Decentralizacja ma wiele konsekwencji dla przemysłu i ludzi na całym świecie. Obniżone opłaty, zwiększona wydajność, usunięcie nierównych interesów oraz warstw korupcji i chciwości. Jest to jednak szczególnie interesujące, jeśli chodzi o zdecentralizowany rynek, ponieważ pionierzy „ekonomii współdzielenia” znajdują się teraz w centrum uwagi.

Co to jest zdecentralizowany rynek?

Zdecentralizowany rynek pozwala na prawdziwie peer-to-peer transakcje bez pobierania opłat przez scentralizowane władze. Jest to możliwe dzięki technologii blockchain i inteligentnym kontraktom. Nie potrzebujemy już zaufanej strony trzeciej weryfikującej sprzedawców i zapewniającej płatności. Teraz mamy do tego technologię.

A więc wiesz, kiedy Airbnb i Uber zapoczątkowały nową erę umożliwiającą wypożyczanie przedmiotów i zarabianie na nich? A może serwis eBay i Etsy pozwolił ludziom sprzedawać produkty online, a Upwork i Fiverr pomogły im w sprzedaży usług? Cóż, teraz blockchain puka do ich drzwi, aby pokazać im, co naprawdę oznacza peer-to-peer.

Zdecentralizowany rynek Blockchain

Większość solidniejszych zdecentralizowanych rynków do tej pory została zbudowana w oparciu o blockchain Ethereum, z godnym uwagi wyjątkiem OpenBazaar, który wykorzystuje kontrakty Ricardian do zapewnienia autentyczności danych i Escrow do rozstrzygania sporów dotyczących płatności.

Ethereum dokonuje dziś logicznego wyboru, ponieważ pozwala na wykorzystanie inteligentnych kontraktów w celu ustanowienia zaufania i zapewnienia, że ​​transakcje mają miejsce. Ma również największą społeczność programistów i firmy akceleracyjne, takie jak ConsenSys, które wspierają ekscytujące nowe projekty i DApps.

Istnieją alternatywne zdecentralizowane rynki budowane w oparciu o blockchain NEO oraz DAG. Obie te struktury pozwalają na jednoczesne przeprowadzanie tysięcy (a potencjalnie milionów) transakcji. Ponieważ coraz więcej użytkowników dołącza do zdecentralizowanych rynków, problemem będzie skalowalność. Obecnie Ethereum obsługuje tylko 15 transakcji na sekundę.

Pojawiają się interesujące protokoły dla firm i osób fizycznych, które pomagają im łatwiej budować zdecentralizowany rynek. Można o nich myśleć jak o WordPressie dla rynków blockchain. Obejmują one Pochodzenie, Sieć origami, i SysCoin.

Oba te pierwsze są protokołami opartymi na Ethereum. SysCoin wykorzystuje Z-DAG dla większej szybkości, skalowalności i głównej warstwy węzła dla hybrydowego modelu Proof of Work / Proof of Stake. Jeśli więc chcesz założyć własny TaskRabbit, Etsy lub HomeAway, możesz użyć dowolnego z nich jako bazy.

Wiele obiecujących startupów już buduje zdecentralizowane rynki nowej generacji w łańcuchu bloków. Należy jednak zauważyć, że nadal nie ma nikogo, kto mógłby samodzielnie zmierzyć się z zasiedziałymi graczami.

Twoje preferencje będą oczywiście zależeć od tego, na co jesteś na rynku. Ale spójrzmy na niektóre z najlepszych zdecentralizowanych rynków, które obecnie wykorzystują technologię blockchain.

Ogólne eCommerce

OpenBazaar

Strona domowa OpenBazaar.

Strona główna OpenBazaar

Prawdopodobnie najbardziej znanym zdecentralizowanym rynkiem kupna i sprzedaży online jest OpenBazaar. Możesz wystawiać, co chcesz i płacić w ponad 50 różnych kryptowalutach (pierwotnie akceptowali tylko Bitcoiny) bez opłat transakcyjnych. Aby go używać, musisz pobrać program na swój komputer, ponieważ ma to na celu maksymalne uwolnienie OpenBazaar od scentralizowanych treści.

OpenBazaar został pierwotnie zaprojektowany jako ciemny rynek, wygrywając Hackathon w Toronto 2014. Ale ostatecznie został rozwidlony, aby stać się miejscem, w którym każdy może wchodzić w interakcje, nie tylko osoby zaznajomione z protokołami dark web.

Pomyśl więc o ubraniach, dziełach sztuki, meblach, a nawet ofertach BnB. Aby uniknąć oszustów i sporów, OpenBazaar korzysta z funkcji Escrow z wieloma podpisami Bitcoina. Pozwala to kupującym i sprzedającym uzgodnić neutralną, wzajemnie zaufaną stronę trzecią przed rozpoczęciem transakcji.

Kupujący wysyła swój Bitcoin (lub preferowaną kryptowalutę), ale jest on uwalniany tylko wtedy, gdy dwie z trzech stron wyrażą zgodę. Ponieważ zdecentralizowany rynek jest wolny od scentralizowanych organów odpowiedzialnych za rozstrzyganie sporów, system Escrow strony trzeciej ma sens.

