Poniżej znajduje się post gościnny przesłany przez ICOBox

Elon Musk wie, jak pozostać na pierwszych stronach gazet. Tylko w 2018 roku Musk napisał na Twitterze o Grzywna w wysokości 20 milionów dolarów, miał romans z gwiazdą pop i ruszył naprzód, wykonując wieloaspektową misję ratowania ludzkość.

Ale chociaż prawie nie ma dnia bez Muska lub jednej z jego firm na pierwszych stronach gazet, jeden szczególnie zręczny ruch biznesowy pozostał stosunkowo niezauważony – wprowadzenie rezerwacji Tesla Model 3.

Model 3 zamówienia po 180 000 w 24 godziny. Cena sprzedaży ze średnim prawdopodobieństwem mieszania opcji 42 tys. $, Czyli ~ 7,5 mld $ dziennie. Jasna przyszłość samochodów elektrycznych!

– Elon Musk (@elonmusk) 1 kwietnia 2016 r

Program rezerwacji wywołał masową histerię, gdy został ogłoszony po raz pierwszy w 2016 r. Konsumenci starali się znaleźć miejsce w kolejce po sportowy samochód elektryczny, wpłacając depozyt w wysokości 1000 USD. Tesla zebrał ponad 200 000 zamówień w ciągu pierwszych 24 godzin, zbierając około 7,5 miliarda dolarów, zakładając, że wszystkie rezerwacje zostały ostatecznie zrealizowane.

Pandemonium zamówień przedpremierowych trwało przez resztę programu i chociaż opóźnienia w produkcji i inne niepowodzenia spowodowały, że niektórzy klienci wycofali swoje rezerwacje, całkowita liczba się skończyła 450 000.

Hype Model 3 zdominował nagłówki, ale pozbawiony gotówki sprytna strategia przedsprzedażowa, która służyła jako niesamowicie podobny prekursor do początkowych ofert monet (ICO), które pojawiły się w następnym roku, pozostała stosunkowo niezauważona.

Certyfikaty użytkowe?

Podobnie jak wiele startupów opartych na technologii blockchain, Tesla miał świetny pomysł i potrzebował sposobu na jego sfinansowanie. „Opracowywanie najnowocześniejszych technologii jest kosztowne, bez względu na to, czy jesteś znanym producentem pojazdów elektrycznych, czy rozproszoną siecią księgi rachunkowej” – mówi Dima Zaitsev, szef międzynarodowego PR w ICOBox. „Musk zasadniczo zrobił to, co wiele start-upów blockchain zrobiłby rok później – zwrócił się do swojej bazy klientów i przeprowadził masową sprzedaż publiczną. I to był genialny ruch! ”

ICO sprzedawały tokeny użytkowe. Tesla sprzedała certyfikaty rezerwacji.

Założeniem tokena narzędziowego jest to, że jego funkcje smarują tryby jego nadrzędnego systemu blockchain, na przykład kupowanie znaczków w celu korzystania z systemu pocztowego. Zakup tokena narzędziowego gwarantuje użytkownikowi pewien poziom funkcjonalności, gdy odpowiednia sieć blockchain w końcu zostanie uruchomiona. Tokeny zamieniają się na usługi lub towary.

Certyfikaty rezerwacji Tesli zasadniczo zrobiły to samo. Certyfikaty (plus zaległa płatność) zamieniają się na samochody w późniejszym terminie.

Organizując sprzedaż, zarówno startupy Tesla, jak i startupy blockchain były w stanie zebrać gotówkę potrzebną do dalszego finansowania swoich projektów.

Handel na rynku wtórnym

Wiele ICO spotkało się z krytyką ze strony Komisji Papierów Wartościowych i Giełd za niezaliczenie testu Howey. Nabywcy kupowali tokeny z oczekiwaniem, że ich wartość wzrośnie dzięki wysiłkom strony trzeciej (startup blockchain), poddając sprzedaż tokenów przepisom dotyczącym papierów wartościowych.

Większość z tych tokenów była powiązana z handlem na giełdach kryptowalut (które działają podobnie do giełd), a przy samej liczbie szkicowych ICO prowadzonych przez startupy próbujące szybko zarobić, trzeba było coś zrobić, aby ograniczyć spekulacyjne szaleństwo 2017 i 2018.

