Pierwsze oferty monet (ICO) były modne w 2017 roku. W 2018 roku? Nie tak bardzo. Ostatni rok był trudny, ponieważ projekty kryptowalut wykrwawiały się, a wiele z nich straciło 95 procent swojej wartości. Nawet Bitcoin, król kryptowalut, spadł o około 80 procent (styczeń), gdy zbliżamy się do pierwszego kwartału 2019 r. Czy nadal można zarobić? Zawsze są pieniądze do zarobienia, chociaż do tej pory inwestorzy ICO powinni byli otrzymać sygnał ostrzegawczy, że to nie wszystkie księżyce i lambdy.

ICO są atrakcyjne, ponieważ każdy może się w to zaangażować. Nowa fala kapitału wysokiego ryzyka jest zarówno jego kartą płatniczą, jak i piętą achillesową, ponieważ branża ta jest w dużej mierze nieuregulowana. Oszustwa polegające na oferowaniu pierwszych monet stały się powszechne. Teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby zachować czujność, jeśli zamierzasz się zaangażować. Oto pięć wskazówek, jak uniknąć oszustwa polegającego na oferowaniu pierwszej monety:

1. Czy istnieje działający produkt?

Działający produkt powinien mieć kluczowe znaczenie dla każdej poważnej inwestycji w tej przestrzeni. Pamiętaj, że tak głośne projekty jak Bitcoin, Ethereum czy Monero nie zaczęły się od ogromnego finansowania. Zrodzili się z wizji lepszego systemu finansowego i rzeczywisty kod na poparcie tej wizji. Projekty z weryfikowalnymi prototypami są znacznie mniej narażone na oszustwa.

Czy obiecuje regularne zwroty przekraczające średnie zwroty rynkowe?

To jest Ponzi

Czy bardziej skupia się na rekrutacji nowych ludzi niż na jakimkolwiek produkcie?

To piramida#litmustests

– Andreas M. Antonopoulos (@aantonop) 1 grudnia 2017 r

Obietnice wielkości są zaśmiecone w przestrzeni kryptowalut. Widzieliśmy już tego typu działania. U szczytu bańki internetowej z 2000 r., Pets.com zebrało aż 82,5 miliona dolarów w swojej pierwszej ofercie publicznej. Rok później firma zbankrutowała i faktycznie miała działające produkty! Zgodnie z mądrością kryptograficzną:

„Nie ufaj, zweryfikuj!”

2. Profilowanie członków zespołu

Odpowiedzialność to nazwa gry, jeśli chodzi o inwestowanie w niesprawdzone pomysły. Profilowanie zespołu stojącego za projektem nie jest bynajmniej niezawodne, ale dodaje dodatkowego poziomu zaufania. Jeśli zespół chce poprosić o kilka milionów dolarów finansowania, na pewno musi mieć trochę doświadczenia, aby poprzeć swoje roszczenia.

Najbardziej podstawowym sposobem na to jest zapewnienie zespołom łatwych do znalezienia profili LinkedIn. Pozwala to na śledzenie postępów kariery poszczególnych członków zespołu. Czy zespół programistów ma doświadczenie w blockchain? Czy kierownictwo ma solidne osiągnięcia? Czy w CV są niepokojące luki??

To tylko pierwszy krok. Profile można łatwo podrobić, w zależności od tego, ile wysiłku chcą włożyć oszuści. Dobrej jakości projekty zazwyczaj biorą udział w wydarzeniach lub organizują je online. Q&A pozwala inwestorom zorientować się w zespole i ich celach. Jeśli projekt nie ma strony zespołu ani podejrzanych profili LinkedIn, weź pieniądze i szybko wyjdź z etapu w prawo.