Zewnętrzne witryny pracy

być pszczołą

Strona internetowa beBee

Strona internetowa beBee

być pszczołą jest zbudowany przy użyciu protokołu Origin i ma być osobistą i profesjonalną platformą brandingową. Jeśli potrzebujesz testu porównawczego, pomyśl o beBee jako LinkedIn w blockchain. To sieć, która ma już tysiące użytkowników, w tym osoby indywidualne i myślące przyszłościowo firmy, takie jak Deloitte, Hubspot i Oracle.

beBee umożliwia swoim użytkownikom udostępnianie i prezentowanie swoich marek osobistych i portfeli. W ten sposób mogą reklamować się pracodawcom, klientom i klientom, a także mediom i dostawcom – wykorzystując strategię marketingową przyciągającą, a nie wypychającą.

Użytkownicy beBee mogą nawiązywać kontakty i łączyć się dzięki zainteresowaniom zawodowym i osobistym, „uli”, aby łączyć członków sieci (takich jak grupy, na przykład sprzedawcy lub marketerzy), a jest wiele ofert pracy.

Sieć nagród

Sieć Bounties jest bardziej podobna do TaskRabbit lub Fiverr dla łańcucha blokowego, tylko z dużo potężniejszą wizją. Założyciel Bounties Network wierzy, że w niezbyt odległej przyszłości będziemy w stanie zlecić każde możliwe zadanie.

Mają tysiące użytkowników, a obecnie nagrody obejmują treści i prace projektowe, tłumaczenia i programowanie. Ale zespół pracuje obecnie nad tym, aby firmy były w stanie wyrównać całe procesy i działy. Powiedz na przykład rekrutacja, reklama lub programowanie.

Wszyscy użytkownicy płacą i otrzymują nagrody w ETH, z wstępnie załadowanym portfelem. Tak więc, w przeciwieństwie do dzisiejszych zewnętrznych witryn pracy, freelancerzy mogą być pewni, że płatność jest bezpieczna. Pobierz Metamask do przeglądarki, aby korzystać z nagród i zobaczyć, co jest w ofercie.

Rynki treści

Strona domowa Steemit

Strona główna Steemit

Media społecznościowe implodują na siebie, a użytkownicy uciekają z tradycyjnych platform, takich jak Facebook i Twittera, nastąpił wzrost zdecentralizowanych rynków mediów społecznościowych.

Witryny takie jak Umysły, XTRABYTES, Szczerość, Sieć POP, i Steemit wszystkie oferują odmianę tego samego pomysłu. Obecnie twórcy treści są często ostatnimi, którzy czerpią korzyści ze swojej pracy. Te strony zmieniają równowagę.

Na przykład YouTube wymaga co najmniej 1000 wyświetleń przed zapłaceniem 1 USD, a polubienia i udostępnienia często nie zapewniają twórcy treści niczego więcej niż ciepłe i rozmyte wrażenie.

Korzystając z kryptowaluty, aby umożliwić mikropłatności (do ułamków groszy), artyści są wynagradzani za każde zaangażowanie w ich pracę – i są zachęcani do tworzenia większej ilości treści o wysokiej jakości. Na niektórych z tych platform widzowie są również nagradzani tokenami za oglądanie treści, co oznacza, że ​​reklamodawcy mogą łatwiej i rzadziej kierować reklamy do potencjalnych klientów.

Inny

Ekosystem INS tworzy platformę do zakłócania rynku spożywczego (wycenianego na biliony dolarów). Plan zakłada otwarcie globalnego rynku i usunięcie pośredników w celu obniżenia kosztów i poprawy wydajności.

Tak więc zamiast kupować artykuły spożywcze u znanego sprzedawcy, który wyznacza ceny, nie ma już pośredników, a konsumenci mogą kontaktować się bezpośrednio z markami.

Strona internetowa INS

Strona internetowa INS

Firmy stają się kreatywne dzięki blockchain na wiele sposobów również na poziomie B2B. Moduł Trade, na przykład buduje zdecentralizowany rynek, aby umożliwić globalny handel przedsiębiorstwom każdej wielkości.

Tradycyjnie bardzo kosztowne przedsięwzięcie, w którym banki pobierają do 15 procent opłat, aby działać jako godny zaufania pośrednik, ModulTrade wykorzysta inteligentne kontrakty, aby je zastąpić, zmniejszając zarówno czas, jak i koszty.

Podsumowanie

Kiedy spojrzymy na sukces ekonomii współdzielenia i zaangażowanych w nią popularnych scentralizowanych rynków, wydaje się logiczne, że blockchain przeniesie nas na wyższy poziom, gdy przechodzimy w kierunku Web 3.0.

Zdecentralizowane rynki nie są dziś doskonałe. Wiele z nich daje nagrody tylko w swojej rodzimej kryptowalutach i daleko im do szerokiego zastosowania. Jednak rosną w siłę, a kiedy ludzie zdadzą sobie sprawę, że nie potrzebujemy już scentralizowanych firm pośrodku, może to być przypadek, że im są większe, tym trudniej upadają.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me