Podczas gdy firmy prowadzące ICO w dużym stopniu polegały na obietnicy handlu na rynku posprzedażowym w ramach promocji, Tesla próbował zapobiec odsprzedaży, zakazując przekazywania certyfikatów komukolwiek poza członkami rodziny i ograniczając rezerwacje do dwóch na klienta. Niemniej jednak w Internecie pojawił się rynek części zamiennych, a certyfikaty są rozpowszechniane wszędzie fora do eBay.

Tesla w serwisie eBay

Certyfikaty rezerwacyjne odsprzedawały się od dwóch do trzech razy więcej niż ich pierwotna cena, ponieważ zapaleni entuzjaści próbowali kupić sobie drogę na pierwszy plan. Tesla niewiele zrobił, aby powstrzymać odsprzedaż online do kończący się program rezerwacji i umożliwienie każdemu złożenia zamówienia (efektywna zamiana certyfikatów rezerwacji w przedmioty kolekcjonerskie dla każdego poza niecierpliwymi klientami).

Tesla w serwisie eBay

Proto-ICO

Chociaż przedsprzedaż i przedsprzedaż nie są niczym nowym, program rezerwacji Tesli i zjawisko ICO podążały niemal identycznymi ścieżkami – sprzedaż publiczna przyszłego produktu za pośrednictwem reprezentatywnego podmiotu, a następnie rozwój zawyżonego rynku wtórnego. Oba rodzaje sprzedaży przyciągały mocno podzielone bazy klientów, od zagorzałych osób zainteresowanych rzeczywistym produktem po oportunistycznych spekulantów.

Wraz ze stagnacją na rynku ICO, startupy blockchain mogą nauczyć się kilku rzeczy z modelu Muska, głównie zdolności sprzedaży do przyciągania dużej uwagi do produktu (Model 3) zamiast spekulacyjnej wartości aktywów. Wydaje się, że mania ICO minęła, a rynek potrzebuje zabójczych sieci i aplikacji, a nie marzeń.

Jednak Tesla staje w obliczu własnego zestawu wyzwań w następstwie sprzedaży. Nie ograniczając liczby rezerwacji Tesla był w stanie zgromadzić dużą ilość gotówki, ale astronomiczna liczba zamówień w przedsprzedaży może okazać się dla firmy zbyt dużym obciążeniem, już boryka się z niepowodzeniami produkcyjnymi. Większe opóźnienia będą oznaczały zwrot kosztów rezerwacji. 450000 samochodów to dużo do dostarczenia, a los Tesli zależy od tego, czy uda im się dotrzymać swoich wysokich obietnic.

Tesla i blockchain mają wiele do udowodnienia w 2019 roku. Strategie pozyskiwania funduszy będą ewoluować. Ponieważ rynek ICO prawie się zatrzymał, a Tesla zakończyła program rezerwacji, firmy potrzebujące finansowania zaczną badać inne opcje, takie jak oferty tokenów bezpieczeństwa (STO), aby zebrać gotówkę w przyszłości.

Dima wyjaśnia: „STO zamierzają umożliwić start-upom i korporacjom dostęp do bezprecedensowych pul inwestorów za pośrednictwem zgodnych z prawem tokenów bezpieczeństwa. Tokeny zabezpieczające obniżą cenę wejścia inwestycji i zapewnią niezwykle wydajną platformę dla nowej generacji papierów wartościowych ”.

Udane STO będą wymagać specjalistycznych wskazówek prawnych i precyzyjnych biznesplanów, ale mogą stanowić zrównoważoną strategię pozyskiwania funduszy dla firm takich jak Tesla i innych firm, których pomysły są większe niż ich portfele.

Chociaż wydaje się, że Tesla i startupy blockchain będą musiały szukać nowych sposobów na zebranie pieniędzy, dopóki nie będą w stanie dostarczyć swoich produktów, model rezerwacji zastosowany przez Teslę (i wiele ICO rok później) pozwolił im pomóc w utrzymaniu kapitału, aby dalej rozwijać swoją wizję – trzymaj trochę gazu w zbiorniku, a dokładniej, trochę soku w akumulatorze.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me