić swoich tajemnic.

Pranie brudnych pieniędzy Bitcoin – ostatnie myśli

Bitcoin to wciąż młoda technologia o stosunkowo małej kapitalizacji rynkowej w porównaniu z tradycyjnymi walutami. Większość ludzi, w tym przestępcy, zarabia przede wszystkim w walutach fiducjarnych, takich jak dolar czy euro. Media głównego nurtu mogą przegapić cały punkt, jeśli chodzi o całą debatę o praniu pieniędzy Bitcoin.

Innymi słowy, ważne jest, aby dokonać rozróżnienia. Do prania pieniędzy można użyć prawie wszystkiego: samochodów, firm, nieruchomości, kryptowalut, a nawet torebek bogatej ciotki. Bitcoin to tylko narzędzie, środek wymiany.

Wylewanie dziecka z kąpielą nie jest dobrym rozwiązaniem. Gdyby tak było, społeczeństwo każdego wieczoru paliłoby przy kominku sto dolarów banknotów. To powiedziawszy, jak podkreślono powyżej, oczywiście nadal istnieje ryzyko związane z kryptowalutami. Upewnij się, że nie ma Cię na liście pralni.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me