3. Unikaj ogólnych oficjalnych dokumentów

Białe księgi to dziesiątki groszy w interwebach. Istnieją prawie wyłącznie dzięki Oficjalny dokument dotyczący Bitcoin który stał się czymś w rodzaju świętego Graala w społeczności kryptowalut. Zewnętrzne strony internetowe, takie jak Upwork, są przytłumione tanimi białymi papierami do pisania. Innymi słowy, dostajesz to, za co płacisz. Jeśli projekt nie chce napisać własnej białej księgi, jest to wielka czerwona flaga.

Projekty oszustwa nie oferują namacalnego projektu na początek, a najlepszym sposobem na ukrycie tego jest zmylenie potencjalnych inwestorów z żargonem. Jeśli nie masz pojęcia, co mówią w białej księdze, prawdopodobnie w ogóle nic nie mówią.

Nie daj się zwieść techno-bełkotem. Każdy legalny produkt, czy to w tradycyjnym świecie biznesu, czy w kryptolandzie, można uprościć, aby ludzie go zrozumieli. Inteligentne projekty mogą odciągnąć kwestie techniczne ale wyjaśnij szczegóły, jeśli to konieczne. Nie oznacza to, że nie warto inwestować w projekt techniczny. W razie wątpliwości zapoznaj się z punktem pierwszym i poproś o pokazanie!

4. Uważaj na strony internetowe typu Cookie-Cutter & Fantazyjny marketing

Utworzenie wysoce profesjonalnie wyglądającej strony internetowej to obecnie bułka z masłem. Utworzenie seksownie wyglądającego motywu WordPress stworzonego specjalnie dla kryptowalut zajmuje kilka dolarów i dosłownie godzinę. Istnieje wiele specjalistycznych witryn internetowych, które to umożliwiają:

Powszechnie dostępne motywy witryn o tematyce kryptowalutowej. Oszustwo oferujące pierwsze monety.

Powszechnie dostępne szablony stron internetowych o tematyce kryptowalutowej

Projektanci inteligentnych motywów rozumieją to i rzucili się na rynek, aby sprostać rosnącej liczbie projektów blockchain. Wszyscy odpowiadamy na wymyślną grafikę i sprytny marketing. To jest sposób, w jaki jesteśmy połączeni, ale nie ma to prawie nic wspólnego z blockchain. Cały blockchain to nieefektywna baza danych używana głównie do usuwania pośredników poszukujących czynszu. Zagłęb się w szczegóły i unikaj puchu powierzchni.

5. Zwróć uwagę na podejrzane konta w mediach społecznościowych

Ten jest nieco trudniejszy do zaobserwowania. Oszuści stają się coraz mądrzejsi, a doświadczeni inwestorzy będą chcieli szukać kont w mediach społecznościowych ze sztucznymi obserwatorami. Boty stały się prawdziwy problem online, zwłaszcza na platformach takich jak Facebook i Twitter.

Na szczęście boty są również straszne w autentycznym zaangażowaniu. Wypatruj spamerskich kanałów z postami lub tweetami, które nie mają sensu w kontekście dyskusji. Budowanie społeczności wokół projektu wymaga czasu i wysiłku. Wielu oszustów po prostu nie ma cierpliwości i woli kupować obserwujących, aby stworzyć fałszywe poczucie szumu i wiarygodności.

Oszustwa związane z początkową ofertą monet – ostatnie myśli

Masz to. Pięć przydatnych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć oszustwa oferującego pierwszą monetę. Pamiętaj, nie ma żadnych reguł, które to regulują. Jeśli planujesz zainwestować poważną sumę pieniędzy, sensowne jest jedynie przeprowadzenie własnej, szeroko zakrojonej analizy due diligence.

Odrób lekcje z poprzednich oszustw i nie bądź chciwy. Jeśli brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest. Dopóki branża nie dojrzeje i nie znajdziemy sposobu, aby uczciwie regulować inwestowanie w kryptowaluty, ryzyko będzie nadal wysokie. Nie wrzucaj żetonów do puli, jeśli nie jesteś przygotowany na ich przegranie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me